O revoluci se hodně zasloužil Havel, byl to vůdce, řekl Hutka v Rozstřelu

  16:30aktualizováno  26. srpna 13:32
Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Na konci 70. let byl u nás stíhán režimem, a tak se usadil v Nizozemsku, ze kterého se v osudovém roce 89 vrátil zase zpět do Čech. „O sametovou revoluci se hodně zasloužil Václav Havel, který byl opravdu rozhodující,“ řekl písničkář, ale také prozaik, básník a fejetonista Jaroslav Hutka, který byl hostem Rozstřelu.

„Naše země bohatne, ulice, města jsou opravená. Je tedy vidět, že v určitých ohledech Česká republika vzkvétá. Na druhou stranu mám pocit, že politicky se zasekla. Jakoby se tu vývoj zastavil před třiceti lety a řeší se tu problémy, které se měly řešit už tehdy,“ řekl Hutka v Rozstřelu. 

„Pokud se bereme jako kolektiv, myslím, že se za sebe jako Češi nemusíme stydět. Jsme k sobě hodně kritičtí, ale oproti Polsku, Maďarsku jsme pořád trochu jinde. Nemáme ten pocit zoufalství, že jsme přišli jako oni během války o velkou část území. Tenhle problém nemáme,“ tvrdí Hutka. 

„V Čechách dle mého máme velké hrdiny. Z velké části jsou ale společnosti neznámí. Nevíme o nich, a neumíme je přijmout. Existují tu ale i zrádci. A i ty je třeba si připomínat,“ prohlásil písničkář.

Fotogalerie

Na jaře roku 1978 Hutka emigroval do Nizozemska. Ještě v roce 1989 podle Hutky nikdo nepočítal s tím, že by režim mohl padnout. „Tam jsem setrval až do sametové revoluce. V listopadu mi od nás telefonovalo pár známých a informovalo mě, co se v Čechách děje. Nějaké povědomí jsem teda měl. A chtěl jsem být u toho,“ říká písničkář.

Na podzim však už byl komunistický režim na spadnutí a padnout podle Hutky musel. „Byla jen otázka, jakou formou,“ dodává.

„Myslím si, že o sametovou revoluci se hodně zasloužil Václav Havel, který byl opravdu rozhodující. Byl to pravý vůdce, a bez vůdce nelze bojovat. On původně ale vůbec do politiky nechtěl, všichni ho k tomu přemlouvali. Sám měl pocit, že nemá razanci vůdce. Nakonec se ale ukázalo, že vůdce může být dobrý i bez razance,“ tvrdí Hutka.

Po dobu pobytu v Nizozemsku se Hutka politicky posunul doleva. „Volil jsem tam sociální demokraty. Moje srdce jde k těm slabým, chtěl bych pomáhat lidem, kteří pomoc potřebujou. U nás se za levičáky ale považují i komunisti. Což je podle mě úplně mimo mísu,“ říká písničkář.

„Po roce 90 u nás bylo několik světlých politických momentů. V rámci nich se ale neobjevovaly žádné výrazné osobnosti. A ty tu podle mě chybí dodnes,“ uzavírá Hutka.

Písničkář a disident

Hutka byl spoluzakladatelem a členem folkového sdružení Šafrán. Na konci 70. let ho pronásledovali komunisté, po koncertu na chalupě Václava Havla a podepsání Charty 77 ho příslušníci StB donutili opustit republiku v rámci akce Asanace - bylo to v říjnu 1978 a tak se usadil v Nizozemsku. V listopadu 1989 se ale vrátil do své vlasti.

Reminiscencí porevolučních dnů, týdnů a měsíců je i Hutkovo album „Live 1990“ – záznam jeho zřejmě nejslavnějšího koncertu z Lucerny, který se konal 21. ledna 1990. 

Známý písničkář ale rozhodně se svou tvorbou neskončil po revoluci. Skládá dodnes, každý rok vydá nové CD. Větší pozornost naposledy vzbudil písničkou „Miloš a Zubatá“, ve které se trefuje do prezidenta Miloše Zemana a jeho politických kroků.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Najdete na iDNES.cz