Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Buď budeme nejsilnější stranou vlády, nebo v opozici, říká Sobotka

  16:27
Premiér Bohuslav Sobotka po sjezdu ČSSD jasně pojmenoval strategii strany po volbách. „Buď budeme nejsilnější stranou vlády, nebo budeme nejsilnější opoziční stranou,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz. Koalici všichni proti ANO vyloučil. „Myslím, že by to programově nedávalo smysl a nefungovalo by to,“ uvedl předseda vlády.

Všiml jste si, že se v druhý den sjezdu ČSSD sbíraly podpisy, aby Miloš Zeman mohl kandidovat na prezidenta?
Říkali mi o tom, že tady taková iniciativa je, ale osobně jsem to neviděl.

Podepsali to mnozí delegáti, i poslanec Foldyna.
Proč by to nemohli podepsat. Mají takový názor, to je jejich občanské rozhodnutí. Na sjezdu se o tom téměř nemluvilo a sjezd nepřijal žádné rozhodnutí. Proberu teď s novým vedením strany, jakým způsobem se zeptáme členské základny sociální demokracie, koho by chtěli na prezidenta podpořit.

Štěch a Zaorálek by měli na Hrad předpoklady, ale nechtějí

Vy sám přijdete do toho referenda ČSSD se svým kandidátem?
Registruji na politické scéně dost silnou opatrnost ze strany všech stran, sociální demokracie s tím také nebude spěchat. Nemusíme mít nutně stranického kandidáta. Musí v té straně být někdo, kdo má ambici se do té volby pustit a za druhé má pro to předpoklady. A ti lidé, kteří pro to mají předpoklady - nepochybně bych v sociální demokracii takové našel, Milan Štěch nebo Luboš Zaorálek - tak nemají ambici kandidovat.

Ptal jste se jich na to?
Já myslím, že spolu mluvíme docela často a kdyby takovou ambici měli, tak by se o tom určitě zmínili. Pokud uděláme stranické hlasování, tak do toho zařadíme kandidáty, kteří kandidaturu oznámí, včetně Miloše Zemana, který ji už oznámil.

Dáte hlas Miloši Zemanovi?
Já si počkám na to, kdo všechno bude kandidovat, a pak se rozhodnu.

Na sjezdu se dostali do vedení pouze lidé, které jste tam chtěl a vyhlásil jste, že chcete vyhrát volby do Sněmovny. Jak to chcete dokázat, když podle průzkumů ztrácíte zhruba deset procent na hnutí ANO?
To je pravda, ztrácíme zhruba deset procent na hnutí ANO a mým cílem je, abychom to stáhli. Jak to chci udělat, o tom jsem na sjezdu docela podrobně mluvil. Kdyby s tím nesouhlasili, určitě bych nedostal dvě třetiny hlasů. Chci se soustředit na normální každodenní problémy běžných lidí. Bavit se o tom, jak zajistíme, že porostou platy, co pro to můžeme v rámci hospodářské politiky vlády udělat, jak zabráníme, aby se zvyšovala spoluúčast pacientů ve zdravotnictví, a jak udržíme jeho kvalitu. Jak zajistíme, aby se rychle zvedly platy učitelů. Budeme dávat konkrétní návrhy v oblasti zdravotnictví, školství, bezpečnosti, daní, mezd a chceme o tom vést politickou debatu, ať soupeři také řeknou, co chtějí, a ať se lidé rozhodnou. Nechci, aby se rozhodovalo jen podle populistických hesel nebo pěkně nafocených billboardů. Sociální demokracie bude otevírat levicová témata.

Sociální demokracie je drsná politická strana

Celkem jasně tu zaznělo, že koalice s ANO je možná, když vy budete ta silnější strana. Když nebudete nejsilnější, budete o tom ještě vy - Bohuslav Sobotka - rozhodovat?
Sociální demokracie je drsná politická strana. Už jsem zažil různé situace, například po volbách 2013. Nicméně já teď nebudu diskutovat o jiných variantách, než že sociální demokracie volby vyhraje. Chci pro to udělat maximum. Možná delegáti vyslyšeli mé doporučení, aby ten tým ve vedení byl soudržný, ale kdyby ti lidé nebyli silné osobnosti a neměli tak dobré projevy jako Luboš Zaorálek, ti lidé by nebyli zvoleni v prvním kole.

Přebíráte za výsledek voleb osobní odpovědnost do té míry, že když neuspějete, že byste odstoupil?
Nebudu teď říkat, co bude, když neuspějeme. Mým cílem je, abychom volby vyhráli. Chci se soustředit na to, abychom stáhli náskok ANO. Chci věci tlačit dopředu, otvírat témata, baví mě to. Těším se na diskuse s veřejností na témata jako progresivní zdanění nebo jak lépe nastavit mechanismus valorizace důchodů.

Kdo je pro vás ideální partner do vlády?
Vůbec nevylučuji pokračování současné koalice. Ta koalice s lidovci a ANO v téhle Sněmovně byla nejlepší volba a ukázalo se to na stabilitě vlády a že jsme prosadili většinu programu. Takže já nevylučuji koalici s lidovci a ANO, nicméně...

