Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za čtyři hodiny vyřídíme stovky telefonátů. Je to blázinec, říká praktik

  15:07
Ordinaci má v nejsevernějším městě v republice, ve Šluknově. Na jaře otevře svou ordinaci pro testování proti koronaviru, již nyní lidem nabízí PCR i antigenní testy. Čeká, kdy bude moci začít očkovat. „Kdyby očkování převzali praktici, všichni by se naočkovali během několika měsíců,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz praktický lékař Vratislav Prejzek.

Vratislav Prejzek začínal v českolipské nemocnici, kvůli penězům šel zkusit štěstí do Německa, ale když viděl, jak bídně je na tom zdravotnictví ve Šluknovském výběžku, otevřel si ordinaci i v nejsevernějším českém městě. | foto: archiv V. Prejzka

S testováním jste začal minulý rok na jaře. Nejdříve jste měl pouze PCR, nyní i antigenní testy. O které je větší zájem?
Je to jedna ku jedné. Vzhledem k tomu, že naše ordinace sídlí v pohraničí, navštěvuje nás hodně pendlerů, kteří potřebuji negativní test pro vstup do Saska. Vychází přibližně jeden PCR test na jeden antigenní test. Německo navíc zpřísnilo podmínky pro vstup, proto je zájem ze strany pendlerů větší.

Dřív to tak nebylo?
Dříve chodili lidé častěji před návštěvou příbuzných, například mezi Vánocemi a Novým rokem.

Jak funguje takové objednávání na testy u vás?
U nás nemáme objednávkový systém. Ze zkušenosti odhadneme, kolik lidí asi přijde a podle toho se připravíme. Zveřejníme hodiny, kdy provádíme odběry, a lidé přijdou. Využíváme Facebook. Zveřejníme, že testujeme v pondělí dopoledne a lidé přijdou v pondělí dopoledne. Na nás pak je, aby nás na stěrech bylo dostatek, aby se netvořily dlouhé fronty.

Mluvil jste o pendlerech. Vy sám kvůli své druhé ordinaci musíte přejíždět do Německa. Máte statistiku, kolik již za sebou máte testů na koronavirus?
Já se testuji každý druhý den, a to zejména kvůli pacientům. Setkávám se se seniory a rozhodně nechci být tím, kdo je nakazí. Testů bylo hodně, přesné číslo vám ale neřeknu.

Vratislav Prejzek (36)

Je praktický lékař a internista s ordinací v České republice i v Německu, kde slouží také na záchranné službě. Vystudoval medicínu na 1. lékařské fakultě, třetí ročník absolvoval v rámci výměnného studijního pobytu Erasmus na univerzitě v Hamburku.

Na Pražské mezinárodní manažerské škole při VŠE získal titul DBA, což je nejvyšší dosažitelná úroveň vzdělání v manažerské oblasti.

Je ženatý, s manželkou má tři dcery.

Byl nějaký z nich pozitivní?
Mně se zatím koronavirus vyhýbá.

Vyplatí se v pohraničí vůbec zakládat odběrové místo?
To se určitě vyplatí. Od pojišťoven dostaneme za antigenní zaplaceno tolik, jako kdybychom testovali v Praze, Brně nebo Hradci. Pojišťovny nerozlišují, zda jsou pacienti z Prahy, Olomouce nebo odněkud z pohraničí. 

Stěry na PCR testy honorované nemáme, vnímáme je jako službu lidem ve výběžku. Nyní testuje i nemocnice v Rumburku, ale část roku 2020 jsme byli ve výběžku jediným odběrovým místem. Další byla až v Děčíně a České Lípě.

Na jaře byla vaše ordinace praktického v celé republice jedinou, která testovala lidi na koronavirus. Máte nyní informace, že se do testování zapojilo více praktiků?
Do PCR testů ne, z nich praktičtí lékaři nemají benefit. Antigenní testy se účtují pojišťovnám, jenom v našem výběžku vím o dalších dvou ordinacích, které testy provádějí.

Na testování není nic těžkého

V Německu mohou testovat všechny ordinace praktického lékaře. Je to podle vás efektivnější než testování pod nemocnicemi nebo ve speciálních odběrových místech?
Antigenní testy v Německu dělají i nezdravotničtí pracovníci, například větším firmám se vyplatí zaškolit vlastní zaměstnance. PCR testy jsou odebráním vzorku sliznice z nosohltanu, jeho uložení do transportního media (zkumavka s tekutinou, pozn. red.) a transport do laboratoře. Nic jiného to není.

Čím si tedy vysvětlujete, že podobný systém není ani v Česku, když na tom nic složitého není?
To netuším.

Vidíte vy osobně ještě nějaký zásadní rozdíl v přístupu české a německého zdravotnictví vůči koronaviru, ať už z hlediska testování či očkování?
Nemyslím si, že se český a německý přístup zásadně liší.

Měsíc očkování v Česku. Spustil se registrační systém, kampaň stále není

V České republice je nyní největším tématem očkování proti koronaviru. Mluví se také o pomoci ze strany praktických lékařů. Kolik telefonátů s dotazy k očkování denně vyřizujete?
Telefonátů vyřizujeme strašně moc. Dovolat se k nám do ordinace, obzvláště třeba v pondělí, vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Většinou jsme neustále obsazení. Za čtyři hodiny máme přes 30 telefonátů jenom ohledně očkování.

Kolik telefonátů k dotazům o očkování nebo koronaviru musíte vyřizovat?
Za čtyři hodiny vyřídíme kolem stovky telefonátů. Protože máme hodně registrovaných pacientů, museli jsme už před třemi roky zřídit recepci. 

A pondělky jsou v tomto ohledu o něco horší?
Pondělí je třeba v tomto ohledu velmi specifické. Telefon neustále zvoní a my na něm ani nemůžeme sami navolit číslo. A to i přesto, že jsme zřídili speciální covidovou linku, kterou všude uvádíme. Další telefonistku si nemůžeme dovolit, jednak proto, že na ni nyní nemáme v ordinaci místo, jednak proto, že pacienty osobně nezná.

Snažíme se udržet nepozměněný chod ordinace, ostatní nemoci nevymizely. Lidé mají i nadále angíny, infarkty, rakoviny a mrtvice. To koronavirus nezastavil. Snažíme se dělat i běžnou práci jako minulé roky, do toho máme odběrové místo a k tomu všemu lidé volají, ptají se na očkování, testování a na další věci ke koronaviru. Blázinec.

Kvalita péče nesmí upadat

Jak moc náročné to je? Řešit na jedné straně v dnešní době koronavirus, na druhé právě další nemoci?
Snažíme se, aby i během pandemie kvalita naší péče neupadala. A to náročné je. Máme výborný kolektiv lékařů a sester, právě dobré vztahy v kolektivu nám všem velmi pomáhají.

Jaké jiné nejčastější nemoci řešíte?
Necovidové respirační infekty, bolesti zad, pravidelné prohlídky diabetiků.

Vím, že právě kvůli koronaviru praktici omezovali svou činnost a spíše chtěli, aby jim lidé volali a řešili své problémy primárně po telefonu. Bojovali jste i s tímto, že k vám třeba chodili lidé, i když neměli?
To jsme našim pacientům ani neříkali, naše ordinace běžela normálně. Většina lidí situaci pochopila a chová se zodpovědně ke svému okolí. Stalo se nám i, že jsme měli pacienta, který měl být v karanténě, byl pozitivní na koronavirus a přišel do ordinace. S tím musíme žít, nemá cenu se ani rozčilovat.

Jak jste takovou situaci řešili?
Normálně jsme ho ošetřili. Byli jsme rádi, že ostatní pacienti nepanikařili. Dotyčný měl na sobě alespoň roušku. Musel jsem ho ošetřit, co jiného jsem měl dělat.

Jak se zatím díváte na postup v očkování proti koronaviru v Česku?
Očkování nikdy nebude efektivní, když ho bude provádět stát skrze očkovací centra. Kdyby ho převzali praktičtí lékaři, kteří lidi znají, vědí, o koho jde, všichni by se naočkovali během několika měsíců. Důležité je si uvědomit, že očkovací látky nelze koupit na volném trhu, jsou distribuovány státem.

Bývalý národní koordinátor Blahuta nicméně mluvil o zapojení praktických lékařů v očkovacích centrech. Vám to nepřijde jako dobré řešení?
Nejlepší by bylo, kdyby se očkovací centra decentralizovala. Máme kvalitní síť praktických lékařů, ani nemusejí očkovat všichni. V každém okrese se jistě najde dostatek ochotných lékařů, kteří pomohou očkovat i pacienty svých kolegů. Já bych si naočkoval své pacienty, případně pacienty kolegů, kteří by očkovat nechtěli. Vše bez nefunkční registrace, podobně jako při očkování na běžnou chřipku nebo FSME.

První oxfordské vakcíny dorazí v sobotu. Únorovou dodávku firma zdvojnásobí

Je to příjemnější i pro samotné pacienty, že je očkuje lékař, jehož znají i oni?
Určitě. Vezměte si, kdyby šlo o očkování jako každé jiné, například proti tetanu či chřipce. Co kdybychom očkovali úplně stejně, co by se změnilo? Nic! Prostě bychom zájemce naočkovali, nic by se nikam složitě neregistrovalo, nepsalo, vše by bylo jednodušší.

Někteří starší praktici poukazují na to, že přibylo administrativy i co se týče očkování. Tedy zjednodušeně řečeno, zatímco dříve stačilo člověka pouze naočkovat, nyní k tomu praktičtí lékaři musí vyplňovat několik papírů. Máte i vy takovou zkušenost?
Ano, mám. Byrokratických povinností je čím dál více. Například antigenní test je rychleji proveden než následně zadán do ISIN (Informační systém infekčních nemocí. Slouží k získávání epidemiologických údajů o výskytu pacientů s infekčními onemocněními, pozn. red.) a vykódován pojišťovnám.

Vy tedy osobně plánujete začít očkovat, až tu možnost praktičtí lékaři v Česku dostanou?
Samozřejmě. Já podnikám ve službách čili sloužím lidem a za to jsem honorován. Pokud lidé budou chtít očkovat, já je samozřejmě naočkuji. Od toho tady jsem. Pokud chtít nebudou, nebudu je nutit. Ať se každý rozhodne sám.

Naše životy už nebudou nikdy stejné

Všeobecná zdravotní pojišťovna odhadla, že praktici se budou moci zapojit do očkování přibližně v březnu, tedy až tady budou i jiné očkovací látky. S ohledem na praktiky se mluvilo o tom, že by nemohli očkovat například s vakcínou společností Pfizer a BioNTech, protože ta má být skladována v  minus 70 stupních.
Osobně si nemyslím, že by to pro praktické lékaře byl až tak velký problém. Ta vakcína minus 70 stupňů Celsia nepotřebuje neustále, před vlastní aplikací může být i ve vyšších teplotách. 

Podle hejtmana Grolicha vláda zakázala očkování u praktiků, Babiš to popřel

Představme si, že by bylo auto či dvě na jeden okres, které by nabralo očkovací látky. Praktik by měl vždy na každý den připraven seznam lidí, které by naočkoval. Očkovací látka by byla v ordinaci každý den například v devět, lidé by přišli přesně na čas, naočkovali by se a druhý ten by proběhlo to samé. To přece není těžké.

Za měsíc to bude rok, kdy se v České republice objevily první případy koronaviru. Podíváte-li se zpětně na to, co se všechno stalo, jak moc se za ty měsíce změnila práce praktického lékaře?
My se ve Šluknově hlavně snažíme, aby se nezměnila. Snažíme se dále udržet péči, kterou jsme nabízeli v době předkoronavirové. To je naše práce.

Dokážete sám odhadnout, kdy se vše vrátí zpět do normálu?
Myslím, že vše se už nikdy do normálu nevrátí. Naše životy už nikdy nebudou stejné jako před rokem 2020.

Autor:

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Rusové u Pokrovsku ztratili přes pět set tanků, tak přešli na taktiku wagnerovců

Premium

Více než osmnáct set kusů vojenské techniky už ztratilo Rusko při svém rok trvajícím tažení na ukrajinský Pokrovsk. Čísla západních OSINT analytiků ukazují, že Moskva má sice v opotřebovávací válce...

7. října 2024

Angelina Jolie prodává své vzácné staré ferrari. Trh s veterány stagnuje

Historické Ferrari 250 GT z roku 1958, které momentálně vlastní herečka Angelina Jolie, nabídne v Paříži ke koupi aukční síni Christie’s. Dražba je naplánovaná na 20. listopadu, odhadovaná cena činí...

7. října 2024

Izrael přitvrzuje. Rakety oplatil Hizballáhu obřím náletem, invaze je na spadnutí

Sledujeme online

Na 120 objektů Hizballáhu v Libanonu za pouhou hodinu zasáhlo izraelské letectvo. Hnutí zase na Izrael během pondělí vypálilo okolo 135 raket. Střelu země–země vyslanou z Jemenu se podařilo...

7. října 2024  19:37

Tajemné armády v nejstarší bitvě v Evropě? Archeologům pomohly šípy

Nejstarší zdokumentovaná bitva v Evropě dostala díky mnohaleté práci archeologů mnohem jasnější obrysy. Pomohl jim k tomu nález desítek hrotů šípů, které znepřátelené strany před 3 250 lety použili...

7. října 2024  19:19

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...