Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík ve znovu spuštěném výtahu páternoster.

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík ve znovu spuštěném výtahu páternoster. | foto: Martin Mráz, MF DNES

Rozhlasoví radní mají pifku na ředitele Kasíka kvůli krkonošské boudě

  • 6
Šéf Českého rozhlasu Václav Kasík čelí nátlaku, aby rezignoval. "Různí lobbisté mi říkají, abych odešel, neboť budu stejně odvolán," řekl Lidovým novinám. Kdo mu takto radí, nechce prozradit. Rada ČRo se ho údajně snaží nachytat na prodeji objektu v Krkonoších.

Poslední rok se stalo téměř zvykem, že se před zasedáním Rady ČRo vynoří spekulace o odvolání Václava Kasíka z funkce generálního ředitele Českého rozhlasu. Zatím všechny kauzy ustál a ukrajuje dny, které mu zbývají do konce řádného období v roce 2011.

O jeho dalším osudu se může rozhodnout následující středu. Radní se chtějí podle jejich předsedy Jiřího Floriana sejít o týden dřív, než mají zaneseno v diářích. Jedním z bodů má být prodej rozhlasového objektu v Peci pod Sněžkou, který se nezdařil najatému právníkovi Jiřímu Kratochvílovi.


Kasík šéfuje rozhlasu 10 let

Rozhovor iDNES.cz: Mé odvolání je uměle vyvolaná situace

Radní se proto na minulé schůzi usnesli, že ředitel závažně porušil pracovní povinnosti tím, že peníze rozhlasu vynaložil neúčelně. "Naše stanovisko je jasné, budeme se realizací prodeje dál zabývat," řekla iDNES.cz mluvčí rady Dana Jaklová.

"Zaplacená částka byla enormní, byť podle tarifů normální, ovšem výsledek byl nulový," sdělil Lidovým novinám Florian. Dům stojící nad Vlčím potokem má podle zákulisních informací Kasíkovi zlomit vaz. Objekt je už nabízen přes inzerát, což jsou další náklady, které se radním nebudou líbit.

Kasík se brání, návštěvy hlásí tisku

Kasík si je vratké pozice velmi dobře vědom. Během prohlídky zrekonstruované historické budovy v Praze na Vinohradské ulici LN řekl, že je pod velkým tlakem lobbistů z politické sféry.

Ti mu prý doporučují, aby odešel. Naposledy ho jeden takový - Kasík nechce zveřejnit jeho totožnost - navštívil v úterý. Nátlak ale popisuje jako tvrdý a značný.

"Zmínil jsem se o tom hlavně z toho důvodu, že v čase, který je pro Český rozhlas dobrý, je skoro škoda takovouto situaci poničit pro mě tak zásadním výrokem, jako je 'odstup, neboť stejně budeš odvolán'," povzdychl si Václav Kasík.

Radní se s ním v poslední době dostali do konfliktu několikrát. Nejdříve kvůli urputnosti nechat Radiu Wave FM frekvenci, poté mu vyčítali, že dnes už bývalý ředitel jeho sekretariátu Libor Křivka je evidován ve svazcích komunistické vojenské kontrarozvědky. Za to mu dokonce udělili výtku.

Nespokojenost dozorčí orgán veřejnoprávního rozhlasu vyjádřil také s rekonstrukcí budovy na Vinohradech. Když Kasík obhájil mírné prodražení tohoto procesu, přišli Florian, Jaklová a spol. s porušením pracovních povinností při prodeji boudy v Krkonoších.

"Já sám odstupovat nebudu. Nemám nejmenší důvod ve svém svědomí, který by mě k takovému kroku pohnal," prohlásil Kasík.

Před časem mezi novináře prosákla hádka ze schůze manažerů ČRo. Kasík se na ní zeptal dosavadního ředitele ČRo 6 Petra Duhana, zda má zálusk na jeho jméno. Duhan je od té doby na nemocenské.

Koronavirus

Nový typ koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 se z Čínského města Wu-Chan rozšířil do více než 40 dalších zemí.