Volební systém by měl být blbuvzdorný, řekl druhý nejchytřejší Čech

  17:00aktualizováno  20. května 13:26
Skončil druhý v soutěži Nejchytřejší Čech a ve své diplomové práci upozornil na chyby při sčítání volebních hlasů. Radek Pileček patří k výjimečně inteligentním lidem s IQ vyšším, než jsou nejvyšší možné hodnoty měření. V pondělí byl hostem diskusního pořadu Rozstřel.

„Srážka s blbcem mě nechává chladným. Přejdu to. Ale spíš se setkávám s chytrými lidmi, protože se pohybuji ve vysokoškolském prostředí,“ uvedl Pileček v pořadu.

Fotogalerie

V IQ testech jsou pro něj nejjednodušší úlohy zaměřené na logické myšlení a matematiku. V pořadu došlo i na dotaz, jestli existuje nějaká oblast, kde mu inteligence schází. „Nemám hudební sluch, nikdy jsem se nenaučil ani noty. Ani například kutilství není moje parketa, jsem šikovný pouze, když potřebuju,“ uvedl Pileček.

V pořadu ovšem ukázal jiné přednosti. Nemá problém z hlavy během pár sekund spočítat, kolik je 5873 plus 2179. A zvládá i násobení vysokých čísel.

Chyby ve volebních výsledcích jsou časté

Pileček se ovšem zabývá i politikou. Ve své diplomové práci upozornil na chyby, ke kterým docházelo během posledních parlamentních voleb. „Hned u kandidátky s číslem jedna jsem viděl chybu. Komise si myslela, že když není nikdo zakroužkovaný, tak dává automaticky hlas prvním čtyřem,“ uvedl Pileček.

„Hned u kandidátky s číslem jedna jsem viděl chybu. Komise si myslela, že když není nikdo zakroužkovaný, tak dává hlas prvním čtyřem,“

Jen v rámci svého omezeného průzkumu našel pět komisí, které chybovaly. Komise do zápisu například uvedly, že ve 48 obálkách bylo odevzdáno 50 platných lístků. Zásadnější pochybení ovšem nastávají při počítání preferenčních hlasů. 

„Jen Praha Slivenec má dva okrsky a oba to dělaly špatně. Jde o několik tisíc preferenčních hlasů, které nejsou správně propočítány,“ dodal k volebním výsledkům

Dalším problémem mohou být podle Pilečka volby do Evropského parlamentu. Nikdo podle něj nechce číst tolik stránek malým písmem. „Volební systém by měl být blbuvzdorný,“ dodal. 

Jeho koníčkem je poker

Ačkoliv ho hazard jako takový neláká, rád si ve svém volném čase zahraje poker. Na turnajích je díky své inteligenci schopný vydělat i několik tisíc. Měl i nějaké nabídky na to, aby se stal profesionálním hráčem. On sám ale tvrdí, že je to pro něj pouze příjemné zpestření a zábavný koníček. 

„Na turnaje nechodí začátečníci. Každopádně blafy jdou přečíst, když to člověk propojí s kombinatorikou. Je to kombinace matematiky a psychologie,“ dodal k pokerové strategii.

Občas také využívá své matematické schopnosti k online sázení. „Sázkové kanceláře o mě někdy ví a už mě automaticky odhlašují, aby mi sázení znepříjemňovaly,“ komentuje jejich praktiky.

„Rodiče se mnou chlubí“

Mnoho dotazů směřovalo i na to, jestli může mít svou inteligenci zděděnou po rodičích. „Moji rodiče si nikdy IQ nezkoušeli měřit, ale kdybych mohl odhadovat, tak 120 až 130 mít budou,“ odpověděl Pileček. 

„Na pokerové turnaje nechodí začátečníci. Každopádně blafy jdou přečíst, když to člověk propojí s kombinatorikou. Je to kombinace matematiky a psychologie.“

Rodiče jeho úspěchy pochopitelně těší. „Rádi se mnou pochlubí a řeší to v práci. Doma mám velkou podporu,“ dodává.

Na dotaz, jestli se Pileček neminul oborem a neměl místo geografie studovat spíše Matfyz nebo astrofyziku, odpověděl, že ho to nikdy nelákalo. Geografii má rád od malička a i v různých zeměpisných olympiádách měl nejlepší výsledky. 

„Moji doménou je statistika, takže to není úplně čistá geografie,“ konstatoval Pileček, který teď sám vytváří testy na zeměpisné olympiády pro mladší studenty.

Radek Pileček se v roce 2016 zúčastnil vědomostní soutěže České televize Nejchytřejší Čech. Tehdy postoupil do finále a skončil na druhém místě. Podle testů inteligence má IQ 160. To je maximální hodnota, které lze při měření organizace Mensa dosáhnout, reálně má IQ ještě vyšší. 

V pořadu ČT ho porazil pouze Viktor Dekoj, který je hráčem na lesní roh v Hudbě Hradní stráže a Policie ČR. Dosáhl nejvyššího bodového výsledku v historii soutěže.

Pileček pochází z Bernartic u Písku a nyní studuje v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy obor Regionální a politická geografie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Političky se opřely do primátora Hřiba za neúčast na pietě, přišel až večer

Politici se opřeli do primátora Zdeňka Hřiba, že se neúčastnil pietního aktu...

Na úterní pietní akci věnovanou památce parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše v Resslově ulici oficiálně nedorazil...

Na Libavé nuceně přistál vrtulník s pěti vojáky, stroje Mi-24 nesmí létat

Bojové vrtulníky Mi-24 Vzdušných sil Armády České republiky (ilustrační snímek)

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku musel nuceně přistát bojový vrtulník české armády Mi-24 s pěti...

Najdete na iDNES.cz