Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Srážka s blbcem mě nechává chladným. Přejdu to. Ale spíš se setkávám s chytrými lidmi, protože se pohybuji ve vysokoškolském prostředí,“ uvedl Pileček v pořadu.
V IQ testech jsou pro něj nejjednodušší úlohy zaměřené na logické myšlení a matematiku. V pořadu došlo i na dotaz, jestli existuje nějaká oblast, kde mu inteligence schází. „Nemám hudební sluch, nikdy jsem se nenaučil ani noty. Ani například kutilství není moje parketa, jsem šikovný pouze, když potřebuju,“ uvedl Pileček.
V pořadu ovšem ukázal jiné přednosti. Nemá problém z hlavy během pár sekund spočítat, kolik je 5873 plus 2179. A zvládá i násobení vysokých čísel.
Chyby ve volebních výsledcích jsou časté
Pileček se ovšem zabývá i politikou. Ve své diplomové práci upozornil na chyby, ke kterým docházelo během posledních parlamentních voleb. „Hned u kandidátky s číslem jedna jsem viděl chybu. Komise si myslela, že když není nikdo zakroužkovaný, tak dává automaticky hlas prvním čtyřem,“ uvedl Pileček.
„Hned u kandidátky s číslem jedna jsem viděl chybu. Komise si myslela, že když není nikdo zakroužkovaný, tak dává hlas prvním čtyřem,“ |
Jen v rámci svého omezeného průzkumu našel pět komisí, které chybovaly. Komise do zápisu například uvedly, že ve 48 obálkách bylo odevzdáno 50 platných lístků. Zásadnější pochybení ovšem nastávají při počítání preferenčních hlasů.
„Jen Praha Slivenec má dva okrsky a oba to dělaly špatně. Jde o několik tisíc preferenčních hlasů, které nejsou správně propočítány,“ dodal k volebním výsledkům
Dalším problémem mohou být podle Pilečka volby do Evropského parlamentu. Nikdo podle něj nechce číst tolik stránek malým písmem. „Volební systém by měl být blbuvzdorný,“ dodal.
Jeho koníčkem je poker
Ačkoliv ho hazard jako takový neláká, rád si ve svém volném čase zahraje poker. Na turnajích je díky své inteligenci schopný vydělat i několik tisíc. Měl i nějaké nabídky na to, aby se stal profesionálním hráčem. On sám ale tvrdí, že je to pro něj pouze příjemné zpestření a zábavný koníček.
„Na turnaje nechodí začátečníci. Každopádně blafy jdou přečíst, když to člověk propojí s kombinatorikou. Je to kombinace matematiky a psychologie,“ dodal k pokerové strategii.
Občas také využívá své matematické schopnosti k online sázení. „Sázkové kanceláře o mě někdy ví a už mě automaticky odhlašují, aby mi sázení znepříjemňovaly,“ komentuje jejich praktiky.
„Rodiče se mnou chlubí“
Mnoho dotazů směřovalo i na to, jestli může mít svou inteligenci zděděnou po rodičích. „Moji rodiče si nikdy IQ nezkoušeli měřit, ale kdybych mohl odhadovat, tak 120 až 130 mít budou,“ odpověděl Pileček.
„Na pokerové turnaje nechodí začátečníci. Každopádně blafy jdou přečíst, když to člověk propojí s kombinatorikou. Je to kombinace matematiky a psychologie.“ |
Rodiče jeho úspěchy pochopitelně těší. „Rádi se mnou pochlubí a řeší to v práci. Doma mám velkou podporu,“ dodává.
Na dotaz, jestli se Pileček neminul oborem a neměl místo geografie studovat spíše Matfyz nebo astrofyziku, odpověděl, že ho to nikdy nelákalo. Geografii má rád od malička a i v různých zeměpisných olympiádách měl nejlepší výsledky.
„Moji doménou je statistika, takže to není úplně čistá geografie,“ konstatoval Pileček, který teď sám vytváří testy na zeměpisné olympiády pro mladší studenty.
Radek Pileček se v roce 2016 zúčastnil vědomostní soutěže České televize Nejchytřejší Čech. Tehdy postoupil do finále a skončil na druhém místě. Podle testů inteligence má IQ 160. To je maximální hodnota, které lze při měření organizace Mensa dosáhnout, reálně má IQ ještě vyšší.
V pořadu ČT ho porazil pouze Viktor Dekoj, který je hráčem na lesní roh v Hudbě Hradní stráže a Policie ČR. Dosáhl nejvyššího bodového výsledku v historii soutěže.
Pileček pochází z Bernartic u Písku a nyní studuje v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy obor Regionální a politická geografie.