Rozhodla jste se, že nebudete bydlet ve státní vile, ale v poslanecké ubytovně v Nerudově ulici. Odmítla jste také ochranku. Neříkala jste si někdy během doby, kdy jste ve funkci, že jste přece jen měla do vily jít a mít ochranku?
Vila mi určitě nechybí. Měla jsem k tomu racionální důvod. Nejen to, že jsme chtěli šetřit. Bydlet v Nerudově ulici poblíž Sněmovny je praktické, mám to jen pět minut do práce. Představa, že bych měla jet z vily na Ladronce a prodírat se ranní ucpanou Prahou, i když bych mohla mít majáček a ochranka by mi razila cestu, nelitovala jsem nikdy.
Co bude dál s prázdnou vilou?
Je zakonzervovaná. Znamená to, že ji musíme základním způsobem udržovat. Nejde, abychom ji zavřeli na tři petlice. Provozní náklady v době plného užívání vily činily 950 tisíc ročně, teď je odhadujeme na 250 tisíc. Kdyby ji Sněmovna chtěla prodat, nebránila bych se tomu, ale situace na trhu nemovitostí není příliš příznivá. Pro život představitele státu to ale podle mě příliš ideální sídlo není, ani z hlediska soukromí.
Na podzim jste zvýšili ceny v objektech v Harrachově a v Lipnici nad Sázavou, kam se velmi levně jezdili rekreovat poslanci. Přibližně z 250 korun na den na necelý dvojnásobek. Snížil se nějak významně zájem poslanců tam jezdit?
Ptala jsem se na to. Byla obava, že se to při zvýšené ceně, kdy bylo záměrem, aby se pokryly náklady, mine účinkem. Že klesne zájem a dostaneme se do hlubšího propadu. To se ale zatím neukazuje. Harrachov funguje bezvadně, je tam v zimní sezoně plno, s Lipnicí budeme schopni udělat nějaký závěr, až se sezona otočí.
Čtyři poslanci dokáží jednání rozvrátit. Rathův výrok o Kalouskovi byl přes hranu
Když jste nastupovala do funkce, chtěla jste, aby se zlepšila kultura jednání ve Sněmovně. Když občas člověk poslouchá třeba poslance Ratha, ale i některé další, máte dojem, že se to povedlo? Pan Rath sice teď dostal desetitisícovou pokutu od mandátového a imunitního výboru, přesto...
Měla jsem představu, že to půjde podstatně změnit. Jsou tu ale jedinci, i kdyby si ostatních 196 poslanců přálo změnit politickou kulturu a styl jednání, když tam budou čtyři, kteří to nesdílejí, tak to dokáží rozvrátit vždy. Vystupování řady nových poslanců podle mě kulturu ve Sněmovně zvedá. Nikdy nedokážete zařídit, aby tu určité typy neexhibovaly.
Je podle vás přiměřený trest, když dostane poslanec pokutu 10 tisíc korun za to, že o jiném tvrdí, že je v práci opilý, tak jako Rath o ministru financí Kalouskovi?
Myslím, že ten výrok byl přes hranu a je to poprvé, kdy byla uložena finanční pokuta. Zda to povede k nápravě, si netroufnu předjímat.
Na zahraniční cesty poslanců je letos vyčleněno 25 milionů korun, o deset procent méně než loni. Už víte, kam nejdál se vypravíte?
Nebudu se pohybovat mimo Evropu. Nejdelší cesta bude bude do Lotyšska. V plánu mám Slovensko či Německo.
Kdyby byla nových zákonů polovina, byli bychom na tom lépe
Nezdá se vám, že parlament chrlí možná až příliš velký počet zákonů? Nemělo by jich být výrazně méně?
Kdyby to šlo nějak udělat, byla by to ta nejzásadnější věc. Když hovořím s právníky, s experty z univerzit, vždy se jich ptám, jestli existuje nějaká možnost zpomalit počet přijímaných zákonů, staví se k tomu poměrně skepticky. Kdyby těch zákonů byla polovina, byli bychom na tom podle mě daleko lépe.
Když se utvořila většina 118, mohlo se zdát, že budete vládnout relativně hladce. Nejsilnější dojem z vládní koalice je ale ten, že vztahy v koalici a mezi členy vlády jsou víc nepřátelské než kdykoli v minulosti.
Neřekla bych, že je to horší než v minulosti. Když ČSSD vládla s lidovci a unionisty, tak byla sociální demokracie tak dominantní, že mohla říci ´tak si klidně běžte, my to schválíme s komunisty´. Koaliční partneři měli docela malý manévrovací prostor. Rozhádaná současná koalice je, ale pořád věřím, že si každá strana v ní uvědomuje, že máme příležitost, kterou bychom neměli propást.
Považuji za chybu od ministra Kalouska, že vyvolává napětí
Vypadá to třeba, že je docela velká nenávist mezi ministrem obrany Vondrou a ministrem financí Kalouskem, úplně to sálá z jejich vyjádření. Je problém v tom, jak argumentuje ministr obrany, že začal rozkrývat dění na ministerstvu obrany v minulosti?
Vůbec mě to netěší a považuji za chybu od ministra Kalouska, který vyvolává tohle napětí. Jestli je to dáno tím, že ministr obrany nastartoval nějaké kroky na ministerstvu obrany, to bych nechtěla soudit. Pan ministr Vondra říká, že jsou za tím tyto věci, nejmenuje ministra Kalouska. Říká, že za to, že se snaží rozkrýt hospodaření ministerstva obrany, na něj přišel útok. Já se snažím nevidět svět tak, že jeden zaútočí na druhého a ten mu to vrátí. Snad to není takto pod úroveň.
Bavili jste se v ODS, jak to udělat, aby se neřešily stále různé osobní spory mezi různými dvojicemi ve vládě místo toho, abyste se dohodli na důchodové, zdravotní, daňové reformě?
Takto jsme se o tom nebavili. Ani nevím, jestli někdo má recept, jak to udělat. Já si myslím, že by bylo dobře, kdyby si politici v koaliční devítce spolu sedli, řekli si, co jsou opravdu priority a dali stranou nějaké zbytečné dohadování. Tím neříkám, že se má zamést pod koberec vyšetřování. Jestli mají orgány činné v trestním řízení co kontrolovat na ministerstvu životního prostředí, na ministerstvu obrany či jinde, nechť konají.
Podle agentury STEM patříte mezi nejpopulárnější politiky, spolu s vaším kolegou z vlády Jiřím Pospíšilem a sociálními demokraty Sobotkou a Haškem. Možná je to proto, že se nezapojujete do těch koaličních půtek. Je to od vás cílevědomý distanc od těchto věcí?
Ne, nic cílevědomého, abych byla dobrá v průzkumech veřejného mínění, to opravdu není. Ani si nemyslím, že jsem stranou toho dění. Když byl ve středu pozornosti tehdejší ministr životního prostředí Drobil, řekla jsem jasně, že bylo dobře, že vyvodil politickou odpovědnost. Žádný kalkul, záměr, že se budu držet stranou od choulostivých věcí, není.
Pátrání po jménech na Hrad je přirozené, ale nejdříve musíme vědět, jak se bude volit a jestli se změní kompetence prezidenta
Třeba jde o to, že byste pak mohla být konsensuální kandidát na Hrad.
Vím, že se teď často objevuje tato otázka. Na jednu stranu je přirozené, že je pátrání po jménech a hledání nějakého okruhu jmen. Na druhé straně je to za dva roky a když vidíme, jak se věci v politice mění za týden, za čtrnáct dní... Vybírat teď jména... Fakt jsem o tom nepřemýšlela. Vždyť ani nevíme, jaký bude volební systém.
Jste pro přímou volbu prezidenta?
Pořád se s tím peru. Dlouho jsem zastávala názor, že přímá volba být nemá. Zdá se mi logická cesta zastupitelské demokracie. Volení zastupitelé volí starostu, na kraji zastupitelé volí hejtmana a poslanci se senátory volí prezidenta. Takto mi to přišlo v pořádku. Je fakt, že se už léta ozývá volání po přímé volbě. Já za tím vidím různá úskalí.
Budete pro ni nakonec hlasovat, když to máte v koaliční smlouvě?
Budu pro ni hlasovat. Část ODS není přítelem toho řešení, ale není pro ni ani důvod říkat, že je za této podmínky koalice nepřijatelná.
Kdy se ODS rozhodne, zda nominuje do volby prezidenta vás, nebo místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku?
Myslím, že je nejméně rok času. Dokud se nerozhodne o způsobu volby a případně kompetencích, nemá logiku někoho nominovat.
Pokud vás ODS vyzve, budete kandidovat?
Uvidím, jak budu zdravá a při síle.