Slyšeli jsme pískání, pak nás zajali zakuklení muži, líčí osvobozený Čech

  16:02aktualizováno  16:02
Tlumočníkovi Adamu Homsimu připadl kvůli jazykovým znalostem úkol více než půl roku v Libanonu komunikovat s neznámými únosci. „Chovali se slušně, byli to normální kluci,“ popsal v rozhovoru pro iDNES.cz jeden z unesených Čechů. Nyní se chce znovu zapojit do běžného života.

Proč jste do Libanonu vlastně jeli?
Já jsem jmenovaný soudní tlumočník ve věci Alího Fajáda, spolupracoval jsem potom s jeho obhájcem (Janem Švarcem, dalším z unesené pětice, pozn. red.) protože potřeboval překládat mnoho dokumentů.

A to byl důvod, proč jste tam jel?
To byl důvod, protože pan magistr nemohl beze mě komunikovat s místními. Měli jsme se sejít s různými lidmi, takže potřeboval tlumočníka.

Fotogalerie

Víte, co to bylo za lidi? Jaký byl účel poslední cesty?
My jsme tam jeli dotočit reportáže ohledně syrských uprchlíků, protože syrská krize byla na vzestupu. Měli jsme točit rozhovor se syrskou opozicí a s prezidentem.

Jak byste to udělali? Jak by se vám podařilo se nakontaktovat na syrského prezidenta?
Abych řekl pravdu, já se do toho moc nemíchal, protože jsem spoléhal na to, že všechno je zajištěné. Jak z bezpečnostních složek českých, tak libanonských a syrských. Údajně mi bylo řečeno, že česká ambasáda v Damašku i Libanonci o tom věděli. Tyto rozhovory přes své kontakty zprostředkovával pan Fajád.

Věřil jste tomu, že cesta bude bezpečná? Nepojal jste žádné podezření?
Ano, věřil. Když jsme tam ale dorazili, tak jsem měl potuchy, že to není tak košer, jak by mělo. Protože jsme měli slíbeno, že když pojedeme do oblasti Bikáa, že budeme mít vojenský doprovod. A to se nestalo. Tak jsme čekali, že to bude pouze asi na tu Asadovu cestu.

Pohřešovaní Češi v Libanonu

Co zpravodajec Martin Psík? Věděl jste, co tam má na práci?
Nevěděl jsem, protože mi to nikdo oficiálně neřekl. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem nevěděl, o koho se jedná. Až teprve v zajetí jsem zjistil, kdo je.

Vy jste chodil do vězení za panem Fajádem? Cesta se domlouvala už ve vězení?
Já jsem ohledně cesty byl s panem Švarcem u Fajáda jednou nebo dvakrát. Rozhovor s prezidentem a opozicí se poprvé (Homsi a ostatní Češi byli v oblasti před únosem ještě jednou; pozn. red.) nepodařil údajně kvůli tomu, že jsem občanem obou zemí, tak si chtěli ověřit mojí totožnost, jestli nejsem nějakým způsobem zvláštní.

Myslel jsem spíš, jestli se cesta domlouvala mezi panem Švarcem a panem Fajádem už před tím.
Určitě ano. Pan Fajád slíbil, že proběhne to, co jsme měli natočit. Reportáže o uprchlících a vyjádření ke krizi jak ze strany syrské, tak ze strany libanonských obcí, kde jsou velké uprchlické tábory.

Říkal, jak to chce zajistit?
Ne, já jsem se do tohoto moc nemíchal.

Myslím, že nás unesli vojáci nebo žoldáci

Pojďme k samotnému zajetí. Jak to probíhalo?
Byli jsme na cestě zpět po večeři v Bikáa, kde jsme měli rozhovory se dvěma zastupiteli obcí úplně na hranici se Sýrií. Tam to probíhalo krásně, všechno bylo v pořádku. Na cestě zpátky jsme měli nějaké technické potíže s autem. Pan řidič, náš průvodce a bratr pana Fajáda nemohl najít místo další schůzky (se zástupci opozice; pozn. red.). Někdo ho pak z jiného auta navedl, a když to místo přejel, tak slyšel pískání. Pak nás zajali zakuklení ozbrojenci, svlékli nás a hodili do dodávek. Pak už jsme vůbec nevěděli, kam jedem, protože jsme měli svázané ruce a všechno bylo uzavřené.

Počítám, že jako tlumočník jste s únosci mluvil vy.
Ano, převážnou dobu jsem musel mluvit já, protože jejich angličtina byla velmi špatná. Tak jsem všechno vyjednával za naše občany - všechno, co se týče jídla a hygienických potřeb, protože to tam bylo velmi slabé.

