Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Dělal jsem jen satiru a nestydím se za to, říká autor falešného Ovčáčkova účtu

Rozstřel
„Jsem přesvědčený, že jsem neudělal nic, co by bylo nelegální nebo co by bylo špatné,“ řekl v Rozstřelu Ondřej Langr, autor falešného facebookového účtu hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Nemyslí si, že by se za to měl stydět. Stránku neoficiálního mluvčího Hradu vedl Langr osm let.

Ondřej Langr, který osm let spravoval falešný facebookový účet Jiřího Ovčáčka, dělal podle svých slov satiru. „Samozřejmě chápu, že občas někomu vadí, když si z něj děláte legraci, to k tomu patří,“ řekl. V roce 2018 získala jeho stránka ocenění Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show.

Langr v pátek na Facebooku odhalil svoji identitu a zároveň oznámil, že s provozováním stránky končí. V Rozstřelu uvedl, že se za spravování falešného profilu nestydí. „Vzhledem k tomu, že si dělám srandu z lidí, kteří jsou ve vysoké politice nebo se kolem ní pohybují, tak na to mám jako občan právo,“ vysvětlil. 

Mezi lidmi se také vyskytuje názor, že je falešný profil podvod a že jeho provozování není etické. To ale autor odmítl. „Stránka byla od začátku vedená jako satira,“ zdůraznil. Připomněl, že už od samotného vzniku stránky uváděl v adrese URL „unofficial“, což znamená, že to je neoficiální profil. V úvodu stránky navíc autor píše, že je to neoficiální satirický fanklub. Informace uvádí kromě češtiny i v angličtině.

„Argumentovat, že je to podvod, když je to tam nezávisle na sobě na několika místech napsáno a když je stránka zařazena v kategorii satira nebo parodie... Tak už nevím, jak to udělat zřejmější, že je to jen legrace,“ řekl Langr.

Jak se lidé nachytali

Podle Langrových slov se v průběhu spravování falešné stránky neustále někdo nachytával. Její autor dodal, že právě to byl jeden z důvodů, proč ho vedení stránky bavilo. „Zjevně spoustu lidí má velký problém rozlišit na internetu, co je a co není pravda. Přes to, že v případě mojí stránky to bylo naprosto jasně rozeznatelné,“ uvedl Langr.

Je možné, že tito lidé pak věří i fake news, ve kterých na rozdíl od Langrovy stránky čtenáře nikdo neupozorní na nepravdivost informací. Langr poukázal na to, že i takoví lidé mají volební právo. „Já si myslím, že v rámci nějakých občanských schopností by lidé měli být schopní si aspoň dohledat zdroj,“ řekl. 

S narůstajícím počtem sledujících profilu podle Langra rostla i zodpovědnost. „Začnete víc dbát na to, aby člověk neudělal chybu,“ vysvětloval a připustil, že ta se i tak udělá snadno. Stránka ale podle něj nevznikla se záměrem někoho hanit. „Vzniklo to jako nahodilá reakce,“ řekl.

Langr se podle svých slov snažil neubližovat ostatním. Několikrát svoje příspěvky stáhl, pokud byly příliš osobní. „V momentě, kdy mi ten člověk napsal, že je mu to nepříjemné, a kdy jsem viděl, že by to mohla být z mojí strany šikana, příspěvek jsem samozřejmě stáhl,“ uvedl. Zdůraznil, že chtěl dělat politickou satiru, nikoliv někoho šikanovat. 

Samotný mluvčí Hradu na neoficiální účet s jeho jménem stížnost nevznesl. „S panem Ovčáčkem jsem nikdy nekomunikoval. Nikdy mi nevzkázal, že si přeje, abych tu stránku ukončil,“ řekl Langr. Usoudil z toho, že to mluvčímu prezidenta bylo jedno a ve spravování stránky tak pokračoval.

Pozitivní komentáře a hodně banů

Langr vysvětlil, že i před svým oficiálním „odtajněním“ o jeho pravé identitě několik lidí vědělo. „Minimálně stovka lidí kolem mě,“ upřesnil. Zároveň podle něj byla důležitou součástí stránky právě i anonymita. Část okolí odhalením identity překvapil. Špatných reakcí se mu však nedostalo. „Většinou to byly reakce pozitivní a dobré,“ uvedl Langr.

Úspěch stránky podle Langra spočíval v komunitě. „Vznikla komunita lidí, kteří byli naladění podobně,“ řekl. Dodal, že ho bavilo číst komentáře, které navazují na jeho příspěvky.

Reakce veřejnosti pod samotným odhalením skutečné identity se však lišily. Občas se objevily i negativní reakce, že by se ale mohla přenést nenávist na sociálních sítích do reality, si Langr ale nemyslí. „Pořád věřím, jakkoliv je diskuse na internetu někdy divoká, že tady máme právní stát. A že dělání si legrace pořád není za hranou něčeho, kdy by se člověk měl začít bát o vlastní život,“ uvedl.

Dodal, že na Facebooku zablokoval jen několik málo jedinců. Kromě asi dvaceti komentářů byla většina komentářů pozitivních. 

Stránku během osmi let své existence Facebook dočasně zablokoval. „Měl jsem hodně banů, někdy byly krátké, někdy byly na delší dobu,“ zmiňuje Langr. Za některými bany prý stály konkrétní osobnosti, jichž se prostřednictvím svých statusů dotkl. Dodal, že mu například zmizely některé příspěvky, které se týkaly bývalého premiéra Andreje Babiše.

Už není z koho si dělat legraci

Stránku se Langr rozhodl ukončit v pátek. „Už není z čeho si dělat legraci,“ odůvodnil. Nechce si dělat legraci ze starého člověka, který podle jeho slov zjevně nezvládá svoji situaci. „Ty výstupy prezidenta už jsou smutné,“ řekl.

Nemyslí si ale, že byly vtipy na účet prezidenta republiky nevhodné. „Jestli někdo snižuje vážnost úřadu republiky, tak je to prezident republiky. Ne člověk, který si z něj dělá legraci,“ vysvětlil Langr a připomenul, že legraci si z prezidenta dělá velké množství lidí.

Pointa humoru v tom, že je člověk nemocný, už je ale podle Langra za hranou. „Myslím si, že je na čase se otočit a nechat ho dokončit mandát,“ uzavřel téma.

Migrační krize i ruská ambasáda

Mezi své zážitky během provozování stránky Langr zařadil období, kdy část politiků přinášela téma migrační krize, která se České republiky příliš netýkala. 

„Já jsem tehdy zparodoval příspěvek Wericha, který měl už v roce 1938 vyhrožovat tím, že přijdou muslimové a zakážou nám jitrničky a děvčatům sukně,“ vzpomínal. Jeho stránka se tím rozšířila mezi ty, kteří příspěvku věřili a dál šířili ho dál jako fakt. Média se poté snažila zjistit, jestli taková slova Jan Werich skutečně řekl,“ vzpomínal autor. Dodal, že to samozřejmě pravda nebyla.

Tisíce Čechů sdílejí „Werichův“ výrok o islámu. V archivech ale není

Langr připomněl i falešný facebookový účet ruské ambasády v Česku, který vytvořil v roce 2017. Reagoval tak na ruské dezinformační weby, které šířily nepravdivé informace.

Rusko si stěžuje na falešný účet ambasády v ČR, Facebook ho nechce smazat

„Rozhodl jsem se jim podobným způsobem ukázat, jak to vypadá, když někdo šíří nepravdivé zprávy,“ řekl. Langr vytvořil stránku velvyslanectví Ruské federace a publikoval zde příspěvky. Během několika dní získala více sledujících, než měly oficiální stránky ruské ambasády.

Když ale ruské ministerstvo zahraničí požadovalo smazání neoficiální stránky, Facebook smazal tu s menším počtem sledujících, tedy tu oficiální. „Samozřejmě se to poté napravilo, ale mezitím mě začaly napodobovat další stránky,“ dodal. 

Langr nyní pracuje jako sociální pracovník. Už během doktorského studia se ale věnoval také dezinformacím.

„Problém dnešní doby je ten, že velká část populace není schopná a připravená na informační dobu. Máme problém ověřovat si zdroje informací.“ Poukázal na šíření dezinformací v souvislosti s koronavirovým onemocněním. „Vidíme, že dezinformace můžou bez nadsázky zabíjet. A zabíjejí,“ uzavřel.

Langr v Rozstřelu také uvedl, že má plány do budoucna, nechce je ale zatím zveřejňovat. 

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Ponižující, ale protestovat nemohu. Trans lidé kritizují praktiky při vyšetření

Premium Jak často masturbujete a na co přitom myslíte? Jak máte velké genitálie? To jsou některé z otázek, které padají na...

Mění se vedení bezpečnostních institucí, klíčové pozice nejspíš čeká rošáda

Premium Dvě z klíčových tuzemských bezpečnostních institucí nejspíš čeká málo vídaná rošáda. Podle informací MF ­DNES by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě procenta na obranu už v roce 2024, řekl Fiala po schůzce u Zemana

Česko se snaží, aby výdaje ve výši dvou procent HDP na obranu vydávalo už v roce 2024, tedy o rok dříve než vláda...

Basketbalista má roztroušenou sklerózu. Ani lékaři mi moc neřekli, vzpomíná

Roztroušenou sklerózou trpí pouze senioři, do roka skončíte na vozíku, zní některé z mýtů, které ve společnosti o...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...