Musíte být nejsilnější.
To vyplývá z mé zkušenosti. Jsem poprvé v životě v čele vlády. Je to pro mě velká zkušenost a jeden z poznatků, ze závěrů, které jsem učinil, je, že když nemáte ve vládě vliv, tak nic neprosadíte. Já jsem ten vliv měl díky tomu, že jsem byl předseda vlády a měl osm ministrů. Mohl jsem prosadit valorizaci penzí, zvýšení minimální mzdy. Nechci jít do vlády za každou cenu. A můj názor, pokud ty věci budu moci ovlivnit a předpokládám, že jako předseda strany ty věci budu moci ovlivnit, tak když v té vládě budeme, tak to bude vláda, která bude respektovat náš program, naše hodnoty.

Vidíme námluvy v přímém přenosu

Koalice všichni proti Babišovi, tak jako v některých krajích, do takové byste šel?
My jsme v různých koalicích v krajích. Na jižní Moravě je koalice s ANO a myslím, že funguje docela dobře. Ale pak jsme v koalicích v krajích, kde ANO není. Myslím, že si to udělalo samo tím, jakým způsobem komunikovalo. My máme široký koaliční potenciál, ale všichni proti Babišovi má slabiny. Zejména v tom, že taková vláda by nebyla programově soudržná. Moc si to nedokážu představit, tenhle scénář je mnohem méně pravděpodobný, než že spojí ANO s pravicovými stranami. Vidíme námluvy v přímém přenosu jako jsou vyjádření pana Faltýnka. Všichni proti ANO, myslím, že by to programově nedávalo smysl a nefungovalo by to.

Bavilo by vás vést i opoziční stranu?
Dostal jsem mandát na dva roky a budu dělat všechno pro to, aby sociální demokracie mohla ovlivnit vývoj v naší zemi. Mám určité obavy z rizik, které mohou nastat, ať je to pravicová koalice nebo systém vládnutí, který pomalu začne omezovat svobodu a demokracii. Sociální demokracie, ať ve vládě nebo opozici, musí hrát silnou roli. Náš osud je dán dvěma variantami. Buď budeme nejsilnější stranou vlády, nebo budeme nejsilnější opoziční stranou.

Odhlasovali jste si dlouhodobý program, podle nějž nízká úroveň daní podlamuje rozpočet. Z toho vyplývá, že by ČSSD chtěla prosadit vyšší hladinu daní, vyšší daňovou kvótu. S kým byste to chtěli prosazovat, kromě komunistů?
Prosazovat to budeme s těmi, kteří pochopí, že jiným způsobem se rozpočtového schodku nezbavíme. My jsme sice měli rozpočtový přebytek, ale díky tomu, že jsme členy Evropské unie a masivně přišly doplatky z evropských fondů, ale to už se opakovat nebude. Víte, že máme letos naplánovaný schodek 60 miliard korun, já se obávám, že ten schodek bude letos realita, byť ekonomika jde dobře. Veřejné finance jsou deficitní a my jako sociální demokraté nebudeme škrtat v penzích, ve zdravotnictví, v platech učitelů. Raději bychom, aby banky, velké firmy zaplatily o něco vyšší sazbu daně z příjmu.

Koalice s KSČM je vyloučená, bude-li trvat na odchodu z NATO

Dáváte najevo, že se chcete soustředit na levicové voliče. Nebylo ale šlápnutím vedle, když jste připustili možnost spolupráce s komunistickou stranou, čímž spolehlivě odženete část voličů, pro které je sociální demokracie volitelná strana, ale ne když začne uvažovat o spolupráci s komunisty?
Asi jste sledoval sjezd. Tady nikdo nenavrhl zrušení Bohumínského usnesení. Už jsem měl možnost mluvit o tom krátce s novými členy vedení ČSSD a podpořili můj názor. Nepůjdeme do vlády s někým, kdo by podlamoval základní hodnoty a programové principy sociální demokracie. Členství v NATO, členství v Evropské unii, to je něco, co pokládáme za klíčové pro bezpečnost a prosperitu České republiky. Je vyloučeno, abychom vytvořili koalici s komunistickou stranou, pokud bude trvat na vystoupení z NATO nebo z Evropské unie.

Pro komunisty je NATO červená čára, přes kterou nemohou překročit, protože by přestali být komunisty.
Pokud je to pro komunisty červená čára, kterou nechtějí překročit, tak to bude červená čára, která je bude dělit od účasti na koalici s námi.

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Kola je zdravá, sýr ne? Země EU rozdělil spor o potravinovém semaforu

Premium Nutriční hodnoty na potravinách mnoho lidí nečte. Většině totiž výživová tabulka nic neříká. Vyřešit by to mohl barevný...

Ve středu zatím přibylo 8 244 nakažených, jeden ze zatím nejvyšších nárůstů

Do večera ve středu hygienici v ČR odhalili 8 244 nových případů koronaviru. Ve středu bylo také po čtyřech dnech opět...

Nemocnice se připravují na nedostatek rukavic. Zásoby máme, uklidňuje stát

Dostatek ochranných pomůcek v nemocnicích je pro zvládnutí druhé vlny epidemie koronaviru zásadní. Nemocnice mají zatím...

Říjen bez ceremoniálu už byl a i nepředané vyznamenání má hodnotu, říká Forejt

Oslavy státního svátku výročí vzniku samostatné československé republiky letos probíhají pod rouškou epidemie...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...