Bursík: Je tu řada zájmů Ruska, které vyjadřuje prezident Zeman

  16:03aktualizováno  16:03
Ostře proti prezidentovi Miloši Zemanovi vystoupil Martin Bursík, který byl zvolen šéfem Liberálně ekologické strany. "Je řada zájmů Ruska, které jsou formulovány prezidentem Zemanem," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Bursík. LES chce podle něj navázat na ideje Václava Havla a je proti adorování ekonomického růstu na úkor příštích generací.

Čerstvě zvolený předseda nové strany LES Martin Bursík. | foto:  František Vlček, MAFRA

Dvakrát už jste byl ministrem životního prostředí, ve vládách Josefa Tošovského a Mirka Topolánka, teď zkoušíte uspět s novým politickým projektem, stranou LES. Kolikátá je to vlastně strana, ve které jste?
Já jsem si někde přečetl interview Jaromíra Jágra. Dostal otázku, která se samozřejmě netýkala politických stran, ale hokeje. A on řekl, že hraje pořád stejný hokej. A já to mám takto položené v politice. Celoživotně prosazuji kombinaci mého profesního zaměření, ochrany životního prostředí a ekologické politiky, s liberálním přístupem. Teď vznikla příležitost takový subjekt vytvořit.

Vás si řada lidí pamatuje jako předsedu Strany zelených, která nedopadla zrovna dobře, protože se vnitřně rozpoltila. V čem bude LES jiný a kde mohou brát lidé jistotu, že to nedopadne stejně i v této straně?
Ke své bývalé straně, kde jsem strávil osm let života, se nevyjadřuji. Rozdíl tkví v tom, že od prvopočátku odpovídáme na základní otázky postoje ke komunistům, k Rusku, k liberálně-tržnímu ekonomickému modelu v dokumentu, který se jmenuje Liberální manifest (najdete ho zde). Říkáme v něm, že jsme prozápadně, proevropsky orientovaní, že navazujeme na odkaz Václava Havla, jsme pravdoláskaři a budeme obhajovat lidská práva univerzálně všude ve světě. Pro nás je komunismus neslučitelný s demokracií, jsme antikomunisté a relativizace zla je zásadně špatná. Máme obavy z Ruska, Česká republika je od roku 1989 vnímána Ruskem stále jako země, která byla součástí Varšavského paktu a byla stále ve sféře Ruska. Václav Havel to popsal tak, že největším problémem Ruska je, že neví, kde má hranice. Teď už to přestává být legrace, protože má prezidenta na Hradě...

Počkejte. Kdo má prezidenta na Hradě?
Chci tím říct, že tu je řada zájmů Ruska, které jsou formulovány prezidentem Zemanem. Přece víme o jeho zájmu, aby jaderná elektrárna byla postavena a aby ji stavělo ruské konsorcium.

Vstup Holubové k nám je vzkaz lidem, aby se začali angažovat

Fotogalerie

Co jste říkal vystoupení herečky Evy Holubové, která ve svém projevu na sněmu strany LES, do níž vstoupila, řekla, že se jí nelíbí, že byl na Hrad zvolen Lukoil prostřednictvím Miloše Zemana?
Já jsem to teď popsal stejně. Eva s námi spolupracuje dlouho a její rozhodnutí vstoupit do strany LES překvapilo i mě. Je to silný vzkaz lidem, aby vystoupili z obav, které mají z politiky, aby se začali angažovat, protože ono se to samo nezmění. Proto jsme dali na pódium gándhíovské heslo "buďme sami tou změnou, po které nejvíce toužíme v okolním světě". Naše země se nezlepší sama a je třeba se na tom podílet.

Na sněm LES přišli další známí lidé. Textař Michal Horáček, Olga Sommerová, exministryně Milena Vicenová, brněnský aktivista Matěj Hollan. Budou i oni ve straně LES?
Někteří už jsou. Matěj Hollan nebude, od počátku to tak avizoval, je aktivista, Michal Horáček se zaměří na Liberální fórum.

Jak jste paní Vicenovou získal pro spolupráci s vaší stranou, že by mohla za LES kandidovat do Evropského parlamentu?
Pro evropské volby je pro nás důležité, abychom nabídli vysokou erudici, zkušenost, aby se nám podařilo tomu tématu, které je důležité, dát obsah. Troufám si říci, že ona je nejkvalifikovanější jako bývalá velvyslankyně v Bruselu.

Adorování růstu je nalhávání si do kapsy

Zaujalo mě ve vašem manifestu, že jako LES zpochybňujete ideu neustálého ekonomického růstu. Čím ji chcete nahradit?
Planeta Země je omezený zdroj a není možné neustále růst a přitom čerpat z omezeného zdroje. Adorování růstu, které se všude v programech stran skloňuje, je nalhávání si do kapsy. Chceme se zaměřit na rozvoj, na kvalitu toho rozvoje, na to, abychom nekradli budoucnost generacím, které přijdou po nás.

Martin Bursík s Olgou Sommerovou a Tomášem Havlíčkem na ustavujícím sněmu...

Martin Bursík s Olgou Sommerovou a Tomášem Havlíčkem na ustavujícím sněmu strany LES.

Je tou alternativou uvědomělá skromnost?
Já bych to definoval tak, že nelze postavit budoucnost na neustálém růstu spotřeby nebo chcete-li konzumu. Musíme posuzovat náš model výroby, spotřeby, ekonomiky ne izolovaně v kontextu České republiky, a k čemu by nás to mělo vést, je prosazování moderních technologií. Odblokovat oblasti hospodářství, které jsou ovládány silnými skupinami, jimž vyhovuje dnešní model, a nechtějí připustit konkurenci. Málo je rozvinutá lokální výroba jak zemědělských produktů, tak energie. Nástrojů, jak změnit hospodářské paradigma, je celá řada.

Jaký je názor strany LES na jadernou energetiku?
Chceme podporovat nejmodernější technologie, kam jadernou energetiku ani spalování uhlí neřadíme. Chceme podporovat lokální výrobu a spotřebu. To, o čem chceme vést diskusi, je koncept "třetí průmyslové revoluce" amerického ekonoma Jeremy Rifkina, který byl poradcem Evropské unie. Není třeba se bát slova revoluce, nejsou to žádné rudé prapory a barikády. Třetí průmyslová revoluce by se měla opírat o internet, o lokální výrobu elektřiny s tím, že téměř každá střecha v Evropě může být lokální elektrárnou, o třídimenzionální tiskárny, které umožní si vyrábět různé výrobky doma... Chceme vést diskusi o modernizaci Česka a do ní jaderné elektrárny ani uhlí nepatří.

Zkusíme přetáhnout voliče Karla Schwarzenberga

Abyste své vize mohli prosadit, musíte mít voliče. Jací lidé by vás podle vás mohli volit? Koho máte ambici oslovit?
Jsme liberální a ekologická strana, takže předpokládáme, že to budou svobodomyslní voliči, jimž není lhostejný stav životního prostředí, a chápou, že naše konání musí mít ohled na zájmy budoucích generací.

Komu chcete voliče přetáhnout?
Jsou tu voliči širokého politického středu, kteří postupně volili strany, jako byly ODA, Unie svobody, SNK ED, ještě před tím Občanské hnutí, v roce 2006 a teď to jsou voliči TOP 09, nebo bych ještě přesněji řekl voliči Karla Schwarzenberga. I mezi voliči ANO je podle mě řada těch, kteří až teď rozpoznávají, o co se jedná.

Už jste rozhodnutý kandidovat na podzim do Senátu v Praze 1?
Ano, jsem.

Neobáváte se, že limitem růstu vaší strany může být pro LES to, že vás osobně část voličů může považovat za "recyklovaného politika"? Že vy sám můžete být brzdou pro podporu nové strany? Kladl jste si tu otázku?
Samozřejmě že ano. Viděl jste, kolik osobností se tu objevilo. Popis strana jednoho muže je asi to poslední, co byste použil. Je tu široká plejáda silných osobností. Bude to práce týmová, já jsem ten, kdo tu práci přebírá na počátku a zároveň odpovídám tou jágrovskou odpovědí. Jsem pořád Martin Bursík a pouze dynamika toho politického vývoje okolo způsobila tuhle situaci. Podstatné je, že jsem konzistentní v názorech.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Další z rubriky

V průběhu týdne se citelně ochladí, na horách spadnou první vločky

Ilustrační snímek

Po teplém víkendu dorazí během pondělí na území České republiky studená fronta. Ta s sebou přinese ochlazení a v...

Podepsáno prezidentem. Průměrný důchod vzroste o 900 korun měsíčně

Prezident Miloš Zeman na jednání vlády o státním rozpočtu na rok 2020 (16. 9....

Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně. Prezident Miloš Zeman podepsal příslušný zákon o důchodovém...

Nejvíce si Češi stěžují na zpožděné lety. Počet uznaných reklamací stoupl

Ilustrační snímek

Méně stížností na objednané zájezdy hlásí za letošní rok Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podíl...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz