Náš obor se od dob filmových Básníků hodně posunul, říká praktický lékař

  17:05aktualizováno  5. února 13:11
Dostupnost lékařů mimo města se v posledních letech příliš nezvýšila. I proto se praktik ze Vsetínska David Halata snaží venkovské lékařství co nejlépe propagovat. V pořadu Rozstřel mluvil nejen o tom, jak přilákat doktory na venkov, ale i o životě praktického lékaře na vesnici.

Hlavní předností venkovských lékařů je podle Davida Halaty fakt, že své pacienty znají dopodrobna. „Známe je lépe, zblízka, známe jejich rodiny, jejich předky,“ řekl praktik. Pomáhá to zejména při diagnostikování zdravotních potíží, někdy to však přináší i problémy.

Fotogalerie

„Urgentní příznak může být jen změna chování, nicméně s tím ho nemůžu poslat do nemocnice. To by se mi vysmáli. Ale může to být náznak nějak závažné nemoci,“ popsal Halata.

Problém s nedostatkem praktických lékařů na venkově chtějí jejich profesní organizace řešit. Společnost všeobecného lékařství (SVL), která měla loni v listopadu výroční konferenci v Karlových Varech, zjišťovala u lékařů v předatestační přípravě, co by je přimělo k odchodu na venkov.

Většina z nich by přivítala pracovní uplatnění i pro partnera, až na dalších místech se umístily dotace na rekonstrukci a vybavení ordinace nebo podpora bydlení. Peněžní odměna většinou hlavní motivací není, což Halata potvrdil.

„Peníze jsou třeba až na třetím místě, přednost mívá rodina. Takže ve většině případů do toho lékaři nepůjdou, ani kdybychom sypali hromady peněz.“

Halata také popsal systém stabilizačních dohod. Znamená, že tam, kde lékař projde předatestačním vzděláváním, pro něj bude výhodné poté působit. Pokud takovou dohodu podepíše, získá například více peněz.

Jak ovšem Halata chápe z reakcí mladých lékařů, mnoho z nich se stabilizačními dohodami nesouhlasí. Přednější je podle nich možnost výběru, kde budou působit, než výše platu.

Halata je nicméně přesvědčený, že současný systém způsobuje u lékařů velmi brzký pocit vyhoření. „Nastává to u nich i ve 30 nebo 40 letech. Přitom zkušenosti z Velké Británie ukazují, že pokud lékař stráví část své přípravy na venkově, častěji se tam po atestaci vrací,“ vysvětloval.

Halata také dodal, že z dotazníků zjistili, že mladí lékaři nedostávají o praxi na venkově moc informací. „Což není dobrá vizitka. Proto jsme založili projekt GoRural, kde chceme lékařům možnosti působení na vesnici přiblížit a ukázat jim, že se tam dá dělat i věda, kvalitní věda na celoevropské úrovni, a není to jen bouchání razítek,“ řekl ve studiu.

V zimě vyjíždí s lopatou i běžkami

Nové lékaře se kraje snaží podpořit několika způsoby. Patří mezi ně například stipendia, která se vyplácí studentům vybraných vysokých škol, mimo jiné i lékařských fakult. Kraj si je tak chce zavázat k práci v regionu po ukončení studia.

Halata působí od roku 2010 jako všeobecný praktický lékař v Hošťálkové na Vsetínsku, ve vesnici, kde se v roce 1980 narodil. Podělil se o některé zážitky, které jako venkovský lékař nasbíral.

Pracovat jako lékař na vesnici může být podle Halaty náročné zejména v horských oblastech. „V zimě je potřeba mít v autě lopatu, samozřejmě řetězy. A kdyby to ani s nimi nešlo, tak se vozí pro jistotu i běžky.“

Od roku 2015 je členem výkonné rady Evropské společnosti venkovského lékařství, v roce 2016 se stal předsedou Pracovní skupiny venkovského lékařství.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Středočeský úřad zrušil verdikt Černošic v kauze údajného střetu zájmů Babiše

Premiér ČR Andrej Babiš vystoupil 18. března 2019 v Kosmonosech na...

Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše...

Byl to náš první šťastný konec, říká psovod psa oceněného za záchranu života

Výsledky ankety Statečné psí srdce 2018 byly vyhlášeny 21. března 2019 v Praze....

Pes, který upozorní paničku na nízkou hladinu cukru v krvi. Policejní pes, který pomohl, když selhala termovize nebo...

Šance na vydání Češky z Pákistánu jsou slušné, hned to nebude, říká exministr

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Vyhlídky Terezy Hlůškové na vydání do České republiky jsou dobré. Myslí si to bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda....

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz