Generace 21 nesplnila uprchlíkům to, co slíbila, tvrdí Iráčan

  15:43aktualizováno  15:43
Za rozhodnutím skupiny pětadvaceti Iráčanů odejít do Německa stojí špatné chování ze strany Generace 21, řekl v rozhovoru pro MF DNES Salman Hasan, který s fondem nejdříve spolupracoval. Fond se na něj loni obrátil, aby pro něj vytipoval rodiny křesťanských uprchlíků vhodných k přesídlení do Česka.

Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Hasan jezdil se zástupci fondu do Erbílu a připravil původní seznam sto padesáti uprchlíků, kteří vyhovují kritériím pro stěhování. S fondem se ale rozhádal (více zde). Jeho zástupci navíc tvrdí, že stížnosti Iráčanů, o kterých Hasan mluví, byly velmi nekonkrétní.

Kdy a proč se začala rozpadat vaše spolupráce s Generací 21?
Udivuje mě, že mě Generace 21 v těchto dnech tak často zmiňuje. Rok se zmínce o mně vyhýbali. Od začátku říkali veřejnosti, že jde o jejich projekt. Odpověď je, že dosáhli svých cílů. Dokonce bych mohl říct, že nás (Hasan má vlastní humanitární organizaci, vystupuje za ni ale pouze on sám, pozn. red.)okradli o naši těžkou práci. Oficiálně se od nás distancovali, zároveň ale chtěli pokračovat s lidmi (s uprchlíky s Iráku, pozn. red.), kteří důvěřovali jen nám.

Němci poslali do Česka žádost, aby si uprchlíky z Iráku vzalo zpět

Objevila se i nová fakta týkající se osoby ředitele Generace 21 Jana Talafanta. Ukázalo se, že není politicky neutrální, jak tvrdil. Byl kandidátem Strany zelených pro místní volby, jejich podpora sňatků stejného pohlaví je v protikladu s naší vírou. Nakonec jsme se rozhodli od nich distancovat.

Na čem jste s ním spolupracoval?
Byli jsme těmi, kteří od začátku registrovali jména a každý uprchlík vám řekne, že znají pouze nás. Původní seznam obsahoval vdovy, sirotky a nemocné staré lidi a má mnohem víc než 153 jmen. Ale nadace pracovala za našimi zády a s pomocí našeho bývalého koordinátora Firase přidala kolem třetiny nového seznamu.

Fotogalerie

Máte v Iráku ještě jiné projekty kromě přesídlení křesťanů, na kterém jste spolupracoval s Generací 21? Na vašem webu žádný jiný projekt konkrétně nezmiňujete...
Ano, křesťanským uprchlíkům pomáháme v Iráku a na dalších místech dlouhou dobu bez jakýchkoli problémů. Toto je poprvé, co se taková věc stala a určitě to nebylo proto, co jsme udělali my.

S kým přímo v Iráku spolupracujete?
S tamními církvemi, lidmi zodpovědnými za uprchlické tábory a také uprchlíky. Samozřejmě, že máme humanitární iniciativu a pomáháme uprchlíkům se zbožím, mlékem pro děti, dáváme peníze na potřebné léky... Iniciativa přesídlení je nejmenší částí naší práce, protože uprchlíkům pomáháme už roky, hlavně od útoku tzv. Islámského státu.

Komunikoval jste s rodinou, která nyní čeká v Německu, i poté, co přijeli během března do Okrouhlíku?
Samozřejmě jsme s nimi měli kontakt, protože jsme jim pomáhali v Iráku a oni nikoho jiného než nás neznali. Neviděli jsme je od naší poslední návštěvy 25. března. Radil jsem jim, aby zůstali v České republice a nevraceli se do Iráku, aby přijali nabízené byty. Kdy jsem se dozvěděl, že byty nepřijali, snažili jsme se pro ně najít místo, kde by v České republice zůstali. Několikrát nejen nám, ale i vládě opakovali, že jsou ochotní zůstat v České republice, ale ne pod autoritou Generace 21.

Něco se nepovedlo, říká zástupce Generace 21

Co konkrétně jim na činnosti nadace vadilo?
Nemohu jít do detailů, ale jsem si jistý jednou věcí. Nadace Generace 21 se o uprchlíky nestarala tak, jak měla. Byly ignorované kulturní rozdíly a uprchlíci byli v šoku, když viděli, jak jim „pomocník“ vyhrožuje a křičí na ně, mlátí pěstí do stolu. Zapomnělo se na to, že uprchlíci stále mají trauma z toho, že všechno ztratili a mělo se k nim chovat jemně.

V čem pobyt v Česku zklamal jejich očekávání? A myslíte, že dostali, co jim bylo slíbeno?
Generace 21 jim slíbila hodně věcí a my jsme jen překládali, co říkali. Uprchlíci vám řeknou, co jsme jim říkali, protože jsme překládali. Od začátku byli uprchlíci vděční, ale stalo se pár věcí, které je odcizili. Zeptejte se samotných uprchlíků, dostal jsem od nich o tom několik zpráv.

Které sliby, které přes vás dala, nadace nesplnila?
Nemohu říci, ale uprchlíci zmiňovali, že je drželi jako „zajatce“ a závislé na druhých a že někteří dobrovolníci se k nim nechovali slušně. Sám bych mohl dosvědčit, že nám toho nadace Generace 21 skrze Jana Dezorta a Jana Talafanta hodně slíbila.

Máte zprávy o tom, co je s nimi teď?
Ne. Že odjeli, jsem se dozvěděl ze zpráv a byl jsem velmi smutný.

Kauza křesťanští uprchlíci v Česku

Leden 2015 - Skupina Čechů, které znepokojila situace křesťanů vyhnaných ze svých domovů postupem Islámského státu, zakládá bankovní účet, kam je možné posílat finanční příspěvky, a dává své činnosti právní rámec v nadačním fondu Generace 21. Během roku se jim podaří získat více než 10 milionů korun. Začínají jednat s politiky o podpoře.

Jaro 2015 - Navazují spolupráci se Salmanem Hasanem. Křesťan původem z Iráku, který žije v Česku přes dva roky, odešel ze své domoviny před postupujícím Islámským státem a do místních uprchlických táborů pravidelně jezdí s humanitární pomocí. Zjišťuje, zda mají uprchlíci zájem o azyl v Česku.

Léto 2015 - Nadace Generace 21 ve spolupráci se Salmanem Hasanem sestavuje seznam zhruba 150 jmen. Začínají shromažďovat podklady pro žádost o azyl.

14. prosince vláda rozhodla, že křesťany z Iráku přijme, na začátku ledna podepisuje Generace 21 smlouvu s ministerstvem vnitra. Seznam jmen se upřesňuje. Lidé, kteří jsou na něm uvedeni, musí splňovat podmínky pro udělení azylu a musí také nezvratně potvrdit, že jsou křesťané.

24. ledna přijíždí první skupina uprchlíků, ubytována je v Okrouhlíku. Další následují

Únor 2016 - Začínají se objevovat zprávy, že uprchlíci nejsou v Okrouhlíku spokojeni. Rozpadá se také spolupráce Salmana Hasana a Generace 21.

Březen 2016 - Nespokojenost Iráčanů roste. Na nadaci, která je do Česka přivezla, si opakovaně stěžují ministerstvu vnitra, chtějí, aby je pod svou ochranu přijal stát. Co konkrétně jim vadí, ale podle ministerstva neuvádějí. Odmítají přestěhovat se do nabídnutých bytů v Jihlavě.

31. března - Končí nájemní smlouva v rekreačním zařízení Okrouhlík, uprchlíci posílají ministerstvu vnitra dopis, ve kterém žádají o ukončení azylového řízení.

1. dubna ministerstvo jejich žádosti vyhovuje.

3. dubna uprchlíci v pronajatém autobuse odjíždějí do Německa, kde je zadržuje německá policie. Od té doby čekají na rozhodnutí německých úřadů, zda jim poskytnou azyl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

V ČR padaly teplotní rekordy, zaznamenala je více než polovina stanic

Zlátnoucí listí kaštanů ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Teplotní rekordy padaly na více než polovině meteorologických stanic v Česku. V Hejnicích na Liberecku naměřili v...

Najdete na iDNES.cz