Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Sobotka: Vláda, která amnestuje tuneláře, nemá právo na existenci

  0:11
Rozsah amnestie má zakrýt milost pro úzkou skupinu vyvolených, o něž jde doopravdy, má podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky podezření jeho strana. "Odpovědnost za amnestii převzala podpisem Petra Nečase vláda. Vláda, která amnestuje tuneláře, nemá právo na existenci," zdůvodňuje Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz rozhodnutí hlasovat o nedůvěře vládě.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Rozhodli jste se, že vyvoláte hlasování o nedůvěře vládě kvůli rozsahu amnestie prezidenta Václav Klause. Jakou si v tom hlasování dáváte šanci na úspěch?
Tak já si myslím, že jsme nemohli jednat jinak. Odpovědnost za amnestii převzala podpisem předsedy vlády Petra Nečase vláda a ta amnestie podle našeho názoru porušuje principy demokratického právního státu a vyvolává velkou deziluzi jak u občanů, tak u policistů, soudců, státních zástupců. V této podobě amnestie nikdy neměla být schválena a ČSSD má jednoznačnou povinnost v této situaci vyvolat hlasování o vyjádření nedůvěře vládě.

Koaliční politici na to reagovali tak, že si pletete hlasování o nedůvěře vládě s hlasováním o nedůvěře prezidentovi, třeba šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík o tom doslova takto mluvil.
Čím více si premiér, ministr spravedlnosti a prezident přehazují zodpovědnost za konečnou podobu amnestie, tím více vypadá amnestie podezřeleji. Je přece zřejmé, že se jedná o akt prezidenta republiky, který podléhá kontrasignaci předsedy vlády. V případě, že by premiér amnestii nepodepsal, tak by nikdy nemohla platit. A podle ústavy je neodpovědný prezident republiky, ale vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně. A je to přesně ten případ, kdy by opozice, jestliže nesouhlasí s politikou vlády, měla mít možnost hlasování o nedůvěře vyvolat. Pokud jde o postoj TOP 09, ten je klasicky pokrytecký. Pokud nejprve ústy pana Schwarzenberga amnestii schválila, pak ji začala kritizovat, teď zase tvrdí, že nebude hlasovat pro nedůvěru vládě... Každý člen vlády má možnost vyjádřit nesouhlas s amnestií tím, že z ní odejde.

Z Hradu argumentují evropským judikátem, který neexistuje

Máte konkrétní podezření, že ta amnestie je udělána tak široce, aby se v ní fakticky skryla milost pro někoho konkrétního?
Zástupci Pražského hradu argumentovali údajným judikátem Evropského soudu pro lidská práva. Nyní se ukazuje, že žádný judikát, který by určoval maximální délku trestního řízení v jednotlivých zemích, není. Evropský soud pro lidská práva posuzuje každou kauzu individuálně a jestliže je falešná argumentace, proč se součástí amnestie stalo také odpuštění závažných trestných činů, například hospodářské povahy, tak je podezřelý celý proces, jak byla tato amnestie připravována. A my máme jako sociální demokraté vážné podezření, že možná ten velký rozsah omilostněných pachatelů bagatelních trestných činů má zakrýt úzkou skupinu vyvolených, které se tímto způsobem plošně zastaví stíhání.

Amnestie je jedna z pravomocí, kterou prezident má, ať ji udělá na začátku, nebo na konci svého mandátu. Jste si jist, že kdyby na Hradě jako prezident seděl člověk podporovaný ČSSD, že by tu možnost nevyužil taky?
Každý prezident má možnost formulovat takový návrh, který negativně neovlivní respekt k právu a vnímání spravedlnosti ve společnosti. Když se podíváme na končícího slovenského prezidenta, ten z amnestie vyňal závažné trestné činy a soustředil se skutečně spíše na činy nedbalostní povahy. Podle mého názoru by prezident podporovaný sociální demokracií, tedy Jiří Dienstbier, rozhodně z amnestie vyňal závažné trestné činy hospodářské povahy nebo ty, které se týkají korupce. Bohužel to, že amnestie omilostňuje podezřelé z tunelování bank, investičních fondů, družstevních záložen je velmi negativní zpráva pro celou Českou republiku.

Když se vrátíme k hlasování o nedůvěře vládě, kdy by se podle vás mohlo konat?
V co nejkratším termínu. V úterý se schází poslanecký klub ČSSD, naše grémium vyzvalo v pátek poslance, aby iniciovali hlasování o nedůvěře vládě. V úterý to tedy začneme podepisovat a v okamžiku, kdy shromáždíme padesát podpisů poslanců ČSSD, předáme návrh předsedkyni Sněmovny paní Němcové.

Hlasování o vládě ukáže, o koho všeho se teď vláda opírá

Bude to už váš pátý pokus svrhnout tímto způsobem Nečasovu vládu. Potřebujete sehnat 101 hlasů, abyste byli úspěšní. Kde je chcete hledat? Nejen ODS a TOP 09, ale i strana LIDEM - ústy předsedkyně Karolíny Peake - řekly, že se k vám nepřidají a rozložení sil ve Sněmovně vám tak nedává šanci 101 hlasů najít.
My jsme přesvědčeni, že vláda, která amnestuje tuneláře a podvodníky, nemá právo na existenci. Vyzveme poslance, kteří mají stejný názor, aby hlasovali s námi. Vládní většina se postupně výrazně zmenšila. Vláda prodělala koncem roku další výraznou krizi, která se týkala chaotických personálních změn na ministerstvu obrany. Není zřejmé, v jaké podobě teď koalice bude fungovat a o koho se bude opírat. Hlasování o nedůvěře vládě bude užitečné i z tohoto hlediska, aby bylo zřejmé, jaká je legitimita této vlády a o které poslance se ve Sněmovně ve skutečnosti může opřít. To na konci roku vůbec nebylo jasné. Pokud by se nám podařilo vyjádřit vládě nedůvěru, jsme připraveni se dohodnout na konání nových voleb.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed) sleduje s kolegy Jiřím Dienstbierem

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed) sleduje s kolegy Jiřím Dienstbierem

ČSSD, komunisté a Věci veřejné mají dohromady 91 hlasů, pak je ve Sněmovně řada nezařazených poslanců, kteří ale většinou nemají žádný zájem na tom, aby byly předčasné volby, protože by by už nebyli znovu zvoleni. Kde tedy vidíte šanci na těch deset potřebných hlasů?
Určitý potenciál představují nezařazení poslanci a bude záležet na každém koaličním poslanci, jak se vyrovná se svým svědomím a zda bude podporovat takto nepřijatelnou podobu amnestie, která pobuřuje velkou část společnosti.

Lidé by se neměli nechat manipulovat výzkumy mínění

Ústavní soud rozhodl, že prezidentská volba se uskuteční v původním termínu, tedy 11. a 12. ledna. Nevyhověl žádosti Tomia Okamury, aby ji předběžným opatřením odložil. Jak verdikt soudu vnímáte?
Já ho vítám, protože se tím ukončily různé spekulace o tom, že by volba měla být odložena, nebo snad dokonce znemožněna, aby se znovu změnil způsob volby prezidenta. Všechny tyto spekulace jsou teď odstraněny a já se těším, že lidé budou mít už za pár dní možnost rozhodnout o tom, kteří dva kandidáti postoupí do druhého kola.

Pokud se podíváme na dosavadní průzkumy, žádný neposílá do druhého kola vašeho kandidáta Jiřího Dienstbiera. Už se připravujete na to, koho jiného podpoříte, když váš kandidát nepostoupí?
My budeme volit Jiřího Dienstbiera a věříme, že má dobrou šanci na to, aby se do druhého kola dostal. Lidé by se neměli nechat manipulovat výzkumy veřejného mínění. Ukázalo se ve všech předchozích volbách, že tyto průzkumy mají jednu společnou vlastnost: dokáží být velmi nepřesné. Tohle je první přímá volba prezidenta a každý by se měl rozhodnout podle toho, koho by rád viděl na Pražském hradě, koho pokládá za nejlepší osobnost, která by měla zastávat tuto vysokou ústavní funkci a lidé by se neměli rozhodovat na základě výzkumů veřejného mínění. Nebude to dělat ani sociální demokracie.

Straší ČSSD nebo vás osobně možnost, že se prezidentem stane Miloš Zeman?
Prezidentem může být zvolen kterýkoli z těch devíti kandidátů. To, o co jde, jsou další dopady na českou společnost. Amnestie Václava Klause ukázala, že jsou tady velmi problematické věci, které se staly v 90. letech, které souvisí také s obdobím takzvané opoziční smlouvy a já bych byl rád, kdybychom si zvolili prezidenta pro budoucnost a nevraceli se do minulosti.

Vaše místopředsedkyně Marie Benešová velmi Zemana podporuje a má přijít i na jeho závěrečný velký mítink s koncertem v Praze. Je podle vás možné, aby setrvávala dál ve vedení ČSSD?
Tu věc vyřeší sjezd ČSSD, který se sejde 15. a 16. března v Ostravě a rozhodnou o tom delegáti sjezdu.

Je pravda, že je ČSSD připravena podpořit před druhým kolem, kdybyste neměli ve hře Jiřího Dienstbiera, v podstatě jakéhokoli protikandidáta Miloše Zemana, kdyby se on do druhého kola dostal?
Vedení sociální demokracie se tím nezabývalo. Snažíme se o to, aby do druhého kola postoupil pan Dienstbier.

Farkač: Evropu dělily od blackoutu sekundy. Rakousku pomohlo jádro a uhlí

  • Nejčtenější

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Obchody s potřebami pro děti v úterý otevřou, očkovat se bude i v hale O2

Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu o třicet dnů, do 21. února, sdělil iDNES.cz premiér Andrej Babiš....

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V úterý otevřou papírnictví a obchody s prádlem a dětským oblečením

O přesunu do nižšího čtvrtého stupně v rámci protiepidemického systému PES bude vláda jednat asi ve středu, řekl v...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

KSČM trvá na návratu dětí do škol od února, aby kývla na delší nouzový stav

Přímý přenos Žádost vlády o prodloužení nouzového stavu v České republice o třicet dnů, do 21. února, budou schvalovat poslanci. Při...

Hodnota PES zůstává sedmý den ve 4. stupni, ve středu přibylo 8162 případů

Sledujeme online Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů...

Vládu bude sestavovat nejsilnější strana, ne koalice, plánuje Zeman

Premium Vstoupí na českou politickou scénu další velká koalice? Poté, co spojily síly ODS, lidovci a TOP 09 a společnou cestu...

30 cm, nebo nic. Nejhůř se předpovídá množství sněhu, tvrdí meteoroložka

Premium Proniknout do tajů její práce související s matematikou a fyzikou se může mnohým jevit jako nepředstavitelné....

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...