Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kleknout na krk je normální a účinné. Osm minut v pořádku není, míní expert

Jak je to se zásahem policistů při dopadení podezřelého? Co se musí dodržovat a jak se vyhodnocuje situace? USA nyní otřásá případ George Floyda, který zemřel po tvrdém zásahu policisty. „Netuším, co bylo příčinou toho, že byl Floyd zakleknut. I tyto techniky jsou používány v rámci našich policejních akcí. Fungují,“ říká v rozhovoru expolicista a odborník na sebeobranu Stanislav Kazbunda.

Prochází čeští policisté školením pro zadržení podezřelého?
V našem policejním systému existuje profesní příprava, kde se policisté připravují k tomu, jakým způsobem zadržet dotyčného. Ať už s ohledem na techniky i taktiky zadržení. Předpokládám ale, že otázkou spíše směřujete k tomu, zda se nějakým způsobem trénuje nějaký fyzický kontakt a fyzické postupy, jak podezřelého zadržet.

Přesně tak.
Ano. I tohle se policisté učí. Jsou k tomu využívány různé hmaty a chvaty ze sebeobranných systémů, které jsou nějakým způsobem optimalizovány tak, aby fungovaly pro potřeby policie.

Pro potřeby policie znamená jinými slovy „zpacifikovat“ podezřelého?
Samozřejmě. Je totiž rozdíl v použití nějakých hmatů a chvatů v rámci sebeobranného systému bojových umění a v policejním pojetí. Pokud se brání soukromý člověk, tak jeho cílem je se ubránit. Pokud použije takovou techniku policista, jeho cílem je eliminovat pachatele tak, aby neublížil nikomu kolem sebe a ani sám sobě pokud možno.

Mají policisté nějaký manuál povolených a zakázaných hmatů a chvatů? Nebo vždy záleží na konkrétní situaci?
Nemají žádný seznam toho, co můžou a nemůžou, jestli za ruku jo a za nohu už ne, pokud to myslíte takto. Tak to určitě není. Vychází se ze zákona o policii, který jasně hovoří o tom, jakým způsobem lze postupovat, že je třeba dbát zdraví, života a cti osoby, proti níž je zasahováno. To je asi jediný manuál, který upravuje policistům postup, co použít a jak to použít. Není žádný katalog technik, které by byly vhodné nebo naopak nevhodné k použití.

Stanislav Kazbunda

Narodil se v roce 1973 ve Štěkni. Přes 20 let působil jako příslušník Policie ČR v Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování. V současnosti působí ve firmě CROM Consulting s.r.o., kterou založil. Působí rovněž jako lektor odborných předmětů na Střední škole veřejnoprávní TRIVIS, na Policejní akademii ČR a instruktor střelby.

V Americe policisté klečeli Georgi Floydovi na krku. Takže i tento krok by policisté v Česku během nějaké vyhrocené situace mohli využít...
Pokud nějaký postup vede k eliminaci pachatele tak, že není nutno s ním dále bojovat, tak samozřejmě taková technika bude použita. Důležité je u toho dbát na zdraví dotyčného a na jeho život. Na to se nesmí zapomínat.

Když se zastavíme ještě u toho, co se děje v Americe, jak nahlížíte ze své zkušenosti policisty na zákrok amerických policistů na George Floyda?Upřímně nevím. Viděl jsem z toho jednu fotku v novinách, kdy mu policista klečel na krku a Floyd ležel na zemi. To je technika, která se běžně používá a hlavně funguje. Proč to bylo použito, co za tím bylo, jaké tam bylo pozadí celého incidentu... Nevím, netuším, co bylo příčinou toho, že byl George Floyd takto zakleknut. 

Nepochybně to nebylo z nudy a policisté k tomu museli mít nějaký důvod. To si myslím. Těžko by člověk tomu druhému klekl na krk jen tak. Jak moc to bylo v souladu s takticky správným řešením celé situace, to už je jiná věc. To budou muset vyšetřit orgány, kterým toto přísluší.

Používá se to i u nás

Takže klečet někomu na krku je z hlediska policistů v pořádku?
Ten postup je normální a fungující, pokud chcete někomu nasadit vleže pouta a dotyčný se vzpírá, tak je to nejjednodušší způsob, jak mu znemožnit pohyb. A když je ta technika použita správně, tak tomu člověku, tomu „zakleknutému“, znemožní jakoukoliv protiakci vůči policistovi a zároveň policista dotyčného žádným způsobem neohrozí na životě a na zdraví, když se to udělá správně. To mám vyzkoušeno jako zaklekávající i zakleknutý.

I tyto techniky jsou používány v rámci našich policejních akcí. A když jsou používány správně a účinně, tak fungují. Proto se to používá.

A co to, že policisté na Floydovi klečeli několik minut, a to i přesto, že křičel, že nemůže dýchat?
To je v rozporu s logikou. Ale neznám situaci a nerad bych se zde dopouštěl nějakých závěrů na základě novinářských zpráv a pouhých fotek.

Pokud ale někdo někomu klečí na krku osm minut, asi se shodneme na tom, že to není v pořádku. Co za tím skutečně bylo, nevíme. Můžeme tady samozřejmě spekulovat, ale to je vždy špatně. Ve finále, co se stalo, ví jen policisté a zemřelý Floyd.

Dokážete popsat nějaké vlastní zkušenosti z praxe ze své zkušenosti policisty? Jak to obvykle vypadá v terénu při zadržení člověka?
Vždy se to samozřejmě odvíjí od konkrétní situace. Většinou zadržení člověka vypadá tak, že ho slušně vyzvete a on s vámi slušně jde. Takový scénář je ten častější. Co se týká zadržení toho akčnějšího typu, jako vidíte třeba ve filmech, samozřejmě je to otázka několika málo okamžiků, kdy je člověk zadržen a je to vyřešeno.

Hlavní je vlastní bezpečnost

Připravujete se ale dopředu na různé scénáře, které mohou nastat? Plánujete vše nějak dopředu, nebo počítáte s tím, že všichni s vámi půjdou dobrovolně a na domluvu?
Vytvářejí se různé scénáře a možnosti zadržení pro situace, které mohou nastat. A samozřejmě podle toho se policista chystá na to, jakým způsobem bude postupovat. Když to řeknu úplně jednoduše, tak bude rozdíl v taktice zadržení prodavačky v supermarketu a zadržení vojáka ve službě.

V rámci té přípravy se také dělají scénáře o tom, co by mohlo jít proti policistům. Tedy zda je dotyčný ozbrojen, zda má za sebou nějaký výcvik, zda má nějakou kriminální minulost. To jsou věci, které je potřeba znát a vědět, než se vyjede k zadržení. Dělá se také monitoring toho, co se od zadržovaného může očekávat. Faktem je, že potom to vlastní zadržení probíhá tak, že s těmi, od kterých se očekává aktivní odpor, se většinou lze dohodnout. Naopak u těch, u kterých by člověk nečekal, že se budou bránit, může dojít i k nějakým tahanicím. Není to samozřejmě pravidlem.

Působíte rovněž jako lektor odborných předmětů na Policejní akademii ČR a instruktor střelby. Jaké základní rady studentům dáváte, co se týče například právě zadržení podezřelého?
Základní rada, kterou já jsem schopen dát v případě zadržení podezřelého, je: vždy je na prvním místě vlastní bezpečnost. To je základem všeho. Nelze predikovat, co ten člověk bude dělat, jak se bude bránit, co ho napadne. Takže na prvním místě je vždycky toto.

Autor:
  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Rusové u Pokrovsku ztratili přes pět set tanků, tak přešli na taktiku wagnerovců

Premium

Více než osmnáct set kusů vojenské techniky už ztratilo Rusko při svém rok trvajícím tažení na ukrajinský Pokrovsk. Čísla západních OSINT analytiků ukazují, že Moskva má sice v opotřebovávací válce...

7. října 2024

Angelina Jolie prodává své vzácné staré ferrari. Trh s veterány stagnuje

Historické Ferrari 250 GT z roku 1958, které momentálně vlastní herečka Angelina Jolie, nabídne v Paříži ke koupi aukční síni Christie’s. Dražba je naplánovaná na 20. listopadu, odhadovaná cena činí...

7. října 2024

Izrael přitvrzuje. Rakety oplatil Hizballáhu obřím náletem, invaze je na spadnutí

Sledujeme online

Na 120 objektů Hizballáhu v Libanonu za pouhou hodinu zasáhlo izraelské letectvo. Hnutí zase na Izrael během pondělí vypálilo okolo 135 raket. Střelu země–země vyslanou z Jemenu se podařilo...

7. října 2024  19:37

Tajemné armády v nejstarší bitvě v Evropě? Archeologům pomohly šípy

Nejstarší zdokumentovaná bitva v Evropě dostala díky mnohaleté práci archeologů mnohem jasnější obrysy. Pomohl jim k tomu nález desítek hrotů šípů, které znepřátelené strany před 3 250 lety použili...

7. října 2024  19:19

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...