Na všechno se připravit nelze, říká expert na krizové situace

  12:41aktualizováno  12:41
Jsou dnes lidé připraveni na náhlé události, jako jsou dopravní nehoda, napadení nebo dokonce teroristický útok? Jak v těchto okamžicích mají postupovat? O tom mluvil v diskusním pořadu Rozstřel psycholog a expert na krizové situace Radek Ptáček.

S nečekanou krizovou situací se může setkat každý, ať už jde o dopravní nehodu, nebo třeba nedávné napadení číšníka v pražské restauraci. Zásadní je, jestli se v takovém případě dokážeme zachovat správně.

Fotogalerie

Právě tím se zabývá psycholog, soudní znalec a expert na chování ve vypjatých situacích Radek Ptáček. V Rozstřelu mluvil mimo jiné o tom, zda se dá chování v krizových momentech natrénovat.

Mozek policistů a hasičů se podle něj od mozku jiných lidí neliší, reaguje stejně. Rozdíl je v tom, že profesionálové v krizové situaci nezaváhají a jednají rychle. Mají totiž díky tréninku okamžitě k dispozici různé vzorce chování, po kterých mohou sáhnout. „Tréninkem lze ovlivnit i fyziologické procesy jako je vysoký tlak, dušení, třas,“ řekl psycholog.

Mozek si lze představit jako knihovnu situací, které jsme už zažili. Když se člověk dostane do situace, kterou ještě nezná, jeho mozek nemůže najít vhodnou knihu. V tu chvíli pocítíme úzkost, strach a to vede k iracionálnímu chování. Nad naším jednáním přebírají kontrolu ty části mozku, které jsou vývojově starší a iracionální. Vypukne panika.

Někdo pláče, někdo „dělá mrtvého“

Zpravidla nastanou dva typy reakcí. Někteří lidé lidé ztuhnou, „dělají mrtvého“. Jiní křičí, brečí, pobíhají. Chovají se sice aktivně, ale rovněž neúčelně.

Jediný způsob, jak to lze ovlivnit, je nácvik. Pokud budeme vědět, do jakých situací se můžeme dostat a jak v dané chvíli můžeme jednat, panice se dá zabránit. Mozek bude mít na výběr dostatečně velké množství vhodných reakcí.

Je to stejné, jako když na našeho předka vyskočil z křoví medvěd. To byla situace, na kterou mohl být připraven. Věděl, že může buďto utíkat, nebo bojovat. Kdyby však z roští vyběhla neobvykle velká skupina medvědů, neměl by pro takové ohrožení žádný použitelný vzorec chování. Zpanikařil by.

Radek Ptáček

Dlouhodobě se věnuje zejména klinické a forenzní psychologii. Působí na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a University of New York in Prague, je vedoucím oddělení vzdělávání České lékařské komory. Vyučoval také na Policejní akademii České republiky. 

Je rovněž členem redakční rady několika mezinárodních vědeckých časopisů, vydal řadu výzkumných prací a publikací.

Jinými slovy – pokud se staneme svědky nehody, kde došlo k promáčknutí blatníku a lehkému zranění, nejspíš neztuhneme ani se nerozpláčeme. Ihned ošetříme ránu a s mírným rozčilením obhlédneme škody na autě. Ale pokud dojde k hromadné havárii se spoustou mrtvých, náš mozek nebude mít k dispozici žádnou vhodnou knihu, žádný scénář jednání. Zato policisté, hasiči nebo vojáci mají v hlavě příslušný vzorec jednání i pro podobně dramatické chvíle. Ani oni však nemohou být připraveni na všechno.

Podle Ptáčka se zkrátka na některé situace ani tréninkem dokonale připravit nelze - ten dokáže pouze umenšit stres a omezit nevhodné reakce. Do této kategorie patří například teroristický útok. Jde o zážitek, který přesahuje lidskou zkušenost. 

Ani pro pobyt ve velkých složitých budovách není podle experta člověk přirozeně uzpůsoben. Měli bychom si proto vytvořit návyk a v zájmu vlastní bezpečnosti pozorovat své okolí jinýma očima. V davu lidí, v kině či obchodním středisku je třeba podle Ptáčka průběžně promýšlet, co bychom mohli udělat, kdyby nastala ohrožující situace. Tím rozšíříme svou „knihovnu vzorců chování“ v našem mozku. A zvýšíme tak pravděpodobnost, že se vhodně adaptujeme na neznámou situaci a dokážeme přežít.

Celý rozhovor s Radkem Ptáčkem:

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

U Mirovic řidič narazil do stromu, utrpěl smrtelná zranění. (26. 5. 2019)

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Motorkářka v serpentinách narazila do stromu, na místě podlehla zraněním

Ilustrační snímek

Mladá motocyklistka zahynula v sobotu odpoledne na Děčínsku. Pravděpodobně nezvládla průjezd serpentinami a narazila do...

Eurovolby začaly v dalších 21 zemích. Výsledky budou až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Evropské unii v neděli končí čtyřdenní volby do Evropského parlamentu, které se v různých zemích konají v různých...

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.

Najdete na iDNES.cz