Nezdědit dluhy? Chtějte dědictví detailně sepsat, poradil advokát v Rozstřelu

  15:15aktualizováno  13. září 13:14
Na 13. září připadá Světový den závětí. „Závěť se dotýká konce našeho života, je to citlivé téma, které zároveň poskytuje jistoty," řekl ve čtvrtečním Rozstřelu advokát Petr Svoboda. Upozornil, že právě díky ní můžeme předejít nesrovnalostem v rodině či s přáteli. Dodal, že stoupá trend darování majetku na charitu.

„Závěť se dotýká konce našeho života, je to tedy pro lidi velmi citlivé téma. Pro lidi závěť znamená jistoty, jak bude po smrti naloženo s jejich majetkem. Dá se považovat za prevenci,“ řekl v úvodu pořadu advokát Svoboda.

„Má to jistou roli i vůči dědicům, kteří si mohou plánovat, o jaké jmění se budou starat a jaké povinnosti jim z toho plynou,“ dodal.

Fotogalerie

„O dědictví se zatím moc bavit neumíme, rozhovor by měl vždy otevřít zůstavitel. Tlak na něj je podle mého neetický. Je na místě vzít to se vší vážností, snažit se v rodině dosáhnout dohody, která bude dobrým řešením pro celou rodinu, a která navíc poskytne klid v duši a zároveň jistotu,“ řekl Svoboda.

Svoboda se v pořadu dostal i na téma dluhů, které se mohou v případném dědictví objevit. „Může se stát, že zdědím majetek a následně se dozvím, že to byl danajský dar. Lze se tomu vyhnout tím, že v dědickém řízení uplatníme výhradu soupisu. Vyhradíme si, že aktiva a pasiva dědictví budou sepsána položku po položce. Pak odpovídáme jenom do výše toho, co jsme nabyli. Je to nákladnější kvůli práci notáře, ale je to prevence, pokud nemáme jistotu, zda zůstavitel neměl závazky,“ vysvětlil advokát.

Přibývá závětí pro charitu

Advokát do pořadu přišel u příležitosti Světového dne závětí, který zaštiťuje koalice Za snadné dárcovství, prostřednictvím které mohou zůstavitelé darovat prostředky na dobročinné účely. „Smyslem tohoto dne je otevřít téma závětí veřejně a poděkovat dárcům,“ uvedl advokát. 

Co je dobré vědět o závěti. Kdo dědí a v čem se chybuje

„Darování majetku na charitativní účely je v dnešní době trend, který roste. Myslím si, že ještě nějakou dobu bude trvat. Zůstavitelé mohou se svým majetkem nakládat více svobodněji než dříve, mají možnost rozhodovat, jak bude s majetkem naloženo po jejich smrti,“ myslí si Svoboda.

Závěť je pořízení pro případ smrti, na které pamatuje a které reguluje česká legislativa. Má tedy oporu v zákoně, ale i svá striktní pravidla. Závěť může být sepsána vlastní rukou, datovaná a vlastnoručně podepsaná. Může být také napsaná na psacím stroji nebo na počítači, vytisknutá a vlastnoručně podepsaná.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz