Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Gorbačov hodil vedení KSČ přes palubu, vzpomíná poradce premiéra Adamce

  16:00aktualizováno  17. září 12:26
V rámci seriálu klíčových osobností, které se v roce 1989 podílely na pádu totalitního režimu, přijal pozvání do Rozstřelu někdejší poradce premiéra Adamce Oskar Krejčí. Podle něj má na pádu komunistického režimu v Československu zásadní podíl Michail Gorbačov, který odmítl veřejně podpořit reformní křídlo v KSČ. Za klíčovou opoziční postavu Sametové revoluce Krejčí považuje hudebníka Michaela Kocába.

Podle Krejčího studenti v listopadu 1989 neurčili osud země. „Bouře se blížila dlouhodobě a bylo jen otázkou času, kdy to praskne. Čekalo se pouze na prvotní impuls. Mohla to být studentská demonstrace, nebo dělnická stávka,“ řekl.  

Gorbačov slíbil odchod sovětských vojsk už v roce 1988

„Miloš Jakeš mi vyprávěl, že mu před listopadem Gorbačov řekl, že bylo přijato rozhodnutí o odvolání sovětských vojsk z Československa. Gorbačov to chtěl s Američany za něco vyměnit, ale to už nestihl,“ řekl v Rozstřelu Krejčí.

Jedním ze strategických záměrů vedení KSČ podle Krejčího bylo to, aby Gorbačov nahlas vyslovil jméno vůdce československé přestavby. „Měl to být Ladislav Adamec. Gorbačov to slíbil, ale nedodržel. Hodil vedení KSČ přes palubu.“

Podle Krejčího v té době většina členů komunistické strany usilovala o reformu socialistického režimu. „Proti ale bylo konzervativní vedení KSČ, které vynesla k moci okupace ČSSR v srpnu 1968.“

Důležitým datem je podle něj 19. listopad 1989. „Tehdy došlo k prvnímu setkání opozice s premiérem Ladislavem Adamcem, které jsme zprostředkovali s Michalem Horáčkem a Michaelem Kocábem z iniciativy Most,“ tvrdí Krejčí, podle něhož se právě tehdy ukázalo, že dialog s totalitní vládou je možný.

Kocáb je klíčovou postavou Sametové revoluce

V rámci iniciativy Most se Krejčí angažoval od srpna roku 1989. „Most měl zprostředkovat dialog disentu s KSČ a usiloval o to, aby nedošlo při předání moci ke krveprolití,“ hodnotí Krejčí schůzky s Kocábem a Horáčkem. V Rozstřelu také hovořil o tom, že právě Kocáb je podle něj klíčovou osobností listopadu 1989. „Jestli je pro mě někdo významnou postavou Sametové revoluce, tak je to právě Michal Kocáb. On našel způsob, jak navázat dialog s vládou. Jednal na vlastní pěst a byl úspěšný.“

Dalším důvodem byl podle Krejčího Kocábův velmi aktivní přístup. „On byl typem politika pro krizové situace. Za normálních okolností by nebyl vidět, nebyl by úspěšný. Tehdy ale přišla jeho hvězdná chvíle. Z vlastní iniciativy mluvil s generály a snažil se je přesvědčit, aby armáda do tehdejšího dění nezasahovala. Navštívil i tehdejšího náčelníka generálního štábu, generála Vacka.“ 

Dále uvedl, že Kocáb také od samého počátku chtěl za nového prezidenta Václava Havla. „Díky němu se to podařilo. Zásluhy na jeho zvolení prezidentem má jednoznačně Kocáb.“

Adamec se měl stát prezidentem

V otázce nového prezidenta po Gustávu Husákovi se však Krejčí s Kocábem rozcházeli. „Já jsem se tehdy snažil prosazovat do role hlavy státu Ladislava Adamce. Navíc jsem navrhoval, aby prezidenta volili přímo občané. Ale to se mi už nepodařilo prosadit.“

Krejčí nevyloučil, že události 17. listopadu, tedy zásah proti studentům na Národní třídě, byly předem připraveny. „Kdo průvod zablokoval tak, aby šel právě na Národní třídu, musel usilovat o vytvoření symbolu.“ Otázkou podle něj zůstává, zda za tím stál někdo v Československu, nebo byla demonstrace řízena KGB. „Dokud se neotevřou archivy v Moskvě, tak odpověď znát asi nebudeme.“

Uvedl také, že se scházel s pracovníky tajných služeb, československých i sovětských. „Každý, kdo se dostane na takovou úroveň politiky, musí být v kontaktu s tajnými službami. Znal jsem lidi, co pracovali v sovětské rozvědce (KGB). Ale něco jiného je znát je, spolupracovat s nimi, nebo s nimi podepsat závazek.“

„Na vojně jsem chtěl prchnout do Rakouska.“

Oskar Krejčí se narodil v Praze v roce 1948. Když mu bylo devatenáct let, pokusil se nelegálně překročit hranici do Rakouska, za což byl odsouzen ke 14 měsícům vězení. „Byl jsem pokládán za maoistu a na vojně mě překládali z útvaru do útvaru. Rozhodl jsem se utéct,“ vzpomínal.

Do komunistické strany vstoupil koncem 60. let a zůstal v ní i během normalizace. Na Filozofické fakultě UK v Praze vystudoval sociologii a filozofii a poté pracoval v Ústavu pro filozofii a sociologii Československé akademie věd.

Po revoluci byl jedním z autorů programového prohlášení Čalfovy vlády.

V současnosti je univerzitním profesorem, napsal zhruba třicet knih. Na Univerzitě Jana Amose Komenského je ředitelem Institutu globálních studií.

Stále se jako politolog vyjadřuje k aktuálním otázkám. Postavil se například proti umístění amerického radaru v Česku. Nedávno například komentoval na portálu Info.cz vztah Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. 

Premiér je podle něj na Zemanovi závislý a čím déle bude v politice, tím více závislejší na Zemanovi bude. Také poznamenal, že podle něj v Česku bylo nebo v současnosti je pouze několik lidí, kteří mají nebo měli nějakou politickou vizi a jmenoval Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Ostatní politici jsou podle něj spíše „uživatelé politiky“.

Autoři: ,

Den protestů

Rada ČMKOS vyhlásila 27. listopad 2023 jako den protestů za lepší budoucnost České republiky. Celodenní výstražnou stávku vyhlásily i školské odbory.

  • Nejčtenější

Darované tanky Leopard se hodí jen pro výcvik. Česko si zavřelo dveře, líčí expert

Premium Česká armáda má ve výzbroji již všech čtrnáct tanků Leopard 2A4 z Německa. Česko si podle expertů tímto darem zavřelo...

Na kecy o genocidě nejsem zvědav, vpálil Vondra Davidovi. Chtěl odejít ze studia

Europoslanec Ivan David v televizní debatě na CNN Prima NEWS rozčílil europoslance Alexandra Vondru tvrzením, že Izrael...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepotřebuji přímluvy od Čaputové, řekl Fico. Musela za něj orodovat u Pavla

Slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda tento týden získala důvěru, si vybral Prahu jako cíl první zahraniční...

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odbory hřměly u Sněmovny. Jednejte s námi, nebo nepřestaneme, vyzvaly Fialu

Sledujeme online Přes sedm tisíc škol je zavřených, učitelé stávkují a Prahou prošly protestní průvody. K pedagogům a dalším...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

Vláda vyčlení 216 miliard na letectvo. Kvůli stíhačkám F-35 i gripenům

Na udržení a rozvoj českého nadzvukového letectva bude do roku 2036 vyčleněno 215,8 miliardy korun. Vláda ve středu...

Obří propouštění podle vlády: Úředníků ubude, ale většinou jen na papíře

Premium Vláda Petra Fialy (ODS) před týdnem slavnostně ohlásila velké škrty v počtu státních zaměstnanců. „Od ledna jsme škrtli...

Poslanci po roztržce mezi Stanjurou a Babišem schválili rozpočet na příští rok

Zákon roku, státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun, schválili poslanci. „Brzdíme tempo...

Do Evropy pronikl čínský zápal plic. Česko pátrá po antibiotikách

Zápaly plic způsobené bakteriemi, které v poslední době ve větších počtech u dětí zaznamenali v Číně, se podle náměstka...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...