Smlouva mezi VZP a protonovým centrem je neplatná, rozhodli arbitři

  17:41aktualizováno  2. července 18:48
Smlouva, která měla přinést bezmála 15 miliard korun pražskému protonovému centru, neplatí. Alespoň podle verdiktu rozhodčího soudu. Uvedla to Všeobecná zdravotní pojišťovna. Arbitráž vyvolalo soukromé centrum. To tvrdí, že spory zatím nekončí.

Proton Therapy Center Praha získalo 10. října ocenění Stavba roku 2013 za vytvoření ojedinělé stavby pro léčebné účely s výjimečnou technologií s výjimečnými stavebními požadavky se zřetelem k urbanistickému řešení. | foto: ČTK

„Smlouva o smlouvě budoucí a rovněž tak dohoda o sjednání rozhodčí doložky, která je její součástí, nebyly ze strany žalované (VZP) platně uzavřeny a stranu žalovanou (VZP) tak nezavazují a jsou absolutně neplatné,“ uvedl Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře.

Část vyjádření rozhodců iDNES.cz zprostředkovala Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Verdikt o 45 stranách obdržela v úterý. Pojišťovna od počátku tvrdí, že smlouva, která by soukromému centru zaručila 15 miliard, neplatí.

Podepsal ji totiž tehdejší nucený správce Antonín Pečenka, kterého do VZP poslal David Rath. Pečenka přitom vystupoval pod smlouvou jak za pojišťovnu, tak za Ministerstvo zdravotnictví, kde rovněž pracoval. Pečenku policie začala na konci loňského roku stíhat za pokus o zneužívání pravomoci veřejného činitele (více čtěte zde).

"Nucený správce překročil meze své působnosti a učinil právní jednání, ke kterému neměl zákonné oprávnění,“ uvedli rozhodci.

Spory nekončí, tvrdí zástupci Protonového centra

Verdikt zatím ale neznamená, že VZP se zbavuje rizika, že Protonovému centru Praha bude muset platit miliardy korun.

„Pro VZP a její klienty se tímto rozhodnutím nic nemění. Nadále platí již dříve deklarované ujištění ze strany pojišťovny, že protonovou terapii uhradí každému svému klientovi, kterému ji jako nezbytnou doporučí jedno ze třinácti českých a moravských komplexních onkologických center,“ uvádí tisková zpráva pojišťovny.

Protonové centrum Praha (PTC) médiím obratem zaslalo vlastní stanovisko. V něm píše, že spory o léčbu nekončí. Proč, to nedodává, ale ve věci padlo i několik žalob. Obvodní soud pro Prahu 6 mimo jiné ještě musí vyřešit žalobu na neplatnost smlouvy, kterou podala VZP. Jednání ale bylo přerušeno právě s ohledem na probíhající arbitráž.

„Je na straně VZP ČR a nyní i státu, zda chtějí skutečně léčit pacienty tak, jak je běžné v zemích EU, které mají o všech aspektech využívání protonové léčby jasno,“ stojí v prohlášení společnosti.

Ta tvrdí, že o léčbu protony je velký zájem. „Vzhledem k vysoké poptávce po protonové léčbě z řad českých i zahraničních pacientů, agentur i pojišťoven, spustí PTC v červenci druhou směnu. PTC je zde především pro české pacienty, ale zpřístupnit léčbu jim může pouze stát respektive zdravotní pojišťovny,“ píše Iva Taťounová, ředitelka pro strategii a marketing.

VZP už v minulosti zveřejnila materiál Masarykovy univerzity, který říká, že léčba je efektivně použitelná jen u malého množství pacientů. Konkrétně se vyplatí zhruba u 40 lidí ročně (více čtěte zde). Naopak Protonové centrum Praha od začátku razí teorii, že pacientů je více. Pečenka podepsal smlouvu, kde se hovoří o 1 650 nemocných za rok.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz