Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Šéf Nejvyššího soudu: Kamery u celého procesu? Ne, ani u politiků

Veřejná soudní jednání jsou důležitá, brání uzavřené justici. Ale ochrana účastníků je přednější a přímý přenos by se neměl dělat ani z procesů se známými politiky. V rozhovoru pro iDNES.cz to řekl předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

Nedávno Nejvyšší soud zrušil rozsudek nad Lukášem Nečesaným. Jak často se něco takového stává, navíc v takto exponované kauze?
Myslím, že se to stává celkem běžně, pokud dojde v rozhodnutí či v předcházejícím řízení k pochybení. V takových případech je to normální praxe. Otázka exponovanosti v tom není vůbec důležitá. (O případu Nečesaného a zrušení verdiktu čtěte zde.)

Neukazuje to na určité pochybení vyšetřovacích orgánů nebo soudů nižších instancí?
To je úloha Nejvyššího soudu, proto se k němu podává dovolání, aby rozhodnutí přezkoumal. Když zjistí pochybení, vytkne je, a pak po zrušení rozsudku a vrácení věci řízení pokračuje zpravidla u soudu, jemuž byla věc přikázána.

Hraje při rozhodování Nejvyššího soudu roli i to, kdo proti původnímu pravomocnému rozsudku brojí? V případě Lukáše Nečesaného podával dovolání nejprve obhájce, poté ale podala stížnost tehdejší ministryně spravedlnosti Válková.
Důležité je zejména, jestli je podána stížnost pro porušení zákona, nebo dovolání. Dovolání má určité specifické důvody, kdežto stížnost pro porušení zákona ne. Tam ministr může namítat jakákoli pochybení, takže stížnost pro poručení zákona je širší.

Není rozdíl i v tom, že ke stížnosti ministryně se soud dostane dřív, než kdyby měl řešit „jen“ dovolání?
Myslím, že ne. Z hlediska rychlosti řízení to není důležité.

Když sledujete, jaké rozsudky vydávají soudy nižších instancí, říkáte si někdy - zde kdyby podali dovolání, na to bych měl jiný názor?
Ne. Pokud nějakou kauzu přezkoumávám jako soudce, zabývám se tou kauzou a ne tím, jak o tom novináři referují, protože bez znalosti spisu se k tomu nedá vůbec vyjádřit a posoudit to. Do toho okamžiku mě to vlastně nezajímá.

Takže se vám nestává, že byste četl nebo sledoval v televizi nějaký případ a říkal si, tohle je zajímavé?
Ale ano, to si třeba i řeknu, že je to zajímavé. Neposuzuji však v té souvislosti, zda soud rozhodl správně, nebo ne. K tomu se v instančním postupu, v němž se konkrétní věc projednává, musí vyjádřit příslušné vyšší soudy na základě podaných opravných prostředků.

Souhlasíte se zásadou, že soudní řízení jsou veřejná?
Myslím, že zásada veřejnosti je velmi důležitá pro soudní řízení, protože brání před takzvanou kabinetní justicí, před uzavřenou justicí. Že se kauzy projednávají veřejně, je důležité i z hlediska přístupu médií k informacím o soudních řízeních a nelze to proto podceňovat.

Jsou samozřejmě případy, kdy lze veřejnost vyloučit. Například u mladistvých, kde je to z důvodu ochrany mladistvého. I ve světě je to obdobné. Jinak v běžných kauzách má zásada veřejnosti mimořádný význam, a nakonec i umožňuje novinářům, abyste mohli o určité konkrétní trestní věci informovat.

Pavel Šámal

Soudce Nejvyššího soudu v Brně Pavel Šámal

Jedenašedesátiletý Pavel Šámal pracuje na Nejvyšším soudu od roku 1993, specializuje se na hospodářskou trestnou činnost. Zároveň je profesorem trestního práva, kriminologie a kriminalistiky, působí na pražské právnické fakultě. Je hlavním autorem nového trestního zákoníku a než se stal šéfem Nejvyššího soudu, předsedal komisi ministerstva spravedlnosti, která připravuje nový trestní řád. V roce 2008 získal v oboru trestního práva cenu Právník roku.

Kdybyste byl soudcem na prvním nebo druhém stupni, povolil byste přímý přenos z jednání soudu?
Otázka přímých televizních přenosů z jednání soudů je velmi kontroverzní. Musíme si uvědomovat, že lidé, kteří vypovídají jako svědci v trestním řízení, ale i jako obvinění, jsou pod mimořádným psychickým tlakem. A ještě přítomnost kamer, blesků, vědomí, že je natáčeno, co říkají, že se to může objevit někde v médiích. Obvinění nebo svědci často mluví o citlivých tématech.

Takže přímé přenosy jsou povolovány jen při výroku, ale přenosy celého jednání v České republice povolovány nejsou. A je to dobře. Obdobné je to v zahraničí. Ve Spojených státech se nesmí ani fotografovat, v jednacích síních se kreslí.

Takže otázka přímých přenosů je opravdu velmi kontroverzní a musíme si uvědomit, že trestní řízení slouží hlavně k tomu, aby zjistilo, jestli se člověk trestného činu dopustil a jaký trest mu uložit. To je hlavní smysl jednání. Chápu, že média mají zájem o věci referovat, zejména u známých případů, ale jsou tu i zájmy trestního řízení a těm je potřeba dát přednost.

Nepovolil byste přímý přenos ani v případě, že by byli obžalovaní politici, kteří jsou zvyklí na kamery? Myslíte si, že kdyby soudce povolil přímý přenos u případu Davida Ratha, bylo by to už nepřijatelné?
Ani u politiků to není vhodné. To, že jsou zvyklí na kamery v běžném životě, to je trošku jiná situace, než když stojíte před trestním senátem jako obviněný nebo obžalovaný. Je třeba respektovat práva obviněných, i když jsou politici. Jsem zásadně proti přímým přenosům z jednacích síní v celém rozsahu.

Jak je to s nezávislostí soudů? Je to skutečný stav, nebo jen ideál, k jakému bychom se měli blížit?
V České republice jsou soudy nezávislé a platí to jak institucionálně, tak personálně u každého soudce. Individuální nezávislost u každého soudce znamená, aby se nenechal ovlivňovat. A myslím, že převážná většina soudců, troufám si tvrdit, že naprostá většina, se nezávislými cítí a nenechá se ovlivňovat při svém rozhodování.

Bývají na soudce vyvíjeny nějaké tlaky, ať už mediální, politické, nebo i ve smyslu poptávky veřejnosti po exemplárním potrestání? Je obtížné tyto tlaky nějakým způsobem odstínit?
Samozřejmě pokud jde o média, určitě mají vliv na celou společnost, a soudce žije uvnitř společnosti, nežije mimo ni. Ale na druhé straně každý soudce, když si zvolí své povolání, na to musí být připraven a musí tomu umět vzdorovat. Jinak by nemohl rozhodovat spravedlivě. Každý soudce musí mít v sobě zakódováno pojetí spravedlnosti, které pak uplatňuje při rozhodování. Takže si nedovedu představit, že by soudce měl rozhodovat pod nějakým vlivem, to prostě není možné. Nezávislost musí být.

Myslíte si, že se to dá říci i u přísedících u soudů nižších instancí, kde sedí i laici? Narozdíl třeba od USA to u nás není tak, že by byli v době soudního řízení podobně jako porota v „mediálním vakuu“.
To je stejná otázka jako u profesionálních soudců. Nezávislost není otázka odbornosti, je to vlastnost, kterou má člověk. Souvisí to samozřejmě s výběrem přísedících, ale v zásadě ani přísedící nesmí podléhat tlakům a nesmějí přejímat názory z médií, nechat se jimi nějak ovlivňovat.

  • Nejčtenější

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula se omluvil národu. Slíbil deset tisíc lůžek a plošné testování zdarma

O projev ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se měl uskutečnit v pondělí, občané nakonec nepřišli. Ministr v...

Roušky povinně ve městech i v autě s cizími, nařídil od středy Prymula

Vláda na pondělním jednání schválila povinné nošení roušek v autech. Vztahovat se nebude na řidiče, kteří pojedou sami...

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Východem republiky jde velká voda, hasiči zachraňovali majetek i lidi

Sledujeme online Celodenní déšť rozvodnil řeky na východě a severu Česka. Na desítkách míst dosáhly nejvyššího, třetího stupně povodňové...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Necelá polovina Čechů má zkušenost s covidem-19, nejvíce mladí lidé

Podle říjnového průzkumu firmy European National Panels souhlasí se všemi covidovými opatřeními 46 pct Čechů, 10 pct...

Primář z covidária na Bulovce: Chtěli bychom zachránit všechny, ale nejde to

Premium Nemocnice na Bulovce zatím zvládá příval nových pacientů s onemocněním covid-19. „Zatím jsou rezervy a záleží na tom,...

Soud na základě žalob ekologů zrušil územní rozhodnutí pro poslední úsek D1

Poslední úsek dálnice D1, jehož stavba má začít nejpozději příští rok na podzim, přišel o územní rozhodnutí. Stalo se...

Hamáček má koronavirus, na testy šel po setkání s nakaženým ministrem

U vicepremiéra Jana Hamáčka test potvrdil nákazu koronavirem, řekla mluvčí ČSSD. Testovat se nechal po setkání s covid...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...