Být na Hradě, Zemana bych ke klenotům vůbec nepustil, říká Šlouf

  18:27aktualizováno  18:27
Miroslav Šlouf by nepustil prezidenta Miloše Zemana ke korunovačním klenotům ve stavu, v jakém byl po návštěvě na ruské ambasádě. V rozhovoru pro iDNES.cz ke knize Jak se dobývá Hrad bývalý Zemanův šéfporadce také řekl, že se neobává policie poté, co v knize otevřeně napsal, jak se Zemanem sehnali dva přeběhlíky pro bývalou Topolánkovu vládu.

Miroslav Šlouf se svou novou knihou Jak se dobývá Hrad. | foto:  David Neff, MAFRA

Ve své knize píšete, že pokud byste byl stále Zemanovým poradcem, nemohla by se stát ta neuvěřitelná ostuda u korunovačních klenotů. Jak byste to přesně udělal? Zakázal byste mu snad pít alkohol? Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová si celkem nedávno vzpomněla, že to nebyla viróza, ale že byl prezident opilý.
Já jsem tam s ním nebyl, tak nemůžu říci, jestli byl opilý, nebo nebyl. Ale když už se taková věc stane... Já vím, jak se stala. Byla recepce na ruském velvyslanectví a on tam urazil velvyslance. Začal mu tam vykládat, že se málo snaží, že by se měl víc snažit, aby byly vztahy mezi Ruskou federací a Českou republikou lepší. A oni se naštvali, tak ho orientovali tímto směrem. Kdyby se něco takového stalo, tak já bych ho nepustil k těm klenotům, i za cenu, kdy bych měl zavolat záchranku a odvézt ho někam k lékaři.

Věnujete se některým negativním vlastnostem současného prezidenta. Píšete například, že má nulovou sociální inteligenci a že nemá prakticky schopnost uznat omyl. Proč jste mu tedy vlastně na Hrad pomáhal?
Protože razantně a zásadně převládaly pozitivní vlastnosti. Byl jsem o tom přesvědčen.

Dříve se Zemanem, teď proti němu

Knihu Miroslava Šoufla Jak se dobývá Hrad pořídíte na Knihy.iDNES.cz

Lobbista Miroslav Šlouf vydal knihu jak se dobývá Hrad.

Jste si tím jist? Tak já vám ocituji jednu větu z vaší knihy. „Po bankrotu snů o Hradě v roce 2003 v něm vyhasly i poslední zbytky sociální inteligence a normální lidské loajality.“ To je tak negativní popis Zemanovy osobnosti, že si každý normální člověk musí položit otázku, zda vám to za to opravdu stálo pomáhat Miloši Zemanovi?
Ale to je vytržené ze souvislosti. Jestli si pamatujete v tom roce 2003 to nebyl odchod, ale útěk. V ten moment určitě převládly negativní vlastnosti. Ale potom jsem s ním, jak víte, ještě další léta dělal.

Krok Melčáka a Pohanky? Dobře pro ČSSD, tvrdí Šlouf

Vraťme se na chvíli na konec roku 2006, kdy poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka opustili ČSSD a jako přeběhlíci pomohli získat důvěru pravicové vládě Mirka Topolánka. Ve svých memoárech píšete, že jste to byl právě vy a Miloš Zeman, kdo je pro Topolánka získal. Nechtěli jste koalici Paroubkovy ČSSD a ODS. Řeknete mi pravý důvod, proč se k tomu přiznáváte právě teď?
My jsme je nezískávali pro Topolánka, ale pro věc. A asi jsem se jako Stanislav Kostka Neumann potřeboval vysvléci z některých věcí. On se vysvlékal na Moravě z anarchismu a já jsem se také potřeboval vysvléci z některých věcí.

Melčák ani Pohanka to nikdy nepřiznali. Vy i Zeman jste to také popírali. Dokonce jste tehdy psali dopis vedení sociální demokracie, kde jste se ohrazovali proti podezření, které měl Paroubek, že jste to zařídili. Proč mají čtenáři věřit tomu, že jste tehdy lhal a teď říkáte pravdu?
Víra je uzdraví... Oni se hlavně rozhodli sami a rozhodli se jako svobodní lidé.

O Pohankovi s Melčákem píšete, že to jsou dva normální, rozumní kluci, ale nepíšete, jak za to byli odměněni. Víte o tom něco?
Ne. Nevím o ničem jiném, než že to bylo dobře pro sociální demokracii.

Už dříve jste dostal otázku, zda počínání těch dvou poslanců souvisí nějak s tím, že pak od Topolánkovy vlády získal Lukoil reprezentovaný v Česku současným Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým významnou zakázku v resortu dopravy. Jasná odpověď tehdy nebyla. Takže znovu. Byla tohle ta odměna?
Víte mě na myšlenku Lukoil do republiky přivedl Václav Valeš. Toho člověka jsem si nesmírně vážil. A bylo to, když se rozhodovalo o privatizaci Unipetrolu a přišel ministr průmyslu Miroslav Grégr, že uděláme takzvanou českou cestu. A vybrali Babiše. Mně tedy Valeš řekl: Mirku, rozmluv to Zemanovi, protože my potřebujeme partnera s tou hmotou. Já byl mladej a blbej, tak jsem se ptal, s jakou hmotou. No s tou ropou, odpověděl mi. Namaloval mi, jak je ve střední Evropě pět rafinerií, z toho jedna je nadbytečná. A že když se neopřeme o dodavatele ropy, že se může stát, že zrovna ta naše rafinérie z toho kola vypadne. Tak proto jsem podporoval Lukoil do České republiky.

Miroslav Šlouf při rozhovoru pro MF DNES

No a teď toho možná můžete litovat, když vás pan Nejedlý z Lukoilu vytlačil od prezidenta Zemana...
Může mi to být tak akorát líto, to je všechno. (smích)

Věc se dá chápat tak, že jste pomohl Zemana na Hrad instalovat a teď, když jste byl odstaven, zkoušíte ho také odinstalovat. Je to tak?
Ne, takhle to není. Už je mi 67 let, mám myslím tisíc důvodů se začít zabývat něčím jiným. Mám pět vnoučat a to je pytel blešek. O to se starat dá práci.

Když přijde policie? Povím jen to, co je v knize

Ještě jedna otázka k Melčákovi s Pohankou. Neobáváte se, že u vás teď kvůli této věci zaklepe třeba žalobce Ištván nebo policisté?
Optat se můžou. Povím jí jen to, co je v mé knize.

Máte ještě nějaké eso v rukávu, které byste před příští prezidentskou volbou mohl proti Zemanovi vytáhnout? Není vaše kniha vzkazem na Hrad, že ještě spoustu dalších věcí víte, takže by se s vámi měli lidé z Hradu radši dohodnout?
Já už nebudu vytahovat žádné eso. Ani z rukávu, ani odjinud. Budu se chtít věnovat rodině.

Mimochodem, co říkáte těm protestům, které se objevily proti prezidentu Zemanovi 17. listopadu s červenými kartami? I před těmi byste ho dokázal uchránit tak, jako před ostudou u klenotů?
Myslím, že to bylo docela vtipné, ty červené karty. Ale způsob, jakým se to organizovalo, s tím se nemůžu ztotožnit. Aby to nutili lidem na ulici...

Dalo se tomu vůbec zabránit, když vystoupil tak vulgárně v živém vystoupení veřejnoprávního rozhlasu?
Zabránit se tomu dalo, ale v delší dobu trvajícím horizontu. Někteří by už třeba dávno měli mít prověrky... Pan Mynář tu prověrku nemá, pokud vím. Zatím jsem si to v novinách nepřečetl, že by ji měl.

Představa Miroslava Šloufa o politice. Červené doplňky k jinak stejnému...

Představa Miroslava Šloufa o politice. Červené doplňky k jinak stejnému oblečení na obrazech představují levici, modré pravici. A já jsem někde mezi tím, říká.

Píšete, že si prezidenta zprivatizovali lidé, které jste k němu sám přivedl, tedy pánové Nejedlý a Mynář. A prezidenta hodnotíte, že vám zaplatil tím, co se stalo jemu samotnému v roce 2003, když ho nepodpořila při volbě na Hrad významná část poslanců ČSSD. To nevypadá na nějaké možné smíření, že?
Nebudu už o to ani usilovat. Když jsem podle jeho slov lhář, když říkal, že jsem mu nepomáhal v kampani...

Na vaší knize je zajímavý kontrast mezi tím, jak si některé věci dobře pamatujete a některé jste dokázal vytěsnil. Třeba to, že jste rád v mládí četl Rychlé šípy, nebo to, že jste přemluvil Jiřinu Bohdalovou, ať podpoří Zemana, si pamatujete. Ale o spisu Olovo proti Petře Buzkové, který vznikl v týmu poradců premiéra Zemana, když jste byl jeho šéfem, není v knize ani slovo. Proč?
Nepřipadalo mi to důležité.

Nemyslíte, že si Petra Buzková zasloužila alespoň po letech omluvu?
Ona mně, aby se omluvila? Tak by to mělo začít.

Zemana by znovu volil jedině proti Schwarzenbergovi

Vaše kontakty s později zastřeleným podnikatelem Františkem Mrázkem, který byl řazen mezi kmotry, také moc v knize nepitváte. Píšete jen, že Mrázek, který za vámi chodil na Úřad vlády, když byl Zeman premiér, vám dával informace, které pomohly při privatizaci bank. Policejní odposlechy, o nichž už dříve psal novinář MF DNES Jaroslav Kmenta, ale ukazovaly, že Mrázek chtěl, abyste pomáhal vy jemu... Věděl o tom Zeman?
Věděl. Myslím, že to bral jako informaci, kterých dostával řadu.

Volil jste Zemana na Hrad?
V prvním i druhém kole.

Když bude v roce 2018 kandidovat znovu, budete ho volit zase?
V jediném případě: když bude proti němu pan exministr Schwarzenberg. Život nás staví před volby, kdy musíme zvolit menší zlo.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bagry bourají dvůr Švamberk. Přivazovat se nebudeme, říkají odpůrci

Historicky významný dvůr Švamberk nedaleko Ševětína na Českobudějovicku bourají bagry. Areál ze 17. století začal...

Z vložek Always zmizí symbol ženského pohlaví, výrobce vyslyšel aktivisty

Drogistický gigant Procter & Gamble stáhne z obalů produktů značky Always symbol Venuše, který značí ženské pohlaví....

Lidé budou smět dva víkendy do Jeleního příkopu, který Hrad uzavřel

Pražský hrad u příležitosti oslav státních svátků otevře veřejnosti na dva podzimní víkendy Jelení příkop, který je...

Vláda prosadila schodek rozpočtu 40 miliard, podpořil ji prezident Zeman

Návrh státního rozpočtu na příští rok podpořila Sněmovna v prvním čtení. Kývla tak na schodek 40 miliard korun, který...

Najdete na iDNES.cz