Brali válku jako dobrodružství, říká novinářka o Češích zatčených Turky

  6:11aktualizováno  6:11
Možná mohli mít dobré úmysly, ale chovali se naivně a podceňovali rizika, myslí si novinářka Markéta Kutilová o české dvojici, která tento týden skončila v turecké vazbě. Kutilová je uznávanou válečnou reportérkou a v rozhovoru pro MF DNES zhodnotila chování zatčených Čechů.

Markéta Kutilová. | foto: Archiv Markéty Kutilové

Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou zná Kutilová osobně, jejich počínání v kurdské oblasti sledovala od začátku. Že by chtěli poskytovat Kurdům zbraně, jak tvrdí turecké orgány, se jí nezdá pravděpodobné. Dvojice se ale podle ní chovala velmi naivně a musela tušit, že si zadělává na problémy.

Markéta Kutilová

Nezávislá válečná reportérka a humanitární pracovnice byla v posledním roce a půl několikrát ve válečné oblasti Rojava na severu Sýrie, kde u hranic s Tureckem leží Kurdistán.

Ze svých cest napsala a natočila mnoho reportáží a společně s Lenkou Klicperovou vydala dvě knihy. Naposledy se před několika dny vrátila z iráckého Mosulu, kde byla u začátku ofenzivy proti Islámskému státu.

„I přesto, že mám k činnosti dvojice výhrady, turecké vězení jim nepřeju. A pokud se ukáže jakákoliv možnost jim pomoci, tak to samozřejmě udělám,“ uvedla Kutilová.

Oba mladí lidé věděli, že Turecko tvrdě potírá kurdské aktivisty, přesto se otevřeně hlásili ke kurdským milicím (YPG). „Proto je s podivem, že se pohybovali po regionu autostopem a ještě se tím chlubili na Facebooku. Museli čekat problémy, protože se svým napojením na YPG vůbec netajili,“ řekla Kutilová v rozhovoru pro sobotní vydání MF DNES.

Rozebrala také cestu, jak se Farkas a Všelichová do kurdské Rojavy dostali. Již několikrát tam podle ní byli a museli vědět, že z Turecka se tam legálně dostat nedá. „Hranice je uzavřená, je tam čtyřmetrový plot a střelecké věže. Jediná možnost je z iráckého Kurdistánu, kam jako Češi můžeme bez víza a pak přes řeku Tigris do Sýrie,“ popsala situaci v oblasti.

Díky aktivitě obou mladých lidí na sociálních sítích tureckým úřadům stačilo, aby si je „vygooglily“. Zatčení proto museli očekávat, podle novinářky je klidně mohli zastřelit vojáci na hranicích Jordánska a Sýrie.

Fotogalerie

„Měli štěstí a ještě se tím chlubili na Facebooku. To mi nepřijde jako chování dospělých lidí,“ uvedla. Počínání dvojice označila za naivní. „Neuvědomují si, že jde o válku, a berou to jako dobrodružnou hru. Nevím, jestli dokázali vyhodnotit, do čeho se pouštějí,“ řekla Kutilová.

Farkase potkala před více než jedním rokem, kdy začal plánovat svoji první cestu do Rojavy. Nepůsobil na ni důvěryhodně, v některých věcech totiž nemluvil pravdu. Tvrdil o sobě například to, že bojoval ve francouzských legiích, ve skutečnosti pouze prošel přijímačem a bojů se neúčastnil.

Podezřele, nebo přinejmenším naivně působila i jeho snaha vybírat peníze na sirotky. „To bylo zarážející. Vybíral penze, aniž na místě byl a věděl, jak tam situace vypadá,“ uvedla novinářka a vysvětlila, že v kurdské oblasti neexistují sirotčince, a pokud tam jsou přece jen děti, které přišly o oba rodiče, postará se o ně širší rodina.

Dvojice Čechů začala v poslední době organizovat sbírku na polní nemocnici, ani to ale nepůsobilo jako promyšlený plán. Jak vysvětlila Kutilová, v dané oblasti americká armáda postavila velkou polní nemocnici, která je velmi profesionální. Aktivitě Farkase a Všelichové se proto divila.

Turecké úřady dvojici zatkly tento týden, podle některých zdrojů již v neděli 13. listopadu. Zadrželi ji na hraničím přechodu Harbur v provincii Şirnak, která sousedí se Sýrií i Irákem. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ve čtvrtek uvedla, že Praha je v kontaktu s právníkem zatčených a usiluje o jejich deportaci do České republiky.

Farkas a Všelichová jsou obvinění z členství v teroristické organizaci. Za tu Turecko považuje kurdské milice (YPG). YPG totiž v Sýrii spolupracuje s kurdskými separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara viní z teroristických útoků na tureckém území. PKK figuruje i na seznamu teroristických organizací z pohledu USA či Evropy, v případě milic YPG se však západní pohled s tím tureckým zcela rozchází (více například zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Osm Tchajwanců, o jejichž vydání žádá Čína, se obrátilo na Ústavní soud

Dva z osmi zadržených Tchajwanců, jejichž vydání do Číny je podle českých soudů...

Osm Tchajwanců, jejichž vydání žádá Čína, podalo ústavní stížnosti. Směřují proti verdiktu, podle kterého je vydání k...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Zeman jmenuje ministrem kultury Zaorálka, kritika koalice ČSSD s Babišem

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek

Novým ministrem kultury by se měl stát Lubomír Zaorálek. „Je to zkušený politik, úspěšný předseda Poslanecké sněmovny,...

Najdete na iDNES.cz