Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Kvůli chybám s formuláři už lidé nebudou tak vstřícní, říká šéf sčítání

  16:34
Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal je "mozkem" březnového sčítání lidí, domů a bytů. Právě u něj se sbíhají všechny důležité informace. Ty z posledních dvou týdnů mluví o tom, že největší statistická akce desetiletí vázne.

Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal ukazuje formuláře ke Sčítání lidu, domů a bytů 2011. | foto: ČTK - Michal Kamaryt

Sčítání má "na povel" Český statistický úřad, formuláře ale lidem roznáší vámi placená Česká pošta. Jste s její dosavadní prací spokojený?
Spolupracujeme spolu více než rok a přípravná fáze probíhala v zásadě dobře. O posledních čtrnácti dnech ale nemůžeme říci, že by probíhaly bez komplikací.

Proč?
V prvním týdnu nebyly do všech domácností doručeny informační letáky a vizitky s návštěvou. Ty, které byly doručeny, pak v některých případech byly neúplné. To máme zdokumentováno na desítkách až stovkách případů. Co se týká distribuce formulářů, tak to není zatím ukončeno, ale už i tady je zřejmé, že v některých případech bylo oznámení komisařů nepřesné, termíny nebyly dodrženy, služba nebyla vždy poskytnuta zodpovědně ve smyslu co přesně má domácnost dělat, jak má formulář vyplňovat. Na druhou stranu, Česká pošta systém postupně stabilizuje a po tomto víkendu už doručila domácnostem 86 procent formulářů.

Video z tiskové konference, na které ČSÚ a Česká pošta přiznaly problémy:

9. března 2011

Jak stížnosti řešíte?
Všechny předáváme České poště, protože jinak je řešit nemůžeme. Komisaři nejsou naši zaměstnanci.

Jsou to závažná pochybení, nebo maličkosti?
Za nejhorší považuji to, že se problémy týkají veřejnosti. To, že někdo čeká doma, ale komisař nepřijde, ho nenaladí k tomu, aby byl vstřícný při poskytování údajů. Lidé jsou oprávněně rozhořčeni a to už se dá těžko napravit. Můžeme se omluvit, ale to je tak všechno. Může to mít dopad na to, že se lidé nebudou při vyplňování formulářů tolik snažit.

Na druhou stranu rychlost distribuce je dobrá. Nelze ani říkat, že všichni sčítací komisaři jsou špatní. Naopak, jsem přesvědčen, že většina z nich odvádí svoji práci dobře, a to v nelehkých podmínkách. Obyčejných pošťáků, kteří musí denně nachodit spoustu kilometrů a roznést kilogramy formulářů, si velmi vážím. Navíc, čas běží a zatím nemůžeme dělat definitivní závěry.

Co dělat, když nemám formulář

Pokud vám ještě sčítací komisař nepřinesl formulář a ve schránce jste nenašli oznámení o náhradním termínu návštěvy, radí statistici zachovat klid. Česká pošta má každou domácnost navštívit do 26. března dvakrát. Lidé mají povinnost si formulář vyzvednout na poště až tehdy, když naleznou ve schránce vzkaz od komisaře o tom, aby tak učinili. Formuláře si bude možné vyzvednout na některých poštách nebo pobočkách ČSÚ či obecních úřadech až do 14. dubna.

Můžete Českou poštu za chyby potrestat?
"Potrestání" může spočívat v tom, že budeme trvat na tom, že služba nebyla poskytnuta v celém rozsahu, jak byla nasmlouvána. A s tím souvisí částka, kterou budeme ochotni za neúplnou službu uhradit. Zatím je ale předčasné říkat, jak to dopadne, protože jsme uprostřed stávající etapy.

Česká pošta za výrobu, skladování a roznos formulářů dostane celkem 750 milionů korun. Už se stalo, že ČSÚ jí z těchto peněz něco nezaplatil?
Zatím se to nestalo. Etapy, které probíhaly během roku, byly ukončeny řádně, některé s drobnými výhradami, které byly odstraněny. Takže jsme se poprvé dostali do situace, kdy budeme muset počkat na konec současné etapy a její úplný výsledek. Ta určitě nebude bez výhrad. Teď je ale důležité, abychom to společně všichni zvládli a projekt byl řádně dokončen.

Narušily problémy harmonogram sčítání?
Když porovnáme časovou křivku a počet celkem distribuovaných formulářů, je tam stále předstih. Místy už je rozneseno přes 90 procent formulářů. Na druhé straně máme obvody, kde jsou v  polovině distribuce. Nyní jde především o to, aby se vyrovnaly ty sčítací obvody, které zatím zaostávaly. Tady to sledujeme a soustředíme se na to, jak Česká pošta řeší detaily.

Proč ČSÚ zjišťuje informace, které stát už dávno má?
Z valné většiny údaje nelze z ničeho převzít. A to, co lze převzít, my v podstatě přebíráme. Čerpáme zejména z informačního systému evidence obyvatelstva ministerstva vnitra, katastrálního registru a registru sčítacích obvodů. Je pravda, že řadu údajů mají například stavební úřady, ale ty je mají jako papírový fascikl. To znamená, že u nás by musel být přijat zákon, uvolněny peníze, aby tyto informace byly převedeny do elektronické podoby a centralizovány a vznikne číselník bytů, ale ten tu zatím není. Jsou tu také údaje z České správy sociálního zabezpečení, ale ty nejsou v takové komplexnosti a navíc kopírují trvalá bydliště, zatímco sčítání dat pasujeme do skutečné reality. Lidé vyplňují tam, kde skutečně bydlí. Samozřejmě, že údaje časem stárnou, takže ztrácejí trochu na přesnosti, ale to je tím, že sčítání je jednou za 10 let.

Jak ČP roznáší formuláře

V pondělí Česká pošta oznámila, že se jí od 7. do 20. března podařilo roznést 88,47 procenta z celkového počtu formulářů. Procentuálně nejvíce formulářů je dosud rozneseno na severní Moravě (82,38 procenta), nejméně (70,69 procenta) pak v Praze. "Vše nasvědčuje tomu, že veškeré sčítací formuláře budou rozneseny s výrazným předstihem, tedy dříve než před rozhodným časem, kterým je 25. březen," uvedla mluvčí podniku Marta Selicharová.

Musí být sčítání povinné a pod hrozbami pokut?
Pokud by bylo dobrovolné i přes masivnější informační kampaň by formuláře vyplnila maximálně polovina lidí. Přesvědčili jsme se o tom i při zkušebním sčítání, které povinné nebylo. Takže bychom museli komisaře vyslat, aby přesvědčovali lidi a formulář vyplnilo aspoň 90 procent z nich.

A polovina sčítaných by statistikům nestačila?
Stačila. Alespoň tedy podle nařízení Evropské unie. Třeba v Německu to dělají tentokrát tak, že pouze třetina domácností bude vyplňovat dotazník o 50 otázkách a jinak vezmou data z administrativních zdrojů a z toho vytvoří data. Jenže z nich nebudou mít údaje například za jednotlivé obce nebo města. Takže my bychom při takovém postupu měli údaje za Českou republiku a kraje, ale všichni, kteří by je chtěli za okresy, části měst nebo obce, těm bychom museli vzkázat: Je nám líto, nemáme je.

Letos je vyplňování dotazníků možné on-line, přesto k tomu stále potřebujeme i papírový formulář. Proč se bez papíru nedokážete obejít?
Protože my vám prokazatelným a závazným způsobem musíme doručit PIN kódy, abyste si mohla otevřít elektronický formulář. Jinak by nám pak lidé říkali, ale já jsem PIN nedostal, mně jste ho nedoručili... Samozřejmě bychom to mohli dělat i tak, že řekneme: Každý je povinen si pořídit elektronický podpis a potvrdíte nám jím, že jste PIN obdržel. Ale tak daleko tu zatím nejsme. Možná za 10 nebo 20 let a to už budou mít lidé v podkoží čipy.

Tak daleko doufám nedojdeme, to už raději registry...
V to doufám také.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Co s dětmi po zrušení kojeneckých ústavů? Odpoví Richterová v Rozstřelu

Rozstřel Dalším hostem pořadu Rozstřel a moderátora Vladimíra Vokála v rámci předvolební série rozhovorů bude Olga Richterová,...

Co dělali lídři stran mimo politiku? Prodávali popcorn, kontrolovali čpavek

Učitel cizích jazyků, prodavač popcornu v kině, historik či zemědělec. Redakce iDNES.cz přináší přehled, jaké...

Přebývají nám žáci, problém je přidělování termínů zkoušek, říká šéf asociace

Rozdílné výkony zkušebních komisařů a jarní lockdown udělaly své. Na zkoušku čekající studenti autoškol se začali...

V sobotu přibylo 301 nakažených, kleslo číslo R i počet hospitalizovaných

Za sobotu laboratoře odhalily 301 nově nakažených, což je o 50 více než minulý týden. Reprodukční číslo kleslo na 1,11....

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Mohlo by vás zajímat