Volební systém by měl být blbuvzdorný, řekl druhý nejchytřejší Čech

  17:00aktualizováno  20. května 13:26
Skončil druhý v soutěži Nejchytřejší Čech a ve své diplomové práci upozornil na chyby při sčítání volebních hlasů. Radek Pileček patří k výjimečně inteligentním lidem s IQ vyšším, než jsou nejvyšší možné hodnoty měření. V pondělí byl hostem diskusního pořadu Rozstřel.

„Srážka s blbcem mě nechává chladným. Přejdu to. Ale spíš se setkávám s chytrými lidmi, protože se pohybuji ve vysokoškolském prostředí,“ uvedl Pileček v pořadu.

Fotogalerie

V IQ testech jsou pro něj nejjednodušší úlohy zaměřené na logické myšlení a matematiku. V pořadu došlo i na dotaz, jestli existuje nějaká oblast, kde mu inteligence schází. „Nemám hudební sluch, nikdy jsem se nenaučil ani noty. Ani například kutilství není moje parketa, jsem šikovný pouze, když potřebuju,“ uvedl Pileček.

V pořadu ovšem ukázal jiné přednosti. Nemá problém z hlavy během pár sekund spočítat, kolik je 5873 plus 2179. A zvládá i násobení vysokých čísel.

Chyby ve volebních výsledcích jsou časté

Pileček se ovšem zabývá i politikou. Ve své diplomové práci upozornil na chyby, ke kterým docházelo během posledních parlamentních voleb. „Hned u kandidátky s číslem jedna jsem viděl chybu. Komise si myslela, že když není nikdo zakroužkovaný, tak dává automaticky hlas prvním čtyřem,“ uvedl Pileček.

„Hned u kandidátky s číslem jedna jsem viděl chybu. Komise si myslela, že když není nikdo zakroužkovaný, tak dává hlas prvním čtyřem,“

Jen v rámci svého omezeného průzkumu našel pět komisí, které chybovaly. Komise do zápisu například uvedly, že ve 48 obálkách bylo odevzdáno 50 platných lístků. Zásadnější pochybení ovšem nastávají při počítání preferenčních hlasů. 

„Jen Praha Slivenec má dva okrsky a oba to dělaly špatně. Jde o několik tisíc preferenčních hlasů, které nejsou správně propočítány,“ dodal k volebním výsledkům

Dalším problémem mohou být podle Pilečka volby do Evropského parlamentu. Nikdo podle něj nechce číst tolik stránek malým písmem. „Volební systém by měl být blbuvzdorný,“ dodal. 

Jeho koníčkem je poker

Ačkoliv ho hazard jako takový neláká, rád si ve svém volném čase zahraje poker. Na turnajích je díky své inteligenci schopný vydělat i několik tisíc. Měl i nějaké nabídky na to, aby se stal profesionálním hráčem. On sám ale tvrdí, že je to pro něj pouze příjemné zpestření a zábavný koníček. 

„Na turnaje nechodí začátečníci. Každopádně blafy jdou přečíst, když to člověk propojí s kombinatorikou. Je to kombinace matematiky a psychologie,“ dodal k pokerové strategii.

Občas také využívá své matematické schopnosti k online sázení. „Sázkové kanceláře o mě někdy ví a už mě automaticky odhlašují, aby mi sázení znepříjemňovaly,“ komentuje jejich praktiky.

„Rodiče se mnou chlubí“

Mnoho dotazů směřovalo i na to, jestli může mít svou inteligenci zděděnou po rodičích. „Moji rodiče si nikdy IQ nezkoušeli měřit, ale kdybych mohl odhadovat, tak 120 až 130 mít budou,“ odpověděl Pileček. 

„Na pokerové turnaje nechodí začátečníci. Každopádně blafy jdou přečíst, když to člověk propojí s kombinatorikou. Je to kombinace matematiky a psychologie.“

Rodiče jeho úspěchy pochopitelně těší. „Rádi se mnou pochlubí a řeší to v práci. Doma mám velkou podporu,“ dodává.

Na dotaz, jestli se Pileček neminul oborem a neměl místo geografie studovat spíše Matfyz nebo astrofyziku, odpověděl, že ho to nikdy nelákalo. Geografii má rád od malička a i v různých zeměpisných olympiádách měl nejlepší výsledky. 

„Moji doménou je statistika, takže to není úplně čistá geografie,“ konstatoval Pileček, který teď sám vytváří testy na zeměpisné olympiády pro mladší studenty.

Radek Pileček se v roce 2016 zúčastnil vědomostní soutěže České televize Nejchytřejší Čech. Tehdy postoupil do finále a skončil na druhém místě. Podle testů inteligence má IQ 160. To je maximální hodnota, které lze při měření organizace Mensa dosáhnout, reálně má IQ ještě vyšší. 

V pořadu ČT ho porazil pouze Viktor Dekoj, který je hráčem na lesní roh v Hudbě Hradní stráže a Policie ČR. Dosáhl nejvyššího bodového výsledku v historii soutěže.

Pileček pochází z Bernartic u Písku a nyní studuje v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy obor Regionální a politická geografie.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Kauza přerozdělování dotací je u konce. Policie má na Peltu odposlechy

Pelta u nejvyssiho spravniho soudu v Brne

Kauza Pelta je vyšetřená. Před třemi měsíci policie vyslechla expředsedu českého fotbalu Miroslava Peltu kvůli korupci....

Komunismus skončil, znárodnění trvá. Šlechta se dodnes soudí o majetek

Hrad Orlík nad Vltavou

Mezi nejvíce sledované kauzy posledních třiceti let patřily šlechtické restituce. Z exilu se vracely rody s německy...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz