Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„V okamžiku, kdy se ta druhá skupina snaží sebrat název manželství, pak je to kulturní válka, pak nejde vůbec o práva těch osob,“ komentoval Benda v pořadu Rozstřel svůj návrh prosadit do ústavy, aby označení manželství bylo výhradě pro sňatek muže a ženy. Podle něj však nemá šanci na úspěch. „Je to ústavní novela, která potřebuje 120 hlasů,“ dodal.
Podle Bendy je na tom však uzákonění manželství stejnopohlavních párů podobně a ani tento návrh podle něj šanci nemá. „Manželství pro všechny je jenom marketingové heslo, ale většinu ve sněmovně nemá,“ uvedl.
Na kulturní války teď nemáme čas, odmítl Benda manželství homosexuálů![]() |
Pro Bendu jsou klíčové dvě věci, a to název a adopce. „Respektive dokud nemám vyřešené náhradní mateřství, tak se odmítám bavit o adopcích,“ vysvětlil Benda. Všechna ostatní práva Bendu podle jeho slov netrápí, protože ty podle něj nejsou součástí kulturní války.
Petr Fiala se nejvíce podobá Havlovi
„Petr Fiala vzešel z akademického prostředí a je zvyklý na demokracii,“ vyjádřil se Benda k premiérovi. Nejpodobnější mu Fiala připomíná Václava Havla ve stylu jeho jednání. „Petr Fiala nechá všechny promluvit, každého si poslechne a pak zkusí udělat nějaký ucelený kompromis,“ chválil politika. Dodal, že i přesto, že je vláda složitá, vládne jí premiér Fiala s rozvahou.
Benda také pochválil pětikoaliční vládu. Koaliční vláda podle něj nevzbuzuje nadšení v zemi, ale vládne dobře. Vysvětlil, že je to vláda široké koalice. „Vláda je nejširší možné koalice a já jsem to říkal už před volbami, jestli budeme donuceni vládnout s Piráty, tak to přeci znamená širokou vládu od konzervativní ODS po progresivistické Piráty.
Podle Bendy si lidé mimo jiné zvolili pětikoalici, proto aby vyměnili duo Miloš Zeman a Andrej Babiš. Klíčové podle něj byly také covidové opatření. „Mnohým voličům šlo o zastavení covidového šílenství a rozhodování z hodiny na hodinu,“ konstatoval.
Vláda podle Bendy také dobře zareagovala na situaci na Ukrajině. „Přišel útok na Ukrajinu, změnila se situace po celé Evropě,“ vzpomínal Benda. Vláda na situaci podle něj reagovala dobře.
Benda se v pořadu také vyjádřil ke kauze Pavla Blažka. „Má mou plnou podporu,“ komentoval rozhodnutí Pirátů, kteří navrhli ministra Blažka okamžitě odvolat kvůli jeho účasti na oslavě Martina Nejedlého, někdejšího poradce prezidenta Miloše Zemana.
Podle Bendy to byl jenom ojedinělý přešlap jinak zkušeného ministra. „Abych odvolával lidi za jednu nepovedenou schůzku, to bych ve vládě nikoho neměl,“ dodal.
Bendové ve službách státu. Potomci disidentské rodiny se s ODS vracejí na scénu![]() |
Marek Benda vystudoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. První poslanecký mandát do České národní rady získal v roce 1989. Od roku 1992 byl opakovaně zvolený poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mimo roky 2002 až 2004, kdy působil na Odboru vládní agendy Ministerstva informatiky.
Od roku 2007 až 2014 byl členem Legislativní rady vlády. Je jedním ze zakládajících Křesťanské demokratické strany a následně, po sloučení, členem Občanské demokratické strany. Nyní zastává pozici předsedy poslaneckého klubu ODS. Se svou ženou Markétou vychovává 4 děti.