Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Poslanci řešili Babišovy dluhopisy. Je podezření ze zneužití zákona, řekli

  11:20aktualizováno  12:28
Existuje důvodné podezření, že při vydání korunových dluhopisů mohlo docházet ke zneužití zákona, odhlasovali poslanci rozpočtového výboru. Finanční správa by podle nich měla prověřit, zda při nákupu dluhopisů Agrofertu šéfem ANO Andrejem Babišem nešlo ve skutečnosti o skryté vyplácení dividend.

Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová a její poradce Jan Blecha | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Daňová správa by měla posoudit, zda nebyl obcházen nebo porušován zákon,“ vybídl ještě před tím, než se na to poslanci shodli, šéf rozpočtového výboru Sněmovny Václav Votava z ČSSD ředitele Generálního finančního ředitelství Martina Janečka. Poslanci si Janečka pozvali právě kvůli případu korunových dluhopisů Agrofertu, které v minulosti koupil šéf ANO Babiš.

„Chtěl bych se ohradit proti tomu, že jde o pokračování kampaně sociální demokracie,“ řekl také Votava. Proti zařazení mimořádného bodu na jednání rozpočtového výboru podle něj protestoval právě Babiš.

Votavu od Janečka zajímalo, zda nebyl obcházen zákon tím, že vlastník společnosti nechal firmu, kterou vlastní, vydat korunové dluhopisy, ale byl zároveň jediný, kdo si korunové dluhopisy koupil a umožnil tak své firmě snížit si daňový základ.

Nákup korunových dluhopisů nebyl zneužití práva, řekl Janeček

„Pokud měl někdo finanční prostředky, za které nakoupil korunové dluhopisy, tak to není zneužití zákona ve smyslu práva,“ uvedl ve Sněmovně Janeček. „Jsme vázáni zákony této země a podle nich musíme postupovat,“ řekl poslancům k postupu finanční správy.

„Nesdělujeme postupy z konkrétních daňových řízení ani ministerstvu financí,“ prohlásil také Janeček na jednání rozpočtového výboru, kde na něj poslanci naléhali, co udělá a zda bude vyměřena dodatečná daň.

Šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek na Janečkovo vystoupení namítal, že správce daně by měl posoudit, zda nešlo o zneužití práva tím, že dluhopisy nebyly vydány k získání prostředků pro další podnikání, ale pouze kvůli vyvedení prostředků ze společnosti. A pak to také poslanci přidali do usnesení rozpočtového výboru, které odhlasovali 13 hlasy. Jen tři poslanci se zdrželi.

„Finanční správa je povinna zkoumat, co bylo skutečnou podstatou té operace. Kdyby to tisíckrát proběhlo podle příslušných paragrafů o dluhopisech, pokud to svojí podstatou nebyly dluhopisy, ale skrytá výplata dividendy, je finanční správa povinna to vyšetřit a konat, to znamená doměřit daň. Finanční správa to dobře ví, jenom se tomu vyhýbá jako čert kříži,“ prohlásil po jednání výboru Kalousek.

„Nemám důvěru, že Finanční správa celou věc řádně vyšetří,“ řekl také sociální demokrat Ladislav Šincl. Vystoupení Janečka v něm vzbudilo dojem, že se snaží celou věc pouze „zamést pod koberec“. A šéf poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura vybízel ředitele Generálního finančního ředitelství, aby hájil zájmy daňových poplatníků.

Jde o koupi dluhopisů za téměř jeden a půl miliardy

Babiš nakoupil v roce 2013 korunové dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun s šestiprocentním úrokem, z jejichž výnosu nemusel zaplatit daň, zatímco Agrofert si mohl snížit daňový základ.

Zákon do konce roku 2012 umožňoval, aby se úrok z každého jednotlivého korunového dluhopisu zaokrouhloval směrem dolů na celé koruny - což vycházelo na nulu. Babiš kvůli nákupu korunových dluhopisů čelí trestnímu oznámení. Jeho autor v Babišově postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku (více zde).

Týdeník Echo24 také dříve zpochybnil, že si Babiš za peníze, které deklaroval jako svůj zdaněný příjem, dluhopisy mohl koupit. Ministr financí nejprve řekl, že měl do roku 2015 příjmy z Agrofertu 1,526 miliardy po zdanění, později doplnil, že měl ještě miliardu nedaňových příjmů z akcií a z prodeje firem. Nakonec ještě zveřejnil potvrzení od banky UniCredit, které si od ní vyžádal, že pro něj banka koupila dluhopisy Agrofertu v hodnotě jeden a půl miliardy korun (více zde).

Podobné korunové dluhopisy jako Agrofert vydala více než pětistovka firem. Jak finanční instituce a skupiny jako Komerční banka, UnicreditBank, Penta nebo ProfiCredit, tak stovky podniků. Kromě Agrofertu to byly například Ekospol, Student Agency, Leo Express, Central Group, ale i státní ČD Cargo a Český Aeroholding.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...