V církvi byli kolaboranti s komunistickým režimem, vzpomínal biskup Malý

  17:46aktualizováno  12. září 12:52
Letos v listopadu si připomeneme 30. výročí sametové revoluce, den, kdy v Československu padl totalitní režim a země se vrátila mezi svobodné demokratické státy. K pádu režimu tehdy výrazně přispěla aktivita členů disentu, nemalou roli však sehrála také katolická církev. O tom, jaký vlastně měla na revoluci vliv, promluvil v Rozstřelu známý pražský biskup Václav Malý.

„Nejvíce mi z listopadových událostí utkvělo v paměti, jak k sobě lidé tehdy byli mírní, ohleduplní, pokojní. Jak dovedli udělat prostor, když bylo třeba, přestože tam bylo tělo na těle. Lidem nechyběl humor a byli velmi pohotoví,“ říká římskokatolický duchovní Václav Malý.

Fotogalerie

Malý moderoval lidová setkání během sametové revoluce na Letenské pláni.

„Většina lidí na Letné otčenáš neuměla, ale alespoň se snažili otevírat ústa, na to nikdy nezapomenu,“ vzpomíná. 

„Reakce byly různé. Někteří studentští vůdci říkali: Co si to ten farář dovoluje? I v samotném Občanském fóru s tím ne všichni souhlasili,“ vzpomíná.

Odpuštění je podle Václava Malého něco velkého. „Většina komunistických vůdců se za své činy neomluvila. Estébákům, kteří mi před listopadem znepříjemňovali život, jsem byl připraven odpustit. Nikdo z nich se mi však neomluvil,“ konstatuje.

„Demokracii musíme pěstovat“

Biskup v Rozstřelu promluvil i o církevních představitelích, kteří s předlistopadovým režimem kolaborovali. „Mlčeli, měli strach, nevěděli, co se bude dít. Ti lidé v církvi zůstali, byla škoda, že skoro nikdo neměl odvahu veřejně říci, že to nebylo dobré. Člověk rád zapomíná na svou minulost, ale nemůže ji odpárat. Je obrovské osvobození, když si člověk přizná slabost.“

Malý po listopadovém týdnu ze scény odešel. „Začalo se mluvit o mocenských strukturách a já jsem v nich jako katolický kněz nechtěl figurovat. Od počátku jsem věděl, že nechci míchat katolickou a politickou funkci,“ tvrdí.

„Demokracie je proces, není to něco jednou pro vždy, demokracii v sobě člověk musí mít a pěstovat ji. Umět naslouchat, vést dialog, mít úctu k druhému - to všechno k demokracii patří. Lidé očekávali, že odsunem komunistů se všechno vyřeší, ale demokracie je úkol na celý život. Vládla tu určitá naivita. Záleží to i na nás a ne jen na mocných. Díky bohu za listopad i za těch 30 let. I když je demokracie kulhavá, pořád žijeme ve svobodném prostoru a nejsme zavíráni za své názory,“ uzavírá Václav Malý.

Charta 77 i Občanské fórum

Katolická církev zažívala v Československu po krátkém období obnovy po druhé světové válce tvrdý střet s komunismem. Církevní představitelé se sice snažili některými vstřícnými kroky zmírnit komunistické represe, vydáním „církevních zákonů“ roku 1949 však komunisté získali pod kontrolu veškerou činnost duchovenstva a až do počátku 60. let byla činnost církve značně ochromena. 

I proto začali duchovní v průběhu 80. let navazovat kontakty s občanským protirežimním disentem. 

S touto aktivitou je spojován také Václav Malý - pražský biskup a římskokatolický duchovní, který se v průběhu 80. let podílel na tvorbě katolického samizdatu. V roce 1977 podepsal Chartu 77 a od roku 1981 chvíli působil také jako její mluvčí. 

V širokou veřejnou známost vešel však během sametové revoluce v roce 1989, kdy moderoval velká lidová shromáždění, například při setkání tři čtvrtě milionu lidí na Letenské pláni 25. listopadu nebo několik shromáždění na Václavském náměstí. Byl také spoluzakladatelem a prvním mluvčím Občanského fóra.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vyloučené lokality? Jsme krátce před nepokoji, řekla poslancům Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová navštívila ve středu Ústí nad...

Za časovanou bombu označila před poslanci sociálního výboru takzvané vyloučené lokality ministryně práce a sociálních...

Viděli jste karmínové soumraky či rozbřesky? Může za ně sopka z Kuril

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové...

V poslední době doprovázejí soumraky i rozbřesky v Česku výrazné červenofialové barvy. Způsobuje je prach ze sopky na...

Šaráda posledních měsíců pokračuje, reagují politici na Zemanova slova

Prezident Miloš Zeman (vlevo) v pořadu Jaromíra Soukupa Týden s prezidentem...

Pohrdání právem či potvrzení toho, že premiér je vůči prezidentovi v podřízeném postavení. Tak reagují čeští opoziční...

Soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Staníkovi podmínku za nenávistné výroky

Soud neprojevil žádnou statečnost, prohlásil Staník po zamítnutí odvolání

Odvolací pražský městský soud potvrdil bývalému tajemníkovi SPD Jaroslavu Staníkovi roční podmíněný trest kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz