Sobotka: Zeman by měl respektovat, kdo vede ČSSD, když vyhrajeme volby

  22:46aktualizováno  22:46
K naštvanosti, která ve společnosti je, nebudeme přikládat pod kotel nějakou negativní kampaní, řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz. Předčasné volby se podle něj dají stihnout již v září. Sám povede kandidátku na jižní Moravě. A když ČSSD vyhraje, měl by podle něj prezident Miloš Zeman respektovat při výběru premiéra, kdo sociální demokracii vede.

Bohuslav Sobotka věří, že prezident Zeman bude respektovat, kdo vede ČSSD, když strana vyhraje předčasné volby. | foto: ČTK

Vláda Jiřího Rusnoka neprošla, i když ČSSD hlasovala pro ni, původní vládní stojednička se rozpadla a zřejmě budou předčasné volby. S takovým výsledkem jste asi spokojen, že?
Já jsem spokojen, protože strategie, kterou jsem pro řešení politické krize od počátku prosazoval, se ukázala jako úspěšná. Trvat na rozpuštění Sněmovny, trvat na nových volbách. Ukázalo se také, že v této Sněmovně už žádná vláda důvěru nedostane.

Co podle vás rozhodlo o tom, že se bývalá koalice 101 rozpadla? Bylo pro vás překvapením, že dva poslanci z ODS, Úlehla a Florián, a pak i Karolína Peake z LIDEM, odmítli hlasovat proti Rusnokovi na straně bývalé koalice?
Od začátku bylo vidět, že ono udržování je stojedničky je velmi úporné, velmi náročné a stojedničku jsme při hlasování v Poslanecké sněmovně už hodně dlouho neviděli. Myslím, že je za tím pokračující vnitřní rozklad ODS. Je vidět, že ani v takových klíčových okamžicích není ODS schopna udržet jednotu a pro ODS to do budoucna nevěstí nic dobrého.

Kdy se podle vás mohou uskutečnit předčasné volby?
My chceme, aby byly co nejdříve. Chci navrhnout, aby se schůze pro rozpuštění Sněmovny uskutečnila příští týden, abychom zbytečně neváhali a nečekali. Volby by mohly proběhnout již v září. Do té doby by mohla zemi spravovat vláda Jiřího Rusnoka v demisi.

Budu usilovat o to, aby kampaň byla pozitivní a úsporná

Jak je ČSSD připravena na volby? Jaké bude jejich hlavní téma?
K naštvanosti, která ve společnosti je, nebudeme přikládat pod kotel nějakou negativní kampaní. Já bych se skutečně rád orientoval na pozitivní cíle, které bude chtít sociální demokracie dosáhnout v klíčových oblastech jako je zaměstnanost, hospodářský růst, kvalita školství, zdravotnictví. Budu usilovat o to, aby naše kampaň byla maximálně pozitivní, maximálně úsporná. Doufám, že k tomu tak budou přistupovat i ostatní strany. To, co by k tomu mohlo pomoci, je relativně krátký termín, který bude do voleb zbývat. Na volby se průběžně připravujeme, protože dlouhodobě razíme strategii předčasných voleb.

Bude za ČSSD ve volbách kandidovat šéf odborů Jaroslav Zavadil?
Pokládám to za pravděpodobné. V Praze s panem Zavadilem vedeme jednání o tom, že by vedl naši kandidátní listinu. Finální rozhodnutí bude na vedení naší pražské organizace.

Vy budete lídrem na jižní Moravě?
Počítám s tím, že bych vedl kandidátku v Jihomoravském kraji.

Hejtman nebo poslanec? Oboje nebude možné

Máte nějakou dohodu s Michalem Haškem, který je hejtmanem, jak to bude s jeho kandidaturou?
Určitě počítáme s tím, že ve volbách do Sněmovny nás podpoří naši úspěšní hejtmani. Nebude to jen případ Michala Haška. Počítám s tím, že by kandidoval v Jihomoravském kraji spolu se mnou. Shodli jsme se v ČSSD, pokud bude hejtman zvolen poslancem, měl by se do šesti měsíců rozhodnout o tom, kterou funkci si ponechá. Rádi bychom zavedli přísnější pravidla ohlendě koncentrace veřejných volených funkcí.

"Nepoperete" se s Haškem o to, kdo povede kandidátku na jižní Moravě?
Ne, ta věc je jasná. Kandidátku povede předseda strany.

Prezident Miloš Zeman řekl v parlamentu, že po volbách jmenuje premiérem představitele vítězné strany, neřekl předsedu. ČSSD je favoritem voleb, ale pro vás je to složité, protože jste vystupoval kritičtěji k Miloši Zemanovi. Neberete jeho vystoupení jako vzkaz, že i když vyhrajete ve volbách, vás osobně premiérem nejmenuje a vybere si někoho názorově bližšího, třeba Haška?
Já jsem to jako vzkaz nebral. Počítám s tím, že pan prezident bude respektovat demokratické uspořádání politické strany, kterou je sociální demokracie. Je logické, že příštím předsedou vlády, pokud ČSSD vyhraje volby, měl být předseda sociální demokracie. Takto tomu bylo i v případě Miloše Zemana.

Jednobarevná vláda by byla osvěžením po koaličních tahanicích

Je stále preferovanou variantou ČSSD jednobarevná vláda, která by se mohla opřít ve Sněmovně o komunisty, nebo preferujete koalici se středovými stranami, pokud se dostanou do Sněmovny, třeba s lidovci?
Pokud budeme dostatečně silní, tak preferuji variantu jednobarevné menšinové vlády sociální demokracie. Já si myslím, že jasná odpovědnost jedné strany by byla změnou po těch nekonečných koaličních tahanicích, které jsem zažívali v uplynulých třech letech. Ale musíme si počkat na to, jaké strany se dostanou do Sněmovny. Jednání povedeme až po volbách. Určitě nevylučuji ani možnost koaliční vlády, pokud ve Sněmovně budou programově blízcí partneři.

Koalice s KSČM je vyloučena?
Koalici s komunistickou stranou neplánujeme a byla by podle mého názoru v rozporu s Bohumínským usnesením.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Babiš se setkal se Zemanem v Lánech, řešili spolu V4 i Kosovo

Premiér Andrej Babiš dorazil do zámku v Lánech na pravidelnou schůzku s...

Premiér Andrej Babiš v pondělí večer dorazil do zámku v Lánech na pravidelné setkání s prezidentem Milošem Zemanem....

Vláda schválila rozpočet se schodkem 40 miliard, prezident ho podpoří

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přišel na jednání vlády o státním rozpočtu....

Vláda za účasti prezidenta Miloše Zemana schválila návrh státního rozpočtu na rok 2020 se schodkem 40 miliard korun....

V Rozstřelu vystoupí poradce posledních komunistických premiérů Krejčí

Politolog Oskar Krejčí hostem volebního studia iDNES.cz (21. října 2017)

V rámci seriálu výrazných a významných osobností, které byly u toho, když se v roce 1989 měnil režim, přijal pozvání do...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz