„Dozvěděl jsem se, že v rámci projektu Edison, o kterém jsem něco slyšel, něco si přečetl, mají přijet nějací praktikanti z různých koutů světa. Vím, že většinou to jsou lidé nebo studenti z muslimských zemí. Je to samozřejmě naředěno i někým z Evropy, Číny a Asie tak, aby to nebudilo podezření,“ líčí rodič.
Charous kvůli zmíněné situaci nechtěl svoji dceru na jednu z přednášek pustit a na školu si stěžuje. „Proti víře jako takové ale nic nemám, jestliže je tolerantní a nevnucuje nevěřícím názory,“ sdělil Charous. Hlavní problém vidí v tom, že se dětem na přednáškách ukazuje „jen ta pozitivní část“, a nemají tak šanci si udělat svůj názor - toto je podle něj manipulace.
Projekt považuje za součást jakési široké konspirace. „Cílem je učit děti nebát se odlišného a potlačit tím nějaký zdravý úsudek,“ řekl Charous .Podle něj žáci, kterým bude zahraniční stážista sympatický, budou považovat i jeho kulturu za bezproblémovou. Dcera Charouse na zmíněnou přednášku nakonec nešla. Podle otce to však nebylo kvůli tomu, že by jí to zakázal, ale proto, že onemocněla angínou.
Koordinátor projektu Edison Jakub Šnorbert obvinění, že jde o propagaci určitého náboženství, odmítá. „Ten projekt běží již sedm let. Má za úkol seznámit děti s dalšími kulturami a zeměmi. S náboženstvím jako takovým to nemá nic společného. Hlavní téma je porozumění. Celé to probíhá v angličtině, takže to děti vede k tomu, aby si uvědomily, jak je angličtina důležitá,“ reagoval pro iDNES.cz Šnorbert, který bude hostem pořadu Rozstřel už v úterý (otázky pro koordinátora projektu Edison můžete pokládat zde).
„Máme na to prostě jiný názor,“ uvedl koordinátor projektu k tvrzení Charouse, že multikulturní výchova do škol nepatří. „Multikulturní výchova je součást rámcového vzdělávacího programu ministerstva školství. Není to nic, co bychom si my vymysleli a školám to prodávali,“ dodal Šnorbert.
Inspekce pochybení nezjistila. Je za tím politika, říká ředitelka
Charous se se svou stížností obrátil na místní zastupitelstvo i ředitelku školy. Sám v Rozstřelu přiznal, že během projektu, který kritizuje, se nepraktikovalo náboženství ani politika, přesně jak ho ředitelka ujistila. „Z pětistovky dětí se akce neúčastnilo pět dětí. Šlo o projekt, kdy na týden přijeli stážisté, kteří prezentovali svou zemi, a naše děti zase tu naši. Například zahraniční studenty učily polku a oni je národní svatební tanec. Kromě Turka přijela Indonésanka, Vietnamka, dívka z Ghany. Nikdo praktikující věřící, nikdo neměl šátek, nikdo se nemodlil,“ vysvětlila náplň projektu ředitelka Ludmila Eliášová.
Škodí Edison dětem? Spoluautor projektu odpoví v Rozstřelu |
Situaci prověřila školní inspekce, žádné výtky ale neměla a naopak děti pochválila za dobrou angličtinu. Spor bude řešit i zastupitelstvo Brna-Bystrce. Charous si přesto stojí za tím, že projekt Edison propaguje multikulturní ideologie, a proto do škol nepatří. Podle něj se děti nepotřebují učit o bubnování v Ghaně, ale měly by se učit domácí reálie.
Ředitelka školy míní, že Charous svými stížnostmi pouze nahání politické body. Loni kandidoval do zastupitelstva Jihomoravského kraje za stranu Svoboda a síla. Podle Eliášové ostatní rodiče neprotestují, ale události se chopili protiislámští aktivisté. Ředitelka prý kvůli akci dostává výhrůžky (o případu jsme psali zde).
Charous odmítá, že jeho aktivita souvisí s politickými ambicemi. Tvrdí, že známý ho uprosil, aby na kandidátce byl jen do počtu. „Tohle bych bral jako marginalitu a nesmysl, když se někdo opírá do argumentu, že se chci politicky zviditelnit,“ uvedl Charous.
Charous chce dosáhnout zrušení programů jako je Edison
Během rozhovoru se několikrát vymezil proti multikulturalismu, přirovnal jej i k nacismu a komunismu. „Neměl bych problém s multikulturalismem, když by v něm nebyla obsažena kultura, která je vysloveně netolerantní a nepřizpůsobivá,“ prohlásil přesto Charous s narážkou na islám. Označení, že je rasista a xenofob, odmítá. Podle svých slov v minulosti sponzoroval chudé děti v Africe a Asii.
Charous sice tvrdí, že se politickému angažmá brání, ale přiznává aktivismus. „Kolem mě vznikla skupina lidí, podporuje nás i Václav Klaus mladší, se kterým jsem se několikrát sešel. Mým cílem a cílem naší skupiny je to, aby programy tohoto typu ze škol úplně zmizely,“ vysvětlil.
Rozhovor byl vysílán ze záznamu, vznikl minulý týden v pátek.
Celý Rozstřel s Hynkem Charousem: