Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Kvóty mohou řadu lidí přimět k příchodu do Evropy, říká ministr Petříček

  17:03aktualizováno  19. prosince 13:10
Přijmout či nepřijmout děti z řeckých uprchlických táborů? Tuto debatu na české politické scéně nedávno oživil dopis řeckého ministra vnitra adresovaný jeho českému protějšku Janu Hamáčkovi. Ve čtvrtečním Rozstřelu o tématu debatovali zástupci obou názorových proudů, šéf Trikolóry Václav Klaus mladší a ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček si myslí, že bychom čtyřicet nezletilých uprchlíků z řeckých táborů mohli přijmout, protože by nás to nijak neohrozilo. Naopak by to mohlo vylepšit naši vyjednávací pozici u témat, u kterých nechceme ustupovat, jako jsou například kvóty.

Fotogalerie

Václav Klaus mladší oponuje, že bychom se měli starat o naše občany a naše děti. Česká republika by se podle Klause měla starat o chudé občany bydlící v ghettech. „Syrská strana nechce, aby se těch čtyřiceti dětí ujala jiná země, než Sýrie,“ namítl dál Klaus.

Ministr zahraničí přitakal, že máme řadu důležitějších témat, která bychom měli řešit. Nesouhlasí ale s tím, jak Klaus situaci vykresluje, tedy že pomáháme cizím dětem na úkor těch našich. „My říkáme, že by to mělo být dočasné řešení, my musíme mít především na mysli zájem a dobro těch dětí,“ řekl Petříček na konto návratu 40 dětských uprchlíků do jejich rodné Sýrie. Tyto děti ale ministr nechce vracet do země, ve které stále probíhá válka. „Zdůrazňuji, jedná se o dobrovolný krok, není to žádné otevírání Pandořiny skříňky,“ uvedl Petříček.

Poslechněte si celý Rozstřel v podcastu:

Rozstřel: Václav Klaus ml. a Tomáš Petříček - celý záznam

Klaus ml. v Rozstřelu odmítl syrské sirotky, Petříček by je přijal

Klaus ale namítl, že tento krok politické konotace má, protože v Poslanecké sněmovně jej hájí nejvíce například Pirátská strana, která se přiklání k přijímání migrantů. „My nejsme zodpovědní za celou planetu,“ myslí si Klaus. Poslanec také řekl, že v celé Sýrii válka není, například v Damašku lidé chodí do školy, nakupují nebo sedí v restauracích.

„V Sýrii válka rozhodně neskončila, ten konflikt není dořešen a není tam bezpečno,“ oponoval Petříček. Podle něj je do konce války potřeba těmto dětem poskytnout ochranu před případnou radikalizací v táborech nebo před sexuálním násilím a celkově válkou. Petříček ale zdůraznil, že je nutné si před případným přijetím těchto nezletilých prověřit jejich totožnost.

„Pomáhejme v Sýrii, pomáhejme jejich stabilizaci a rozvoji jejich ekonomiky,“ navrhl poslanec Klaus. Podle něj by Česká republika uživila sto tisíc takových lidí, ale otázkou je, jestli je to v jejím zájmu, protože se tito lidé často vydávají za mladší, než ve skutečnosti jsou, a často jsou také pachateli teroristických útoků.

Řešit by se měly příčiny migrační krize

Petříček souhlasí s Klausem v tom, že by se uprchlíkům mělo pomáhat v zemích jejich původu, měly by se řešit příčiny migrační krize. Stejně tak se shodnou v odmítání migračních kvót. Klaus ale nesouhlasí s tím, že by přijetí dětských migrantů vylepšilo pozici Česka při dalším vyjednávání v rámci Evropské unie.

„Z těch 5 500 nezletilých bez doprovodu je přibližně deset procent mladších 14 let,“ vysvětlil Petříček na základě oficiálních statistik s tím, že je ale nutná také řecká součinnost, aby se ověřil věk migrantů a další důležité atributy. V tuto chvíli se podle něj čeká právě na reakci Řecka na dopis ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Tohle jsou kvóty v bledě modrém, v jádru je to to stejné,“ oponoval Klaus.

