Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených.

Ondřej Liška na sjezdu Strany zelených. | foto: ČTK

Liška: ČSSD nenabízí alternativu současné konzumní demokracii

  • 147
Jakýkoli podíl na vládě, která by se opírala o komunisty, vylučuje po znovuzvolení do čela Strany zelených Ondřej Liška. U pravice nevidí koaliční potenciál, programové průsečíky mají podle něj zelení s ČSSD, ale i k ní má výhrady. "Je součástí kmotrovského systému v krajích a je fakticky pod vlivem betonářsko-energetické lobby," řekl iDNES.cz Liška.

Jak podle vás Strana zelených může znovu získat kredit u voličů, abyste se vrátili do Sněmovny?
Jedině tak, že bude navenek reprezentována lidmi, kteří ten kredit mají a kteří mají zároveň kompetence k tomu, aby mohli ovlivňovat dění v České republice. Situace je skutečně alarmující. Ukazuje se, že tady nejsme ani schopni přijmout zákon o přímé volbě, aby neskončil úplně zpackaným karambolem. Ukazuje se, že politika jako taková selhává a že se demokracie po 23 letech zadřela.

Před vaším znovuzvolením jste mluvil o tom, že hlasy pro VV a TOP 09 byly vyhozené, zatímco hlasy pro zelené nikoli. Znamená to, že je chcete zkusit přilákat?
Můj protikandidát při volbě předsedy Martin Bursík mluvil o tom, že je třeba zaujmout prostor po Věcech veřejných a TOP 09. Já říkám ukažme radši voličům těchto dvou stran, že to, co hledali, na pravici nikdy nemohou naleznout. Protože nelze mít prosperitu bez udržitelnosti, svobodu bez solidarity a spravedlnost bez ochrany slabších a to jim nemohou pravice ani levice nabídnout. Jen zelení trvají na obojím.

Současná ČSSD je pod vlivem betonářsko-energetické lobby

Prohlásil jste, že nevidíte žádný koaliční potenciál na pravici. Vidíte ho u sociální demokracie?
Koaliční potenciál čistě na programové bázi u sociální demokracie vidím. Je tam průsečík v oblasti sociální politiky, sociální spravedlnosti nebo evropské politiky. Ale to, co nám brání uvažovat o ČSSD jako o přirozeném spojenci, je fakt, že současná sociální demokracie je zároveň součástí kmotrovského systému v krajích, je fakticky pod vlivem betonářsko-energetické lobby a nenabízí alternativu k současné konzumní demokracii. Potenciál nalevo ke spolupráci vidím, zároveň ale vidím velké překážky. Chci proto budovat úplně autonomní zelenou stranu, která bude mít koaliční potenciál, ale jen v případě že partneři budou ochotni přistoupit na naše principiální podmínky.

Jak vám do možné spolupráce s ČSSD zapadá, že si v krajích padla do náruče s komunisty?
Vylučuji jakoukoli podporu nebo spolupráci na projektu, který by se opíral o komunistickou stranu. Na tom by se zelení pod mým vedením v žádném případě podílet nebudou. Naopak je třeba v příštích volbách nabídnout smysluplnou alternativu těm, kdo chtějí, aby ČSSD měla na výběr nejen spolupráci s komunisty, ale i s liberálními stranami, mezi které počítám zelené. Chci, aby na příštím sjezdu nadefinovali zelení podmínky, za nichž je spolupráce s ČSSD myslitelná.

Po posledních volbách jste ze Sněmovny vypadli mimo jiné proto, že vás voliči potrestali za rozhádanost. Jakou můžete dát garanci voličům, kteří by zvažovali, že vás budou podporovat, že už takto nejednotně Strana zelených vystupovat nebude?
Jeden z mých základních pocitů ze sjezdu je, že jsme udělali uvnitř strany velký pokrok. Debata je mnohem věcnější. Ta záruka voličům bude dvojí. Výběr kandidátů do Poslanecké sněmovny bude velmi přísný a budeme nominovat pouze lidi, jejichž názory jsou dlouhodobě známé a u nichž jsou garance, že neuhnou takovým způsobem, jak se to stalo v minulosti. Druhou zárukou pro voliče je to, že předložíme soubor podmínek, za nichž pro nás je přijatelné podílet se na vládě.

Které podmínky by to podle vás měly být?
V oblasti ekologické politiky je to otázka udržení limitů těžby a zásadní transformace energetické politiky v České republice, čehož součástí je i výstup z jádra...

Další výstavba jaderných bloků je nesmyslná

To znamená, že by se podle vás neměly stavět další bloky Temelína? Stát jako většinový akcionář ČEZ by to podle vás měl zarazit?
My bychom udělali všechno pro to, aby se v horizontu příštích padesáti let Česká republika stala nezávislou na fosilních zdrojích energie a na jaderné energetice.

A svítili bychom čím?
No elektřinou.

A z čeho?
Z obnovitelných zdrojů energie. Máme zpracovaný alternativní plán české energetické koncepce, který na přesných, detailních propočtech demonstruje, že v příštích padesáti letech se Česká republika může stát zcela soběstačnou za využití obnovitelných zdrojů energie. Další výstavba jaderných bloků a další investice do zastaralých technologií jsou nesmyslné.

Jaké jsou další nepřekročitelné podmínky zelených pro možnou vládní spolupráci?
Za principiální považuji soubor opatření a zákonů, které zásadně změní a pročistí politickou soutěž v České republice. Ať už je to zpřísnění podmínek pro financování politických stran, zákaz anonymních akcií, změna volebního systému, který by přestal znevýhodňovat voliče menších stran. To jsou podmínky pro to, aby se v České republice obnovila politika.

Porazil jste při volbě předsedy strany exministra životního prostředí Martina Bursíka. Pokud má zájem aktivně působit v nejvyšší politice, jak ho podle vás mohou zelení využít?
Stěží najdeme nejenom mezi zelenými, ale i v celé České republice člověka, který by měl takové zkušenosti z oblasti ekologické politiky. Tohle je naše vlajkové téma a stěží by ho dokázal reprezentovat někdo lépe než on. Místo ve vedení Strany zelených Martinu Bursíkovi patří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video