Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Můj cíl je zaplnit za rok Letnou, říká lídr protiislámské iniciativy

  19:41
Do roka chce Martin Konvička, tvář hnutí Islám v ČR nechceme, zaplnit s protestem proti víře muslimů pražskou Letnou. Islám je podle něj zrůdná ideologie. Přírodovědec prozradil i osobní ambice. „Pokud nebude žádný rozumný protiislámský kandidát, tak budu kandidovat,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz k příštím prezidentským volbám.

Martin Konvička, mluvčí iniciativy Islám v ČR nechceme | foto: Petr Lundák, MF DNES

Znáte jméno Lassan Bathily?
Ne, kdo to je?

To je muž, který v roce 2006 odešel z Mali do Francie a před pár dny v košer obchodě na východě Paříže zachránil před teroristy několik lidí. (více o tom zde) A taky je to praktikující muslim.
Už vím. Jo, jasně. Zaznamenal jsem ten případ, ale už jsem nesledoval detaily.

Dostal už za to francouzské občanství. Napadlo vás, že nejen ve Francii, ale i tady v České republice může být dost muslimů, kteří vnímají radikální islamisty a teroristy jako on?
Nesporně. Já jsem se při té demonstraci (minulý týden v Praze - pozn. red.) snažil říci, že největší obětí muslimů jsou sami muslimové. Islám je podle mě ideologie zrůdná, ale to neznamená, že nemůže mít nezrůdné vyznavače, stejně jako komunismus nebo nacismus.

Na demonstraci uskupení Islám v ČR nechceme jste hned v úvodu řekl, že se sešli lidé, kteří milují svobodu (více o akci čtěte zde). Patří k té svobodě podle vás i svoboda náboženského vyznání?
Svoboda náboženského vyznání je hodnota, kterou Evropa přijala tak nějak postupně, v 18. století v době osvícenství. Je třeba si uvědomit, že náboženství vždy plnilo i politické funkce. Musíme se podívat, o jaké náboženství jde. Evropa byla křesťanská, měli jsme tady nějaké Židy. Už se po náboženských válkách obrousila ta nenávist mezi nimi a už se začalo říkat, že si nemusíme jít po krku, tak jako v 17. století. Takže svoboda náboženského vyznání ano, ale záleží na tom, co je obsahem náboženství. Svoboda náboženského vyznání může být omezena, když se to děje v zájmu mravnosti, veřejného pořádku nebo práv a svobod druhých. A já bych se toho držel. Může být náboženství, které je společnosti nebezpečné.

Mluvil jste na demonstraci i o tom, že islám je v absolutním rozporu se svobodou. Jak jste na to přišel?
Stačí si přečíst, co islám káže. Nadřazenost věřících nad nevěřícími, mužů nad ženami....

Proč si myslíte, že islám je horší než jiná náboženství, která v minulosti zažívala také různé etapy? Třeba ve jménu křesťanství byly páchány v minulosti různé věci, se kterými by dnes věřící nesouhlasili.
Jistě. Ale islám nemá období, kdy by je nepáchal. Až na krátké období, přibližně 1850 až 1950.

Úchylárna postavená na donucení

Mluvíme spolu ve vaší kanceláři v Entomologickém ústavu Jihočeské univerzity. Máte tu plno knih o motýlech, což je i vaše profesní zaměření. Jak jste se vlastně od motýlů dostal k islámu?
To je jednoduché. Skoro každý přírodovědec, když je ještě mladý, sní o cestách, kde bude objevovat nové druhy. Dříve nebylo těch možností tolik a člověk si mohl představovat cestu do Afriky jako životní sen, který se možná jednou splní. Měl jsem doma knihy od Hanzelky a Zikmunda, těmi jsem si listoval. Tam je islám zmiňován opakovaně a nelichotivě. Všiml jsem si, že je tady náboženství, které je zvláštní, divné.

Jak jste se dostal k iniciativě Islám v ČR nechceme?
Po pádu mrakodrapů...

Mluvíte o teroristickém útoku na newyorská „dvojčata“ v roce 2001?
Ano, také paneláky tomu říkám. Když „spadly paneláky“, hodně jsem sledoval, co na to blogosféra, co na to západní noviny a zároveň jsem se začal zajímat, co na tom islámu muslimové vidí.

Už tehdy jste si udělal takovou zkratku, že jste propojil islám s terorismem? Nenapadlo vás, že jde o čin nějaké radikální odnože, která se také hlásí k tomu náboženství?
Já bych věřil tomu, co o sobě ti lidé říkají. Oni se samozřejmě k islámu hlásili. Začal jsem si uvědomovat, že odpověď Západu byla podivná.

V čem byla podivná, když se Západ rozhodl, že zaútočí na al-Káidu a potrestá bin Ládina, což se nakonec stalo?
Protože už tehdy začal americký prezident Bush navštěvovat mešity, zvát imámy do Bílého domu, spolupracoval se Saúdskou Arábií, přitom odtamtud jdou peníze do islámské propagandy...

Taky jsou to klíčoví producenti ropy.
To Sovětský svaz, tedy Rusko, taky, nebo Venezuela, a nezvou se z Venezuely do Bílého domu. Začal jsem se to sledovat a zajímalo mě, jak funguje islámská rodina. A říkal jsem si: všechny ty šátky, závoje... Buď ten islám má nějaký výborný recept, který my nemáme, nebo je to jinak. A pak jsem objevil exmuslimy a začal poslouchat, co říkají. Jestli to opravdu funguje tak skvěle, nebo je to úchylárna postavená na donucení...

Úchylárna? Rozuměl jsem dobře tomu, co jste řekl?
Úchylárna, rozuměl jste dobře.

Entomolog z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a předák hnutí Islám v...

Zeptám se vás na jednu věc, na kterou samozřejmě nemusíte odpovídat. Jste věřící, nebo ateista?
Já jsem řekněme teista... Počkejte, já vám na to chci odpovědět. Já jsem ateista, ale prodělal jsem mystickou zkušenost.

Před chvílí jste na adresu islámu použil velmi urážlivé slovo. Na té demonstraci jste metal jinými podobně silnými slovy, mluvil jste třeba o psychiatrické diagnóze. Neobáváte se, že na vás dá někdo trestní oznámení pro šíření nenávisti a že budete stíhán?
Já jsem mluvil o Mohamedovi. Když teď řeknu, že nacismus byla hnusná ideologie postavená na snaze zlikvidovat jednu skupinu lidí, je to nenávist?

Tak hlásání nacismu je možné stíhat.
A já chci, aby se ten paragraf vztahoval i na islám.

Vy nepřipouštíte, že většina muslimů mohou být mírumilovní lidé, kteří praktikují svou víru, a s nějakou skupinou, která chce islám všemi, i násilnými prostředky šířit, se neidentifikuje?
Připouštím. Oskar Schindler se také identifikoval s cíli nacistické ideologie, ale pak začal holocaust a on si uvědomil hrůzné rysy té ideologie. Podobně to bylo s komunismem. Takže mě nepřekvapuje, že existují muslimové, kteří si uvědomují, kam to vede.

Připouštíte, že většina muslimů nechce terorismus?
Já to nevím, vy to nevíte taky.

Zmiňoval jsem vám mladého muslima z Mali, který zachránil několik lidí ve Francii v košer obchodu, pak je tu zavražděný muslim, policista Ahmed ve francouzské uniformě, kterého teroristé zastřelili při odchodu z redakce Charlie Hebdo. Jsou i lidé integrovaní do evropské společnosti, kteří jsou muslimové, z vašeho pohledu podezřelí?
Islám má tvrdé jádro a měkkou slupku. Jako každé totalitní hnutí. Má celou řadu slupek jako cibule. Od těch nejměkčích vyznavačů, kteří jen nejedí vepřové, až po fanatiky. A my se musíme ptát - pomáhají demokratizovat islám, nebo dělají ochranu té tvrdé slupce? Když si ti lidé tu otázku položí, tak buď projdou katarzí, nebo si to neuvědomí.

Muslimové můžou vyznávat islám doma

Sdružení Islám v ČR nechceme tu nechce jen islám, nebo ani lidi, kteří se k němu hlásí?
Nechceme tu islám.

Co s těmi, kteří ho vyznávají?
Mohou od něj odejít.

Co když se nebudou chtít vzdát své víry?
Mohou odejít z České republiky.

Proč by odcházeli, když se tu někteří třeba narodili?
Tak pak budou muset vyznávat islám jen doma.

Ústředí muslimských obcí je státem uznané uskupení, takže Česká republika dává muslimům právo k této víře se hlásit.
Sudetoněmecká strana byla také uznávanou stranou.

Co tedy chcete s islámem v ČR dělat?
Je třeba postupovat v několika rovinách. Zadržovat působení politického islámu. Začít hlídat imámy a nenávistná kázání, začít hlídat rozšiřování islámské propagandy, potom přibrzdit imigraci z těchto zemí...

Co byste chtěl brzdit, když ti lidé tu skoro nejsou?
Něco málo jich tady je. A ten tlak, aby jich bylo více, tu je taky.

Myslíte těch patnáct syrských rodin, které sem přijedou z válkou zmítané země, aby se tu děti mohly léčit (více čtěte zde)?
Ne patnáct syrských rodin, kvůli tomu by nikdo nevyváděl. Ale tlak na přerozdělování imigrantů poroste. My jsme již dříve řekli, že je správně, abychom přijali syrské křesťany, nemuslimy.

Chcete spolu s hnutím Úsvit změnit zákon, aby muslimové nemohli získat druhý stupeň registrace, tedy možnost působit ve školách, v armádě či policii bez prověření tajnými službami. Proti čemu bojujete, když oni o druhý stupeň registrace ani neusilují?
Přinejmenším v českém islámském prostředí se ale o té možnosti uvažovalo. Změna zákona je na místě. Neříká nic jiného, než že je třeba, aby se k tomu vyjádřily bezpečnostní složky.

Na vaši demonstraci přišla i Jana Černochová z ODS (o její účasti čtěte zde). Budete se snažit víc kooperovat i s její stranou?
Budeme se snažit víc kooperovat s každým politikem, který vidí islám jako nebezpečí a svobodu v této zemi.

V politickou stranu se hnutí Islám v ČR nechceme nezmění

Vy osobně máte politické ambice?
Mám rád svou práci a svou rodinu. Hodně rád trávím čas se svými studenty. A vím, že politické ambice by znamenaly ztrátu mnohého z toho.

Chcete kandidovat ve volbách?
Nechci, ale nevylučuji, že se to stane. Z kontaktů s politiky víme, že ve všech stranách, od komunistů po TOP 09, jsou lidé, kteří to vidí tak jako my.

Když nevylučujete kandidaturu, tak za jakou stranu?
No comment.

Je vám některá ze stran blízká?
Určitě bych rád spolupracoval s lidmi jako je poslankyně Černochová nebo jako je můj děkan (přírodovědecké fakulty František) Vácha. To máte ODS, TOP 09...

Může se v politickou stranu změnit hnutí Islám v ČR nechceme?
Domnívám se, že ne. Jsou tam lidé zprava doleva.

Sešli jste se 16. ledna, budete se scházet častěji, třeba jako Pegida?
Chceme příští leden na Letnou. K tomu je třeba mobilizovat veřejnost.

Vy chcete zaplnit Letenskou pláň v Praze?
Jistě. A zaplníme. Od teď za rok. Jsem přesvědčen, že to nebude těžké. Je tu obrovské PR, které nám dělá radikální islám. My když nebudeme dělat nic, tak islám udělá jednou za čtrnáct dnů nějaký průšvih a tím nám nažene příznivce.

Do té doby se tedy asi budete chtít potkávat častěji.
To bych zatím nechal stranou. Ale ano, někdy v únoru.

Martin Konvička, hlavní organizátor protiislámské demonstrace  (16. 1. 2015)

Zase u Pražského hradu?
Ne, nám přijde dobré se potkávat v různých městech a s různým formátem. Takže si teď dovedu představit koncert v létě v parcích, různá krajská města...

Musím přiznat, že jste mi trochu vyrazil dech vašimi slovy o plné Letné, takže jsem asi podcenil vaši politickou ambici. Neláká vás snad příští přímá volba prezidenta v roce 2018?
Pokud nebude kandidovat žádný rozumný protislámský kandidát, tak budu kandidovat. Tak, a máte to. (směje se)

Současný prezident Miloš Zeman má také k islámu velmi kritické postoje.
Nemyslím si, že Zeman je ten pravý vůdce národa, člověk, který by vyvedl Českou republiku z islámského nebezpečí. Ale ten problém vidí velmi správně. Předpokládám třeba situaci, že už ze zdravotních důvodů nebude kandidovat.

Kebab ne, popovídat si s radikálem ano

Vrátím se ještě k tomu, o čem se začalo mluvit po útocích na Charlie Hebdo. Viděl jste karikatury v tom časopisu?
Něco jsem viděl.

Myslíte, že svoboda slova má nějaké omezení?
Svoboda slova buď je, nebo není. Neměla by urážet, ubližovat lidem. Ale Mohamed je politický symbol čtrnáct set let starý.

Byla by podle vás svoboda slova, kdyby vás osobně někdo nakreslil s knírkem pod nosem a se vztyčenou pravicí?
Takových karikatur je teď na internetu asi deset. A já se tomu můžu jen smát.

Dovedete si představit, že by vaše iniciativa Islám v ČR nechceme za nějakých okolností utlumila svou činnost?
No jasně. To je to, co si ze všeho nejvíc přeju. Já si přeju, aby ta islámská expanze, vlna pominula a aby se islám vrátil do sekulárně „flákací“ fáze, v jaké byl v šedesátých, sedmdesátých letech a o Konvičkovi se za deset let říkalo - no jo, to je ten motýlář, který někdy před deseti lety pár let blbnul s islámem.

A věříte, že se to stane?
Obávám se, že ne. Islámský stát může být znakem celosvětového vzedmutí islámského radikalismu, ale taky to může být umírající, kopající kobyla. Co z toho to je, to teď nevíme nikdo.

A kdyby vás teď oslovil některý z muslimů v České republice, který nepodporuje džihádisty, a pozval vás, ať si jdete popovídat a dát si spolu kebab, šel byste?
Popovídat bych si šel klidně i s některým z radikálů. Kebab bych si nedal, ale kávu nebo zeleninový salát určitě jo.

V Praze se uskutečnila protiislámská demonstrace 16.1.2015

16. ledna 2015

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

STALO SE DNES: Tálibán bude sekat ruce a popravovat, kauza Feri se protahuje

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Jana...

Bez testů do kroužků či škol v přírodě. Vláda projedná další rozvolnění

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat by se měla zejména...

KOMENTÁŘ: Nebezpečná evropská dieta. Unie se chystá k ekonomické sebevraždě

Premium Elektromobilita v čase energetické krize? Evropská unie se v nejhorší možné době chystá k ekonomické sebevraždě, jejíž...

Zemanovy hry s BIS. Jak prezident zjistil, že je Hrad odposloucháván?

Premium Před měsícem přišel prezident Miloš Zeman s třaskavým odhalením, že jeho blízké spolupracovníky odposlouchává...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...