Podle ministra zahraničí se ale migranti i v naší společnosti už dříve úspěšně integrovali, například migranti z Balkánu. Stejně tak Petříček konstatoval, že podle expertních vyhodnocení je muslimská komunita v Česku umírněná, dobře integrovaná a nepředstavuje bezpečnostní riziko. Případní syrští sirotci z řeckých migračních táborů by tak u nás podle ministra mohli vidět, že náboženství je privátní záležitost.

Petříček také vyvracel názor Klause, že by se ČSSD zabývala celosvětovými problémy na úkor těch českých, respektive českých občanů. „Nezavíráme oči před problémy světa,“ doplnil Petříček.

Dětské uprchlíky z Řecka přijmeme! Učinit tak je ochotno 200 českých rodin

„Tlak ze strany Bruselu na přijetí migračních kvót se zvyšuje,“ řekl Klaus ke zprávě generální advokátky soudního dvora Evropské unie o nezapojení se do systému v přerozdělování uprchlíků. „Kvóty vnímáme jako krok, který může řadu lidí přimět k tomu, že do Evropy odejde,“ řekl Petříček. Ministr také připomněl, že Česko posílá velkou část humanitární pomoci do tranzitních zemí jako například Libanonu nebo Jordánska, které jsou migrací velmi zatíženy.

„V realitě se proti kvótám nestavíme zdaleka tak důrazně jako Polsko nebo Maďarsko,“ řekl také Klaus, s čímž Petříček nesouhlasil.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se nechala slyšet, že plánuje připravit nový migrační plán. „Neočekávám od něj nic, jen nějakou novou taktiku jak migraci ještě posílit a nějakým způsobem protlačit do všech zemí, ať se jim to líbí nebo nelíbí,“ sdělil své stanovisko Klaus.

„Já jsem v tuto chvíli připraven o tom s panem ministrem (Hamáčkem, pozn. red.) dál jednat, míč je také na straně řeckých úřadů,“ dodal Petříček k otázce přijetí čtyřiceti nezletilých migrantů. Podle Klause to pak bude záležet na hnutí ANO, které má ve Sněmovně většinu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Koronavirus ve 12 bodech. Jak se nenakazit, léčit a kde najít pomoc

Od konce prosince si nový typ koronaviru z Číny vyžádal přes dva tisíce obětí. Počet nakažených lidí roste a svět je...

Co dělat v případě epidemie koronaviru? Pomohou zásoby vody i hotovosti

Opuštěné ulice, zavřené restaurace a kavárny, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály...

Koronavirus je v dalších třech zemích Evropy. V Itálii přibyli čtyři mrtví

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tyrolského zemského hejtmana...

Koronavirus by postihl až 3 miliony lidí v Česku, ukazuje pandemický plán

Pokud by Česko zasáhla pandemie nového typu koronaviru, mohly by jím postupně onemocnět více než tři miliony obyvatel....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trumpův Air Force One letěl rovně nad Českem. Obloukem se náhle vyhnul Brnu

Americký prezident Donald Trump v noci z neděle na pondělí letěl do Indie na státní návštěvu. Jeho speciál Air Force...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Česko je připraveno na příchod koronaviru, ujistil prezidenta Hamáček

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek sešel s předsedou ČSSD a vicepremiérem Janem Hamáčkem. Na společném obědě, jejichž...

Jihomoravský kraj schválil silnici přes Brno ve stopě Hitlerovy dálnice

Jihomoravští zastupitelé schválili návrh aktualizace zásad územního rozvoje. Vytyčuje trasy silnic, které dosud byly...

Záškoláky by mohli řešit sociální pracovníci, ministerstvo práce má návod

Záškoláctví by podle projektu ministerstva práce a sociálních věcí mohli pomoci vyřešit školní sociální pracovníci. Ti...

Češi se z Tenerife vrátí, řekl Babiš v Motole. Cestovka čeká na povolení

Předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek navštívili Fakultní nemocnici v Motole. Na...

Najdete na iDNES.cz