Poražený Fuksa: V daňovém balíčku nakonec, věřím, vyšší DPH nebude

  15:42aktualizováno  16:40
Neutíkám z boje, nepřeju si pád vlády ani předčasné volby, ale nebudu hlasovat ani pro zvyšování daní, trvá na svém rebelující poslanec ODS Ivan Fuksa, který neúspěšně kandidoval na předsedu strany proti Petru Nečasovi. Tvrdí, že poslanecký klub ODS se nakonec dohodne na tom, že zvyšování DPH ve vládním balíčku nakonec nebude.

Prohrál jste s Petrem Nečasem na kongresu souboj o předsedu strany. Bude se podle vás kongres ODS "dohrávat" ve středu ve Sněmovně při hlasování o vládním daňovém balíčku?
Budeme se v pondělí, pak v úterý na klubu a možná ještě ve středu bavit o tom, zda bude z balíčku vyškrtnuto zvyšování daní, které je v rozporu s programem ODS. Očekával jsem, že pan premiér takový velkorysý krok oznámí tady, že oznámí, že dal příkaz ministrovi financí, aby ty zbývající miliardy našel jinde. Přitom by se pak dalo říci, že ODS je konsolidovaná a že poslanecký klub bude hlasovat jednotně. Ale nestalo se to.

Kongres ODS

Ve chvíli, kdy vás premiér Nečas porazil a má jinou představu než vy, budete respektovat to, co si přeje většina strany, nebo se chystáte ze strany odejít?
Budu respektovat volební program ODS. Tam není ani čárka o zvyšování daní.

To znamená, že když v balíčku vyšší DPH zůstane, budete hlasovat pro pád vlády, proti tomu balíčku?
Věřím, že tato situace nenastane.

Proč nenastane? Čekáte, že vám nakonec premiér ustoupí, nebo že vyškrtnutí vyšší DPH navrhne ministr financí Kalousek?
Byla by ostuda pro ODS, kdyby to stáhl pan ministr Kalousek. Předpokládám, že tu dohodu najdeme společně v ODS. Že to neudělá Petr Nečas sám, ale že to podpoří celý poslanecký klub.

Před kongresem opustil ODS také rebelující poslanec Radim Fiala. Je ve hře varianta, že byste udělal to samé, co on?
Ne. Já jsem členem ODS, v žádné jiné straně jsem nebyl a v žádné jiné nehodlám být. Neutíkám z boje. Rozhodnutí Radima Fialy také nebylo útěkem z boje. Tam to mělo ještě konsekvenci s volbou Ivana Langera do výkonné rady za Olomoucký kraj. Pan Langer přichází, Radim Fiala odchází. Já o takovém kroku neuvažuji.

Nečas označil hlasování o předsedovi, když dostal téměř 60 procent hlasů, za silný mandát. Je i podle vás silný?
Byli jsme zvyklí, že na minulých kongresech předseda míval silnější mandát. Nicméně 60 procent v nynější době je mandát poměrně silný, na situaci v ODS slušný, protože předsedové regionálních sdružení dostávají často kolem 50 procent.

Vyšší daň je v rozporu s programem ODS

Když tohle uznáváte, neslušelo by se uznat, že jste se svým názorem neuspěl a zůstal v menšině, že byste se měl podřídit většině?
Myslíte si, pane redaktore, že všichni delegáti, kteří tu jsou, budou hlasovat pro vypuštění bodu programu, že nebudeme zvyšovat daně? A že si do programu naopak napíšeme, že teď ty daně zvyšovat budeme?

Fotogalerie

Jenže většina ve vaší straně se nějak rozhodla. Nemyslíte, že politická strana může fungovat jen v případě, že většina má šanci prosadit svůj názor?
Samozřejmě. Když to není v rozporu s volebním programem, se kterým jsme vyhráli volby, tak ano.

Taky je tu možnost, když se vám nelíbí rozhodnutí většiny, nebýt v té straně, která chce něco prosadit, a vy s tím nesouhlasíte...
Já si myslím, že ten vabank, který se tu hraje, jen zvyšuje napětí. Jestliže pan předseda ve své řeči přiznal, že si uvědomuje řadu chyb a zároveň hovoří o tom, že je třeba lépe komunikovat a naslouchat si, a jestliže pak hned po svém vítězství oznámí, že nebude respektovat názor třiceti procent delegátů kongresu, tak to já nepovažuji za naplnění slibu, který dal delegátům.

Když ve středu ve Sněmovně pomůžete opozici shodit vládu, že vás pak těch třicet procent vámi zmiňovaných delegátů pochválí, když to povede k předčasným volbám, v nichž je reálný silný úspěch opozičních sociálních demokratů a komunistů?
Nevěřím, že tato situace nastane. Protože my neustále deklarujeme a dáváme najevo, že si nepřejeme pád vlády ani předčasné volby. Dokonce si nepřejeme ani zvyšování deficitu rozpočtu, jen si nepřejeme zvyšovat daně.

Čeká podle vás ODS v dohledné době nový volební kongres, kdyby vláda padla?
Nechci malovat čerta na zeď ani rozvíjet katastrofické scénáře. Byla by to velmi špatná situace. Věřím, že k tomu nedojde.

Bývalý premiér Topolánek přirovnal v sobotu na kongresu ODS k potápějícímu se Titaniku. Zároveň vás osobně označil za nadějného politika. Neublížilo vám to při volbě?
Nepřemýšlím o tom.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Najdete na iDNES.cz