Do stávky bych šel také, řekl v Rozstřelu proděkan filozofické fakulty

  • 56
Okupační stávka na Univerzitě Karlově minulý týden skončila. Studenti však stále požadují demisi rektora Tomáše Zimy a mají i další požadavky. Jak bude nyní škola postupovat? V pátečním Rozstřelu odpovídal proděkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Daniel Soukup.

Studentská stávka začala před více než dvěma týdny v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Na chodbách strávilo den a noc kolem tří stovek studentů, konaly se zde debaty i přednášky. 

Daniel Soukup na úvod pořadu řekl, že pokud by sám byl ještě student, tak by se stávky nejspíše také zúčastnil. „Klimatická krize je jeden z největších problémů dneška,“ poznamenal. Požadavkům studentů rozumí a s většinou také souhlasí. „Na 99 procent se s nimi ztotožňuji,“ dodal.

Protest se poté přesunul do Karolina, kde několik desítek lidí zůstalo i přes víkend. Studenti zveřejnili seznam požadavků, jedním z nich je i odchod rektora Zimy z vedení univerzity. Další požadavky se týkaly hlavně ekologických témat. Univerzity mají podle stávkujících studentů například „zdůrazňovat urgentnost klimatické krize směrem k veřejnosti“. Požadují také, aby si vytyčily kroky směrující k uhlíkové neutralitě.

Soukup stávku hodnotil velmi pozitivně. Ocenil kvalitní program i hosty, kteří během ní na chodbách fakulty vystoupili. Filozofická fakulta podle něj souhlasí s tím, aby se na klimatické problémy poukazovalo. Pro formu okupační stávky má pochopení i díky tomu, že vyvolala ohlas v médiích. Sám stávkující hájil před lidmi, kteří na ně útočili.

Filozofická fakulta se podle Soukupa tématy, které stávkující zdůrazňovali, již zabývá. Zmínil například nové bistro nebo snahu o elektronizaci dokumentů. Upozornil, že řešení těchto požadavků je dlouhodobé a mělo by se řešit na celouniverzitní úrovni. Například požadavek uhlíkové neutrality do roku 2022 nevidí jako úplně reálný.

Spacáková stávka skončila. Studenti opustili vestibul Karolina

Soukup se s protestujícími studenty úplně neshodne na požadavku rezignace rektora Zimy, i když sám některé jeho kroky vidí kriticky. Nepřijde mu například legitimní odůvodňovat požadavek na jeho odstoupení tím,co dělal během minulého režimu. „Nejsem si vůbec jistý, že to, co se nyní nashromáždilo, je důvodem k rezignaci,“ uvedl. Rektor školy je podle něj manažer velké instituce a musí proto dělat mnoho rozhodnutí, která mohou být kontroverzní.

Studenti jsou dnes aktivnější

Podotkl také, že akademický senát ho již dvakrát zvolil i s vědomím toho, že byl členem KSČ před rokem 1989. „Pan rektor dělá pro univerzitu mnoho dobrého,“ řekl. Jako příklad uvedl mimo jiné projekt Kampus Hybernská, který vznikl ve spolupráci právě s rektorátem a hlavním městem Prahou.

Proděkan také mluvil o tom, jak se studenti na škole změnily za posledních deset až dvacet let. Sám na Filozofickou fakultu nastoupil jako student v 90. letech a pracuje na ní od roku 2014.

Ocenil, že studenti jsou v současnosti mnohem více aktivní v různých spolcích i to, že se mnohem více zajímají o politické dění a chtějí do něho zasahovat. „Kdo jiný, než vzdělaní a mladí lidé by se měli angažovat,“ dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video