Strany chtějí, aby Zeman pozdržel rozpuštění Sněmovny kvůli Senátu

  19:46aktualizováno  19:46
Normy, které Senát vrátí k projednání poslancům, by kvůli rozpuštění Sněmovny mohly spadnout pod stůl. Zástupci parlamentních stran proto dospěli ke vzácné shodě. Chtějí jednat s prezidentem, aby jejich rozpuštění potvrdil až poté, co senátoři schválí důležitou legislativu.
Po rozpuštění Sněmovny by Senát neměl komu vrátit zákony a spadly by pod stůl.

Po rozpuštění Sněmovny by Senát neměl komu vrátit zákony a spadly by pod stůl. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Poslanci projednají své rozpuštění 20. srpna, a to s největší pravděpodobností kladně. K faktickému rozpuštění však dojde až ve chvíli, kdy jej prezident Miloš Zeman stvrdí podpisem. Ten by tedy mohl počkat, než Senát schválí důležité normy. Shodli se na tom v neděli představitelé parlamentních stran v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ústava

Článek 33
(1) Dojde-li k rozpuštění Poslanecké sněmovny, přísluší Senátu přijímat zákonná opatření ve věcech, které nesnesou odkladu a vyžadovaly by jinak přijetí zákona.
(2) Senátu však nepřísluší příjímat zákonné opatření ve věcech Ústavy, státního rozpočtu, státního závěrečného účtu, volebního zákona a mezinárodních smluv podle čl. 10.
(3) Zákonné opatření může Senátu navrhnout jen vláda.
(4) Zákonné opatření Senátu podepisuje předseda Senátu, prezident republiky a předseda vlády; vyhlašuje se stejně jako zákony.
(5) Zákonné opatření Senátu musí být schváleno Poslaneckou sněmovnou na její první schůzi. Neschválí-li je Poslanecká sněmovna, pozbývá další platnosti.

Neexistuje ústavou zaručená lhůta, která by prezidentovi určovala, kdy rozpuštění Sněmovny potvrdí a vypíše předčasné volby (více čtěte zde).

Miloš Zeman však naznačil, že to nebude odkládat. Řekl to v sobotu při setkání s bývalým prezidentem Václavem Klausem na Sněžce (více čtěte zde).

To by však zkomplikovalo život poslancům. Znamenalo by to konec důležitých zákonů souvisejících s občanským zákoníkem, zrušení sKaret nebo zákona o fotovoltaice.

Pokud by zákony senátoři chtěli vrátit Sněmovně s připomínkami, v případě rozpuštěné dolní komory by je neměli vrátit komu. A celá práce na zákonech by přišla vniveč.

"Já si dovedu představit, že by se posunul termín rozpuštění Sněmovny později, aby Sněmovna ještě mohla jednat, a posunu ho termínu voleb," uvedl místopředseda KSČM Dolejš. Uvítala by to i předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Žerty v debatě

"Kdybychom si měli zažertovat, tak řeknu, že rozpustit Sněmovnu 21. srpna by mělo svou velkou symboliku a mít nové volby 17. listopadu by mělo také svou symboliku," prohlásila v ČT Miroslava Němcová.

Miloš Zeman již oznámil, že se chce s parlamentními stranami setkat a o rozpuštění Sněmovny a termínu předčasných voleb s nimi mluvit. Poslanci tak budou mít příležitost požádat ho, aby jim dal pár dní navíc.

Premiér Rusnok podá demisi svého kabinetu v úterý 13. srpna. Schůze Sněmovny k rozpuštění začne v pátek 16. srpna odpoledne. Strany se dohodly, že program jen zahájí a hlasovat se bude až v úterý 20. srpna. Bojí se, že před víkendem by ve Sněmovně nemuselo být dost poslanců. Zapotřebí je třípětinová většina všech poslanců, tedy 120 hlasů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz