Radní Čuba: Říkal jsem si, jestli to mám zapotřebí. Ale z kraje neuteču

  11:26aktualizováno  11:26
Na přímluvu Miloše Zemana vstoupil do jeho strany a po volbách se dostal do vedení Zlínského kraje. Teď František Čuba čelí spolu s levicovou koalicí tvrdé kritice části veřejnosti. "Říkal jsem si několikrát, jestli to mám zapotřebí. To ale neznamená, že bych to vzdal," vzkázal 77letý agronom.

Sedmasedmdesátiletý agronom František Čuba se sžívá s novou funkcí krajského radního pro oblast zemědělství. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Čekal jste, že nová krajská koalice vyvolá u lidí tak ostré negativní reakce?
Nepřekvapilo mě to. Lidé jsou různí. Není ale správné, že je podporují politici z opozice. My jsme byli řádně zvoleni. A demokracie je vláda lidu. Není přece možné si vydupat a vykřičet změnu, když ve volbách neuspějete. Jestli to bude pokračovat, tak by měl hejtman vyhlásit, že se ve Zlínském kraji nerespektuje demokracie.

František Čuba

Narodil se ve Veselé u Slušovic 23. ledna 1936. Vystudoval střední školu v Opavě, promoval na vysoké škole zemědělské v Praze, pak působil jako agronom v JZD Březůvky a na okresním národním výboru v Gottwaldově. V letech 1963 až 1990 byl předsedou JZD Slušovice a z malého družstva vytvořil velký agrokombinát s miliardovými obraty. Řadu let byl členem KSČ. Na podzim 2012 kandidoval do krajského zastupitelstva za SPOZ. Nyní je krajským radním pro zemědělství.

Nespokojení lidé, kteří proti vám vystupují, ale jen využívají svého demokratického práva.
To ano, ale narušují zasedání zastupitelstva. To už není v pořádku. Pokud chtěli veřejně vyjádřit svůj názor, měli to udělat před volbami, aby ovlivnili jejich výsledek. Jenže na to se vykašlali.

Vaše fotografie se objevuje na billboardech, u nichž je nepsáno, že jste dostal komunisty do krajské vlády. Kladl jste si při vyjednávání podmínku, že chcete být v koalici s komunisty?
Nesestavoval jsem koalici. Ani jsem si nestanovil podmínku, aby v ní byli komunisté. Souhlasím však s tím, co lídři koaličních stran domluvili.

Nezvažoval jste kvůli kritice odchod z vedení kraje?
Říkal jsem si několikrát, jestli to mám zapotřebí. To ale neznamená, že bych to vzdal. Na kandidátku Zemanovců jsem se nechal napsat na poslední místo a myslel jsem si, že nebudu zvolen. Lidé mě ale vykroužkovali a pak za mnou chodili, abych místo na kraji vzal. Jinak by to na ně byl jen fígl, jak získat straně hlasy. Takže teď nemůžu utéct.

Před volbami jste mluvil o tom, že by se dosud prázdná průmyslová zóna v Holešově dala alternativně využít pro zemědělské účely. Jak je tento plán daleko?
Zóna v Holešově vznikla na základě mnoha usnesení vlády a rozhodnutí ministerstev. Musíme se pokusit najít investory, kteří by alespoň část zóny využili. Teprve když se nám to nepodaří, můžeme využití zóny změnit.

Jenže kraj hledá investory už řadu let a zatím marně. Jak dlouho to chcete ještě zkoušet?
Nemáme to časově omezeno. Peníze ale byly určeny na průmyslovou zónu, ne na pěstování zeleniny.

Budete tlačit na vládu, aby se změnou využití zóny souhlasila?
To bych nerozebíral.

A co když investory nenajdete?
Máme připraven projekt na výrobu potravin. V jedné části zóny by bylo 30 skleníků pro pěstování různých druhů zeleniny a 30 pro květiny, dále polní plochy. Druhou část by tvořilo energocentrum, jež by vyrábělo teplo pro skleníky a spalovalo by se v něm bukové dřevo. Z něho by se nejdříve udělaly výřezy, které bychom exportovali do Číny, a zbytek by šel na otop. Ve třetí části by byla zpracovna zeleniny.

Skleníky však přece jen působí trochu zastarale, nemyslíte?
Postavili bychom moderní vyhřívané skleníky, které jsou vysoké až osm metrů. Dávají podstatně vyšší výnosy i díky propracovanému způsobu pěstování zeleniny.

A co uděláte s vypěstovanou zeleninou?
Chceme z ní dělat hotové výrobky, například zeleninové směsi, které bychom dodávali do restaurací, škol i domovů důchodců.

Kdo by areál provozoval?
Musel by vzniknout koncern zemědělských firem, které by se spojily. Pokud to nevyjde v Holešově, vznikne někde jinde.

Působí to spíš jako sen než uskutečnitelná myšlenka. Už proto, že ne každému zemědělci se chce do novodobého JZD vstoupit.
Současná byrokracie nás velmi brzdí, ale kdyby fungoval Agrokombinát Slušovice, tak příští týden začneme stavět. Teď jsme ve fázi příprav projektu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Havel byl v únoru 1989 naposledy odsouzen. Protesty probudily společnost

Václav Havel při svém projevu na Světovém summitu dětí při OSN v New Yorku (30....

Hru Podněcování a trest Václav Havel nikdy neplánoval napsat. A vlastně ji ani nenapsal. Vznikla tak, že jeho švagrová...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

Najdete na iDNES.cz