Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Bárta: Chystal jsem Hnutí vyvrhelů, teď chci předělat Věci veřejné

  17:05
Vít Bárta už ví, jak se bude bránit u odvolacího soudu proti podmínce za korupci. "Nabídka bezúročné půjčky údajně proto, aby si poslanci nezvedli poslanecké náhrady, je naprosté nepochopení toho, co jsem u soudu říkal," tvrdí Bárta. iDNES.cz odhalil své plány. Chystal Hnutí vyvrhelů, teď chce změnit tvář Věcí veřejných.

Vít Bárta už má připravenou obhajobu pro odvolací soud. A svou politickou budoucnost spojuje s tím, jestli se mu podaří předělat tvář Věcí veřejných. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rozhodl jste se, že zůstanete jen poslancem a v krajských volbách kandidovat nebudete. Jak dál vidíte svou politickou budoucnost?
Chci udělat tři věci. Otevřu v Plzni svou poslaneckou kancelář a dál vše, co budu chtít řešit s plzeňskými občany, budu zveřejňovat jak na svém webu, tak v plzeňských médiích. Druhá věc - změnil jsem způsob sponzoringu. Začal jsem podporovat sdružení, které bude bojovat proti podvodným praktikám řady českých firem. Třetí aktivita bude legislativní, navazující na občanský zákoník, kde si myslím, že pan Pospíšil spoustu věcí zanedbal.

Exministr spravedlnosti Pospíšil je váš oblíbený terč. Proč proti němu nekandidujete v krajských volbách v Plzni, jak jste o tom uvažoval (více o uvažované kandidatuře najdete zde)?
Když jsem řekl v Otázkách Václava Moravce, že chci bojovat s Romanem Jurečkem, tak mě trošku mrzí, že se posouvá Jiří Pospíšil na místo Romana Jurečka. Já jsem považoval za klíčové upozornit na to, že pan Pospíšil je v rukou kmotra, pana Jurečka, a myslím, že i slovy pana premiéra, že odchodem pana Pospíšila z vlády končí vliv pana Jurečka v Praze, se má slova naplnila. Jsem rád, že kvůli mě pan Jurečko vylezl ze své nory, ze své skrýše a začal se projevovat. A že se ukázalo, jakým způsobem se řídí plzeňská ODS.

Start Hnutí vyvrhelů odložil odchod Peake z Věcí veřejných

Ale proč nekandidujete? Nesehnal jste dost lidí na kandidátku, nebo proto, že stále neskončil soud s vámi, když jste dostal zatím nepravomocně podmínku za korupci (více o výsledku soudu první instance najdete zde)?
Řekl jsem, že chci bojovat proti kmotrovským praktikám v Plzeňském kraji. Předpokládal jsem, že založím sdružení s pracovním názvem Hnutí vyvrhelů, které by v Plzeňském kraji fungovalo mimo Věci veřejné.

A nenašlo se tedy dost lidí do Hnutí vyvrhelů?
V Hnutí vyvrhelů je jich dostatek a rád vás pozvu...

Takže to už opravdu existuje?
Neformálně. Nakonec jsme ho neinstitucionalizovali a hned vám povím proč. Karolína Peake odešla z Věcí veřejných a já už tehdy říkal, že mi velmi svým odchodem z VV zkomplikovala moje aktivity. Kdybych já v tu chvíli s Hnutím vyvrhelů cokoli činil, legitimizoval bych kroky Karolíny Peake a to jsem v žádném případě nechtěl.

Už víte, kdy budete mít odvolací soud?
Myslel jsem si, že to půjde výrazně rychleji. Je pravdou, že lze spíše očekávat, že to ještě nějakou dobu bude trvat.

Pokud byste u soudu uspěl, jak si představujete, chtěl byste se opět více politicky angažovat? A naopak, pokud prohrajete, odejdete úplně z politiky?
Jsem už poučen tím, že jsem před soudem také viděl jen dvě možnosti. Buď že soud uvěří panu Škárkovi, nebo že uvěří mně. To, že soud uvěří mně, že pan Škárka je podvodník, ale zároveň nabídka bezúročné půjčky bude pojmenována jako korupce, byla pro mě třetí cesta, kterou jsem neočekával. Takže u odvolacího soudu jsem už výrazně zdrženlivější, abych říkal, jaké jsou možnosti.

Chystám upgrade Věcí veřejných

Už víte, jak se budete u odvolacího soudu bránit?
Samozřejmě je několikastránkový dokument mého odvolání, kde celá řada argumentů je. Ale ten klíčový je stále stejný. Nabídka bezúročné půjčky údajně proto, aby si poslanci nezvedli poslanecké náhrady, je naprosté nepochopení toho, co jsem u soudu říkal. Spojování toho do jedné věty je nesmysl. Abych vám odpověděl na otázku, co udělám dál, tak dnes cílím na to, že mě koncem roku čeká ideová konference Věcí veřejných, kde jsem pověřen, abych představil upgrade programu Věcí veřejných, kde dojde ke značnému posunu Věcí veřejných. A s touto konferencí já budu spojovat své další politické angažmá.

Ale to už budete vědět, jak dopadl váš odvolací soud.
Dá se to předpokládat.

Ale vy máte ve stanovách něco o tom, že když je člověk pravomocně odsouzený, nemůže zastupovat Věci veřejné, nepletu-li se?
Předpokládám, že ano.

Stavíte sedm kandidátů do senátních voleb a VV kandidují v šesti krajích (více o kandidátech VV do voleb najdete zde). Dovedete si představit, že výsledkem těch voleb bude pro vás čistá nula, žádný senátor a žádný krajský zastupitel?
Pane redaktore, já musím říci, že z pozice toho, kdo sestavuje upgrade Věcí veřejných, považuji za nejcennější to, že Věci veřejné jsou stále živý organismus, do kterého stále nové osobnosti přicházejí. Vstup Simony Chytrové do VV, spolupráce v oblasti církevních restitucí s chartistkou Lenkou Procházkovou, která už zachránila svatovítskou katedrálu, spolupráce s Karlem Pražákem, to jsou stejně důležité věci jako vlastní kandidátky. Ještě to řeknu jinak. Když to vezmete tak, že jsme prošli dvěma tvrdými ataky koaličních partnerů s tím, že "tatínek od Jirky" dává nabídky našim poslancům a rozkládá náš poslanecký klub, což se stalo dvakrát...

Havránková odmítala dávat peníze bokem. Já první nic nechtěl

Tatínek od Jirky, aby všichni věděli, o kom je řeč, to je podle vás kdo?
Pan Jurečko samozřejmě. Když se podíváte, že strana LIDEM nestaví žádné kandidáty v krajích, žádného senátora, tak to, že se Věci veřejné přes všechny útoky staví do voleb, je úctyhodná snaha se nevzdát a dál bojovat.

Kolik hlasů vám podle vás ve volbách může přidat paní Havránková, která několik let urputně bojovala proti výstavbě dálnice D11?
To je přesně to, proti čemu Věci veřejné od začátku bojují. Vlivem kmotrů existuje stále přesvědčení, že se v zákulisí budou dělat velké peníze někomu do kapes a že vztah státu a občana nebude poctivý. Paní Havránková odmítala dávat bokem peníze lidem, kteří za ní chodili, za různá vyrovnání. Já jsem přišel po mnoha ministrech a férově jsem jí řekl, že po ní žádné peníze nechci, že žádné advokáty, kteří budou dělat zprostředkovatelské smlouvy, za ní posílat nebudu a že mi jde jen o férové vyrovnání mezi ní a státem. A najednou to šlo. Ze zlé paní Havránkové se stala hodná paní Havránková, se kterou jsme to vyrovnání rychle a v zásadě bez problémů uzavřeli.

Havlíček v Rozstřelu: Zavedeme plošné testování pro všechny zaměstnance zdarma

  • Nejčtenější

Vláda zakáže pohyb mezi okresy, zavře školy a také významnou část obchodů

Vláda zakáže lidem pohyb mezi okresy a zcela zavře školy. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš. Na...

Vláda zavírá školy i další obchody, omezí pohyb mezi okresy, nasadí vojáky

Nový nouzový stav až do 28. března schválila vláda. Uzavřela školy a zredukovala otevřené obchody. Omezila také od...

Respirátory či dvě roušky povinně od čtvrtka. Odbory chtějí lockdown

Vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory či dvě chirurgické roušky položené na sobě od půlnoci ze středy na...

Vláda žádá nouzový stav do konce března, řeší lockdown jako před rokem

Vláda požádá Sněmovnu, ať zruší usnesení o konci nouzového stavu 27. února a ať ho prodlouží do konce března. iDNES.cz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé by se dočasně měli pohybovat jen v katastru obce, řekl Hamáček

Rozhodnutí o nouzovém stavu mají znovu v rukou poslanci. „Bez nouzového stavu neomezíme pohyb,“ řekl poslancům ministr...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

ČSSD navrhne uzavřít některé podniky. Politický marketing, míní Havlíček

Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření méně důležitých podniků, a to do zavedení...

Ministryně Maláčová a Schillerová se na sítích poškorpily kvůli izolačce

Ministryně práce Jana Maláčová se kvůli Sněmovnou neschválenému bonusu pro občany v karanténě střetla na Twitteru s...

Končí Důl ČSA. Horníci symbolicky vyvezli poslední vozík černého uhlí

V sobotu ráno horníci vyvezli symbolický poslední vozík černého uhlí z karvinského Dolu ČSA. Jeho provoz končí pár dní...

Už jen lže, ohradila se opozice, které Babiš vytkl, že nepřichází s návrhy

Opozice se ohradila proti tvrzením premiéra Andreje Babiše, který jí v pátek po jednání vlády vytkl, že nepřichází s...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...