Miliardový spor o rozpočet. Vláda má nejtěžší vyjednávání ještě před sebou

  15:18aktualizováno  15:18
Je to další spor, kvůli kterému ČSSD hrozí odchodem z vlády. Jan Hamáček kvůli němu poslal premiéru Andreji Babišovi z hnutí ANO začátkem srpna dopis, v němž ho varuje, na co všechno můžou chybět peníze, když ministerstvo financí nepřidá sociálnědemokratickým ministerstvům prostředky.

Zleva ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda strany Jan Hamáček a ministr zahraničí Tomáš Petříček vystoupili na tiskové konferenci ČSSD v Praze (31. července 2019) | foto: ČTK

Konkrétně chce ČSSD pro svých pět ministerstev navíc přes 20 miliard korun. V plánovaném rozpočtu s deficitem 40 miliard by to tak znamenalo navýšení schodku o polovinu.

„S tím nebudu nikdy souhlasit, představa, že při růstu 2,5 procenta HDP budeme mít 60miliardový schodek rozpočtu, je pro mě absolutně nepřijatelná,“ nechala se už slyšet ministryně financí Alena Schillerová. Babiš jen vzkázal, že dopis ještě nečetl, protože je teď na dovolené na Krétě. Přestože se obě strany v základních požadavcích hodně rozcházejí, vypadá to, že pomalu přece jen spějí k dohodě.

Fotogalerie

„Do 16. srpna mám dovolenou, řešit to budu po návratu,“ nechtěl dosavadní průběh vyjednávání komentovat šéf ČSSD Jan Hamáček. Podle informací z jeho okolí je však s dosavadním průběhem spokojen.

„Na hodnocení je ještě čas, ale jednání probíhají a zatím jsme spokojeni,“ říkal včera odpoledne zdroj z Hamáčkova okolí. Bylo to právě v době, kdy za sebou měl klíčové jednání se Schillerovou sociálnědemokratický ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. Ten požadoval pro svůj resort navíc 1,5 miliardy korun. Úřadu by tak podle něho bez tohoto navýšení chyběly peníze na řešení problému nelegální migrace nebo na otevření nové ambasády v Singapuru, které v minulosti propagoval i premiér Babiš.

Schillerová vyhověla jen části požadavků

Po téměř tříhodinovém jednání Petříček odcházel spokojen, byť Schillerová nevyhověla všem jeho návrhům. Dostane 253 milionů korun, ty by však podle Petříčka měly stačit jak na přidání peněz na pomoc v zemích severní Afriky a Sýrie, odkud do Evropy přicházejí nelegální migranti, tak na otevření ambasády v Singapuru.

„Obě strany dosáhly maxima možného, jednání bylo věcné a konstruktivní a přineslo důležité úspěchy,“ napsal MF DNES po jednání se Schillerovou Petříček s tím, že teď je připraven rozpočet podpořit.

„Personální škrty se nedotknou ambasád a nebudou tak mít dopad na služby občanům a firmám v zahraničí,“ pochvaluje si Petříček.

Ještě spokojenější pak mohl být ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten požadoval ještě minulý týden pro svůj resort o 1,5 miliardy korun více. Potřebujeme peníze například pro zajištění lesních porostů a obnovu lesů po kůrovcové kalamitě. Dál je nutné navýšit rozpočet pro vodní hospodářství na prevenci proti suchu a zadržení vody v krajině, což je v aktuálním období vysokých teplot a sucha priorita číslo jedna,“ vysvětloval Toman. 

A toto pondělí se muž, o kterém v ČSSD říkají, že má s hnutím ANO – zejména se šéfem jeho poslanců Jaroslavem Faltýnkem – zvlášť dobré vztahy, mohl pochlubit, že pro svůj resort získal navíc miliardu.

Nejvíc chce Maláčová

Ta nejtěžší vyjednávání však mají ANO s ČSSD teprve před sebou, až se politici koncem příštího týdne vrátí z vládních prázdnin.

Nejvíc peněz navíc požaduje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která chce pro svůj resort získat dalších 11 miliard korun. Ty by měly jít na ochranu dětí v dětských domovech nebo u pěstounů.

„Budeme potřebovat peníze na sociální služby, bude nám chybět půl miliardy na evropské projekty, chybět budou peníze na dotační tituly nebo na veřejně prospěšné práce a IT projekty,“ tvrdí ministryně.

Dalších šest miliard korun navíc požaduje pro vnitro Hamáček. „Není možné, aby příští rok nebyly peníze na přesčasy a odměny pro policisty. Není možné, aby naši hasiči přebývali v rozpadajících se hasičských stanicích a používali zastaralou techniku. Policie nemá v rozpočtu dostatečné finance na nákup služebních aut, vždyť to je ostuda této vlády,“ vadí Hamáčkovi.

Schillerová hlavně požadavky Maláčové už dříve označila za „absolutně nereálné“, zároveň však tvrdí, že je připravena „do posledního dechu“ jednat.

Zhruba o 700 milionů korun navíc pak požaduje ještě ministerstvo kultury, tam však bude záležet také na tom, kdo se úřadu, který teď dočasně vede náměstek René Schreier, nakonec ujme. 


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Jaká byla Husákova role během totality? Zeptáme se autora jeho biografie

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Podle Babiše jsou církevní restituce předražené a příjmy se mají danit

Premiér Andrej Babiš trvá na tom, že církevní restituce byly předražené o 54 miliard korun. Ústavní soud, který se v...

Najdete na iDNES.cz