Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Bárta: Chystal jsem Hnutí vyvrhelů, teď chci předělat Věci veřejné

  17:05
Vít Bárta už ví, jak se bude bránit u odvolacího soudu proti podmínce za korupci. "Nabídka bezúročné půjčky údajně proto, aby si poslanci nezvedli poslanecké náhrady, je naprosté nepochopení toho, co jsem u soudu říkal," tvrdí Bárta. iDNES.cz odhalil své plány. Chystal Hnutí vyvrhelů, teď chce změnit tvář Věcí veřejných.

Vít Bárta už má připravenou obhajobu pro odvolací soud. A svou politickou budoucnost spojuje s tím, jestli se mu podaří předělat tvář Věcí veřejných. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rozhodl jste se, že zůstanete jen poslancem a v krajských volbách kandidovat nebudete. Jak dál vidíte svou politickou budoucnost?
Chci udělat tři věci. Otevřu v Plzni svou poslaneckou kancelář a dál vše, co budu chtít řešit s plzeňskými občany, budu zveřejňovat jak na svém webu, tak v plzeňských médiích. Druhá věc - změnil jsem způsob sponzoringu. Začal jsem podporovat sdružení, které bude bojovat proti podvodným praktikám řady českých firem. Třetí aktivita bude legislativní, navazující na občanský zákoník, kde si myslím, že pan Pospíšil spoustu věcí zanedbal.

Exministr spravedlnosti Pospíšil je váš oblíbený terč. Proč proti němu nekandidujete v krajských volbách v Plzni, jak jste o tom uvažoval (více o uvažované kandidatuře najdete zde)?
Když jsem řekl v Otázkách Václava Moravce, že chci bojovat s Romanem Jurečkem, tak mě trošku mrzí, že se posouvá Jiří Pospíšil na místo Romana Jurečka. Já jsem považoval za klíčové upozornit na to, že pan Pospíšil je v rukou kmotra, pana Jurečka, a myslím, že i slovy pana premiéra, že odchodem pana Pospíšila z vlády končí vliv pana Jurečka v Praze, se má slova naplnila. Jsem rád, že kvůli mě pan Jurečko vylezl ze své nory, ze své skrýše a začal se projevovat. A že se ukázalo, jakým způsobem se řídí plzeňská ODS.

Start Hnutí vyvrhelů odložil odchod Peake z Věcí veřejných

Ale proč nekandidujete? Nesehnal jste dost lidí na kandidátku, nebo proto, že stále neskončil soud s vámi, když jste dostal zatím nepravomocně podmínku za korupci (více o výsledku soudu první instance najdete zde)?
Řekl jsem, že chci bojovat proti kmotrovským praktikám v Plzeňském kraji. Předpokládal jsem, že založím sdružení s pracovním názvem Hnutí vyvrhelů, které by v Plzeňském kraji fungovalo mimo Věci veřejné.

A nenašlo se tedy dost lidí do Hnutí vyvrhelů?
V Hnutí vyvrhelů je jich dostatek a rád vás pozvu...

Takže to už opravdu existuje?
Neformálně. Nakonec jsme ho neinstitucionalizovali a hned vám povím proč. Karolína Peake odešla z Věcí veřejných a já už tehdy říkal, že mi velmi svým odchodem z VV zkomplikovala moje aktivity. Kdybych já v tu chvíli s Hnutím vyvrhelů cokoli činil, legitimizoval bych kroky Karolíny Peake a to jsem v žádném případě nechtěl.

Už víte, kdy budete mít odvolací soud?
Myslel jsem si, že to půjde výrazně rychleji. Je pravdou, že lze spíše očekávat, že to ještě nějakou dobu bude trvat.

Pokud byste u soudu uspěl, jak si představujete, chtěl byste se opět více politicky angažovat? A naopak, pokud prohrajete, odejdete úplně z politiky?
Jsem už poučen tím, že jsem před soudem také viděl jen dvě možnosti. Buď že soud uvěří panu Škárkovi, nebo že uvěří mně. To, že soud uvěří mně, že pan Škárka je podvodník, ale zároveň nabídka bezúročné půjčky bude pojmenována jako korupce, byla pro mě třetí cesta, kterou jsem neočekával. Takže u odvolacího soudu jsem už výrazně zdrženlivější, abych říkal, jaké jsou možnosti.

Chystám upgrade Věcí veřejných

Už víte, jak se budete u odvolacího soudu bránit?
Samozřejmě je několikastránkový dokument mého odvolání, kde celá řada argumentů je. Ale ten klíčový je stále stejný. Nabídka bezúročné půjčky údajně proto, aby si poslanci nezvedli poslanecké náhrady, je naprosté nepochopení toho, co jsem u soudu říkal. Spojování toho do jedné věty je nesmysl. Abych vám odpověděl na otázku, co udělám dál, tak dnes cílím na to, že mě koncem roku čeká ideová konference Věcí veřejných, kde jsem pověřen, abych představil upgrade programu Věcí veřejných, kde dojde ke značnému posunu Věcí veřejných. A s touto konferencí já budu spojovat své další politické angažmá.

Ale to už budete vědět, jak dopadl váš odvolací soud.
Dá se to předpokládat.

Ale vy máte ve stanovách něco o tom, že když je člověk pravomocně odsouzený, nemůže zastupovat Věci veřejné, nepletu-li se?
Předpokládám, že ano.

Stavíte sedm kandidátů do senátních voleb a VV kandidují v šesti krajích (více o kandidátech VV do voleb najdete zde). Dovedete si představit, že výsledkem těch voleb bude pro vás čistá nula, žádný senátor a žádný krajský zastupitel?
Pane redaktore, já musím říci, že z pozice toho, kdo sestavuje upgrade Věcí veřejných, považuji za nejcennější to, že Věci veřejné jsou stále živý organismus, do kterého stále nové osobnosti přicházejí. Vstup Simony Chytrové do VV, spolupráce v oblasti církevních restitucí s chartistkou Lenkou Procházkovou, která už zachránila svatovítskou katedrálu, spolupráce s Karlem Pražákem, to jsou stejně důležité věci jako vlastní kandidátky. Ještě to řeknu jinak. Když to vezmete tak, že jsme prošli dvěma tvrdými ataky koaličních partnerů s tím, že "tatínek od Jirky" dává nabídky našim poslancům a rozkládá náš poslanecký klub, což se stalo dvakrát...

Havránková odmítala dávat peníze bokem. Já první nic nechtěl

Tatínek od Jirky, aby všichni věděli, o kom je řeč, to je podle vás kdo?
Pan Jurečko samozřejmě. Když se podíváte, že strana LIDEM nestaví žádné kandidáty v krajích, žádného senátora, tak to, že se Věci veřejné přes všechny útoky staví do voleb, je úctyhodná snaha se nevzdát a dál bojovat.

Kolik hlasů vám podle vás ve volbách může přidat paní Havránková, která několik let urputně bojovala proti výstavbě dálnice D11?
To je přesně to, proti čemu Věci veřejné od začátku bojují. Vlivem kmotrů existuje stále přesvědčení, že se v zákulisí budou dělat velké peníze někomu do kapes a že vztah státu a občana nebude poctivý. Paní Havránková odmítala dávat bokem peníze lidem, kteří za ní chodili, za různá vyrovnání. Já jsem přišel po mnoha ministrech a férově jsem jí řekl, že po ní žádné peníze nechci, že žádné advokáty, kteří budou dělat zprostředkovatelské smlouvy, za ní posílat nebudu a že mi jde jen o férové vyrovnání mezi ní a státem. A najednou to šlo. Ze zlé paní Havránkové se stala hodná paní Havránková, se kterou jsme to vyrovnání rychle a v zásadě bez problémů uzavřeli.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Politolog: Volby rozhodne i procento. Vítěze určí strany na hraně

Nejnovější průzkum volebních preferencí agentury Kantar pro Českou televizi ukazuje podle politologa Josefa Mlejnka to,...

VIDEA TÝDNE: Zeman opustil nemocnici a sopka, která pustoší ostrov

Prezident Miloš Zeman opustil po osmi dnech Vojenskou nemocnici, kde byl na rekondičním pobytu. Sopka od základu mění...

Stanjura čeká neschválení rozpočtu a provizorium, Schillerová před tím varuje

„Velmi bych varovala před rozpočtovým provizoriem. Nejde ani o procenta výdajů, ale je tam zákaz čerpání těch...

Malostranský zápisník: S kým by šel dnes do koalice V. I. Lenin?

Premium Kdy se NKÚ přejmenuje na NOVP – Nejvyšší odkladiště vysloužilých politiků? Které komunisty stále děsí buržoa Babiš?...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...