Rusnok podá demisi až v úterý, Sněmovna se rozpustí o týden později

  10:36aktualizováno  10:36
Poslanecká sněmovna se rozpustí až o čtyři dny později, než dosud politici předpokládali. Strany, které navrhly schůzi k rozpuštění Sněmovny, se bojí, že by hlasování mohla ovlivnit malá účast poslanců těsně před víkendem. Místo v pátek odpoledne se bude hlasovat v úterý. Premiér Rusnok předá Zemanovi svoji demisi v úterý.
Poslanci budou o rozpuštění Sněmovny jednat v úterý, v pátek odpoledne nemají všichni čas. Ilustrační foto.

Poslanci budou o rozpuštění Sněmovny jednat v úterý, v pátek odpoledne nemají všichni čas. Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Původně premiér oznámil, že demisi podá ve čtvrtek nebo v pátek. 

Podle Rusnoka se bude vláda v demisi soustředit především na zajištění základního chodu země a hladkého provozu veřejné správy. Legislativní činnost ale zcela nezastaví. "Sněmovna zatím není rozpuštěna, čili my nemůžeme zastavit svoji práci a tvářit se, že nebudeme nic dělat ve smyslu legislativních návrhů, které jsou nutné," uvedl ministerský předseda s tím, že prioritní je například norma o státních úřednicích.

V normotvorbě by mohl kabinet podle Rusnoka pokračovat za určitých okolností i v době, kdy bude rozpuštěna Sněmovna. Když to bude nezbytně nutné, předloží prý vláda Senátu návrhy zákonných opatření.

Také poslanci budou o svém rozpuštění hlasovat o čtyři dny později, než původně navrhovali. "Dohodli jsme se, že v pátek 16. srpna, na kdy byla svolána mimořádná schůze k rozpuštění Sněmovny, ten bod jen zahájíme, ale samotné hlasování o rozpuštění bude až v úterý 20. srpna," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Na odkladu hlasování se podle něj dohodly strany, které o svolání mimořádné schůze požádaly, tedy TOP 09, ČSSD a komunisté.

Proti přerušení schůze a odložení hlasování není ani představitelka LIDEM Dagmar Navrátilová, která také hlasovala proti Rusnokově vládě. Podle informací Gazdíka s hlasováním v úterý nemají problém ani v ODS.

Ústava o rozpuštění

Článek 17
(2) Byla-li Poslanecká sněmovna rozpuštěna, konají se volby do šedesáti dnů po jejím rozpuštění

Článek 35
(2) Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců.
(3) Poslaneckou sněmovnu nelze rozpustit tři měsíce před skončením jejího volebního období.

Zdroj: Ústava ČR

A jaký je důvod tohoto rozhodnutí? Podle Gazdíka nechtějí strany, které usilují o předčasné volby, ohrozit výsledek hlasování případnou nižší účastí poslanců ve Sněmovně v pátek odpoledne, těsně před víkendem.

"My jsme byli připraveni hlasovat už v pátek, měli jsme zajištěno, že všichni naši poslanci se toho zúčastní," řekl iDNES.cz šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc. "Ale dostali jsme avízo od jiných stran, že by mohl být problém s plnou účastí poslanců, takže co nám zbývá? Musíme být připraveni," dodal Tejc. 

O svolání mimořádné schůze požádali sociální demokraté, TOP 09 a komunisté. Přidali se k nim i poslanci Věcí veřejných, zatímco ODS se k tomu nepřipojila.

Poté, co se Sněmovna rozpustí, se podle ústavy mají konat volby do 60 dnů. V případě, že se rozpustí v úterý 20. srpna, připadá konec této lhůty na sobotu 19. října. Přesné datum voleb určí prezident.

V ústavě není přesně vymezeno, zda lhůta 60 dnů začíná běžet od data, kdy poslanci hlasovali, nebo od data, kdy rozpuštění Sněmovny podepíše prezident. Navíc prezidentovi nestanoví žádnou lhůtu, do kdy má usnesení o rozpuštění podepsat.

Předčasné volby by podle ministerstva financí přišly zhruba na miliardu korun, letošní rozpočet s nimi přitom nepočítal. Organizační zajištění posledních voleb do Sněmovny stálo 463 milionů korun a dalších 502 milionů bylo vyplaceno úspěšným stranám, které získaly více než 1,5 procenta voličských hlasů. Další miliony korun by ze státní pokladny odčerpalo odchodné poslancům, kteří by ve Sněmovně skončili.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Najdete na iDNES.cz