Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Doby, kdy si mohli archeologové něco odvézt domů, dávno minuly, řekl egyptolog Verner

  12:30aktualizováno  13:14
Čeští egyptologové mají v zemi faraonů skvělé jméno, jejich objevy mnohokrát přepsaly dosavadní poznatky o životě starověké společnosti kolem Nilu. Tamní školy do Česka posílají své nejtalentovanější studenty na doktorandské studium, řekl v Rozstřelu přední egyptolog a archeolog Miroslav Verner. Ve studiu ho doplnila Ivana Faryová, redaktorka MF DNES a autorka knihy rozhovorů s českými egyptology.

Abúsír, pyramidová nekropole panovníků, kteří žili před 4 500 lety, s hrobkami jejich vysokých hodnostářů. Právě tady, 20 kilometrů od Káhiry, čeští egyptologové pracují, je to jejich hlavní koncese v Egyptě už 60 let. A stále mají na čem pracovat. 

Fotogalerie

„Na pyramidovém poli doposud nebyla odkryta polovina památek. V jižním Abúsíru více než polovina a pokud jde o šachtové hroby, tam to bude menší polovina, která ještě nebyla prozkoumána,“ řekl v Rozstřelu egyptolog Miroslav Verner.

Tým českých egyptologů se v Egyptě krátce rozpadl po okupaci Československa v roce 1968. „Někteří kolegové zůstali v zahraničí, někteří byli vyhozeni z Filozofické fakulty kvůli ideologickým důvodům. V polovině 70. let se mi nakonec podařilo přesvědčit vedení Filozofické fakulty a Univerzity Karlovy, že není možné jednostranně odstoupit od mezinárodních závazků a že není možné opustit místo, kde zůstala rozdělaná práce. Nové vedení fakulty pak souhlasilo s tím, aby se rozdělané vykopávky dokončily a nakonec souhlasili i s tím, aby se s prací v Egyptě pokračovalo i nadále,“ řekl Verner.

Abúsír střeží ozbrojení vojáci

Bezpečnost archeologů v Abúsíru hlídá armáda. „Do lokality se vjíždí přes závoru, kde stojí policisté a vojáci. Abúsír je střežená lokalita, která je turistům nepřístupná. Jsou tam akorát egyptologové, inspektoři a policisté,“ popsala v Rozstřelu Ivana Faryová. 

100 let české egyptologie

Speciál iDNES.cz

hlavička - 100 let české egyptologie

Přesto se najdou situace, kdy archeologové zbystří. „V noci tam bývá rušno. Z hloubi pouště se ozývá palba ze samopalu. Ve vesnici Abúsír se zase občas ozve střelba při oslavě svatby,“ řekl Verner. 

Egyptologové mají zajištěné bydlení na českém velvyslanectví v Káhiře. „Cítila jsem se tam bezpečně, pokud pominu automobilový provoz a přecházení ulic. Na rozdíl od jiných turistických center je tam klid. Chovají se k vám stejně jako k ostatním Egypťanům,“ uvedla redaktorka MF DNES. 

Úplatky nepřichází v úvahu

Pověstný bakšiš prý při jednání s egyptskými úřady či památkovými instituci Verner nikdy nemusel použít. „Na naší úrovni úplatky nepřichází v úvahu. To můžete s trhovcem na bazaru, ale na úrovni státních úřadů to nepřichází v úvahu,“ ujišťuje profesor Verner.

Čeští egyptologové mají v zemi faraonů skvělé jméno. Tamní školy k nám dokonce posílají své nejtalentovanější studenty. „Máme skvělé vztahy s egyptskými kolegy včetně vedení ministerstva pro památky. Výrazem těchto mimořádně dobrých vztahů je to, že Egypťané posílají své mladé talentované egyptology na doktorandské studium do Prahy.“

„V poušti je třeba se mít neustále na pozoru, protože práce v písečném prostředí polorozpadlé monumentální architektury je extrémně nebezpečná. Stačí neopatrný pohyb dělníka, který uvolňuje prostor pro archeologický výzkum, aby se dala do pohybu obrovská masa mnohatunových bloků kamene,“ říká Miroslav Verner.

Jako první z archeologických týmů začali čeští vědci používat na pyramidových polích geofyzikální metody, aby zjistili, co všechno se pod pískem ukrývá. Na přelomu tisíciletí také zaplatili přeprogramování americké družice QuickBird a získali detailní nevojenské snímky všech pyramidových polí. Proto vědí, že starověké památky tu leží pod pískem na každém metru. „Abúsír je v Egyptě naším největším objevem,“ říká Miroslav Verner.

RECENZE: Už sto let odkrývají naši egyptologové taje skryté v písku

Lokalita o dvou kilometrech čtverečních patří k největším a nejprestižnějším, které kdy Egypťané propůjčili k výzkumu zahraničním týmům. Je to místo spjaté s nejstaršími dějinami egyptského státu.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo dostat Abúsír na místo, které si v odborném egyptologickém světě zaslouží, a to i v mezinárodním měřítku. Tak tomu vždy nebylo. Abúsír bývala ne zrovna významná lokalita, zkoumaná jen okrajově a v polovině minulého století už pozapomenutá,“ připomíná Miroslav Verner, že kdysi se i v odborných kruzích mělo za to, že Abúsír je prozkoumaný a o starém Egyptě už nemá světu co říct. Opak byl pravdou, jak dokázali čeští egyptologové.

„Abúsír je veřejnosti nepřístupný, zatím sem nedorazil turistický ruch. A tak je možné nechat se trochu unést, vnímat několikatisíciletou historii, která tudy prošla, a díky poznatkům našich vědců si představovat, jak to tady asi vypadalo a fungovalo. Ostatně o to jde i ve výzkumu,“ říká Ivana Faryová, autorka seriálu ke 100 letům české egyptologie v MF DNES a na iDNES.cz, která Abúsír nedávno navštívila.

Dávní stavitelé lodí neznali rovná prkna, ukázal objev českých egyptologů

„Pro egyptology je totiž cenný každý z objevů, protože je to další díl do skládačky o dávné společnosti a jejím fungování,“ dodává autorka knihy Tajemství ukrytá v písku – 100 let české egyptologie, v níž skrze rozhovory s egyptology provádí čtenáře světem starých Egypťanů, českých objevů a představuje i vědce samotné. Ti totiž ve chvíli, kdy jejich nové objevy naplní stránky médií, většinou zůstávají v pozadí.

Miroslav Verner je archeolog a egyptolog. V letech 1975 až 2000 byl ředitelem Československého, později Českého egyptologického ústavu při Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Specializuje se na dobu stavitelů pyramid. Na archeologických pracích v Egyptě se podílel od roku 1964.

Autor:

Kauza Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo. Prezident Miloš Zeman nevyužije abolici k zastavení trestního stíhání.

V reakci na to spolek Milion chvilek ohlásil další demonstraci, tentokrát v centru Prahy.


  • Nejčtenější

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z ženy mužem a zase zpátky. Někteří transgenderisté litují své přeměny

Někteří transgenderisté jsou nespokojeni se svou přeměnou v jedince opačného pohlaví. Postupují proto operace, které z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Utajená chemie. Hasiči ani záchranáři nevěděli, do jakého nebezpečí jdou

Hasiči a záchranáři, kteří zasahovali při výbuchu chemikálií v Hamru na Jezeře, nedostali včas informace nutné pro...

Soukup mít svoji stranu nejspíš nebude. Vláda navrhne soudu její zrušení

Vláda Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) předloží podnět ke zrušení hnutí List Jaromíra Soukupa. Subjekt mediálního...

Za smrt dívek při rallye soudí nově kromě komisaře i další čtyři lidi

Uherskohradišťský soud se začal znovu zabývat případem tragické smrti čtyř dívek při závodech rallye v obci Lopeník v...

Vary uzavřely prostor vedle Vřídelní kolonády, navíc zatéká do střechy

Další část karlovarské Vřídelní kolonády se uzavřela návštěvníkům. Diagnostik společnosti, která v letošním roce dělá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz