Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

  11:45aktualizováno  11:45
Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší ani peníze z fondů Evropské unie. Nedostatek zdrojů navíc zařízením neumožňuje nabírat další pracovníky. Některá mluví i o tom, že jejich zaměstnanci se kvůli nejistotě už dívají po jiné práci.

Ilustrační snímek | foto: AP

„Konec šíření poplašných zpráv, kraje dostaly miliardu na dofinancování platů v sociálních službách,“ ohlašovala tweetem ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) koncem července, že kolaps sociálních služeb je vyřešen. A dodala, že peníze kraje dostaly dokonce o 24 hodin dřív, než se původně plánovalo.

29.července 2019 v 17:30, příspěvek archivován: 13.srpna 2019 v 09:44

Končí šíření poplašných zpráv: Kraje dnes dostaly miliardu na dofinancování platů v sociálních službách. Přesně tak, jak požadovaly! Bojovala jsem, aby peníze byly na účtech co nejdřív a výsledek? Stihli jsme je rozeslat ještě o 24 dní dřív.

Jenže jedna miliarda dle předpokladu nestačí. MF DNES oslovila všechny kraje – právě ty peníze na sociální služby přerozdělují. Téměř všechny se shodují, že by potřebovaly mnohem více. „V rámci dofinancování jsme požadovali 306 milionů. Po obdržení 92 milionů nám na pokrytí schváleného navýšení platů a mezd chybí ze státního rozpočtu částka bezmála 214 milionů,“ sdělila například mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Podobně jsou na tom i ostatní kraje. Ústecký kraj by potřeboval celkem 345 milionů, teď získal 97, Královéhradecký kraj si připsal na účet 54 milionů, potřeboval by dvakrát víc.

Černé scénáře zavírání domovů pro seniory či azylových domů zatím nehrozí. Zařízením to však komplikuje provoz. „Jsme teď ve fázi, kdy vůbec nevím, kolik dostaneme peněz. Pokud bychom je nedostali, hledali bychom úsporné možnosti. Nepořizovali bychom kompenzační pomůcky. Nic bychom nemodernizovali a nemohli bychom zajistit klientům komfortní péči,“ popsala ředitelka domova pro seniory v Pacově na Pelhřimovsku Michaela Pučálková.

Ani evropské dotace nestačí

Problém způsobilo, že vláda loni schválila navýšení platů pracovníků v sociálních službách a příplatků pro ně. Tyto výdaje už ovšem nezahrnula do plánovaného rozpočtu na letošní rok. Ministryně Maláčová s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) to v půlce tohoto roku vyřešily tak, že krajům poslaly zmíněnou miliardu. K tomu nabídly krajům ještě 1,5 miliardy k čerpání z evropských fondů. Jenže to krajům moc nepomůže, peníze jsou vázány na konkrétní projekty, ne na platy.

Nynější návrh rozpočtu je nerealistický, napsal šéf ČSSD Hamáček premiérovi

Jak MF DNES potvrdila předsedkyně Rady Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO), většina krajů tyto peníze nebude schopna čerpat. „V současnosti to bude jen Kraj Vysočina, Karlovarský kraj a Pardubický kraj, a ani tyto regiony ne v plné míře. Proto bych se chtěla s paní ministryní práce a sociálních věcí znovu sejít a danou situaci řešit,“ uvedla Mračková Vildumetzová.

„Administrace individuálních projektů je tak náročná a složitá, že ne všechny kraje mají projekty připraveny, proto nebudou peníze čerpat,“ vysvětlila. Pro ilustraci, třeba v Plzeňském kraji letos nastal problém u takzvaných anonymizovaných služeb například v zařízeních pro bezdomovce, kam přicházejí lidé přímo z ulice, tady se umyjí, vyperou si věci a postupně pracují na svém začleňování do společnosti. 

Na zajištění sociálních služeb krajům leckde chybí více než trojnásobek peněz,...

Od letošního roku však s nimi musejí tato centra uzavírat smlouvy, což anonymitu narušuje. Proto případní klienti smlouvy odmítají podepisovat, jenže bez smluv centra peníze čerpat nemohou.

Každoroční evergreen s chybějícími penězi pro sociální služby by měla do budoucna řešit novela zákona o sociálních službách. Resort ministerstva práce už první obrysy návrhu krajům představil. Peníze by se do budoucna poskytovaly na tři roky dopředu a náklady na sociální služby by byly povinným výdajem státního rozpočtu.

Novela, která by mohla platit už za dva roky, však obsahuje také jeden sporný bod. Stát chce krajům nařídit, jaké služby by měly mít a v jakém rozsahu. Proti tomu se kraje už ostře postavily. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Setkání u ohně. Zeman a Schwarzenberg zapálili Masarykovu vatru

Prezident Miloš Zeman a bývalý ministr zahraničních věcí a čestný předseda TOP...

Prezident Miloš Zeman v sobotu na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka...

Leteckých incidentů loni v Česku přibylo. Ústav řešil téměř sto nehod

Piloti ze společnosti Herbst Aero musejí před vzlétnutím své stroje ručně...

Leteckých incidentů v Česku přibývá. Loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o devatenáct více. O život přišlo...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Najdete na iDNES.cz