Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Sobotka: Vláda, která amnestuje tuneláře, nemá právo na existenci

  0:11
Rozsah amnestie má zakrýt milost pro úzkou skupinu vyvolených, o něž jde doopravdy, má podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky podezření jeho strana. "Odpovědnost za amnestii převzala podpisem Petra Nečase vláda. Vláda, která amnestuje tuneláře, nemá právo na existenci," zdůvodňuje Sobotka v rozhovoru pro iDNES.cz rozhodnutí hlasovat o nedůvěře vládě.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Rozhodli jste se, že vyvoláte hlasování o nedůvěře vládě kvůli rozsahu amnestie prezidenta Václav Klause. Jakou si v tom hlasování dáváte šanci na úspěch?
Tak já si myslím, že jsme nemohli jednat jinak. Odpovědnost za amnestii převzala podpisem předsedy vlády Petra Nečase vláda a ta amnestie podle našeho názoru porušuje principy demokratického právního státu a vyvolává velkou deziluzi jak u občanů, tak u policistů, soudců, státních zástupců. V této podobě amnestie nikdy neměla být schválena a ČSSD má jednoznačnou povinnost v této situaci vyvolat hlasování o vyjádření nedůvěře vládě.

Koaliční politici na to reagovali tak, že si pletete hlasování o nedůvěře vládě s hlasováním o nedůvěře prezidentovi, třeba šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík o tom doslova takto mluvil.
Čím více si premiér, ministr spravedlnosti a prezident přehazují zodpovědnost za konečnou podobu amnestie, tím více vypadá amnestie podezřeleji. Je přece zřejmé, že se jedná o akt prezidenta republiky, který podléhá kontrasignaci předsedy vlády. V případě, že by premiér amnestii nepodepsal, tak by nikdy nemohla platit. A podle ústavy je neodpovědný prezident republiky, ale vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně. A je to přesně ten případ, kdy by opozice, jestliže nesouhlasí s politikou vlády, měla mít možnost hlasování o nedůvěře vyvolat. Pokud jde o postoj TOP 09, ten je klasicky pokrytecký. Pokud nejprve ústy pana Schwarzenberga amnestii schválila, pak ji začala kritizovat, teď zase tvrdí, že nebude hlasovat pro nedůvěru vládě... Každý člen vlády má možnost vyjádřit nesouhlas s amnestií tím, že z ní odejde.

Z Hradu argumentují evropským judikátem, který neexistuje

Máte konkrétní podezření, že ta amnestie je udělána tak široce, aby se v ní fakticky skryla milost pro někoho konkrétního?
Zástupci Pražského hradu argumentovali údajným judikátem Evropského soudu pro lidská práva. Nyní se ukazuje, že žádný judikát, který by určoval maximální délku trestního řízení v jednotlivých zemích, není. Evropský soud pro lidská práva posuzuje každou kauzu individuálně a jestliže je falešná argumentace, proč se součástí amnestie stalo také odpuštění závažných trestných činů, například hospodářské povahy, tak je podezřelý celý proces, jak byla tato amnestie připravována. A my máme jako sociální demokraté vážné podezření, že možná ten velký rozsah omilostněných pachatelů bagatelních trestných činů má zakrýt úzkou skupinu vyvolených, které se tímto způsobem plošně zastaví stíhání.

Amnestie je jedna z pravomocí, kterou prezident má, ať ji udělá na začátku, nebo na konci svého mandátu. Jste si jist, že kdyby na Hradě jako prezident seděl člověk podporovaný ČSSD, že by tu možnost nevyužil taky?
Každý prezident má možnost formulovat takový návrh, který negativně neovlivní respekt k právu a vnímání spravedlnosti ve společnosti. Když se podíváme na končícího slovenského prezidenta, ten z amnestie vyňal závažné trestné činy a soustředil se skutečně spíše na činy nedbalostní povahy. Podle mého názoru by prezident podporovaný sociální demokracií, tedy Jiří Dienstbier, rozhodně z amnestie vyňal závažné trestné činy hospodářské povahy nebo ty, které se týkají korupce. Bohužel to, že amnestie omilostňuje podezřelé z tunelování bank, investičních fondů, družstevních záložen je velmi negativní zpráva pro celou Českou republiku.

Když se vrátíme k hlasování o nedůvěře vládě, kdy by se podle vás mohlo konat?
V co nejkratším termínu. V úterý se schází poslanecký klub ČSSD, naše grémium vyzvalo v pátek poslance, aby iniciovali hlasování o nedůvěře vládě. V úterý to tedy začneme podepisovat a v okamžiku, kdy shromáždíme padesát podpisů poslanců ČSSD, předáme návrh předsedkyni Sněmovny paní Němcové.

