Nechceme dělat z eutanazie byznys, řekla předkladatelka zákona v Rozstřelu

  17:00aktualizováno  13. června 13:30
Zavést v Česku eutanazii, nebo ne? O tématu čtvrtečním Rozstřelu diskutovala zastánkyně eutanazie poslankyně Věra Procházková, její odpůrce šéf lékařské komory Milan Kubek a primářka největšího lůžkového hospice v České republice Vladimíra Beranová Nezvalová.

Ve Sněmovně vzniká návrh zákona na legalizaci eutanazie. Hostem čtvrtečního Rozstřelu byla poslankyně Věra Procházková z ANO, která návrh zákona o eutanazii a asistované sebevraždě připravuje. „Pracuji v ambulanci, na záchrance a třicet let na ARO a to utrpení u lůžka vidím,“ řekla pro iDNES.cz.

Fotogalerie

Podle průzkumu, s eutanazií souhlasí asi 55 procent lékařů a 70 procent sester. Lékaři jsou podle České lékařské komory (ČLK) v otázce eutanazie proti sestrám i většinové společnosti spíše zdrženliví.

Žádost o eutanazii by mohli podat lidé starší osmnácti let, poté by rozhodla komise složená z právníků a lékařů.  

„Jsem toho názoru, že člověk se má o všech svých aktivitách rozhodovat sám,“ řekla v Rozstřelu Procházková. Zákon podle ní umožní umírajícím pacientům, aby se smrti nebáli a umírali v kruhu svých blízkých. 

Žádost o eutanazii by mohli podle připravovaného zákona podat lidé starší osmnácti let, poté by rozhodla komise složená z právníků a lékařů. Nemohli by o ní žádat lidé s duševním onemocněním. „Vždy ten první impuls musí přijít od pacienta,“ dodala. 

ANO připravuje zákon na legalizaci eutanazie

Proti Věře Procházkové usedl ve studiu lékař a šéf Lékařské komory Milan Kubek, který je naopak proti eutanazii.  V Rozstřelu vyjádřil obavy, že do připravovaného zákona se může dostal mnoho populistických pozměňovacích návrhů. „Neotvírejme pandořinu skříňku se zabíjením lidí,“ poznamenal.

Složitou otázkou podle něj je například rozhodování, zda rozhodující se pacient je mentálně v pořádku. Každý je podle něj pod vlivem svého okolí. Lékaři umí tlumit fyzickou bolest avšak ne tu psychickou. 

Mohlo by podle něj stát, že „hyenistická rodina“ může například svého dědečka k eutanazii dotlačit, aby nebyl tzv. „na obtíž“. To vnímá jako velmi negativní jev.

Eutanazii Kubek nepovažuje za nic jiného než za zabití a volání po eutanazii spíše za volání po lepší paliativní péči. Domnívá se, že riziko zneužití velmi vysoké. „Lékaři studovali medicínu, aby lidem pomáhali a ne, aby je zabíjeli,“ řekl v Rozstřelu. Také si nepřeje, aby Česko následovalo vzor Švýcarska. „Ve Švýcarsku je zabíjení lidí byznys,“ dodal.

Svůj pohled představila Vladimíra Beranová Nezvalová, primářka největšího lůžkového hospice v ČR, v Rajhradě u Brna. Stát podle ní dostatečně nezajišťuje sociální služby například pro seniory a neměl by se ještě vměšovat nějakým zákonem do toho, jak se někdo může člověk rozhodovat o tom, zda chce zemřít.

Když bude paliativní péče dostatečně kvalitní, lze podle ní v hospicech zajistit důstojné odcházení ze života. „Zákon o eutanazii nezbaví lidi strachu ze smrti,“ řekla v pořadu. 

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Podle poslankyně Procházkové se díky tomu, že se snaží prosadit zákon o eutanazii, daří také tlačit na zlepšení paliativní péče. „Přes veškerou paliativní péči budou lidé, kteří o eutanazii stojí,“ uvedla na závěr.

Z evropských zemí je eutanazie legální pouze v Belgii, ve Švýcarsku může lékař pacientovi připravit smrtelnou dávku léku, vzít si ho ovšem musí pacient sám. 

Poslední podobný návrh vláda odmítla v roce 2016. Předloha počítala s tím, že by tuto možnost měli mít jen lidé v beznadějném stavu, žádost by posuzovala komise. Sněmovna podobnou úpravu zamítla už v roce 2008.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

Firmě, jejíž lidé sponzorovali SPOZ, Hrad pronajal prostor pro jarmark

Prezident Miloš Zeman podepsal v sídle strany SPOZ petici za zákon o

Exkluzivní prostor před katedrálou svatého Víta už za 14 dnů zaplní stánky prodejců. Hrad náměstí podle smlouvy na...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz