Takoví lidé musí mít víc překážek, řekl Němeček o útočnici ze Žďáru

  14:19aktualizováno  14:19
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček míní, že by měli vyvodit osobní odpovědnost lidé, kteří umožnili, aby psychicky nemocná žena, která už dříve útočila na děti, zabila šestnáctiletého studenta ve Žďáru nad Sázavou. „Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili,“ řekl Němeček.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček | foto:  Petr Topič, MAFRA

Lze vůbec zabránit, byť ojedinělým případům, pokud jsou pacienti trpící paranoidní schizofrenií léčeni ambulantně, ne ústavně, aby u někoho z nich nedošlo k takovému zkratu, že by mohli být nebezpeční svému okolí?
Stoprocentně asi nikdy nezabráníme ničemu. Ale když si zanalyzujeme tento případ, tak ta žena neútočila poprvé. Problém je to, že tam útok byl už před rokem a půl a že se tato žena poté, co už jednou ohrozila děti, tak lehce dostala ven, aniž by si soud vyžádal znalecký posudek. Když potom nějakým způsobem selhal ambulantní dohled, tak něco v tom systému není v pořádku. Bylo by asi dobré, kdyby ti lidé museli překonat mnohem víc překážek k tomu, aby se dostali ven a někoho ohrozili. Tady nemusela překonávat skoro nic.

Útok na studenty ve žďárské škole

Skončil už šéf opavské psychiatrické léčebny. Budou podle vás „padat další hlavy“?
Oceňuji krok pana ředitele Drábka, že přijal svůj díl zodpovědnosti, ale myslím si, že mnohé instituce tady pochybily mnohem více než psychiatrická nemocnice a já bych byl velmi rád, aby i ostatní aktéři této události, kteří mají svůj díl zodpovědnosti na tom celém řetězci chyb, vyvodili podobně osobní zodpovědnost jako pan ředitel Drábek. Budu velmi čekat, jak se zachovají představitelé justice.

Můžete pojmenovat všechny instituce, které máte na mysli?
Samozřejmě není úplně na mně, abych posuzoval konkrétní díl viny u všech, kteří se na tom podíleli, to je v kompetenci jiných resortů. Ale když si vezmeme ten proces, kterým se dostala ta dotyčná ven, od návrhu ošetřujícího lékaře v psychiatrické léčebně, po klíčové rozhodnutí okresního soudu, poté opět soudní zajištění ochranné léčby ambulantní, všude tady je třeba, aby byla vyvozena zodpovědnost a aby bylo pečlivě prošetřeno, jestli ti lidé postupovali, jak mají. I s ohledem na znalost toho, že ta žena již ohrozila děti.

Souhlasíte s premiérem Sobotkou, že to podle něj může být spíše systémová chyba, než řetězec chyb jednotlivců?
Tak to už jsme u takové filozofické otázky, když je v systému umožněn řetězec chyb jednotlivců, tak ten systém asi není nastaven úplně dobře z hlediska zpětných vazeb a kontrol.

Jak se díváte na možnost využívání detenčních ústavů?
To je jedna z věcí, o které jsme s panem ředitelem Drábkem hovořili. Podle jeho názoru je detenční ústav optimálním řešením, ale z jeho slov vyplynulo, že v rozhodovací praxi soudů zatím není pro něco takového velká ochota. Chtěl bych to osobně probrat s paní ministryní spravedlnosti Válkovou, co v tom můžeme dělat, protože se domnívám, že ochrana společnosti před takto nebezpečnými jedinci nemůže zůstat jen na zdravotnických zařízeních, ale že by k tomu tato speciální zařízení, jako jsou detenční ústavy, mohly sloužit.

A pokud jde o ambulantní léčbu? Tam je možná nějaká změna?
My jsme zřizovateli Psychiatrické nemocnice Opava, tam jsme tu informaci dostali hned. My v podstatě ani nemáme nárok jako Ministerstvo zdravotnictví vědět, který ambulantní psychiatr léčbu zajišťoval. To je všechno v kompetencích soudu, aby zajistil pravidelný dohled nad tím jednotlivcem, aby bylo hlášeno dohlížejícímu soudu, že ten jednotlivec se té léčbě podrobuje. A k tomu informace nemám. Předpokládám, že se to podaří po linii ministryně spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman zvažuje vyznamenání toho chlapce, který zahynul. Byl byste také pro? Co z toho ta rodina bude mít, když její syn, který je mrtev, dostane vyznamenání „in memoriam“?
Podívejte, jako rodiče asi víme, že by nám nic nenahradilo naše děti, kdyby se něco podobného stalo. Na druhé straně by to určitě bylo na místě. Ale té rodině to toho chlapce nevrátí. 

Svědectví ze školy. Útočnice ve Žďáru chtěla, aby ji zastřelili:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Exministr byl odsouzen k ročnímu vězení. Měl se obohatit na voucherech

Ministr pro mísní rozvoj Rostislav Vondruška na XI. sněmu svazu měst a obcí ČR

Obvodní soud Prahy 2 nepravomocně odsoudil bývalého ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušku k ročnímu...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Najdete na iDNES.cz