Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hašek: Většina lidí nechce zpět asociální TOP 09 a kmotrovskou ODS

  12:45
Podpořit Rusnokovu vládu by ČSSD podle prvního místopředsedy Michala Haška měla proto, aby se do vlády nevrátily asociální TOP 09 a kmotrovská ODS. "Vidím scénář vlády bez důvěry až do voleb jako velmi málo pravděpodobný a myslím, že by nastala jiná varianta," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Hašek. Hájí Zemanův požadavek na 101 notářem ověřených podpisů pro vládu.

Michal Hašek označil za sci-fi, že by prezident Miloš Zeman mohl pověřit sestavením vlády jeho místo Bohuslava Sobotka, kdyby se rozhodl dát šanci ĆSSD. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pane hejtmane, proč by podle vás ČSSD měla podpořit vládu Jiřího Rusnoka?
Já jsem přesvědčen, že historickou úlohou sociální demokracie v současné politické krizi je zabránit návratu pravice zpět k vládní odpovědnosti. Drtivá většina lidí nechce zpět pana Kalouska, pana Schwarzenberga, paní Němcovou, pana Kubu, nechce zpět asociální TOP 09 a kmotrovskou ODS. Sociální demokracie má šanci zabránit jejich návratu a to tím, že v prvním pokusu podpoří vládu premiéra Rusnoka, která bude pouze vládou udržovací, dočasnou, od které nelze očekávat žádné velké reformy. Ani levicové, ani středové, ani jiné. To bude až úloha vlády, která vznikne po volbách a bude mít plný politický mandát.

Před několika dny jste vyslovil určité podmínky pro podporu vlády (více zde). Platí podle vás stále, že pan Fischer má ještě vysvětlovat financování své prezidentské kampaně, nebo to, že se má dál jednat o předčasných volbách?
Ty takzvané Haškovy podmínky berte jako příspěvek do diskuse, která teď běží uvnitř sociální demokracie a skončí 6. srpna rozhodnutím předsednictva a poslaneckého klubu. Podle mě je velmi důležité, abychom teď jako vrcholní představitelé sociální demokracie velmi pečlivě diskutovali a naslouchali členské základně. Samozřejmě také voličům, občanům České republiky. Co se týká podmínek pro Rusnokovu vládu, zcela jistě se jich objeví víc. V žádném případě nedáme vládě bianco šek. Pokud se nakonec rozhodneme hlasovat pro důvěru vládě, neznamená to, že automaticky zvedneme ruku pro každý návrh, se kterým Rusnokova vláda přijde do Sněmovny. Já bych velmi ocenil, kdyby se premiér Rusnok ještě před hlasování objednal na všechny kluby Sněmovny, včetně ČSSD, a naši zákonodárci také měli možnost s ním diskutovat.

Když Fischer vše nedoloží, musí rezignovat nebo být odvolán

A pokud jde o ministra financí Fischera?
Moje podmínka týkající se transparentnosti financování kampaně pana Fischera trvá. Neumím si představit, že by v čele českých veřejných financí stál člověk, který nebude mít v pořádku osobní finance nebo finance týkající se prezidentské kampaně. V této věci by měl zcela jasným a jednoznačným způsobem věci doložit Jan Fischer a měl by na tom trvat Jiří Rusnok. Jan Fischer je součástí jeho kabinetu. V České republice se nehlasuje o členech vlády zvlášť, ale o vládě jako celku, a kdyby existovaly vážné pochybnosti o financování prezidentské kampaně Jana Fischera, tak by to muselo být řešeno ještě před hlasováním o důvěře vládě, tedy rezignací Jana Fischera nebo jeho odvoláním z vlády.

Premiér Jiří Rusnok a jihomoravský hejtman Michal Hašek po setkání vlády s

Jak byste chtěl dosáhnout dohody o předčasných volbách, když o tom Sněmovna už jednou hlasovala, a ani pan prezident, ani Rusnokova vláda nemohou ovlivnit, jestli 120 hlasů napodruhé bude?
Těch 120 hlasů je možné získat pouze trpělivým vyjednáváním uvnitř Poslanecké sněmovny. Je možné, že důvěra Rusnokově vládě pohne zabetonovaným názorem TOP 09 a ODS, které iracionálně volají taková hesla jako "ohrožení parlamentní demokracie". Proboha, v čem je ohrožena parlamentní demokracie? Vždyť to bude parlament, který má v rukou osud Rusnokovy vlády. Parlament nezměnil ani jedinou tečku nebo čárku v české ústavě. K tomu, aby se změnil náš systém z parlamentního na prezidentský, by bylo třeba, aby o tom hlasoval parlament. Nic z toho se neděje.

Křišťálová lupa

Já si umím představit, že za několik týdnů může přijít nové hlasování o rozpuštění Sněmovny a potom do dvou měsíců nové volby. My to ještě nevidíme jako úplně mrtvou šanci. Samozřejmě, ta pravděpodobnost se teď zdá velmi nízká, ale česká politika je v posledních týdnech a měsících velmi turbulentní, velmi překvapivá. Já bych se nedivil, kdyby se nakonec těch 120 hlasů našlo.

Rusnok jako šidítko levice? V tom se rozcházím se Sobotkou

Co říkáte jednomu z hlavních argumentů předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že Rusnokova vláda je šidítko pro levicové voliče? Nezměnilo se rozložení sil ve Sněmovně a vláda nemá šanci za několik měsíců do voleb nic zásadního z levicového programu prosadit, protože pro to nejsou hlasy. To může vést jen k deziluzi levicových voličů, což se ve volbách může obrátit i proti vám...
Beru na vědomí názor předsedy Sobotky. Jsem demokrat a respektuji názory jiných sociálních demokratů, i kolegů z dalších stran, ale v tomto se rozcházíme. Jsem přesvědčen, že voliči dobře ví, že Rusnokova vláda není žádná politická levicová vláda, která přišla spasit Českou republiku a provést zásadní a velké reformy. Vláda má za úkol normalizovat poměry v zemi ve smyslu konkrétní pomoci například povodněmi postiženým regionům a lidem.

Všichni tuší, že úkolem Rusnokovy vlády je zabránit návratu pravice. Všichni vědí, že je to vláda, která má provést Českou republiku několika málo měsíci do řádných voleb, ze kterých vzejde vláda se silným politickým mandátem. A ČSSD udělá všechno pro to, aby ten mandát získala právě ona, aby měla silný koaliční potenciál a neopakoval se scénář z voleb 2010, kdy jsme byli smutným  vítězem voleb, který skončil v opozici.

Musíte uvažovat i tom, co bude dál, když Rusnokova vláda důvěru nezíská. Platí stále, že byste jako ČSSD měli usilovat o druhý pokus? (o Sobotkově požadavku najdete více zde).
Může se stát, že nakonec vláda důvěru nezíská, a to ani přes podporu sociální demokracie. V takovém případě si myslím, že by Bohuslav Sobotka nebo nějaká širší delegace vedení ČSSD měla požádat o schůzku prezidenta Miloše Zemana a měli bychom s ním jednat, jaký bude další postup hlavy státu i sociální demokracie při druhém pokusu.

Bohuslav Sobotka vyhlásil, že je připraven převzít odpovědnost a pokusit se sestavit vládu. Důležité bude také říci, na jakém půdorysu by vláda byla sestavena a kde by hledala podporu. Poslanecká sněmovna není nekonečná množina, máme tam konkrétní politické strany a nezařazené poslance. Já bych preferoval, kdyby se řešení, se kterým by přišel, neopíralo o strany bývalé vládní koalice, asociální TOP 09 a kmotrovskou ODS.

Jak byste vnímal Rusnokovu vládu i bez důvěry až do voleb, kdyby tuto variantu prezident zvolil? Je podle vás taková věc vyloučena?
Pohybuji se v české politice už nějaký ten pátek, a tak vím, že vylučovat se dopředu nemá nic. Ale já vidím scénář vlády bez důvěry až do voleb jako velmi málo pravděpodobný. A myslím, že by nastala jiná varianta.

Že by Zeman pověřil mě? To považuji za sci-fi, říká Hašek

Prezident Zeman přišel s tím, že by mu v případném druhém pokusu, pokud by k němu vůbec přistoupil, muselo být předloženo 101 notářem ověřených podpisů (víc o tom najdete zde). Kandidátka pravice na premiérku Miroslava Němcová i další politici se proti tomu ohradili. Jak vnímáte tuto Zemanovu podmínku?
Kde byla paní Němcová a její rozčílení, když téměř před deseti lety Václav Klaus z Pražského hradu nadiktoval podmínku pro Stanislava Grosse, že pokud chce být jmenován premiérem, musí přinést 101 podpisů? Nic takového česká ústava nepředpokládá. Miloš Zeman neřekl nic jiného. Chce 101 podpisů a bavíme se pouze o formě. Jestli na konci té listiny bude notářské razítko. Princip je stejný. Hlava státu by chtěla vědět, zda ve Sněmovně reálně existuje většina. Vzhledem k tomu, že tam je skupina poslanců, kteří mění své názory každý den několikrát, tím myslím především Karolínu Peake a poslance z nikým nevolené strany LIDEM, tak chce mít hlava státu jistotu. A notářské razítko tomu dává určitou váhu, že ten člověk skutečně projevuje svoji vůli.

Prezident Miloš Zeman přijal na Hradě hejtmany. Zdůraznil, že jim dal přednost před setkáním s vládou. Kraje podle něj fungují dobře, lépe než současná vláda.

Vy sám byste přijal nabídku prezidenta Zemana, abyste vládu sestavoval vy a ne předseda Sobotka?
Víte, to považuji za sci-fi. To není můj šálek kávy.

Máte ambici být předsedou ČSSD? A kdy?
Já jsem se už pokoušel být předsedou sociální demokracie. Velmi těsně jsem ve férovém souboji prohrál s Bohuslavem Sobotkou, respektuji ho jako předsedu. Na letošním sjezdu jsem proti němu ani nekandidoval, naopak jsem mu pomáhal zajišťovat masivní podporu. Jsem teď zcela vytížen svojí prací statutárního místopředsedy, šéfuji Jihomoravskému kraji a Asociaci krajů. Pro mě je důležité, abych prostřednictvím těchto funkcí, a teď vím, že to bude znít pateticky, mohl pracovat pro svůj kraj, pro svou zemi, plnit volební program sociální demokracie.

Je dobře, že nejsme stranou jednoho muže

Nečeká ČSSD mimořádný a předčasný volební sjezd před parlamentními volbami, když jste teď tak rozhádaní o Rusnokovu vládu?
Nepřijímám nálepku rozhádanosti. To, že teď máme ve vnitřní diskusi různé názory, je normální. Je dobře, že nejsme stranou jednoho muže, který ráno zavelí, zapíská na píšťalku a vyhlásí denní rozkaz, podle kterého ta strana pak funguje. Tohle by přece nebyla demokracie moderní levicové strany jednadvacátého století. Důležité je, až se 6. srpna rozhodne, abychom jako demokraté ctili většinové rozhodnutí. A já dopředu říkám, že jsem připraven žít jak s rozhodnutím, že Rusnokovu vládu podpoříme, tak s rozhodnutím, že ji nepodpoříme. A já si myslím, že takto uvažujeme ve vedení strany všichni.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek v Lánech (22. června 2013)

Bohuslav Sobotka o vás řekl, že má pocit, že v poslední době příliš podléháte Straně práv občanů Zemanovci a lidem kolem ní. To nevypadá jako příliš přátelská diskuse uvnitř ČSSD.
Mrzí mě, že si to pan předseda myslí a že si nenašel čas, aby mi něco takového řekl do očí. My jsme měli možnost spolu takto mluvit minulý týden na jižní Moravě mezi čtyřma očima a nic z toho jsem od Bohuslava Sobotky nevyslechl. O to víc mě mrzí, když mi takové věci říká přes sdělovací prostředky. Ale já se s tím učím žít a naučím se s tím žít.

