Zeman: Já jsem si, na rozdíl od jiných, nenakradl nikdy ani korunu

  1:30aktualizováno  1:30
Můj styl byl vždy jiný než styl Václava Klause, tvrdí kandidát na Hrad Miloš Zeman. "Lišili jsme se v názoru na čisté a špinavé peníze a samozřejmě v názoru na Evropskou unii," řekl Zeman v rozhovoru pro iDNES.cz. Zdůraznil, že se nikdy osobně jako politik neobohatil. "Já jsem si, na rozdíl od jiných, nenakradl nikdy ani korunu," prohlásil Zeman.

Je nějaká vlastnost, kterou obdivujete na svém soupeři Karlu Schwarzenbergovi, a chtěl byste ji mít?
Na svých protivnících zpravidla obdivujete názory nebo vlastnosti, které máte vy sám. Oceňuji na panu Schwarzenbergovi smysl pro humor a neskromně předpokládám, že smysl pro humor mám i já.

Jaké vlastnosti by podle vás měl mít prezident?
Víte, protože prezident je politická funkce, tak by jeho vlastnosti měly být politické, a to konkrétně tři. Měl by přispět k tomu, aby se politici dokázali dohodnout, aby tuto dohodu také dokázali uzavřít a aby ji také dokázali dodržet. To je nejdůležitější vlastnost politika obecně a prezidenta zvlášť.

Řadil byste mezi ty potřebné vlastnosti hlavy státu třeba také slušnost, moudrost a diplomatické schopnosti?
O slušnosti mluví často ten, kdo sám slušný není. Pokud jde o moudrost, to musí posoudit druzí. Člověk, který říká, že je moudrý, je velmi často blbec, pane redaktore. Pokud jde o diplomatické schopnosti, prošel jsem funkcí předsedy parlamentu i předsedy vlády. Byl jsem nucen jednat s celou řadou zahraničních delegací. Zatím si na nedostatek mých diplomatických schopností téměř nikdo nestěžoval.

Jak bude vypadat závěr vaší prezidentské kampaně?
Bude naprosto stejný jako její předchozí průběh, protože je nesmyslné předpokládat, že v posledních čtyřech dnech řekneme něco, co jsme neříkali před tím. Protože jsme-li o oprávněnosti svých názorů přesvědčeni, máme je říkat ne až v posledních čtyřech dnech, ale dávno předtím.

Nejde o voliče Jiřího Dienstbiera, ale o voliče ČSSD

Na výsledek bude mít vliv, co udělají voliči Jana Fischera a Jiřího Dienstbiera. ČSSD i pan Dienstbier už něco k druhému kolu volby řekli, pan Fischer, ale ani pan Vladimír Franz se zatím jasně nevyjádřili (rozhovor se konal v pondělí po 14. hodině, pozn. red.). Kontaktoval vás někdo z nich nebo kontaktoval jste vy některého z nich, jaké dají doporučení?
Pokud v této kanceláři došlo k některým schůzkám, byly to schůzky z iniciativy druhé strany a já nemám oprávnění mluvit za tuto druhou stranu. Nicméně jak pan Fischer, tak pan Franz byli nezávislí kandidáti. Pan Dienstbier nebyl nezávislý kandidát, byl kandidát nominovaný sociální demokracií, a jak víte, předsednictvo sociální demokracie mi jednomyslně ve druhém kole vyjádřilo svoji podporu. Takže v tomto případě na rozdíl od pana Fischera a pana Franze se nejedná o voliče Jiřího Dienstbiera, ale o voliče sociální demokracie.

Miloš Zeman při on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz (21. ledna 2013)

Zastáváte názor, že, cituji vás - prezidentem může být jen člověk, který žil celý život v zemi, nasákl myšlením země a neodcizil se jí. Domníváte se, že takoví lidé jako režisér Miloš Forman, spisovatel Milan Kundera nebo dřív Jan Amos Komenský nejsou nebo nebyli dobří Češi?
Mluvíte o lidech jiné profese, než je profese politika. Já samozřejmě chápu, že když je někdo ve své zemi perzekvován, když je mu upíráno právo natáčet filmy nebo podobně, že emigruje. Tomu rozumím. Ale položte si velmi jednoduchou otázku. Až na naprosto kritické situace, jako byla situace Willyho Brandta v norském exilu, politik, který nežije ve své zemi a žije v zahraničí, nemá reálnou možnost českou politiku příliš ovlivňovat.

Kdyby chtěl někdo zrádcům vracet majetek, dekrety by vzplály

Přečtu vám jeden citát. "Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé, a byl jsem za to mnohokrát kritizován. Přesto jsem měl tu odvahu to říct, prostě proto, že je to pravda." Víte, kdo to řekl?
No samozřejmě, že jsem to řekl já. A pokračoval jsem - Benešovy dekrety jsou vyhaslé, protože byly konzumovány, to znamená byly vyvlastněny majetky zrádců a kolaborantů. Byl v souladu s článkem 13 Postupimské dohody proveden odsun sudetských Němců, mimochodem nikoli na základě kolektivní viny, jak se domnívá pan Schwarzenberg, protože z odsunu byli vyňati antifašisté. Byl v této souvislosti také přijat známý zákon, kterému se říká "lex Schwarzenberg". Čili tyto dekrety byly naplněny, zůstávají součástí našeho právního řádu, ale samozřejmě jsou vyhaslé až do doby, kdyby náhodou někdo chtěl těm zrádcům a kolaborantům majetek vracet. V tomto případě by dekrety opět vzplály.

Karel Schwarzenberg ale korigoval své původní vyjádření s tím, že se vyjádřil nepřesně a jeho názor je v podstatě totožný jako váš. Je stejný, jako je to uvedeno i v Česko-německé deklaraci...
Naprosto ne. Pan Schwarzenberg prohlásil, že Benešovy dekrety jsou ostuda. Pan Schwarzenberg nemluvil pravdu, když řekl, že nikdy nepoužil jméno Edvarda Beneše v souvislosti s haagským tribunálem. A ukázalo se, že jemně řečeno nemluvil pravdu. To, že se nyní trapně pokouší dostat do podobné polohy jako já, je pouze neumětelský pokus.

Schwarzenberg se vydává za oponenta Václava Klause

Nechme to už stranou. Vy se snažíte lidem říci, že jejich rozhodování je mezi protivládním kandidátem a mezi kandidátem, kterého podporují vládní strany. Řada lidí ale může tu volbu vnímat také tak, že jde o to, zda bude pokračovat styl, který nastavil Václav Klaus, a domnívají se, že byste v něm pokračoval, protože jste spolu stvořili opoziční smlouvu. Neobáváte se, že když se na volbu lidé podívají takto, odmítnou styl Václava Klause a s ním i vás?
Tak můj styl byl vždy jiný než Václava Klause. Já bych vzhledem k vaší neinformovanosti připomněl několik evidentních faktů. Byl jsem zásadním odpůrcem Václava Klause ve věci kupónové privatizace, kterou on prosazoval a já označil za podvod století. Na rozdíl od Václava Klause, který řekl veřejně, že potřebujeme více Viktorů Kožených, já jsem řekl, že nepotřebujeme žádného Koženého, že potřebujeme více Baťů. Lišili jsme se v názoru na čisté a špinavé peníze a samozřejmě se lišíme i v názoru na Evropskou unii. Pan Schwarzenberg, který se teď vydává za oponenta Václava Klause, v té době, kdy o něco šlo, mlčel. Držel ústa. Když hřmělo, tak mlčel. A teď mluví. Pokud jde o vaši druhou otázku, já se nesnažím voličům říkat, že Karel Schwarzenberg je spojen s touto vládou a že je vládním kandidátem, to znamená kandidátem ODS a TOP 09, protože jen extrémně blbý volič by už toto nevěděl. A já myslím, že nemám blbé voliče.

Když měl pan Schwarzenberg jmenovat jednu věc, kterou považuje za kostlivce z doby opoziční smlouvy, tak uvedl Mosteckou uhelnou společnost. Necítíte se za její privatizaci spoluodpovědný, protože jste za vaší vlády prodávali necelých 50 procent za 650 milionů korun?
Připomeňme si, co je to privatizace. Je to převod vlastnictví ze státních do soukromých rukou. Soukromým vlastníkem se stává vlastník tehdy, má-li v dané společnosti většinový podíl. To skutečně proběhlo za vlády Josefa Tošovského. Za mé vlády neprobíhala žádná privatizace, ale pouze prodej zbytkových, tedy menšinových akcií Mostecké uhelné. Tyto akcie měly na burze určitou cenu, vláda tehdy získala bonus 30 procent proti tržní kurzovní ceně. A dokonce váš deník Mladá fronta DNES, kdybyste si to náhodou pamatovali, tehdy napsal komentář, kterým říkal, že vládě se podařilo dosáhnout neskutečně vysoké ceny, třicet procent nad burzovní cenou, tedy 650 milionů. Já odpovídám například za privatizaci Transgasu, což bylo 130 miliard korun, a pokud pan Schwarzenberg žvatlal cosi o tom, že proběhla za mé vlády privatizace Becherovky, tak už skutečně neví, o čem mluví, protože privatizace Becherovky proběhla za vlády Václava Klause těsným hlasováním, prošlo to o jeden hlas a byl to hlas dnešního podporovatele Karla Schwarzenberga a ten se jmenuje Jan Ruml.

Když pomineme slovo privatizace, zodpovědný za podezření, že MUS byla koupena za vlastní peníze, se necítíte?
Samozřejmě že ne, a ať je odpovědný ten, kdo toto případně zavinil, protože vyšetřování ještě neskončilo. Já vám odpovídám dvěma naprosto jasnými body. Ti, kdo říkají, že za mé vlády proběhla privatizace MUS, prostě nevědí, co je privatizace. A doufám, že alespoň vám jsem to vysvětlil. A jestliže v souladu s tehdejším hodnocením Mladé fronty tvrdím, že proti tržní ceně menšinových akcií jsme získali třicetiprocentní bonus, tak to samozřejmě pokládám za úspěch.

Mostecká uhelná? Na to se ptejte Stanislava Grosse

Policejní vyšetřovatelé ale vyslýchali členy vaší vlády a jistě jste zaznamenal takovou věc, že později investoři poslali 170 milionů korun na gibraltarské konto Pavla Musely a od něj peníze plynuly na kyperské účty, ke kterým měli přístup lidé z ČSSD a ti byli blízcí minimálně  Stanislavu Grossovi. O toku těchto peněz a o tom, kdo je za to odpovědný, jste informován?
Samozřejmě že ne a velmi vám doporučuji, chcete-li být objektivní a profesionální novinář, abyste se na to zeptal Stanislava Grosse.

Miloš Zeman a Stanislav Gross při sjezdu ČSSD v Brně. (25. března 2005)

Miloš Zeman a Stanislav Gross při sjezdu ČSSD v Brně v březnu 2005

S vámi osobně to nemá nic společného? A pokud by tam padla provize, která by nebyla čistá, tak odpovědnost dáváte jen panu Grossovi?
Kdyby ta provize byla určena pro mě, tak bych samozřejmě okamžitě rezignoval na jakékoliv politické funkce. Ale já jsem si, na rozdíl od jiných, nenakradl nikdy ani korunu a nechodil jsem s krabicí od vína, kde bylo sedm milionů. Čili zeptejte se na to Stanislava Grosse.

Do doby vaší vlády spadá také rozhodnutí o elektronických knížkách IZIP. Projekt firmy, jež patřila tehdejším dvěma poslancům ODS, se po více než 10 letech jeví jako účelový a pro české zdravotnictví bezcenný. Měl jste možnost jej už tehdy shodit ze stolu?
Elektronické zdravotní knížky jsou odbornou záležitostí, která patří do kompetence ministra zdravotnictví. Kdybyste očekávala, paní redaktorko, jak vše včetně tohoto bude rozhodovat premiér, tak byste v podstatě nepotřebovala žádné ministry včetně ministra zdravotnictví. Já nejsem odborník, nedokážu posoudit, zda elektronické zdravotní knížky byly užitečný, či neužitečný projekt. Se zpětnou platností mohou pouze říci, že trvá-li nějaký projekt 10 let, byly-li na něj vynaloženy necelé 2 miliardy korun a tento projekt se odpískal, tak se zpětným pohledem se jako laik mohu domnívat, že tento projekt byl neúspěšný.

Viděl jste video, které o vás zveřejnil Jan Urban?
Musím se přiznat, že ne. Stejně jako desítky dalších videí, které fandí tomu či onomu kandidátovi, protože já se v posledních čtyřech dnech soustřeďuji na studium nikoliv Jana Urbana, ale Karla Schwarzenberga. Až Jan Urban bude jednou, nedej bůh, kandidovat na prezidenta, tak si přehraji jeho video.

To znamená, že pokud vyjmenoval část kauz za vaší vlády a pak v závěru řekl familiární "A pokud to není pravda, tak mě, Milošku, žaluj", zůstane jeho apel nevyslyšen?
Znovu opakuji, že vzhledem k nedostatku času a k neúctě k Janu Urbanovi, zastánci společnosti Diag Human, která se přes pana Šťávu snaží český stát připravit o miliardy korun, bych považoval za plýtvání svým časem těsně před koncem prezidentské kampaně věnovat se nějakému videu.

Vzdal bych se práva vyhlašovat amnestii nebo udělovat milosti

Usiloval byste jako příští prezident o posílení pravomocí hlavy státu?
Ne, protože se domnívám, že prezident má takové kompetence, jaké získá nikoli formální, ale především svojí neformální autoritou. A už jsem několikrát řekl, že bych se některých svých kompetencí naopak dobrovolně vzdal. Například kompetence vyhlašovat amnestii nebo udělovat milosti.

Prezidentští kandidáti Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman během televizní debaty

Prezidentští kandidáti Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman během televizní debaty před druhým kolem volby

Zároveň jste řekl, že byste chodil častěji na jednání vlády. To aby z vás měl příští premiér strach, že ho budete chtít úkolovat...
Ale já jsem nikdy neřekl, že bych úkoloval vládu. Já jsem pouze citoval ústavu, která umožňuje prezidentovi navštěvovat jak zasedání vlády, tak zasedání parlamentu.

Stále si myslíte, že by mělo být Rusko přijato do Evropské unie?
Já jsem řekl, že v horizontu dvaceti let to nelze vyloučit, protože demokratizační procesy mohou proběhnout až do úrovně, kdy Rusko splní takzvaná kodaňská kritéria, a v takovém případě, pokud by ono mělo zájem, to v roce 2030 a později nelze vyloučit.

Chtěl byste, aby o přijetí eura někdy v budoucnu bylo referendum?
Jsem obecný zastánce referenda, takže nevidím důvod, proč bych měl být proti tomuto referendu v případě přijetí eura.

Vzdáte se funkce čestného předsedy Strany práv občanů Zemanovci?
Víte, že jsem o tom ani nepřemýšlel. Jako nečlen SPOZ její chod neovlivňuji. Už asi dva roky nejsem členem strany. Samozřejmě když mě moji přátelé pozvou, abych si s nimi promluvil, vždycky rád přijdu, protože je to strana, kterou jsem založil, a otec se nemá vzdávat svého dítěte.

Máte ještě seznam 27 lidí z ČSSD, které jste označil za zrádce, protože vás podle vás podtrhli při prezidentské volbě před deseti lety? Jak s nimi budete vycházet, když se stanete prezidentem? Někteří ještě mají vlivnou pozici v sociální demokracii.
Tento seznam jsem uvedl ve své předposlední knize. Já si myslím, že už jich tolik není z těch sedmadvaceti. Někteří odešli. Ale citoval bych Tomáše Masaryka, který poté, co byl zvolen prezidentem, prohlásil, že po této volbě odložil stranou, cituji, všechny své osobní nechuti.

Rozhodnou hlasy 40 procent lidí, kteří nešli v prvním kole volit

Co podle vás rozhodne o výsledku prezidentské volby?
Do značné míry hlasy 40 procent těch občanů, kteří nešli v prvním kole k volbám.

Pokud vám to nevyjde a nestanete se prezidentem, bude to znamenat váš definitivní konec v politice, nebo byste se ještě o něco pokoušel?
V tomto věku, to znamená v 68 letech, by to opravdu znamenalo definitivní konec v politice s tím, že bych i nadále zůstal sympatizantem SPOZ. To znamená, že bych ji volil ve volbách, stýkal bych se s jejími představiteli, ale jinak bych devadesát procent svého času klidně a spokojeně trávil na Vysočině.

A za pět let byste to zkusil znovu...
Proboha ne. To už by mi bylo 73 let, a i když uznávám, jak ukazuje pan Schwarzenberg, že i v 73 nebo v 74 letech se lze ucházet o funkci prezidenta, já se přece jenom domnívám, že zhruba ta hranice 70 let je hranicí mezi létem a podzimem života.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Najdete na iDNES.cz