Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Zemanův nápad referenda o odchodu Česka z EU je zmatený, říká Dienstbier

  16:23
Jiří Dienstbier odmítá nálepku „ministr bez práce“, kterou od oponentů jakožto ministr pro lidská práva a legislativu dostal. Dienstbier v rozhovoru pro iDNES.cz říká, že vláda brzy projedná jeho návrh o možnosti osvojení dítěte partnera v registrovaném párů gayů či leseb. Po hlasování Britů o odchodu z EU je skeptický, že projde zákon o obecném referendu.

Ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V parlamentu čeká ústavní zákon o obecném referendu, který jste připravoval. Má ale vůbec šanci, aby byl přijat?
Podle dosavadního průběhu jednání není v parlamentu silná vůle dokončit projednávání zákona, z toho můžu usuzovat, že bude velmi těžké získat ústavní většinu v obou komorách parlamentu. Možná to bude o to těžší po zkušenostech z hlasování o brexitu ve Velké Británii, kde byly použity lživé argumenty a je otázka, jestli v této situaci bude vůbec nějaké velké nadšení pro myšlenku referenda. Referendum by ale mělo být uzákoněno. Počítá s tím naše Ústava, že ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává moc přímo. Zjevné však je, že pokud nějaké referendum projde, může projít pouze s přísně stanovenými pravidly, ne takové, aby se dvakrát týdně konal plebiscit.

Neobává se vláda, že když projde zákon o obecném referendu, tak jedno z prvních hlasování, které si lidé vynutí, bude o czexitu, tedy o možném odchodu Česka z Evropské unie?
Toho se vláda skutečně neobává. Návrh, který je ve Sněmovně, dokonce vylučuje hlasování, které by mělo směřovat k vypovězení smluv, na základě kterých jsme v Evropské unii.

Jak vnímáte, že prezident Miloš Zeman by podpořil konání referenda o případném vystoupení z EU a dokonce i z NATO, přičemž on sám by prý lidem doporučoval, abychom v Evropské unii i v NATO zůstali?
Zpravidla o referendum usiluje někdo, kdo chce něco změnit a ne ten, kdo chce něco zachovat. Mně to přijde jako zmatený, nebo možná vypočítavý postoj ze strany prezidenta. Ale vlastně proč by to mělo někoho překvapit, když je schopen říci, že by si přál v rakouských prezidentských volbách vítězství Norberta Hofera (více zde). Tedy kandidáta strany, kterou on sám označil za postfašistickou. Takže už asi nemůže překvapit vůbec ničím.

Když se Kalousek směje mně, vysmívá se i Schwarzenbergovi

Nelitujete ještě, že jste přistoupil na to, že budete ve vládě ministrem pro lidská práva?
Nelituju. Kdybych to téma nepovažoval za důležité, tak bych tuto pozici nepřijal. Lidská práva úzce souvisí s demokratickým uspořádáním. Každý máme svá lidská práva a potřebujeme, aby byla chráněna.

Jak se vám před pár dny poslouchala ve Sněmovně slova, že nejste ministr bez portfeje, ale spíš „ministr bez práce“? Nebo když vám po neschválení zákona o vyšších pravomocích pro veřejnou ochránkyni práv předseda TOP 09 Miroslav Kalousek posměšně gratuloval, že jste jediný ministr za 20 let, který žádného občana nepoškodil, protože jste zatím nic neprosadil (více o tom zde)?
Ta slova vyplývají z naprosté neznalosti nebo ze snahy za každou cenu odvádět nějakou opoziční práci, byť ne korektním způsobem. Pokud se pan Kalousek vysmívá zákonu, který má lépe ochránit práva lidí, kteří jsou ti nejslabší, tím, že se jim dostane pomoci, když vůči nim někdo jedná diskriminačně, tak to spíše vypovídá o něm. Když se posmívá, že jsou problémy s přijetím tohoto zákona, tak se vysmívá i čestnému předsedovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi, který tento zákon podpořil. Místo teatrálního poskakování na Hradčanském náměstí, kde najednou, ač to nikdy v minulosti nedělal, začal bojovat o lidská práva, by mohl udělat něco pro ochranu lidských práv v České republice, ale on se tomu spíš posmívá. Myslím, že to vypovídá spíš o něm.

29. června 2016

Když se hlasovalo o novele zákona o veřejném ochránci práv, pro vrácení zákona do výborů byli i poslanci ANO a dokonce dva z vaší ČSSD. Takže čeští zákonodárci asi příliš nejsou nakloněni posilování ombudsmana.
To je dotaz spíš na ně. Vycházím z toho, že se k tomu vláda zavázala ve svém programovém prohlášení a koalice v koaliční smlouvě. Oběťmi diskriminace jsou zpravidla ti nejslabší, kteří mají nejméně možností se bránit.

Není problém v tom, že část veřejnosti není po nárůstu migrace do Evropy příliš naladěna k politikům, které nazývá „sluníčkáři“ a mezi něž řadí i vás a paní ombudsmanku Annu Šabatovou?
To samozřejmě být problém může, že to někteří spojují s konkrétní osobou, která právě vykonává úřad ombudsmana, ale takto se k zákonu přistupovat nemá. Postižena diskriminací může být skupina, ke které patří oni sami. Mohou to být například senioři, zdravotně postižení, v zásadě jakákoli skupina, která je znevýhodněná.

Mám návrh o osvojení dětí v registrovaném partnerství

Minulý týden dal Ústavní soud možnost gayům a lesbám, kteří žijí v registrovaném partnerství, aby mohli adoptovat děti (více zde), ale ne jako pár. Budou se kvůli tomu muset měnit zákony? A budete vy sám něco navrhovat?
Ústavní soud není aktivní zákonodárce, nemůže vytvořit nová pravidla. Může jen zrušit ta, která jsou v rozporu s ústavním pořádkem, což učinil. Homosexuálům náš právní řád umožňoval individuální adopci jen do okamžiku, kdy uzavřou registrované partnerství, ale to je nesmyslné ustanovení, a to Ústavní soud zrušil. Řekl, že i registrovaný partner může žádat o individuální adopci. Teď je na parlamentu, aby upravil legislativu, aby vyhovovala nálezu Ústavního soudu.

Pokud jde o osvojení dítěte partnerem v páru v registrovaném partnerství, tak to je návrh zákona, který jsem už vládě předložil. Měla by ho projednat v nejbližších týdnech. Jeho projednání jsem jen pozdržel právě kvůli tomu, že jsme čekali na rozhodnutí Ústavního soudu. Takže budeme řešit obě dvě věci naráz.

Co ještě předložíte do konce volebního období?
Mám připravenou ústavní novelu a prováděcí zákon k rozšíření pravomocí NKÚ a potom ještě ochranu whistleblowerů, kde ovšem ještě není koaliční shoda.

Takže si jako ministr bez práce, jak si z vás utahují, nepřipadáte.
Ne, to si tedy doopravdy nepřipadám. Z těch dvou kompetencí, které mám, a to jsou lidská práva a legislativa, by měli práci dva lidé, kdyby ta moje agenda byla rozložena mezi dva lidi.

V parlamentu se brzy bude hlasovat o zákonu o střetu zájmů, který jste za vládu předkládal právě vy. Jak vnímáte pozměňovací návrhy k němu? Myslíte, že je správné, aby se do zákona dostalo, že ministr nesmí vlastnit média?
Vláda původně ve svém, návrhu řešila jiné věci. To, aby se oznámení o příjmech dávala do jediného registru a také už při nástupu do funkce. Demokracii ale může ohrožovat, pokud někdo ve svých rukou soustřeďuje politickou, ekonomickou moc a ještě k tomu kontroluje podstatnou část mediálního trhu. Myslím tedy, že to je legitimní debata.

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Nouzový stav skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, potvrdil Babiš

Nouzový stav v Česku skončí 11. dubna, prodlužovat se nebude, uvedl premiér Andrej Babiš. Od 12. dubna tak přestane...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tragédie na jezu: dva muži šli zachraňovat kamaráda, zemřeli všichni tři

Na splavu ve Frýdlantu nad Ostravicí se v pátek odpoledne topili tři muži. Kamarádi dva z vody vytáhli a oživovali je....

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Nastal čas říct na mikrofon, zda má vláda důvěru, vyzval Stanjura k volbám

Nynější vláda ANO a ČSSD ztratila důvěru i podporu. Nejlepším řešením této situace by byly předčasné volby. V nedělním...

VIDEO: Parta mladíků zbila v metru dva bratry, odmítli si kleknout

Pražská policie vyhlásila pátrání po skupince mladíků, která 24. března napadla dva bratry u výstupu z metra...

Koalice Pirátů a STAN by vyhrála volby s 30 procenty hlasů, uvádí Kantar CZ

Volby do Poslanecké sněmovny by podle agentury Kantar CZ vyhrála koalice Pirátů a STAN s 30 procenty. Druhou příčku by...

Vládu opustila nejdůvěryhodnější tvář, Blatnému věřilo přes polovinu Čechů

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný byl mezi politiky bojujícími s koronavirem nejdůvěryhodnější osobností. Před...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Pohřeb prince Philipa proběhne 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...