Ve stavebním zákoně je chaos, řekl v Rozstřelu šéf komory architektů

  16:00aktualizováno  8. dubna 12:33
Hostem pondělního Rozstřelu byl Ivan Plicka, předseda České komory architektů. V pořadu mluvil o přípravě nového stavebního zákona, o kontroverzní budově SEFO v Olomouci, na kterou má být vypsána nová soutěž, ale i o stavu české architektury obecně. Ta je podle něj v dobré kondici.

„Nemáme radost z toho časového tlaku přípravy stavebního zákona. Ten by měl být respektovaný širokou veřejností, protože ovlivňuje životy nás všech,“ uvedl Plicka v Rozstřelu v souvislosti s přípravou nového stavebního zákona. Dodal, že je nezbytné, aby byl celý proces přehlednější a odstranil se chaos, který v současné době kolem zákona panuje. 

Fotogalerie

Česká komora architektů prý dala své připomínky k tvorbě stavebního zákona. „Bohužel, nejsme tím typem připomínkového místa, které by se nutně muselo brát v potaz,“ dodal Plicka. Ne všechny jejich návrhy tedy budou v zákoně použity.

Dalším tématem byla otázka architektonických soutěží. Nejprve se Ivan Plicka vyjadřoval k soutěžím obecně. Upozornil, že Česká architektonická komora soutěže nepořádá, ale pouze kontroluje jejich férovost, rovnost a spravedlivé finanční ohodnocení účastníků.

V rozhovoru se šéf komory architektů však vyjadřoval i ke konkrétní architektonické soutěži na stavbu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO). Ta nakonec nebude vypsána v původně plánovaném termínu na začátku dubna. Ivan Plicka dodal, že nová soutěž musí být nutně pořádána korektním způsobem a autoři vítězných návrhů musí být řádně odměněni.

Plicka vyjádřil i stanovisko České komory architektů k možné neúčasti autora původního návrhu SEFO. „Česká komora architektů nemůže nikomu účast zakázat. Všichni mají mít rovné podmínky včetně Jana Šépky,“ uvedl k celé kauze. Dodal ale, že by se mohli objevovat hlasy, že architekt Šépka byl zvýhodněn, protože se projektu věnuje už přes deset let.

Našim architektům se daří i ve světě

Na dotaz, zda se v pořádku, že se téma české architektury začne diskutovat pouze v souvislosti s nějakou kontroverzí, Plicka uvedl, že za to můžou média. „Je to známka toho, že media nezajímají dobré zprávy. Vše kontroverzní je pro ně skvělá zpráva,“ uvedl. Dodal také, že podle něj architektura musí vyvolávat emoce.

Závěrečným tématem Rozstřelu byl stav české architektury obecně. Podle Plicky je na tom česká architektura dobře a některým našim architektům se daří i ve světě. Je optimistický i ohledně českého vítězství v Pritzkerově ceně, nejprestižnějšímu architektonickému ocenění. 

„Jsme malá scéna a je složitější si nás všimnout. Nemůžeme ale říkat, že se to nikdy nestane,“ uvedl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Kojit v zoo či ve vlaku není problém. Zákon nepotřebujeme, říkají politici

Happening kojících matek v pobočce Raiffeisenbank na pražském Václavském...

Incident z konce března vyvolal velkou společenskou debatu o tom, jestli je kojení na veřejnosti přijatelné. V Česku...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz