Češi znají Junckera, jak popíjí whisky, ale byl dobrý šéf, míní Pospíšil

  19:00aktualizováno  19:00
Končící šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, který je pro své kymácení před objektivy vnímán spíš jako milovník alkoholu, podle europoslance Jiřího Pospíšila odvedl dobrou práci a jeho současný mediální obraz je nespravedlivý. Předseda TOP 09 promluvil v pořadu Rozstřel i o byrokracii v EU, první krizi v koalici na pražském magistrátu a o přijetí eura.

V blížících se eurovolbách povede Pospíšil společnou kandidátku TOP 09 a STAN z prvního místa. V Rozstřelu uvedl, že není velkým příznivcem zásadních reforem EU. „Ten, kdo tvrdí, že prosadí významnou reformu EU, občanům lže. Jsem přesvědčen, že je potřeba netlačit EU k další rychlé integraci, ale integraci, kterou právě provádíme dělat lépe,“ řekl Pospíšil.

Současná EU je podle šéfa TOP 09 mírně přebyrokratizována. „EU není dokonalá, jako žádné lidské dílo není dokonalé. Kritiku na určitý nadbytek byrokratismu a některé pomalé procesy v přijímání legislativy považuji za oprávněnou,“ vysvětlil Pospíšil s tím, že sám v europarlamentu často hlasoval proti směrnicím a nařízením, které byly zbytečné nebo nic neřešily. 

„Máme přijímat legislativu EU jenom tam, kde to je pro země výhodné,“ řekl předseda TOP 09.

V pořadu Rozstřel došlo i na domácí politiku a na nedávnou krizi v pražské koalici. Tu vyvolalo vyjádření primátora Zdeňka Hřiba, který chtěl v Praze zavést daň za prázdné byty. S tím však Spojené síly pro Prahu v čele s Pospíšilem hrubě nesouhlasili. 

„Ukazuje se, že Piráti mají blíže k levici. My jsme pravicová strana a ochrana soukromí a majetku je pro nás klíčová,“ zdůraznil Pospíšil v Rozstřelu. 

Fotogalerie

„Některé věci jsou pro nás zásadní. Nepřistoupíme na to, aby někdo špicloval soukromí Pražanů, koukal na elektroměry a zdaňoval jim celoživotní úspory, které třeba vložili do druhého bytu. To je pro nás nepřijatelné,“ dodal předseda TOP 09. Pokračování současné koalice v Praze však vidí pozitivně. 

„Naším cílem není bourat koalici. Ta vydrží, když budeme plnit koaliční program a partneři nás nebudou překvapovat tím, že se v novinách dočteme, že připravují nějaké socialistické nebo komunistické experimenty. “

Euro v Česku do 10 let nebude

Přijetí společné evropské měny by sice podle Pospíšila bylo pro Česko výhodné, ale v současnosti to není aktuální téma. „Pro české podnikatele by bylo euro výhodné, protože posílí český export, který nás živí. 80 procent našeho exportu jde do Evropské unie. Ale politická realita je taková, že tu euro do deseti let nebude.

Negativní postoj má Pospíšil naopak ke společné evropské armádě. Předseda TOP 09 tvrdí, že by byla zbytečná a drahá. „Určitě bychom měli v rámci EU více spolupracovat, ale vymýšlet společnou armádu, když většina států v Evropě neplní povinná dvě procenta na obranu v rámci NATO, by nemělo ten výsledek a bylo by to slabé. Lepší je společná bezpečností politika v rámci NATO,“ dodal. 

České politiky těší úspěch Čaputové. Pospíšil si rýpl do Zemana

Na končícího šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera bude Pospíšil vzpomínat v dobrém. „V Česku se z něj dělá člověk, který jen popíjí whisky a kymácí se, ale to je vůči němu nespravedlivé. Jako šéf komise přispěl k tomu, že se v EP schvaluje mnohem méně legislativy než za předchozího šéfa Barrosa,“ myslí si. 

Na Junckera se podle Pospíšila bude s odstupem času vzpomínat lépe, než aktuálně vypadá jeho mediální obraz.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Naslouchat lidem je činnost, která mi jde fakt dobře, říká spisovatel Formánek

Spisovatel Josef Formánek

Spisovatel Josef Formánek je jeden z posledních bohémů. Založil magazín Koktejl, a prošel i protialkoholní léčebnou....

Čeští politici už čelili napadení pěstmi, zápalnými lahvemi i pistolemi

Polonahá žena s nápisem v angličtině, že Zeman je Putinova děvka, běžela ve...

Funkce veřejného činitele s sebou nese i negativa. Své o tom vědí i čeští politici, které někdo v minulosti napadl či...

Najdete na iDNES.cz