Na všechno se připravit nelze, říká expert na krizové situace

  12:41aktualizováno  12:41
Jsou dnes lidé připraveni na náhlé události, jako jsou dopravní nehoda, napadení nebo dokonce teroristický útok? Jak v těchto okamžicích mají postupovat? O tom mluvil v diskusním pořadu Rozstřel psycholog a expert na krizové situace Radek Ptáček.

S nečekanou krizovou situací se může setkat každý, ať už jde o dopravní nehodu, nebo třeba nedávné napadení číšníka v pražské restauraci. Zásadní je, jestli se v takovém případě dokážeme zachovat správně.

Fotogalerie

Právě tím se zabývá psycholog, soudní znalec a expert na chování ve vypjatých situacích Radek Ptáček. V Rozstřelu mluvil mimo jiné o tom, zda se dá chování v krizových momentech natrénovat.

Mozek policistů a hasičů se podle něj od mozku jiných lidí neliší, reaguje stejně. Rozdíl je v tom, že profesionálové v krizové situaci nezaváhají a jednají rychle. Mají totiž díky tréninku okamžitě k dispozici různé vzorce chování, po kterých mohou sáhnout. „Tréninkem lze ovlivnit i fyziologické procesy jako je vysoký tlak, dušení, třas,“ řekl psycholog.

Mozek si lze představit jako knihovnu situací, které jsme už zažili. Když se člověk dostane do situace, kterou ještě nezná, jeho mozek nemůže najít vhodnou knihu. V tu chvíli pocítíme úzkost, strach a to vede k iracionálnímu chování. Nad naším jednáním přebírají kontrolu ty části mozku, které jsou vývojově starší a iracionální. Vypukne panika.

Někdo pláče, někdo „dělá mrtvého“

Zpravidla nastanou dva typy reakcí. Někteří lidé lidé ztuhnou, „dělají mrtvého“. Jiní křičí, brečí, pobíhají. Chovají se sice aktivně, ale rovněž neúčelně.

Jediný způsob, jak to lze ovlivnit, je nácvik. Pokud budeme vědět, do jakých situací se můžeme dostat a jak v dané chvíli můžeme jednat, panice se dá zabránit. Mozek bude mít na výběr dostatečně velké množství vhodných reakcí.

Je to stejné, jako když na našeho předka vyskočil z křoví medvěd. To byla situace, na kterou mohl být připraven. Věděl, že může buďto utíkat, nebo bojovat. Kdyby však z roští vyběhla neobvykle velká skupina medvědů, neměl by pro takové ohrožení žádný použitelný vzorec chování. Zpanikařil by.

Radek Ptáček

Dlouhodobě se věnuje zejména klinické a forenzní psychologii. Působí na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a University of New York in Prague, je vedoucím oddělení vzdělávání České lékařské komory. Vyučoval také na Policejní akademii České republiky. 

Je rovněž členem redakční rady několika mezinárodních vědeckých časopisů, vydal řadu výzkumných prací a publikací.

Jinými slovy – pokud se staneme svědky nehody, kde došlo k promáčknutí blatníku a lehkému zranění, nejspíš neztuhneme ani se nerozpláčeme. Ihned ošetříme ránu a s mírným rozčilením obhlédneme škody na autě. Ale pokud dojde k hromadné havárii se spoustou mrtvých, náš mozek nebude mít k dispozici žádnou vhodnou knihu, žádný scénář jednání. Zato policisté, hasiči nebo vojáci mají v hlavě příslušný vzorec jednání i pro podobně dramatické chvíle. Ani oni však nemohou být připraveni na všechno.

Podle Ptáčka se zkrátka na některé situace ani tréninkem dokonale připravit nelze - ten dokáže pouze umenšit stres a omezit nevhodné reakce. Do této kategorie patří například teroristický útok. Jde o zážitek, který přesahuje lidskou zkušenost. 

Ani pro pobyt ve velkých složitých budovách není podle experta člověk přirozeně uzpůsoben. Měli bychom si proto vytvořit návyk a v zájmu vlastní bezpečnosti pozorovat své okolí jinýma očima. V davu lidí, v kině či obchodním středisku je třeba podle Ptáčka průběžně promýšlet, co bychom mohli udělat, kdyby nastala ohrožující situace. Tím rozšíříme svou „knihovnu vzorců chování“ v našem mozku. A zvýšíme tak pravděpodobnost, že se vhodně adaptujeme na neznámou situaci a dokážeme přežít.

Celý rozhovor s Radkem Ptáčkem:

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz