Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

  • 2308
Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali tolik represím státní moci. V době svobody to nese ale neblahé dědictví: společnost si na genderových a sexuálních stereotypech zakládá a sexuální menšiny vystavuje tlaku, řekl ve středečním Rozstřelu psycholog a rodinný poradce Jiří Procházka.

Nedávno se v Praze uskutečnila největší evropská konference LGBT aktivistů, hlavním tématem bylo prosazování rovného přístupu k sexuálním menšinám v ČR i v EU. Setkání organizovala ILGA-Europe, hostovaly pak organizace jako PROUD nebo Prague Pride.

V pořadu Rozstřel psycholog Jiří Procházka, který je jedním z jednatelů spolku PROUD, hovořil o tom, jak velký krok udělala Česká republika během posledních třiceti let směrem k rovnoprávnosti a uznání práv LGBT komunity, ale i o tom, zda je česká společnost spíše heteronormativní a Češi tedy jiné vztahy než mezi mužem a ženou považují za méně hodnotné. 

Během socialismu byla homosexualita tabu, řekl Procházka. „Nesmělo se o ní mluvit, což mohlo být výhodné. O čem se nesmělo mluvit, to nepodléhalo represi. Když sociálka přišla do domácnosti dvou žen, zkontrolovala lednici, ale nemohla napsat, že to jsou dvě lesby, protože to v tu chvíli neexistovalo. Ticho prolomila až epidemie HIV,“ popsal.

Podle Procházky je v Česku globální hnutí, které můžeme nazývat jako antigenderové. Zmínil například organizaci Alianci pro rodinu a jejich rétoriku.

LGBT expert Jiří Procházka si myslí, že do společnosti jsou vysílány nenávistné projevy a média se genderovým šílenstvím živí.

Podle psychologa žijí v České republice sexuální menšiny neustále pod tlakem. „Na genderových a sexuálních stereotypech si zakládáme. Sexuální menšiny v Česku žijí pod tlakem, neustále musí něco vysvětlovat. Mám klienty z řad menšin, kteří mají úzkosti nebo deprese, sebepoškozují se. Třeba u trans lidí je riziko sebevraždy enormní,“ vylíčil psycholog.

S velkým problémem se potýkají trans děti. Podle psychologa Procházky mají trans děti padesáti procentní riziko sebevraždy. „Přitom stačí málo. Stačilo by, aby děti mohly používat vlastní jméno. A ne nějaké neutrální, kterých je velmi omezený výběr. Riziko sebevraždy tak klesá,“ vysvětlil.

„Když má kluk růžový penál, a to nemusí být ani gay, může být kolektivem ponižovaný. Dítě může mít pocit, že nemá uznání. Musíme společnosti říkat, že tito lidé jsou stejně dobří jako ostatní,“ myslí si.

Rozlišujeme přes 40 druhů pohlaví

Pohlaví host Rozstřelu vnímá jako administrativní identitu založenou na binárním konceptu. Rozlišujeme přes 40 variant pohlaví. „Něco jiného je gender. Někdo se může identifikovat jako muž, někdo jako žena, ale jsou lidé, kteří se nedokážou zařadit ani do jedné škatulky. Jsou také antigenderové osoby, které se jako muži nebo jako ženy neprožívají,“ sdělil. „Existuje tak třeba i aromantická orientace.“

Pojmy

LGBT je zkratka, kterou jsou označovány lesby, gayové, bisexuálové a transgender osoby. Tato zkratka tedy zahrnuje osoby s menšinovým sexuálním zaměřením vůči heterosexuálnímu zaměření (lesby, gayové a bisexuálové) a osoby s menšinovou sexuální či genderovou identitou (transgender osoby). Lesby jsou ženy, které jsou homosexuálně orientované. Tyto ženy citově i sexuálně přitahují osoby stejného pohlaví, tedy ženy. Gayové jsou muži, které citově i sexuálně přitahují osoby stejného pohlaví, v tomto případě muži. Bisexualita je erotická, emocionální a nebo sexuální přitažlivost k mužům i ženám. Jako transgender osoby se označují lidé, jejichž genderová identita není v souladu s pohlavím, které jim bylo určeno při narození. Gender je sociální konstrukt. Pojem označuje, do jaké míry se člověk cítí být ženou nebo mužem, které pohlaví mu je okolím přisuzováno a jaké povahové rysy jsou od něj očekávány.

Procházka se vyjádřil také k informaci, že firma Always už nebude používat symbol ženy na svých vložkách. Podle něj není nutné mít na vložkách znak pohlaví. „Menstruují také trans muži. To, že mají jiné genitálie je neidentifikuje jako muže. Společnost by měla akceptovat to, že se nějak identifikují,“ dodává.

V pořadu došla řeč také na genderově neutrální záchody. „Kolem nich je šílená morální panika a genderové šílenství. Genderově neutrální záchody máme všichni doma, i když jich máme víc, nerozdělujeme je na ženské nebo mužské,“ zakončil host středečního Rozstřelu Jiří Procházka.

Konference LGBT aktivistů se zabývá aktuálním děním ve světě a jeho dopadem na životy LGBT lidí, tedy těch s menšinovým sexuálním zaměřením. Řeší otázky, o nichž se běžně nehovoří a představuje úspěšné LGBT iniciativy. 

Jiří Procházka vystudoval psychologii na Univerzitě Palackého. Následně studoval gender a sexualitu na Univerzitě Karlově. Pracuje jako poradenský psycholog se specializací na sexuologii a na manželské a partnerské poradenství.

Je členem výkonné rady PROUDu, což je tuzemská platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu. Od roku 2015 je členem Genderové expertní komory Česko.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video