O Fajáda nešlo, tvrdí jeden z unesených Čechů. Kdo za akcí stál, netuší

Co po vás chtěli, o čem jste vedli rozhovory s únosci?
Já jsem ze začátku nevěděl, o co jde. Nikdo z ostatních taky ne. Ale říkali, že něco po České republice chtějí. Že mají problém, který chtějí vyřešit. Nám to asi dva nebo tři měsíce neříkali a už jsem na ně tlačil s panem Švarcem, že jestli se jedná o pana Fajáda, že mu to spíše uškodí, protože právě pan Švarc byl jediný, kdo mu tady na soudech mohl pomoci. A oni říkali, že o Fajáda nejde. Nakonec řekli, že skutečně za nás chtějí pana Fajáda a ostatní Libanonce, kteří byli ve vazbě na Pankráci.

Jak se k vám chovali?
Chovali se slušně. Byli to v podstatě normální kluci asi v mém věku, trochu mladší. Měli kukly, takže to nedokážu přesně říct. Ale nemodlili se, nebyli nějakým způsobem ideologicky zaměření, protože ze začátku jsem měl strašnou obavu, že jde o Islámský stát. Jeden z nich byl docela sdílný, byl velmi pomocný a cokoliv jsme potřebovali, tak se snažil zajistit, i když se to vždycky nepodařilo. Říkal, že třeba jeho bratr zemřel v boji proti Islámskému státu v Sýrii.

Nedá se odhadnout, co to bylo za skupinu? Co to bylo za lidi?
Já bych odhadoval, že se jedná o nějaké žoldáky nebo vojáky. Ale to je moje spekulace.

Řekli, že mají rozkaz někoho zastřelit, přiznal další z unesených Čechů

Co říkáte na mediální spekulace, že to mohl celé zorganizovat pan Fajád?
To vylučuju, protože pan Fajád vůbec neměl potuchy o tom, proč se to nepodařilo poprvé. A když jsme tam jeli podruhé, tak už byl přesvědčený, že má vyhraný soud. Takže by to naopak bylo na škodu a ještě by to poškodilo jméno jeho rodiny v Libanonu. Spíše se jedná o někoho jiného, kdo o tom věděl a chtěl si nějakým způsobem udělat jméno.

Kdo myslíte, že měl zájem na tom, aby v Česku zadržovaný pan Fajád a dva další lidé se vyměnili za pět Čechů?
Určitě někdo z okruhu jejich známých, přátel nebo někdo, kdo by chtěl vytěžit jednoho nebo dva z těch tří zadržených.

Jak jste se dozvěděli, že vás propustí?
Několikrát nám říkali, že už to bude brzo. Že Česká republika kývla a že teď už je to proces vyjednávání. Nakonec jsme zjistili, že za nás vyjednával generální ředitel GS, což je obdoba veřejné bezpečnosti v Libanonu. A asi pět dní před tím, než nás hodili do hor, tak nám řekli, že už budeme propuštěni.

Jak dlouho jste tušili, že by vás mohli vyměnit?
Tři měsíce.

Tři měsíce jste měli naději, že se dostanete domů?
Měli jsme naději a měli jsme také obavy, že budou (Fajád a další dva Libanonci zadržovaní v Česku; pozn. red.) vydáni do Ameriky z Čech a neměl jsem z toho dobrý pocit, protože tam byly určité výhrůžky.

Jak se to projevovalo?
Říkali (únosci; pozn. redakce), jak je možné, že Česká republika pošle svého vojáka a zpravodajce a není schopná splnit tak jednoduchý požadavek.

Sešel se pan Psík v Libanonu s někým?
Pan Psík se s nikým nesešel, protože s danou osobou se měl sejít další večer (den po únosu; pozn. red.).

Jaký byl návrat? Co budete dělat teď?
Za návrat jsem velmi vděčný hlavně naší vládě, že to nakonec dokázala domluvit. Díky dobré komunikaci a vztahům s libanonským vyjednavačem. Děkuju panu premiérovi a hlavně panu (ministrovi spravedlnosti) Pelikánovi, že to vzal velmi profesionálně. Teď se budu znovu zapojovat do běžného života. Začnu zase tlumočit a překládat.

Rozhovor s Janem Švarcem:

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Unie pošle do Pardubic další stamiliony, většina půjde do Gočárových mlýnů

Až půl miliardy korun může dát na obnovu Automatických mlýnů v Pardubicích Evropská unie. Správci peněz už schválili...

Lékaři mohou díky novému přístroji převážet k transplantaci bijící srdce

Nová metoda s pomocí přístroje simulujícího tep umožnila převézt pro transplantaci bijící srdce. Na začátku října ji...

Změna Václavského náměstí vypadá zase jinak, tramvaje pojedou u chodníků

Vedení hlavního města zveřejnilo aktualizovanou podobu přeměny Václavského náměstí, která se připravuje na nejbližší...

Ministr zdravotnictví Vojtěch se oženil, svatbu vyzradil na sítích Babiš

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se v sobotu oženil se svou dlouholetou partnerkou Olgou Píšovou. Obřad se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz