Šmarda: Ať rozhodne Hamáček, kdy použije demise. Může i prohodit křesla

  9:57aktualizováno  9:57
Ministři za sociální demokracii by měli dát své demise k dispozici šéfovi strany Janu Hamáčkovi a ten byl měl rozhodnout, zda je použije, řekl v rozhovoru pro iDNES.cz místopředseda ČSSD a kandidát na ministra kultury Michal Šmarda. Podle Šmardy může Hamáček zkusit pro ČSSD vyjednat s ANO místo kultury ministerstvo školství, zdravotnictví či místní rozvoj.

Michal Šmarda, kandidát ČSSD na ministra kultury. ČSSD v pondělí 15. července rozhoduje o tom, zda zůstane ve vládní koalici s hnutím ANO. Hodinu po poledni se sešlo grémium ČSSD a o dvě hodiny později předsednictvo strany. (15.7.2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

ČSSD rozhoduje, zda bude koaliční vláda s ANO pokračovat. Prezident Miloš Zeman už slíbil, že odvolá ke konci července ministra Antonína Staňka, vaše jmenování ministrem kultury ale nikoli. S čím půjdete na předsednictvo strany, budete pro to, aby sociální demokracie z vlády odešla?
Poslední týdny jsou poznamenány tím, že ostatní partneři přestávají respektovat sociální demokracii jako samostatnou stranu. To je něco, co nesmíme připustit. Za nás hovoří předseda a partnerům musí jeho slovo stačit. Já bych chtěl, aby usnesení předsednictva bylo v tomto duchu. Budu pro to, aby předsednictvo přijalo jednoznačné prohlášení o tom, že předseda má plný mandát buď to úplně ukončit nebo ještě něco vyjednat s panem prezidentem a s panem premiérem.

Fotogalerie

Takže oznámení, že předsednictvo podporuje vaši nominaci na post ministra kultury s tím, že když vás prezident nejmenuje ministrem, mají ministři za ČSSD podat demisi, může veřejnost čekat?

Jsem pro to, abychom vyzvali ministry, aby dali demisi k dispozici předsedovi strany, aby měl neomezený mandát k jednání. A podle průběhu jednání je použije, nebo ne. Prostě že předsednictvo vyzývá naše ministry, že jim ukládá, aby dali předsedovi k dispozici demise. Všem našim partnerům dáme najevo, že zpochybňování mandátu našeho předsedy ohledně toho, jestli může nebo nemůže jednat o ukončení vládního angažmá, je liché. Takto bych chtěl, aby to vyznělo. Už proto, že kdybyste takové otázky dával členům předsednictva ANO, vůbec by nechápali, na co se jich ptáte.

Zůstat ve vládě, nebo odejít? ČSSD rozhoduje, zda vydrží koalice s Babišem

Když začal spor o vaše jmenování, řikal jste, že nelpíte na tom, abyste byl ministr kultury. Neuvažoval jste v posledních dnech, že se na to vy osobně úplně vykašlete?
Několikrát jsem to předsedovi nabídl jako variantu v průběhu těch už osmi týdnů, kdy to řešíme. I to je součástí toho, co jsem řekl, že chci, aby měl předseda co nejsilnější mandát. Vždy to odmítl a přesvědčil mě o tom, že nemá smysl, abych nadále dával tu funkci k dispozici, abych pořád dokola opakoval, že na tom nelpím. Je pravda, že jsem to možná zbytečně zdůrazňoval veřejně, protože já jsem to říkal našemu panu předsedovi, neříkal jsem to předsedovi ODS, TOP 09, ANO nebo SPOZ, ale předsedovi Hamáčkovi. Takže jestli někdo bude mět říci politickým partnerům, že měníme nominanta, tak to zase bude předseda Hamáček.

Místní rozvoj, školství i zdravotnictví by byly pro ČSSD přijatelné

Myslíte, že by se sociální demokracie mohla pokusit vyjednat, že byste si s ANO prohodili křesla ve vládě a vy byste nakonec skončil jako ministr pro místní rozvoj namísto kultury?
Nebo někdo jako ministr školství nebo zdravotnictví.

Takže varianta prohození křesel je podle vás k vyjednávání.
Všechny varianty jsou k vyjednávání. Sociální demokracie má poměrně razantní priority v oblasti kultury. Ochrana veřejnoprávních médií, navyšování platů pracovníků v regionální kultuře, památková péče. Potom má silné priority v oblasti ministerstva pro místní rozvoj jako dát do pořádku teď poměrně špatně připravenou novelu stavebního zákona, nebo v oblasti bydlení, která je jednou ze základních priorit ČSSD a kde se za posledních šest let moc neudělalo. V oblasti ministerstva zdravotnictví je to nezvyšování spoluúčasti pacientů, udržení páteřní sítě zdravotní péče a udržení zdravotní péče na venkově. Dlouhodobě razíme i priority v oblasti školství. Udržení stávající struktury středního školství, rozvoj učňovských oborů, příprava na robotizaci... Tohle všechno jsou priority, které má ČSSD a pan předseda Hamáček možnost vyjednávat.

Čili kdyby předseda Hamáček vyjednal, že získá pro ČSSD ministerstvo školství, zdravotnictví nebo místního rozvoje, tak pro vás jako pro místopředsedu strany by to bylo přijatelné?
Jako pro místopředsedu je to pro mě přijatelné. Pro mě je především důležité, aby měl silnou pravomoc, kterou nikdo nemůže zpochybňovat. Aby z jednání předsednictva odešel jako člověk, který má povinnost i pravomoc velmi rychle vyjednat cokoli. Jedinou podmínku, kterou má, že si nesmí nechat zvenčí diktovat personálie pro ČSSD. Musí to skončit tak, že sociální demokracie je sebevědomá strana, která ať už ve vládě, nebo mimo ni samostatně rozhoduje o své politice.

Když někdo z vašich kolegů navrhne okamžité vypovězení koaliční smlouvy, tak to nepodpoříte?
Podpořím to, pokud bude Jan Hamáček ten, kdo to navrhne.

A on vám ještě neřekl, co navrhne?
Teď se snažíme formulovat usnesení tak, aby měl co nejlepší pozici.

Šmardův komentář k aktuálnímu politickému dění (6/2019):


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Najdete na iDNES.cz