Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Roithová: Radši se budu hádat v Bruselu, než se objímat v Moskvě

  9:37
Kandidátka na Hrad Zuzana Roithová by chtěla společnost spojovat víc než současný prezident Václav Klaus. "Radši se hádat v Bruselu, než se objímat v Moskvě," popsala v rozhovoru pro iDNES.cz krédo, jímž by se řídila, europoslankyně a bývalá ministryně zdravotnictví, kterou navrhují křesťanští demokraté.

Pokud jde o milosti, bylo by jich méně a snažila bych se, aby byly dobře zdůvodněné, říká kandidátka na Hrad Zuzana Roithová. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kandidátů do přímé volby prezidenta neustálé přibývá, zájemců už je víc než patnáct. Nestává se z toho tak trochu cirkus?
Takhle bych to určitě nedefinovala. Je to přímá volba a to, kdo bude skutečně kandidovat, záleží také na tom, zda získá nominaci od poslanců nebo senátorů, nebo 50 tisíc podpisů. Já myslím, že to je v pořádku, že kandidátů je víc. Lidé čekali dost dlouho na takovou příležitost, aby si mohli sami vybrat.

Vás podpořili třeba profesor Jan Sokol, astrofyzik Jiří Grygar, advokátka Hana Marvanová nebo textař Michal Horáček. I za jiné kandidáty na Hrad se postavily známé osobnosti z kultury či sportu. Není to trochu zbytečná berlička pro kandidáty, když se prezentují ne jen oni sami, ale se záštitou jiných známých lidí?
Já si nemyslím, že se někdo musí někým zaštiťovat. Právě moje kampaň je postavena na tom, jak jsem pracovala jako lékařka, pak ministryně zdravotnictví, senátorka a vůbec jako politička. A že jsem svou práci dělala tak, že ji lidé hodnotí pozitivně. To, že se lidé z občanské společnosti, kteří nepůsobí ve vysoké politice, vyjadřují vůči mně pozitivně, považuji za obrovskou podporu.

Sportovci, herci... Kdo stojí za zájemci o Hrad?

Vidíte nějakou výhodu v kampani v tom, že jste žena? Přece jen je žen mezi kandidáty výrazná menšina.
Pokud jde o ženský prvek v kampani, nemyslím, že to je výhoda. Faktem ale je, že kdyby prezidentkou České republiky byla žena, byla by to velká změna. Je ale možné, že si lidé v kampani všimnou, že jsou ženy, alespoň některé, schopny nekonfliktně pracovat a spíš spojovat společnost, než ji rozdělovat.

Jsem člověk, který lidi rád spojuje, ne rozděluje

V čem byste byla jinou prezidentkou než Václav Klaus nebo Václav Havel? Co byste změnila?
Určitě pokud bych se měla vymezovat vůči Václavu Klausovi, asi bych také nejprve měla říci, že si velmi vážím jeho práce, pokud jde o pomoc českým investorům do zahraničí. Na to bych chtěla určitě navazovat. Ale určitě jsem člověk, který lidi rád spojuje a ne rozděluje. Také bych na sebe nechtěla upozorňovat extrémními výroky. Mám velkou úctu k Ústavě, a tak pokud jde o jmenování ústavních soudců, tam by asi také byla určitá změna a snažila bych se pečlivě vybírat kandidáty a konzultovat je. V jedné věci bych si nejspíš počínala i malinko jinak než Václav Havel. Pokud jde o milosti, bylo by jich méně a snažila bych se, aby byly dobře zdůvodněné.

A pokud jde o chování prezidenta v zahraniční politice?
Pokud jde o formování zahraniční politiky, chci, aby byla jednotná, čitelná. Snažila bych se v komunikaci s ostatními státníky hledat společné vize a způsoby, jak problémy řešit. Mám osobní heslo, kterým se řídím. Radši se hádat v Bruselu, než se objímat v Moskvě. Souvisí to s mým přesvědčením, že bychom se neměli v Evropě vymezovat ostrými výroky a vzdalovat se z centra rozhodování. Protože my nejsme malá země, jak se někteří mylně domnívají. My jsme středně velká země a mohli bychom mít větší vliv na rozhodování, kdybychom změnili strategii a hledali konsensus se zeměmi, které mají podobné kořeny, podobnou historii.

Europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL) při tiskové konferenci ke kandidatuře...

Europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL) při tiskové konferenci ke kandidatuře

Jmenovala byste vládu, která by závisela na hlasech komunistické strany?
Snažila bych se této věci předejít. Vládu s podporou komunistů bych nepodpořila. Nemohla bych se podívat politickým vězňům do očí.

Má Česko přijmout euro, nebo bychom se měli vzhledem k situaci v Evropské unii eura vyvarovat?
Nejsme připraveni na to, abychom k euru přistoupili. Každá vláda, jak to sleduji, posunuje dobu příprav na přijetí eura o dalších pět let. Nejprve ale musíme plnit kritéria pro přijetí eura, která neplníme. Takže je to teď akademická otázka. Jistě ale jednou Česká republika k euru přistoupí.

Kdyby církevní restituce byly už dřív, země by byla bohatší

Ve Sněmovně se bude na podzim hlasovat o církevních restitucích. Byla byste jako poslankyně pro?
Byla bych pro. Jsem znechucena demagogií a dezinformacemi, které se kolem toho šíří. Věřící v jejich víře to neposílí, s tím to nemá nic společného, ale kdo na tom vydělá, jsou obce, které na to čekají řadu let, protože mají zablokovaný svůj rozvoj. A vydělá na tom i stát, protože je to pro něj výhodnější než současná situace. V okolních zemích, kde nebyly církve zbaveny majetku, se o něj pečlivě starají a z výdělku financují spoustu činností ať už v oblasti zdravotní či sociální a díky tomu i společnost bohatne. Kdyby byly církevní restituce vypořádány už před deseti, patnácti lety, tak tato země by byla celkově bohatší.

Patříte mezi kandidáty, kteří sbírají 50 tisíc podpisů. Máte zajímavé know-how, které mi připomíná "letadlo". Máte lidi, kteří jsou zodpovědní za to, že seženou deset podpisů, ti to předávají dál těm, kteří jsou zodpovědní za stovku podpisů a ti pak takzvaným tisícovkářům. Kdo tohle vymyslel?
Odpovědný za sběr podpisů je můj kamarád z Vysočiny, člen KDU-ČSL Jarda Hulák. A byl to nápad Jana Kasala. Šlo o to, jak nejlépe zorganizovat sběr podpisů, aby tam byla co nejnižší chybovost. Na každém archu s podpisy je uveden i člověk, který je zodpovědný za to, že s těmi lidmi jednak promluvil a že jméno, datum narození i ty podpisy jsou správné. Pokud vím, tak někde už mají splněno a dá se říci, že asi třetina těch podpisů už existuje.

Klub KDU-ČSL má teď sedm senátorů, posílil o pana Krejču, který opustil ČSSD. K možné nominaci přes Senát vám chybí tři hlasy. Nechala byste se nominovat do prezidentské volby tímto způsobem, kdyby se našly?
Ne, to mi bylo nabízeno už na jaře a odmítla jsem to. Tak, jak je koncipována přímá volba, vede to k tomu, aby se kandidáti snažili získat podporu občanů a já bych sbírání podpisů za podporu od senátorů nevyměnila.

Při bezhlavých škrtech se vytratila vize pro společnost

Jak se to vůbec stane, že se rozhodne kandidovat na prezidentku někdo, kdo ví, že strana, která ho navrhuje, není ve společnosti nejsilnější? Vy sama podle průzkumů také zatím nepatříte mezi favority. Je v tom nějaký závazek vůči vlastní straně, že ji chcete pomoci, nebo jde o něco jiného?
Dlouho a pečlivě jsem se rozhodovala, jestli do toho mám jít. Když už se ale dám do nějaké práce, tak nestahuji kalhoty daleko před brodem. Navíc teď je půl roku před volbami, takže ani ty průzkumy nemůžete brát vážně.

Lidé, se kterými jsem o tom mluvila a znají mojí práci, mi nezávisle na sobě říkali, že bych dokázala dostat do centra politiky zájem o člověka. To se pak i stalo mottem mé kampaně. Myslím, že je možné využít přirozené autority prezidenta, abychom tu vytvořili prostředí, ve kterém bychom se dostali o kousínek dál.

V posledním roce, dvou letech se při těch bezhlavých škrtech vytratila vize, kam společnost chceme dostat. Když se krátilo 200 milionů pro diakonie, tak to už je úplně absurdní. A skončila spousta drobných podnikatelů, přitom Česká republika na tom není zdaleka tak zle.

Ne, že bych nebyla pro fiskální zodpovědnost, to zdaleka ne. Ale vadí mi, že nemáme vytvořený systém, který by zohlednil nejen finanční dopady těch kroků, ale také jejich dopad na kvalitu života.

Koronavirus

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Vojtěch: Jak zabránit lockdownu? Musíme naočkovat aspoň 6 milionů lidí

  • Nejčtenější

Jih Česka zasáhly bouřky se silným větrem, hasiči evidují desítky zásahů

Bouře se prohnala takřka celou jižní částí Česka, v noci na pondělí může spadnout až 80 milimetrů srážek a vítr dosáhne...

Čestné prohlášení ani samotest už nestačí. Ministerstvo změnilo pravidla

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo možnost prokazovat se na kulturních či sportovních akcích nebo v restauracích...

Na Děčínsku opět zasahovali hasiči, silné bouřky hrozí i v dalších krajích

Vydatný déšť v pondělí odpoledne zaměstnal hasiče na Děčínsku, kde padaly stromy, voda zaplavila i viadukt. Podle...

Soud zrušil respirátory v budovách i MHD. Ministerstvo vydá opatření znovu

Aktuální opatření o nošení respirátorů uvnitř není dost odůvodněné, Nejvyšší správní soud ho proto zrušil. Uvedl to v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kandidátka Zelených na kancléřku má další problém. Řekla slovo na N

Kandidátka Zelených na německou kancléřku Annalena Baerbocková má další problém. V přednášce použila takzvané slovo na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Fungování aplikace Tečka i digitalizaci Česka zhodnotí zmocněnec Dzurilla

Rozstřel Už měsíc mohou Češi používat při prokazování bezinfekčnosti aplikaci Tečka. Jak se osvědčila, či jaká na ni padá...

Primabalerína Borisová-Pračiková dostala medaili za šíření české kultury

Je sólistkou Národního divadla, vyučuje na konzervatoři, vystupovala po celém světě. Medaili Artis Bohemiae Amicis...

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

Když může Maláčová, tak my taky. Recesisté dělali inspekci na ministerstvu

Setkali jste se v práci s harašením? Uvítali byste 13. až 24. plat? Na takové otázky se ve čtvrtek před ministerstvem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...