Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Spoluvlastník IZIP: Do září jsme ochotni jednat, pak může přijít i arbitráž

  18:48
Situace kolem projektu elektronických knížek pacienta IZIP přivedla do Česka švýcarského advokáta Thomase Ladnera, který zastupuje zahraničního akcionáře firmy IZIP. V rozhovoru pro iDNES.cz Ladner uvedl, že chce o situaci jednat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a šéfem VZP Pavlem Horákem. Teprve pak zváží soudní spory.

Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vypovězení smluv ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny jste v dopise adresovaném valné hromadě firmy IZIP označil za nezákonné. Jak se proti němu tedy budete jako spoluvlastníci bránit?
Na začátku byl skutečně dopis, o kterém hovoříte. Dodnes jsem na něj nedostal žádnou odpověď ani ze strany VZP, ani ze strany ministerstva zdravotnictví. Mým cílem je nyní v průběhu dalších dvou měsíců vést dialog se všemi dotčenými osobami. Především s panem ředitelem VZP Horákem a panem ministrem Hegerem, abych zjistil, jaká byla logika, která vedla k tomuto rozhodnutí (k rozhodnutí ukončit projekt pacientských knížek ze strany VZP, pozn. red.), a abych lépe celou situaci pochopil. Nedomnívám se, že by toto rozhodnutí bylo definitivní.

Thomas Ladner

Advokát Thomas Ladner zastupuje švýcarskou firmu eHI eHealth International, která je vlastníkem 49 procent akcií firmy IZIP. Zbylé vlastní VZP. Kdo je skutečným držitelem akcií není možné dohledat, protože ty jsou anonymní. Ladner druhého z akcionářů prozradit nechce. Firma eHI se v IZIP ocitla loni na podzim.

Firma IZIP je provozovatelem internetových knížek pacienta VZP, který za deset let stál necelé dvě miliardy korun. Letos se jej stát rozhodl ukončit, krok posvětila správní rada pojišťovny. Firma eHI tvrdí, že jde o porušení smluvních podmínek. "V současné chvíli IZIP funguje a je schopen vytvořit úspory ve výši dvou miliard českých korun ročně," řekl o projektu zahraniční advokát.

Proč?
V celé této situaci kolem IZIP mají zájmy tři skupiny. Za prvé jsou to lékaři a poskytovatelé zdravotní péče a ti jsou výrazně proti IZIP, protože IZIP přináší větší transparentnost do způsobu poskytování jejich služeb a také snižuje náklady na tyto služby, tedy peníze, které jdou lidem z této zájmové skupiny. Myslím si, že odpor této zájmové skupiny je částečně důvodem, proč se pan ministr rozhodl tento projekt zaříznout.

Druhou zájmovou skupinou jsou velké IT firmy, jakými jsou HP, Oracle či IBM. Ti se zasazují o konce projektu IZIP, protože pan ministr Heger oznámil, že chce nahradit IZIP novým systémem, který by měl být vybudován těmito velkými IT firmami a do něj by měla jít ročně investice ve výši šesti miliard korun. Tyto peníze představují čtyřikrát větší objem, než celková investice do IZIP za posledních 10 let. To znamená, že pro IT firmy je to obrovský byznys a ony by velmi rády viděly, aby se zrealizoval.

Třetí zájmovou skupinou je 10 milionů českých občanů, kteří za posledních deset let investovali z veřejných peněz 1,5 miliardy korun, které byly investovány do projektu IZIP.

To znamená, že máte na jedné straně šest miliard nových výdajů na nový systém, o kterém nevíme, kdy začne fungovat a zda vůbec se tak stane, protože jde o systém, který je velmi složitý. A na druhé straně máme existující systém, který pokud bude použitý, ušetří našemu zdravotnictví dvě miliardy. Z toho důvodu nerozumím, proč pan ministr přijal toto rozhodnutí. Věřím ale, že budeme schopni dojít společné řeči a domluvit se.

Budete tedy usilovat o osobní schůzku s ministrem i ředitelem VZP?
Ano.

Do kdy se schůzky musí uskutečnit? Vždyť v tuto chvíli už běží výpovědní lhůty ke třem smlouvám mezi VZP a IZIP a ty končí v prosinci.
Schůzky by se měly uskutečnit do konce září a já očekávám, že se nám na nich podaří najít řešení.

Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července
Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července
Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července

Advokát Thomas Ladner v pražském sídlu firmy IZIP

Považujete investici do IZIP za ohroženou či zmařenou?
Ano, po veřejných prohlášeních se domnívám, že je tato investice ohrožena, což samozřejmě není dobré ani pro investora, kterého zastupuji, a o to méně je to dobré pro veřejnost, která do systému investovala 1,5 miliardy.

Projekt je úspěšný, šetří peníze

Budete se tedy soudně bránit ať už v Česku nebo formou mezinárodní arbitráže?
V tuto chvíli nemůžu vyloučit nic a nejsem v pozici, abych na to odpovídal před tím, než proběhnou zmíněná jednání. Nicméně věřím v sílu dobrých a podložených argumentů.

A dá se hovořit o maření investice? Firma eHI akcie přezvala loni na podzim, už tehdy, přinejmenším z médií, bylo patrné, že projekt nefunguje. Navíc VZP deklarovala, že přikoupí akcie i kvůli budoucí možnosti ukončit knížky.
Je veliký rozdíl mezi situací, která panovala v září minulého roku, a tou současnou. A to proto, že v průběhu osmi měsíců probíhaly ve dvou krajích České republiky pilotní programy, které pokrývaly deset procent české populace. A dnes je prokázáno a VZP to dobře ví, že zavedení IZIP vedlo k ročním úsporám jen v těchto dvou krajích ve výši 230 milionů korun. Tato čísla, která vám říkám, jsou veřejně známá a je z nich možné vypočítat úsporu, pokud by projekt pokrýval celou Českou republiku. Činila by 2,3 miliardy ročních čistých úspor. Kdyby byl IZIP povinný na celém území České republiky, úspory by byly ještě vyšší. Proto můžeme v současné chvíli říci, že projekt je úspěšný a veřejné prohlášení, které padlo jej ohrožuje a VZP svým jednáním porušuje smluvní podmínky.

IZIP chce 31 milionů

V červnu společnost IZIP odeslala ministerstvu zdravotnictví dopis, ve kterém za maření evropského projektu epSOS žádá 27,5 milionu korun. Ministerstvo požadavek odmítlo (více o milionech čtěte zde). Podle IZIP resort firmu dopisem vyzval, ať doloží, na základě čeho peníze žádá. Mluvčí firmy Martina Klapalová iDNES.cz řekla, že IZIP požadavky doložil s tím, že celkovou částku navýšil na necelých 31 milionů korun. Nyní čeká na odpověď ze strany ministerstva.

Mluvíte o úsporách, ale VZP je oficiálně nedeklarovala a především neuvedla, na co tyto úspory využila.
Jsem velmi překvapený tím, že výsledky pilotních programu nebyly ze strany VZP obecněji komunikovány. Co se děje s těmi úsporami, to je otázka na pana ředitele Horáka.

Zmínil jste šest miliard, které mají jít do nového systému, náhradníka IZIP. Ministerstvo zdravotnictví nikdy o takto vysoké částce oficiálně nehovořilo. Odkud ji máte?
Jsou to informace, které jsem získal od různých zúčastněných stran a lidí, se kterými hovořím. Ti mi řekli, že toto je záměr ministerstva. Samozřejmě, že pana ministra se na částku zeptám, aby mi ji potvrdil či vyvrátil.

Podle ředitele IZIP Jiřího Paška zdravotní pojišťovna vypovězením smluv automaticky přichází o svůj akciový podíl v IZIP (rozhovor s Jiřím Paškem čtěte zde). Zastáváte shodný názor?
V této chvíli hovoříme o 46 procentech akcií (ty VZP přikoupila loni na podzim, pozn. red.) a jestli si dobře pamatuji, tak smlouva stanoví, že jestliže jedna ze stran nedodrží smluvní podmínky, pak může být zrušena původní prodejní smlouva na akcie, které byly převedeny na VZP. To je smluvní ustanovení, které je celkem běžné.

Takže VZP o akcie může přijít?
V případě, že se VZP rozhodne pokračovat v nedodržování smluvních podmínek, tak toto skutečně je jedna z možností.

Zvažuje eHI odkoupení části akcií od VZP?
Zatím je příliš brzy, abych na tuto otázku odpovídal. Poté, co padnou skutečně podložené argumenty, musíme projít a přezkoumat všechny možnosti, které máme.

Kolik možností eHI má a jak bude vůči VZP postupovat?
Do konce září letošního roku je jen jedna cesta, a to prostřednictvím přátelských jednání s panem ministrem Hegerem a panem ředitelem Horákem, kdy se jim budeme snažit vysvětlit naše stanovisko a proč by ukončení projektu bylo ztrátou pro Českou republiku a daňové poplatníky. Pokud do konce září nedosáhneme přátelské shody, pak budeme muset s odborníky a právníky konzultovat další kroky.

Jednapadesát procent akcií drží VZP, kdo jmenovitě vlastní zbylých 49 procent?
Jako cizinci je mi jasné, že se zde rozehrává jakási politická hra, ve které IZIP figuruje jako pomyslný hrací míček. Jedná se o zahraničního investora, není to žádný český subjekt. On rozhodně nemá zájem na tom, dostat se nějakým způsobem do této politické hry a dokud nebude jasné, jaká je budoucnost projektu IZIP, tak by od něj bylo nesmyslné a nerozumné, aby rozkryl svoji totožnost.

Je to společnost Asseco, o které se v minulosti hovořilo?
Není, my jsme s touto společností vedli rozhovory, nicméně ona po prohlášení ohledně projektu IZIP z jednání vycouvala.

Za jakých podmínek byly akcie někdejších vlastníků Pavla Hronka, Milana Cabrnocha a Miroslava Ouzkého převedeny na švýcarskou firmu eHI? Bylo to za finanční obnos, či bezúplatně?
Bylo to bez protiplnění.

Proč podle vás musely akcie přes švýcarskou firmu, když v té době už VZP deklarovala, že je chce přikupovat? Proč nešly akcie přímo VZP?
Účelem založení společnosti eHI bylo přitáhnout zahraniční investory skrze firmu ve Švýcarsku, aby se podíleli na investicích do českého zdravotnického systému. Z toho důvodu bylo logické, že nejprve bude založena společnost ve Švýcarsku, která skoupí všechny v té době dostupné akcie a které budou dále prodány VZP.

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Výchova nepořádníků v Čechách: harampádí trochu ubylo, teď přijdou pokuty

V Roudnici nad Labem na Litoměřicku po třech týdnech skončil „výchovný“ experiment, kdy technické služby od popelnic...

Rychetský opustil svou nestrannost, reagoval premiér Babiš na kritiku

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský podle premiéra Andreje Babiše posledními výroky potvrdil, že opustil zásady,...

Návštěvy budou moci do zařízení sociálních služeb. Čekají je antigenní testy

Od soboty 5. prosince bude možné navštěvovat příbuzné v zařízeních sociálních služeb, když budou mít návštěvy maximálně...

Ministr Blatný hájí povinné roušky ve fitness a při sportování uvnitř

Ani po protestech sportovních spolků a provozovatelů fitness vláda neuvažuje o tom, že by přehodnotila povinnost nosit...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...