Co se týče jeho výhrady, odmítám ji. Jsem místopředseda sociální demokracie, kopu v jejím dresu, nikoli za jiné politické strany. Jsem zcela loajální k ČSSD a jejímu programu. To, že občas kritizuji některé lidi, o kterých si myslím, že tak loajální nejsou, a kamarádí se tu s TOP 09, tu s někým jiným, to je moje svaté právo člena sociální demokracie. Když se Bohuslav Sobotka podívá do mediálního monitoringu, zjistí, že jsem se pouze bránil a reagoval na Jiřího Dienstbiera, který na mě v jednom z rozhovorů zaútočil poměrně nevybíravě. Já bych uvítal, kdyby předseda Sobotka, aby alespoň zachoval zdání, že hraje fér, svá ostrá slova směřoval nejen mně, ale i Jiřímu Dienstbierovi. Pokud chce, aby se diskutovalo uvnitř strany, měl by to chtít po všech a nečekat, až za něj jiní odvedou špinavou práci, zkritizují Haška, a když se pak Hašek brání, napálit Haška, co si to dovoluje veřejně polemizovat s jinými členy ČSSD.

Nemáte přece jen trochu obavu, že se Česká republika může pomalu změnit z parlamentní demokracie v zemi s prezidentským systémem? A není na místě úvaha o změně prezidentových pravomocí?
Jsem proti rychlým, účelovým změnám ústavy. Je to základní zákon státu a dokonce si myslím, že by součástí ústavy mělo být ustanovení, které znají jiné státy, že by se mohla měnit jen jednou za deset let. Nebo že by změnu ústavy musel potvrdit i parlament z následujícího volebního období. Je to dokument, který nemůžeme měnit jako trhací kalendář. O pravomocích hlavy státu se diskutovalo v souvislosti s přímou volbou. Dohodli jsme se, že nebudeme měnit pravomoci. A to si myslím, že je v pořádku.

Obavy o změnu parlamentního systému na prezidentský nesdílím. Je to falešná teze pana Kalouska a TOP 09, kterou opakují jako mantru doma i v zahraničí. Dokonce i s nevybíravými útoky na prezidenta Zemana, kdy tu situaci srovnávají s únorem 1948 v Československu nebo s rokem 1933 v Německu, když převzal moc Hitler. To je naprosto nedůstojné demokratických politiků, ať už jsou ze kterékoli strany. Pokud by se měl měnit parlamentní systém na prezidentský, bylo by třeba podstatným způsobem změnit ústavu. A já necítím potřebu něco takového dělat. Nevím ani o žádné straně, která by to měla v programu.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora Krejčíková po protrápené jarní části sezony dobyla Londýn, italskou oponentku Jasmine Paoliniovou ve finále...

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Štěpán Kozub hraje dirigenta. Divadlo Mír točí komedii Srnky

Ostravská parta kolem Divadla Mír točí pro kina film Srnky. Příběh napsal, na několika scénách uvedl a režíruje Tomáš Svoboda. V hlavních rolích se objeví Štěpán Kozub, Robin Ferro, Albert Čuba a...

16. července 2024  21:59

Írán plánuje zabít Trumpa, zjistili nedávno Američané. Posílili jeho ochranu

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda Trumpa, tvrdí televize CNN. Tajná služba pak zesílila jeho ochranu. Nejsou známky o tom, že by...

16. července 2024  20:42,  aktualizováno  21:38

Fronty na oběd i bloudění ke kanceláři. Štrasburk Čechy první den potrápil

Štrasburk (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Čeští europoslanci mají za sebou první den plenárního zasedání Evropského parlamentu. Seznamovali se s novými kancelářemi a mezi hlasováním o funkcionářích nebo vyjednáváním o výborech se v rozsáhlém...

16. července 2024  21:33

Zasáhneme Berlín i Prahu, hrozí opět Rusko. Naštvaly ho americké rakety

Rusko může zasáhnout téměř všechny evropské metropole v čele s Berlínem, Prahou a Paříží, pokud mu k tomu Západ dá závažný důvod. Taková hrozba zazněla v neděli večer ve vysílání ruské státní...

16. července 2024  20:59

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...