Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Schwarzenberg: Jsem větší flegmatik. Prezident se nesmí lehce rozzuřit

  9:16
Jsem větší flegmatik než Miloš Zeman, prezident nemá být někdo, kdo se lehce rozzuří, říká Karel Schwarzenberg o volbě prezidenta a proč by byl lepší hlavou státu než Zeman. "Nevýhoda mého života je, že nejsem schopen někoho nenávidět," odvětil v rozhovoru pro iDNES.cz Schwarzenberg na otázku, zda neměl být v kampani útočnější tak jako jeho soupeř.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg | foto:  Petr Topič, MAFRA

Je nějaká vlastnost, kterou obdivujete u vašeho protikandidáta Miloše Zemana a chtěl byste ji také mít?
Bohorovnost.

Proč si myslíte, že byste byl lepší prezident než on?
Myslím, že jsem na to díky mému životu více připraven než Miloš Zeman. Já bych zdvořile řekl, že bych byl lepší prezident díky tomu, že jsem větší flegmatik. Myslím, že není dobré, když je prezidentem člověk, který se lehce rozzuří.

Rozhovor s Milošem Zemanem

Já jsem si, na rozdíl od jiných, nenakradl nikdy ani korunu

Když se ve Sněmovně hlasovalo o nedůvěře vládě, distancoval jste se od amnestie prezidenta Klause, kterou podepsal i premiér Nečas, a opustil jste jednání. Neuvažoval jste o tom, že jste měl nejpozději v té chvíli opustit vládu, aby váš distanc od amnestie byl věrohodný?
Udělal jsem to, poněvadž jsme nebyli premiérem informováni a máme za to nést odpovědnost. O demisi jsem neuvažoval, to nemá smysl.

Prvním úkolem prezidenta bude stmelit rozdělenou společnost

Ať už vyhrajete vy, nebo pan Zeman, neprohráli už v této chvíli všichni, protože se prezidentská kampaň až příliš vyhrotila?
Já jsem už několikrát řekl, ať už bude prezidentem kdokoli, bude jeho úkolem společnost zase stmelit. Společnost už byla rozdělená před tím, když se na různé diskuse v parlamentu a jinde podívám. To mně dělalo starosti v průběhu posledního roku, že se blížíme k maďarskému stavu, kdy už politické tábory nejsou schopny spolu komunikovat.

Debata prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga na Českém rozhlase

Nenahrál jste tak trochu "zadarmo" minulý týden v kampani při debatě v televizi panu Zemanovi, když jste řekl, že poválečné dekrety už neplatí, až dodatečně toto své vyjádření korigoval, a sám jste tak umožnil, aby se poválečné vysídlení Němců stalo tématem v kampani při výběru prezidenta v roce 2013, i když je to tak stará věc?
Máte pravdu, že to je prastará věc. Možná že to byla chyba, nicméně jsme k tomu tématu v diskusi dospěli a já jsem řekl svůj názor.

Jak byste jednoduše uklidnil ty voliče z bývalých Sudet, které se teď snaží všechny posbírat váš soupeř?
Tím, že právní stav je neměnný. Není možné po sedmdesáti letech ho měnit. Máme to všemi smlouvami pojištěné. Nechal jsem to na ministerstvu zahraničí několikrát přezkoumat, například když chtěl pan prezident českou výjimku před podpisem Lisabonské smlouvy, jestli je to opravdu nutné, nebo ne.

Fischera se hluboce dotklo, že jsem ho porazil

Právě v některých částech bývalých Sudet, v Ústeckém a Karlovarském kraji, měl silnější podporu než jinde Jan Fischer, který vypadl v prvním kole. Čekal jste, že v podstatě podpoří vašeho soupeře, když ještě před volbou mluvil zcela opačně, ve váš prospěch?
Čekal jsem to. Myslím, že to bylo od začátku jasné. To, že jsem ho porazil, se ho hluboce dotklo. Myslím, že to byl jeden z hlavních důvodů. Vyčítal mi také věci, které se staly a na kterých jsem neměl nejmenší vinu, například některé plakáty, které se objevily proti němu.

V kampani proti vám vytáhli vaši odpůrci dokonce i otce vaší ženy a manželka prezidenta Václava Klause prohlásila, že by nechtěla, aby na Hradě byla první dáma, která neumí česky. Čekal jste, že kampaň klesne až na tak nízkou úroveň?
Bohužel ano, počítal jsem s tím, že k tomu dojde.

Neměl jste být v kampani také útočnější?
Možná. Víte, že Zeman říkal, že starýho psa novým kouskům nenaučíš. Velká nevýhoda mého života je, že nejsem schopen někoho nenávidět. To je velká slabost charakteru, přiznávám. Nejsem schopen nenávidět lidi, dokonce ani ty, kteří mi ublížili.

Kdyby zelení ukázali soudržnost, zůstal bych jim věrný

Prošel jste po roce 1989 více stranami. Ve vládě Mirka Topolánka jste byl ministrem za zelené, pak jste je ale poslal k vodě a založil s Miroslavem Kalouskem TOP 09. Nehodil jste zelené až příliš lehce přes palubu?
Byl jsem pouze členem ODA a teď TOP 09. Svého času jsem kandidoval do Senátu za pomoci "uhelných skladů" (již neexistující Unie svobody - pozn. redakce). Kdyby zelení prokázali jistou soudržnost a drželi by pohromadě, tak bych jim zůstal věrný. Mě štvaly ty hrozné spory mezi nimi. Tak beznadějně se mezi sebou poprali, že to bylo smutné.

Prezidentský kandidát, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při rozhovoru pro iDNES.cz

Není přece jen trochu velký rozdíl mezi zelenými a TOP 09? Zelení jsou určitě o dost liberálnější stranou než konzervativní TOP 09.
Není tak velký. Řeknu vám pravdivou historku. Když vznikli zelení a najednou se objevili na německé politické scéně začátkem sedmdesátých let, tak můj otec, který byl mnohem konzervativnější než já, ale byl zvídavý, si pročetl jejich program a pak mi řekl: Kdyby v tom nebylo tolik neomarxistických blábolů, tak je to přesně to, co jsme vždycky říkali. Obrana přírody, ochrana krajiny, to všechno nám vždy bylo velmi blízké. Takže někteří zelení jsou mi dodnes docela blízcí. Řekl jsem si ale, že jsem už dost starý a nemůžu čekat, až se ta strana zase stmelí.

V Topolánkově vládě jste jednu dobu řekl, že z vlády půjdete vy, nebo Jiří Čunek. Ale když jste si zadal audit Čunkových financí u společnosti Kroll a dostal výsledek, zůstali jste oba. Neměl jste v té době špatný pocit z toho, že jste tak úplně nedodržel slovo?
To byla moje porážka, to se přiznávám, opravdu velká porážka. Já jsem doufal, že výsledek auditu bude A, nebo B, ale oni řekli, že nemohou povědět, že se něčím provinil, ani nemohou říci, že je nevinný. To byl nejhorší výsledek, který jsem opravdu nečekal. 

Pokud budete zvolen prezidentem, jaký bude váš další vztah k TOP 09? Doporučíte, kdo by měl stranu vést místo vás?
Ne. To musí udělat ta strana beze mě. V okamžiku, kdy bych byl zvolen, musí všechny stranické vazby přestat.

Kalousek je šikovný politik, nevěřím blábolům, jak si nakradl

Myslíte, že by současný první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek byl dobrým předsedou?
On je velmi šikovný politik. Je kromobyčejně neoblíbený. Podle mého názoru až neprávem. Vytvořil se z něj netvor, který není. Jenom když se podívám, jak skromně žije, tak různým blábolům, jak si nakradl, nevěřím. Má jako každý své stinné stránky, ale je velice zdatný politik. Uvidíme, k čemu se sněm TOP 09 rozhoupe.

Ve vaší kampani bylo upozaděno, že jste předsedou vládní strany a Kalousek byl v posledních dnech také vidět méně než obvykle. To bylo vaše rozhodnutí nebo vašich poradců?
Vůbec ne. Vystupuje méně, protože rozpočtovou debatu máme za sebou. Když se řešily reformy a rozpočet, tak jsem mu pole naprosto přenechal. Teď je to něco jiného. A nejde o vládní politiku, je to volba prezidenta.

Jde o to, jestli jste ho trochu "neschovali", aby nedráždil levicovější voliče?
Ne, on dráždí i některé pravicové. Neschovali, já jsem ho o to ani nikdy nepožádal.

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg při rozhovoru pro iDNES.cz

Usiloval byste jako prezident republiky o posílení pravomocí hlavy státu?
Myslím, že to není reálné, tak bych se tím moc nezabýval. Co by mě zajímalo, je celková revize ústavy.

Vy jste zmínil, že by se vám líbil většinový systém do Sněmovny...
... a poměrný do Senátu. Nemohl bych to sám prosadit, ale mohl bych oslovovat strany, jak by se na to dívaly. Abychom měli solidní vládní většiny, ne 101 a podobně nebo koaliční slepence, takže já bych pro to byl.

Přítomnost prezidenta na vládě má být něco mimořádného

Váš soupeř Miloš Zeman říká, že by častěji chodil na jednání vlády i do parlamentu, vy nikoli. Proč?
Není to u nás zvykem. Přítomnost prezidenta na jednání vlády má býti vždycky něco mimořádného, což by také mělo mít odpovídající výsledek. Když se tam objeví příliš často, tak to ztrácí tu mimořádnost. Vystoupení prezidenta bych přirovnal k tomu, jako kdysi byly válečné lodi, které měly děla. A každý věděl, že ta děla na těch lodích vydrží jen tolik a tolik ran a pak se ta loď musí stáhnout. Takže já bych tam někdy šel, ale kdyby šlo o opravdu zásadní věci. Kromě samozřejmě zdvořilostní návštěvy teď na začátku, kdybych se stal prezidentem, kdy bych navštívil Sněmovnu, Senát i vládu.

Mělo by být o přijetí eura v Česku v budoucnu vypsáno referendum?
Ne. Když se někdo k něčemu zavázal, ať je to stát, nebo soukromník, tak by to měl dodržet a ne říkat: já dodržuji svůj slib, jenom když... Malý stát si musí udržet naprostou věrohodnost a spolehlivost. Velmoci se někdy mohou pohybovat volněji, ale to je něco jiného.

Koho byste si s sebou vzal na Hrad jako nejbližší spolupracovníky?
Jména vám ještě teď neřeknu, uvažuji už velice konkrétně, ale nebylo by to z politické sféry, spíše z úřednické sféry.

Přepálená kampaň? Ne, rozhoupala se občanská společnost

 Zaznamenal jsem už od více lidí názor, že kampaň ve váš prospěch je tak masivní, že je to až otrávilo. Nebojíte se, že kampaň, třeba na sociálních sítích či různé výzvy osobností, je už trochu přepálená a může některé lidi odradit, nebo je dokonce vést k tomu, že najust podpoří soupeře?
To je možné. Jenomže nesmíte zapomenout, že ta velká kampaň na sociálních sítích je daná tím, že se rozhoupala občanská společnost. Nejsem schopný sám ovlivnit to, že vznikají různé výzvy třeba lékařů, umělců. O spoustě iniciativ, které vznikly na Facebooku, jsem nevěděl ani já, ani volební tým.

Prezidentští kandidáti Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman během televizní debaty před druhým kolem volby.

Co podle vás rozhodne o výsledku prezidentské volby?
Bude to velice těsné. Bude trošku záviset na tom, kde a kolik procent lidí půjde k volbám. To bude klíčová otázka. A bude záviset na tom, kolik lidí se cítí čistě stranicky zavázáno doporučeními. Přitom je mi jasné, že velká část levicových voličů mě nebude volit a že část ODS mě ještě méně snáší.

Podle sázkových kanceláří jste byl původně favoritem druhého kola vy, teď bookmakeři favorizují Zemana. Jak to vidíte vy, cítíte se jako favorit?
Miloš Zeman má výhodu, že se pro něj jasně vyslovila KSČM. To je disciplinovaný pluk, který jde k volbám, když dostane příkaz od stranického vedení. Moji voliči jsou méně disciplinovaní. Záleží na tom, jestli se rozhoupou, nebo si řeknou, mně už ta kampaň jde na nervy.

Herec Svěrák mě bude trénovat. Vím, že musím vylepšit řeč

Dovolte jednu méně vážnou otázku. Sám připouštíte, že žbrbláte, a někteří lidé říkají, že vám není moc rozumět. Zkusíte s tím něco udělat? Viděl jste britský oscarový film Králova řeč, kde si budoucí král našel učitele řeči?
Ano, král Jiří, který koktal, měl učitele řeči, který mu velice pomohl. Zdeněk Svěrák, zkušený herec, mi řekl, že mě bude trénovat. Vím, že to musím vylepšit.

Pokud vám to v pátek a v sobotu nevyjde, jak bude vypadat vaše další působení v české politice? Zůstal byste ve vládě až do voleb?
Zůstal bych na ministerstvu zahraničí.

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud máte baráček z 80. let, bude vás to stát statisíce, varuje ANO

K odmítnutí momentální podoby evropského plánu na snížení energetické náročnosti budov do deseti let vyzvalo vládu...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Rusko své vojáky v Podněstří do bojů na Ukrajině nenasadí, míní čeští diplomaté

Nasazení ruských vojáků v Podněstří do bojů na Ukrajině nebo napadení Moldavska není pravděpodobné, míní bývalý český...

KOMENTÁŘ: Vlajky české i nečeské. Umlčovat debatu se dříve či později vymstí

Premium Malá „bitva o Národní muzeum“ poukázala na jeden problém: část české veřejnosti nelibě nese už více než roční...

Seznam drog se rozšíří, míří na něj deriváty konopí HHC. Kupují se v automatech

Od července se rozšíří seznam návykových látek, ministerstvo zdravotnictví na něj umístí hexahydrokannabinol (HHC)....

Česko dá neziskovkám pro pomoc Ukrajině 100 milionů, oznámil Lipavský

Ministr Jan Lipavský poděkoval představitelům českých nevládních organizací, které na Ukrajině pomáhají zvládat dopady...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...