Spoluvlastník IZIP: Do září jsme ochotni jednat, pak může přijít i arbitráž

  18:48aktualizováno  18:48
Situace kolem projektu elektronických knížek pacienta IZIP přivedla do Česka švýcarského advokáta Thomase Ladnera, který zastupuje zahraničního akcionáře firmy IZIP. V rozhovoru pro iDNES.cz Ladner uvedl, že chce o situaci jednat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a šéfem VZP Pavlem Horákem. Teprve pak zváží soudní spory.

Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vypovězení smluv ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny jste v dopise adresovaném valné hromadě firmy IZIP označil za nezákonné. Jak se proti němu tedy budete jako spoluvlastníci bránit?
Na začátku byl skutečně dopis, o kterém hovoříte. Dodnes jsem na něj nedostal žádnou odpověď ani ze strany VZP, ani ze strany ministerstva zdravotnictví. Mým cílem je nyní v průběhu dalších dvou měsíců vést dialog se všemi dotčenými osobami. Především s panem ředitelem VZP Horákem a panem ministrem Hegerem, abych zjistil, jaká byla logika, která vedla k tomuto rozhodnutí (k rozhodnutí ukončit projekt pacientských knížek ze strany VZP, pozn. red.), a abych lépe celou situaci pochopil. Nedomnívám se, že by toto rozhodnutí bylo definitivní.

Thomas Ladner

Advokát Thomas Ladner zastupuje švýcarskou firmu eHI eHealth International, která je vlastníkem 49 procent akcií firmy IZIP. Zbylé vlastní VZP. Kdo je skutečným držitelem akcií není možné dohledat, protože ty jsou anonymní. Ladner druhého z akcionářů prozradit nechce. Firma eHI se v IZIP ocitla loni na podzim.

Firma IZIP je provozovatelem internetových knížek pacienta VZP, který za deset let stál necelé dvě miliardy korun. Letos se jej stát rozhodl ukončit, krok posvětila správní rada pojišťovny. Firma eHI tvrdí, že jde o porušení smluvních podmínek. "V současné chvíli IZIP funguje a je schopen vytvořit úspory ve výši dvou miliard českých korun ročně," řekl o projektu zahraniční advokát.

Proč?
V celé této situaci kolem IZIP mají zájmy tři skupiny. Za prvé jsou to lékaři a poskytovatelé zdravotní péče a ti jsou výrazně proti IZIP, protože IZIP přináší větší transparentnost do způsobu poskytování jejich služeb a také snižuje náklady na tyto služby, tedy peníze, které jdou lidem z této zájmové skupiny. Myslím si, že odpor této zájmové skupiny je částečně důvodem, proč se pan ministr rozhodl tento projekt zaříznout.

Druhou zájmovou skupinou jsou velké IT firmy, jakými jsou HP, Oracle či IBM. Ti se zasazují o konce projektu IZIP, protože pan ministr Heger oznámil, že chce nahradit IZIP novým systémem, který by měl být vybudován těmito velkými IT firmami a do něj by měla jít ročně investice ve výši šesti miliard korun. Tyto peníze představují čtyřikrát větší objem, než celková investice do IZIP za posledních 10 let. To znamená, že pro IT firmy je to obrovský byznys a ony by velmi rády viděly, aby se zrealizoval.

Třetí zájmovou skupinou je 10 milionů českých občanů, kteří za posledních deset let investovali z veřejných peněz 1,5 miliardy korun, které byly investovány do projektu IZIP.

To znamená, že máte na jedné straně šest miliard nových výdajů na nový systém, o kterém nevíme, kdy začne fungovat a zda vůbec se tak stane, protože jde o systém, který je velmi složitý. A na druhé straně máme existující systém, který pokud bude použitý, ušetří našemu zdravotnictví dvě miliardy. Z toho důvodu nerozumím, proč pan ministr přijal toto rozhodnutí. Věřím ale, že budeme schopni dojít společné řeči a domluvit se.

Budete tedy usilovat o osobní schůzku s ministrem i ředitelem VZP?
Ano.

Do kdy se schůzky musí uskutečnit? Vždyť v tuto chvíli už běží výpovědní lhůty ke třem smlouvám mezi VZP a IZIP a ty končí v prosinci.
Schůzky by se měly uskutečnit do konce září a já očekávám, že se nám na nich podaří najít řešení.

Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července
Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července
Zástupce akcionáře firmy eHI, švýcarský advokát Thomas Ladner (18. července

Advokát Thomas Ladner v pražském sídlu firmy IZIP

Považujete investici do IZIP za ohroženou či zmařenou?
Ano, po veřejných prohlášeních se domnívám, že je tato investice ohrožena, což samozřejmě není dobré ani pro investora, kterého zastupuji, a o to méně je to dobré pro veřejnost, která do systému investovala 1,5 miliardy.

Projekt je úspěšný, šetří peníze

Budete se tedy soudně bránit ať už v Česku nebo formou mezinárodní arbitráže?
V tuto chvíli nemůžu vyloučit nic a nejsem v pozici, abych na to odpovídal před tím, než proběhnou zmíněná jednání. Nicméně věřím v sílu dobrých a podložených argumentů.

A dá se hovořit o maření investice? Firma eHI akcie přezvala loni na podzim, už tehdy, přinejmenším z médií, bylo patrné, že projekt nefunguje. Navíc VZP deklarovala, že přikoupí akcie i kvůli budoucí možnosti ukončit knížky.
Je veliký rozdíl mezi situací, která panovala v září minulého roku, a tou současnou. A to proto, že v průběhu osmi měsíců probíhaly ve dvou krajích České republiky pilotní programy, které pokrývaly deset procent české populace. A dnes je prokázáno a VZP to dobře ví, že zavedení IZIP vedlo k ročním úsporám jen v těchto dvou krajích ve výši 230 milionů korun. Tato čísla, která vám říkám, jsou veřejně známá a je z nich možné vypočítat úsporu, pokud by projekt pokrýval celou Českou republiku. Činila by 2,3 miliardy ročních čistých úspor. Kdyby byl IZIP povinný na celém území České republiky, úspory by byly ještě vyšší. Proto můžeme v současné chvíli říci, že projekt je úspěšný a veřejné prohlášení, které padlo jej ohrožuje a VZP svým jednáním porušuje smluvní podmínky.

IZIP chce 31 milionů

V červnu společnost IZIP odeslala ministerstvu zdravotnictví dopis, ve kterém za maření evropského projektu epSOS žádá 27,5 milionu korun. Ministerstvo požadavek odmítlo (více o milionech čtěte zde). Podle IZIP resort firmu dopisem vyzval, ať doloží, na základě čeho peníze žádá. Mluvčí firmy Martina Klapalová iDNES.cz řekla, že IZIP požadavky doložil s tím, že celkovou částku navýšil na necelých 31 milionů korun. Nyní čeká na odpověď ze strany ministerstva.

Mluvíte o úsporách, ale VZP je oficiálně nedeklarovala a především neuvedla, na co tyto úspory využila.
Jsem velmi překvapený tím, že výsledky pilotních programu nebyly ze strany VZP obecněji komunikovány. Co se děje s těmi úsporami, to je otázka na pana ředitele Horáka.

Zmínil jste šest miliard, které mají jít do nového systému, náhradníka IZIP. Ministerstvo zdravotnictví nikdy o takto vysoké částce oficiálně nehovořilo. Odkud ji máte?
Jsou to informace, které jsem získal od různých zúčastněných stran a lidí, se kterými hovořím. Ti mi řekli, že toto je záměr ministerstva. Samozřejmě, že pana ministra se na částku zeptám, aby mi ji potvrdil či vyvrátil.

Podle ředitele IZIP Jiřího Paška zdravotní pojišťovna vypovězením smluv automaticky přichází o svůj akciový podíl v IZIP (rozhovor s Jiřím Paškem čtěte zde). Zastáváte shodný názor?
V této chvíli hovoříme o 46 procentech akcií (ty VZP přikoupila loni na podzim, pozn. red.) a jestli si dobře pamatuji, tak smlouva stanoví, že jestliže jedna ze stran nedodrží smluvní podmínky, pak může být zrušena původní prodejní smlouva na akcie, které byly převedeny na VZP. To je smluvní ustanovení, které je celkem běžné.

Takže VZP o akcie může přijít?
V případě, že se VZP rozhodne pokračovat v nedodržování smluvních podmínek, tak toto skutečně je jedna z možností.

Zvažuje eHI odkoupení části akcií od VZP?
Zatím je příliš brzy, abych na tuto otázku odpovídal. Poté, co padnou skutečně podložené argumenty, musíme projít a přezkoumat všechny možnosti, které máme.

Kolik možností eHI má a jak bude vůči VZP postupovat?
Do konce září letošního roku je jen jedna cesta, a to prostřednictvím přátelských jednání s panem ministrem Hegerem a panem ředitelem Horákem, kdy se jim budeme snažit vysvětlit naše stanovisko a proč by ukončení projektu bylo ztrátou pro Českou republiku a daňové poplatníky. Pokud do konce září nedosáhneme přátelské shody, pak budeme muset s odborníky a právníky konzultovat další kroky.

Jednapadesát procent akcií drží VZP, kdo jmenovitě vlastní zbylých 49 procent?
Jako cizinci je mi jasné, že se zde rozehrává jakási politická hra, ve které IZIP figuruje jako pomyslný hrací míček. Jedná se o zahraničního investora, není to žádný český subjekt. On rozhodně nemá zájem na tom, dostat se nějakým způsobem do této politické hry a dokud nebude jasné, jaká je budoucnost projektu IZIP, tak by od něj bylo nesmyslné a nerozumné, aby rozkryl svoji totožnost.

Je to společnost Asseco, o které se v minulosti hovořilo?
Není, my jsme s touto společností vedli rozhovory, nicméně ona po prohlášení ohledně projektu IZIP z jednání vycouvala.

Za jakých podmínek byly akcie někdejších vlastníků Pavla Hronka, Milana Cabrnocha a Miroslava Ouzkého převedeny na švýcarskou firmu eHI? Bylo to za finanční obnos, či bezúplatně?
Bylo to bez protiplnění.

Proč podle vás musely akcie přes švýcarskou firmu, když v té době už VZP deklarovala, že je chce přikupovat? Proč nešly akcie přímo VZP?
Účelem založení společnosti eHI bylo přitáhnout zahraniční investory skrze firmu ve Švýcarsku, aby se podíleli na investicích do českého zdravotnického systému. Z toho důvodu bylo logické, že nejprve bude založena společnost ve Švýcarsku, která skoupí všechny v té době dostupné akcie a které budou dále prodány VZP.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Realisté politologa Robejška chtěli 20 procent, po třech letech končí

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Česko přichází o jednu z politických stran. Pravicově konzervativní Realisty založil v roce 2016 politolog Petr...

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Babiš a Hamáček požádali kvůli sporu o Šmardu o schůzku se Zemanem

Premiér Andrej Babiš komentuje schůzku s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem kvůli...

Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se sešli kvůli požadavku sociální demokracie, aby se místopředseda...

Najdete na iDNES.cz