Hlasování o vládě ukáže, o koho všeho se teď vláda opírá

Bude to už váš pátý pokus svrhnout tímto způsobem Nečasovu vládu. Potřebujete sehnat 101 hlasů, abyste byli úspěšní. Kde je chcete hledat? Nejen ODS a TOP 09, ale i strana LIDEM - ústy předsedkyně Karolíny Peake - řekly, že se k vám nepřidají a rozložení sil ve Sněmovně vám tak nedává šanci 101 hlasů najít.
My jsme přesvědčeni, že vláda, která amnestuje tuneláře a podvodníky, nemá právo na existenci. Vyzveme poslance, kteří mají stejný názor, aby hlasovali s námi. Vládní většina se postupně výrazně zmenšila. Vláda prodělala koncem roku další výraznou krizi, která se týkala chaotických personálních změn na ministerstvu obrany. Není zřejmé, v jaké podobě teď koalice bude fungovat a o koho se bude opírat. Hlasování o nedůvěře vládě bude užitečné i z tohoto hlediska, aby bylo zřejmé, jaká je legitimita této vlády a o které poslance se ve Sněmovně ve skutečnosti může opřít. To na konci roku vůbec nebylo jasné. Pokud by se nám podařilo vyjádřit vládě nedůvěru, jsme připraveni se dohodnout na konání nových voleb.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed) sleduje s kolegy Jiřím Dienstbierem

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed) sleduje s kolegy Jiřím Dienstbierem

ČSSD, komunisté a Věci veřejné mají dohromady 91 hlasů, pak je ve Sněmovně řada nezařazených poslanců, kteří ale většinou nemají žádný zájem na tom, aby byly předčasné volby, protože by by už nebyli znovu zvoleni. Kde tedy vidíte šanci na těch deset potřebných hlasů?
Určitý potenciál představují nezařazení poslanci a bude záležet na každém koaličním poslanci, jak se vyrovná se svým svědomím a zda bude podporovat takto nepřijatelnou podobu amnestie, která pobuřuje velkou část společnosti.

Lidé by se neměli nechat manipulovat výzkumy mínění

Ústavní soud rozhodl, že prezidentská volba se uskuteční v původním termínu, tedy 11. a 12. ledna. Nevyhověl žádosti Tomia Okamury, aby ji předběžným opatřením odložil. Jak verdikt soudu vnímáte?
Já ho vítám, protože se tím ukončily různé spekulace o tom, že by volba měla být odložena, nebo snad dokonce znemožněna, aby se znovu změnil způsob volby prezidenta. Všechny tyto spekulace jsou teď odstraněny a já se těším, že lidé budou mít už za pár dní možnost rozhodnout o tom, kteří dva kandidáti postoupí do druhého kola.

Pokud se podíváme na dosavadní průzkumy, žádný neposílá do druhého kola vašeho kandidáta Jiřího Dienstbiera. Už se připravujete na to, koho jiného podpoříte, když váš kandidát nepostoupí?
My budeme volit Jiřího Dienstbiera a věříme, že má dobrou šanci na to, aby se do druhého kola dostal. Lidé by se neměli nechat manipulovat výzkumy veřejného mínění. Ukázalo se ve všech předchozích volbách, že tyto průzkumy mají jednu společnou vlastnost: dokáží být velmi nepřesné. Tohle je první přímá volba prezidenta a každý by se měl rozhodnout podle toho, koho by rád viděl na Pražském hradě, koho pokládá za nejlepší osobnost, která by měla zastávat tuto vysokou ústavní funkci a lidé by se neměli rozhodovat na základě výzkumů veřejného mínění. Nebude to dělat ani sociální demokracie.

Straší ČSSD nebo vás osobně možnost, že se prezidentem stane Miloš Zeman?
Prezidentem může být zvolen kterýkoli z těch devíti kandidátů. To, o co jde, jsou další dopady na českou společnost. Amnestie Václava Klause ukázala, že jsou tady velmi problematické věci, které se staly v 90. letech, které souvisí také s obdobím takzvané opoziční smlouvy a já bych byl rád, kdybychom si zvolili prezidenta pro budoucnost a nevraceli se do minulosti.

Vaše místopředsedkyně Marie Benešová velmi Zemana podporuje a má přijít i na jeho závěrečný velký mítink s koncertem v Praze. Je podle vás možné, aby setrvávala dál ve vedení ČSSD?
Tu věc vyřeší sjezd ČSSD, který se sejde 15. a 16. března v Ostravě a rozhodnou o tom delegáti sjezdu.

Je pravda, že je ČSSD připravena podpořit před druhým kolem, kdybyste neměli ve hře Jiřího Dienstbiera, v podstatě jakéhokoli protikandidáta Miloše Zemana, kdyby se on do druhého kola dostal?
Vedení sociální demokracie se tím nezabývalo. Snažíme se o to, aby do druhého kola postoupil pan Dienstbier.

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Nouzový stav vláda nevyhlásila. Blíží se povinné očkování některých profesí

Kvůli situaci v přetížených nemocnicích vláda zatím nouzový stav nevyhlásila. Chce znát postoj hejtmanů. „Nouzový stav...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Ve Slaném se zlomil vánoční strom, dopadl na lavičky vedle betléma

Na náměstí ve Slaném se zlomil nazdobený vánoční strom. Dopadl mezi dočasné pódium a vystavený betlém. Může za to...

Odpadní vody v létě avizovaly desetkrát víc covidu než testy. Nyní se shodují

Jedním ze způsobů, jak popsat vývoj epidemie infekční nemoci nežli na základě diagnostických testů, je zkoumat složení...

Hřib chce obnovit vánoční trhy. Lidé se tam baví, odmítl Vojtěchův resort

Pražský primátor Zdeněk Hřib vyzval na sociální síti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby zrušil zákaz konání...

Obnova očkovacích center: skupina PPF opět nabízí pro vakcinaci O2 arenu

Premiér v demisi Andrej Babiš a jeho nástupce Petr Fiala v úterý společně vystoupili a vyzvali lidi, aby se nechali...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...